OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 17:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 23.07.2016, 14:48 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Splácal jsem dohromady redukci na připojení Kemston Joysticku a tiskárny podle "standardu" Didaktik Special B.

Použil jsem stejný 74HC540 (v DIP, protože snadněji koupitelný), jako Jiiira, téměř stejně zapojený, včetně všech 3 tlačítek. Vypínač joysticku není na přepínač, ale jen jumper, předpokládám použití sporadické. PCB se vejde do 50x100 limitu Elecrow (konkrétně 50x85mm, je tam ještě prostor k mírnému zmenšení).

Umístění konektorů počítá s obsazenou sběrnicí, deska je úzká, ale pořád vůči konektoru symetrická. Doufám, že to bude stačit, konektor 8255 na Didaktiku Gama je hodně blízko sběrnici.

S krabičkou nepočítám, resp. spíš jen s přišroubováním mezi dvě plexi stejných rozměrů a distančky mezi (šrouby asi M2.5, postačí)

Berte to jako public domain a necháte-li vyrobit sérii desek, můžete mi dva kousky poslat jako projev bezmezných díků :-P Kompletní projekt pro Eagle v příloze.

Btw... nedůvěřujte mi, mohou tam být chyby, snadno se přehlédnu, takže to nejprv zkontrolujte.


Přílohy:
ZX Spectrum - DG192k joystick.tar.bz2 [147.5 KiB]
735 krát
nahled_spoje.png
nahled_spoje.png [ 53.98 KiB | Zobrazeno 18626 krát ]
schema.png
schema.png [ 26.36 KiB | Zobrazeno 18626 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.07.2016, 12:50 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
A zkontrolovali jste to? Tedy, já tomu teď nějaký čas věnoval a zapojení je snad ok, ale zjistil jsem, že konektory z GME se tak úplně neshodují s těmi z knihovny Eagla. Vývody sedí, ale od vývodů k okraji desky jsou o 3mm menší (čelo reálného konektoru není tak vystrčené ven jako ve výkresu) - v konečném důsledku spíš estetický problém, ničemu by to nebránilo.

Nicméně, díky tomu může být deska velká pouze 82x44mm, místo 85x50, což je o ždibec lepší kvůli případné kolizi s ... já nevím, třeba konektorem D40 kabelu, který vím, že by mohl vadit, ale nemám ho na porovnání. DivIDE se vešlo i předtím, dokonce tam bylo i pár mm na příp. krabičku.

Ovšem zmenšením se dostaly otvory pro distančky víc na okraj desky, zmenšil jsem je tedy taky na průměr 2.5mm, což je ideální pro M2.5 šroubky, které předpokládám (mohlo by být i o desetinu míň). Ty dva otvory v rohu jsem posunul o 5mm, viz kóty. Pak jsem nastavil pravidla DRU od Elecrow, prohnal kontrolou a prošlo to, takže ok?

Ostatní změny jsou minoritní, posunuté nápisy, nápisy do správných vrstev (kontrolováno zobrazovačem gerber dat) atd...

Nevím, jak si Elecrow poradí s potiskem, který přesahuje mimo desku (kresba konektorů), pokud ignorují a prostě oříznou obrysem desky, tak to je správně.

V příloze je komplet projekt, včetně staré větší verze v podsložce i gerber souborů vygenerovaných CAM skriptem Elecrow (elecrow_didaktik_8255_board.zip), náhledy desky v PNG i layoutem pro případnou výrobu domácí fotocestou, kdyby se někomu chtělo (mám na to primitivní skript, který to prostě vysype vše najednou).


Přílohy:
ZX Spectrum - DG192k joystick.tar.bz2 [488.84 KiB]
717 krát

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.07.2016, 14:07 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
zxcygnus píše:
A zkontrolovali jste to? Tedy, já tomu teď nějaký čas věnoval a zapojení je snad ok, ale zjistil jsem, že konektory z GME se tak úplně neshodují s těmi z knihovny Eagla. Vývody sedí, ale od vývodů k okraji desky jsou o 3mm menší (čelo reálného konektoru není tak vystrčené ven jako ve výkresu) - v konečném důsledku spíš estetický problém, ničemu by to nebránilo.

Mně se osvědčil tento postup:
1) napřed koupit součástky
2) vytisknout si PCB na laserovce 1:1
3) přiložit součástky a zkontrolovat

Párkrát už jsem si tak ušetřil nepříjemné překvapení... 8-) (a zrovna u UPI Prototype 1 jsem to neudělal... :bang: ;) )

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.07.2016, 14:44 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Jiiira píše:
zxcygnus píše:
A zkontrolovali jste to?
Mně se osvědčil tento postup:
1) napřed koupit součástky
2) vytisknout si PCB na laserovce 1:1
3) přiložit součástky a zkontrolovat
Přesně to jsem dneska provedl. Vytiskl, přiložil a porovnal s šuplerou v ruce. Zároveň jsem si propípal většinu spojů od konektoru na 8255 v DG192k pro případ, že bych měl konektor zrcadlený/otočený.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.07.2016, 16:13 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Je dobre ze jsi udelal ERC kontrolu a doplnil jsi hodnotu u RN1. To byla nejvetsi nedostatek co jsem rano videl.

- je nutne vest +5V na horni strane? Proc to nenechat na spodni strane a tak vynechat prokov?
- je nutne aby C2 byl dole? Podle mne je lepsi mit soucastky jen z jedne strany
- proc radeji nenapsat JP1 jako "enable joystick" kdyz to povoluje funkcnost pri zasunute kleme (jumper)
- popisku konektoru X3 a X1 bych dal nekam aby to slo videt a bylo to jednoznacne
- udelej si take kontrolu DRU a kontrolu na skon. Pak si vsimnes u X3/4 toho ocasku co tam nema co delat. Ukaze to ctyri drobne chyby.
- proc z dokumentacni spodni vrstvy nedas popisku konektoru do spodni popisky?
- ta rozlita med za okraj desky neni uplne koser. Preci jde lehce udelat mnohouhelnik uvnitr desky. Prace na dve minuty. Med se spravne nikdy nema dotykat kraju desky.
- osobne bych X3 a X1 dal od sebe tak 2 mm aby byla rezerva.
- popisku R7 bych dal do rady R8, R1 ... a ten prokov co tomu brani bych dal jinam
- ve schematu bych oznaceni +5V dal trosku dale od RN1 10k at je to citelnejsi
- X1 by nazval "KEMPSTON JOYSTICK"
- ty nazvy PRINTER a JOYSTICK byl dat na desku - ne jako ted mimo desku
- bacha projekt a obrazky nejsou na 100% identicke - treba na obrazku neni hodnota u RN1 - nutno znovu vygenerovat

Take nemam problem to nechat nekde udelat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.07.2016, 16:22 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Jeste mne napadlo dat na druhou stranu:
JP1 - short - enable joystick
JP1 - open - disable joystick

A pak nejakou tabulku kde by byl prehled portu a bitu co co dela. Nebo alespon odkaz na http://mts.speccy.cz/_epson.htm


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.07.2016, 19:25 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
suksoft píše:
Je dobre ze jsi udelal ERC kontrolu a doplnil jsi hodnotu u RN1. To byla nejvetsi nedostatek co jsem rano videl.

- je nutne vest +5V na horni strane? Proc to nenechat na spodni strane a tak vynechat prokov?
- je nutne aby C2 byl dole? Podle mne je lepsi mit soucastky jen z jedne strany
- proc radeji nenapsat JP1 jako "enable joystick" kdyz to povoluje funkcnost pri zasunute kleme (jumper)
- popisku konektoru X3 a X1 bych dal nekam aby to slo videt a bylo to jednoznacne
- udelej si take kontrolu DRU a kontrolu na skon. Pak si vsimnes u X3/4 toho ocasku co tam nema co delat. Ukaze to ctyri drobne chyby.
- proc z dokumentacni spodni vrstvy nedas popisku konektoru do spodni popisky?
- ta rozlita med za okraj desky neni uplne koser. Preci jde lehce udelat mnohouhelnik uvnitr desky. Prace na dve minuty. Med se spravne nikdy nema dotykat kraju desky.
- osobne bych X3 a X1 dal od sebe tak 2 mm aby byla rezerva.
- popisku R7 bych dal do rady R8, R1 ... a ten prokov co tomu brani bych dal jinam
- ve schematu bych oznaceni +5V dal trosku dale od RN1 10k at je to citelnejsi
- X1 by nazval "KEMPSTON JOYSTICK"
- ty nazvy PRINTER a JOYSTICK byl dat na desku - ne jako ted mimo desku
- spoj +5V ke kondenzátoru opraven, prokov ušetřen
- C2 ano, chtěl jsem, aby byl jeden blízko vývodům na konektoru, nevidím důvod, proč by tam být nemohl
- JP1 přejmenován, připsáno short = enable joystick, původně tam byl přepínač se dvěma polohami, proto tam zůstala chyba
- X3 a X1 se zaměnit nedají, opraveno
- ad blízkost X1 a X3, měřil jsem a mělo by to vyjít + je tam jistá tolerance, líbí se mi, že je deska malá, takže tohle bych risknul
- sklon zkontrolován a opraveno
- popisky konektorů předělány, místo nápisu je tam jejich jméno
- rozlitá měď až k okrajům je podle mého názoru zcela v pořádku, resp. je omezena předpisem DRU od Elecrow a je tam malá mezera, kterou asi zvládnou (posledně zvládli)
- popisek R7 opraven
- ok, +5V ve schématu posunuto
- názvy X1 a X3 opraveny, umístěny atd...

Přidávat tabulku s popisem už mi přijde zbytečné. On samotný název "Printer - Didaktik Special B" je hodně výmluvný a v podstatě prozrazuje vše.

Váhal jsem jak označit, že je deska určena na 8255 v Didaktiku, ale psát tam Didaktik Gama 192k asi není rozumné, protože, jak psal Starej_Mraf, dá se použít i k D40 a D80 (není důvod proč ne, snad jen mechanicky by to mohlo být vhodnější jinak ... ale pak by to zas nešlo k počítači). Nechat tam jen Didaktik Gama je taky blbost, protože s 80k bez úprav to fungovat nebude, chybí +5V na konektoru 8255 (v mé Gamě 80k to ale použitelné bude, upravoval jsem) atd... takže jsem tam nedal nic a možná sobě nalepím samolepku s bílým nápisem přímo na černý plast konektoru a něco do té doby vymyslím. Možná "Didaktik 8255 IO"?


Přílohy:
nahled_desky.png
nahled_desky.png [ 60.05 KiB | Zobrazeno 18469 krát ]
Poznámka: verze 2016-07-24 19:20 (neděle podvečer za pěkného počasí a zvuků pračky z koupelny)
ZX Spectrum - DG192k joystick.tar.bz2 [504.93 KiB]
694 krát

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.07.2016, 22:10 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
suksoft píše:
Za mne ted ok. Jen nejaky nazev desky a verze by tam mel byt ale neni to nutne. ZXCygnus dodelas tam nejaky nazev?

Jinak kluci mam doma par Galu 16v8 ale 25ns od ZXCygnuse. Muzu je poslat. Starej Mrafe jak to objedname?
ok

přidal jsem tam nápis
"redukce na 8255 IO pro
- DG 192k
- D40 nebo D80
- upraveny DG 80k s +5V"

Bez vyvedeného napájení u DG 80k bude fungovat jen výstup na tiskárnu, ne 74*540 invertující signály z joysticku. PC0 potřebný není a při vhodně napsaném softwaru nebude tisk kolidovat se stránkováním RAM.

Větší text se tam při rozumné čitelnosti asi nevejde a zároveň v tom je vše důležité až věcičku vytáhneme ze zaprášeného archivu a už si nebudeme pamatovat k čemu to vlastně je. Ok?

Ad GALy - připomínám, že od posledního komentáře na toto téma jsem ho ve svém DG192k nechal, používám a "prostě funguje", takže se domnívám, že 25ns stačí.

P.S. Ještě bych mohl modifikovat D/A převodník (http://cygnus.speccy.cz/popis_da_pro_ase.php), mám"hotový" návrh pro Jiiirovo UPI (jen zkrácený konektor, aby se vešlo do 50x50mm) a není nijak velký problém totéž udělat i pro DG192k. Příp. založte téma, pokud to někoho zajímá.

Odkaz opraven.

Soubor s projektem aktualizován 23:01


Přílohy:
Poznámka: 2016-07-24 23:01
ZX Spectrum - DG192k joystick.tar.bz2 [447.66 KiB]
687 krát

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Naposledy upravil zxcygnus dne 24.07.2016, 23:00, celkově upraveno 3
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.07.2016, 22:47 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Koukal jsem jeste na obrazky a je tam drobny problem a to, ze ta roztec 40 mm jde spatne videt v nahledu, brani tomu konektor X1. Take bych tam nedaval stredy soucastek - ty nikoho pri prohlizeni nezajimaji. Udelas BOM?

Take jsi poslal odkaz asi ze sveho pocitace a spravne asi ma byt http://cygnus.speccy.cz/popis_da_pro_ase.php
Kdyz ten D/A prevodnik udelas tak nemam problem si to postavit. Nevypada to spatne.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.07.2016, 23:04 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
suksoft píše:
Koukal jsem jeste na obrazky a je tam drobny problem a to, ze ta roztec 40 mm jde spatne videt v nahledu, brani tomu konektor X1. Take bych tam nedaval stredy soucastek - ty nikoho pri prohlizeni nezajimaji. Udelas BOM?

Take jsi poslal odkaz asi ze sveho pocitace a spravne asi ma byt http://cygnus.speccy.cz/popis_da_pro_ase.php
Kdyz ten D/A prevodnik udelas tak nemam problem si to postavit. Nevypada to spatne.
Co je BOM?

Nicméně kóty jsem posunul, aby byly čitelnější. Není to správně, Pomocné čáry nedosahují, kam mají, ale tak asi funguje Eagle, na nic lepšího jsem nepřišel. Soubor projektu v minulém příspěvku nahrazen, obrázky aktualizovány.

Opravil jsem i odkaz, aby tam nestrašil ten s URL domácího serveru.

D/A převodník tedy příležitostně taky udělám. Ale asi až některý z násl. víkendů.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.07.2016, 09:38 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Protože je součástek málo, sepsal jsem ručně a našel k nim i kódy GME, ale berte s rezervou, nejsem si 100% jistý, že třeba ten slot konektor je ideální, většinu (možná vše) věcí beru ze zásob.

1x konektor přímý se zámkem
803-009 "SLOT 2 X 18"

1x X3 CANON 25F 90°
801-021 "Konektor CAN 25 Z 90"

1x X1 CANON 9M 90°
801-037 "Konektor CAN 9 V 90"

9x rezistor 22k 0805
901-202 "R0805 22k 1% YAGEO"

1x rezistorová síť 8x 10k
111-266 "RRA 8X10k 2%"

2x ker. kondenzátor cca 100n až 220n 1206
905-131 "CKS1206 220n/50V X7R 10% YAGEO"

1x elek. kondenzátor cca 100uF až 220uF co se vejde fyzicky
123-710 "CE 220u/16VT JAM-- 6,3x11 RM2,5 BULK"

1x IC1 74HCT540 nebo 74LS540 (DIP 20)
426-079 nebo 421-143

1x jumper

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.07.2016, 15:19 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
suksoft píše:
Pripada mi to ze jsem zde na chvilku videl i prispevek od ZXCygnuse ale ted uz ho nevidim?
Protože jsem odpověděl Mrafovi a vzápětí si uvědomil, že jsem si blbě přečetl příspěvek, odpovídám nesmyslně, tak jsem to zas smazal.
suksoft píše:
Osobne budu posilat nejake veci ostatnim a tak mi z duvodu postovneho po CR pripada nejlepsi to rozdelit na dve varky...
Rozumný přístup.
suksoft píše:
... Eprom jsem uspesne pouzil OTP z GME.
Já nakoupil 5x 27C256 z eBay (resp. odkudsi z Číny), celkem asi za necelých 5$, což mi přišlo docela fajn. 4 z 5 jsem naprogramoval, jedna už je v mém DG192k. Ale nepříjemně mne překvapilo, že na keramice je vrstva barvy, která se loupe. Hezky to vypadá dokud se z toho nepokusím strhnout samolepku s popisem. Pak to jde i s barvou.

Mimochodem, v GME jsem objednal konektory Canon s čísly, která jsem psal. Jsem si zcela jistý, že jsem korigoval desku podle konektorů z GME, ale méně jistý, že to byly zrovna ty s objednacím číslem v seznamu součástek. Takže potvrdím až je budu mít v ruce.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.07.2016, 18:34 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Konektory pasují správně.


Přílohy:
do_fora_IMG_3037.JPG
do_fora_IMG_3037.JPG [ 416.94 KiB | Zobrazeno 15167 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.05.2021, 12:20 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Chtěl bych se zeptat, jestli mi bude tento adaptér fungovat na Didaktiku M s připojeným M/P interface, včetně tiskárny a joystiku. +5V je na konektoru vyvedeno. Nejsem jistý, jestli nebude Kempston na adaptéru nějak kolidovat s vestavěným interface pro Joystick v eMku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.05.2021, 15:28 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
Bude to fungovat, v Mku se interní Kempston aktivuje až jeho připojením. Pokud ho nepřipojíš, bude to číst port 31 Kempstonu normálně z M/P.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz