OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 14:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 16.06.2016, 00:07 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
zxcygnus píše:
Byl by někdo ochoten hromadně naprogramovat GALy? Mám jen nespolehlivý programátor k ZX Spectru, spíš nouzovka. GAL20V8 nemám vůbec, naopak, nějaké GAL16V8 bych možná v zásobách našel navíc. Budou-li k něčemu, mohu se o pár kousků podělit.

GALy muzu naprogramovat ja, pokud by bylo treba, mam 'profi' programator.

zxcygnus píše:
Ale já teď koukám do schématu a vidím v tom RAM UM621024 a jen jednu osmici 4164, takže asi moje obavy o dostatek DRAM jsou mimo. Na druhou stranu stejnak zatím nevím, kde zrovna tuhle SRAM koupit.

Tipuju, ze je to 'standardni' 628128, kterou dela kazde druhe JZD :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 16.06.2016, 07:46 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
z00m píše:
Story okolo dosky neviem, ale ziadne 4464 mi tam nikdy nechodili.

Story mě nezajímají, ale když to s 4464 nejde, tak tam musí být ta rozšiřovací destička.
Tu dodá kdo ?
Aha, ona je u toho přilepená :D

20ks GAL20V8 mám a můžu naprogramovat
GAL16V8 asi tolik nemám, ale můžu naprogramovat

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 16.06.2016, 12:29 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
z00m píše:
Ja som tie stroje postavil 4 a ani jeden nesiel stabilne s pripojenou periferiou (obvykle divIDE) ak to napajal povodny zdroj. A aj tych som skusal viacero. Najprv som podozrieval samotnu dosku a niektore jej casti boli s povodnym zdrojom naozaj podvyzivene. Ale problemy sa vytratili akonahle som pouzil kvalitny spinany zdroj. Takze to povazuj za stastie ze ti to ide.
Důvod používat
1/ rozlitou zem, široké napájecí spoje, neztenčené plátování
2/ rozumně předimenzované kondenzátory
3/ spínaný stabilizátor na desce (třeba totéž, jako ve Sparrow)

Přinejmenším kabel mezi napáječem v němž je stabilizátor ve mne nebudí důvěru, nutně tam nějaký úbytek být musí a ze zkušenosti 4,8V v okrajových částech desky (na připojených periferiích) je málo.

suksoft píše:
zxcygnus urcite by slo zaridit i prave zlacene konektory ale zdrazilo by to vyrobu, muselo by se to objednat trosku jinak, potrebovalo by to specialni naceneni. Je na diskusi zda to ma cenu. U Sharpa delame primy konektor jen tento ENIG a nikdo si nikdy nestezoval. Za sebe jsem proto to udelat jen ENIG. Stejne tam bude originalni klavesnice a ta neni uplne idelani.
Takto mi to stačí. Primárně mi šlo o to, aby byl konektor otěruvzdornější než cín v orig. strojích.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 16.06.2016, 15:30 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
z00m píše:
Ja som tie stroje postavil 4 a ani jeden nesiel stabilne s pripojenou periferiou (obvykle divIDE) ak to napajal povodny zdroj. A aj tych som skusal viacero. Najprv som podozrieval samotnu dosku a niektore jej casti boli s povodnym zdrojom naozaj podvyzivene. Ale problemy sa vytratili akonahle som pouzil kvalitny spinany zdroj. Takze to povazuj za stastie ze ti to ide.

Je pravda, že to může být klika, jedu pořád s tím stejným zdrojem...

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 16.06.2016, 18:39 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
danhard píše:
ps. k mé sponzorrské nabídce (která je materiálně asi 10.000Kč) se nikdo z organizujících inteligentů nevyjádří ?
Je to jako průlet neutrina hordou blbců ?

Sada obvodů bude obsahovat XC95144XL10TQ144, 1MB CMOS static RAM, 64kEPROM.
Na tom běžně uvažující člověk umí realizovat uvedené zadání, včetně rozšíření o SDcard Interface a Kempston Game Interface.


Neni 95144 prilis mala na ULA a veci okolo? Ja se sice s mejma projektama vejdu do 9536, ale to je vetsinou dekoder s funkci na jeden radek :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový klon do originálního obalu
PříspěvekNapsal: 16.06.2016, 23:02 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
css píše:
zxcygnus+další: Kdo má zájem, může si stáhnout Gerber data na desky pro DG192, a desky si nechat vyrobit. ;)

http://www.css-electronics.8u.cz/firma/Gama192K.zip


Neplanujes obnovit puvodni web stranky projektu nebo je alespon poskytnout off-line pro ty co to stavi?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový klon do originálního obalu
PříspěvekNapsal: 17.06.2016, 15:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1068
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
suksoft píše:
css píše:
zxcygnus+další: Kdo má zájem, může si stáhnout Gerber data na desky pro DG192, a desky si nechat vyrobit. ;)

http://www.css-electronics.8u.cz/firma/Gama192K.zip


Neplanujes obnovit puvodni web stranky projektu nebo je alespon poskytnout off-line pro ty co to stavi?


http://z00m.speccy.cz/hw.html - na spodku stranky. Onehda som to zverejnoval so suhlasom CSS, mam to niekde v mailoch.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 19.06.2016, 00:18 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Pri zkoumani soucastek jsem si rikal co je tam za atypicky krystal 3,57 MHz pro zvukovy cip ze to nikde nemaji? Pak jsem pochopil ze je to jen priblizna hodnota. Ma se pouzit podobny krystal s hodnotou 3,579545 MHz. Zacal jsem zjistovat jakou frekvenci pouziva ZX128+ a nejak se mi hodnota zdala az moc povedoma. Pak mi to doslo. U pocitacu MZ700, MZ800 a ZX128+ je frekvence zakladniho oscilatoru uplne stejna 17734475 Hz a deli se peti. Takze u vsech pocitacu jede CPU presne stejne rychle. Zajimave je, ze jsem to nikdy od nikoho neslysel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 19.06.2016, 08:22 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
17,734475 MHz je 4. harmonická barvonosné PALu (4,43361875 MHz) a jen přibližně 5. harmonická NTSC (3,579545 MHz)
Tam je 4. harmonická známých 14,31818 MHz.
Taky se používá 14,18758 MHz, což je 3,2x PAL.

17,734475 děleno 5 je 3,546895 MHz.

Harmonická barvonosné se používá, protože se dělením dá udělat přímo fáze kvadraturní modulace.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 19.06.2016, 13:25 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
misticjoe píše:
Já myslel, že výsledek budeš brát na velké OC pivo (tedy jestli se to stihne). Pokud jsem to pochopil špatně, pošlu kontakt určitě. Záloha také není problém, resp. celá částka.


misticjoe preci neni problem otevrit SZ a napsat do zpravy email, pripadne adresu. Samozrejme ze tvuj email znam ale jde o princip. Proc mam neco hledat ja, kdyz ty chces desku a mel by jsi byt napomocen. Abych rekl, tak se presne opakuje situace jako minuly rok s Zetou. Lidi co ziji mimo CR reaguji jako prvni, pak lidi co osobne neznam, nakonec pak lidi co znam. Az to prijde tak budu uhanet posledni abych alespon vedel kam to mam poslat. Bohuzel mam volno jen o vikendech a tak si to chci pripravit predem.

Pres 50% lidi mi samo napsalo ze rado posle zalohu. Z jinich akci vim ze 90% lidi nema zadny problem poslat penize na dvakrat, drtiva vetsina ma bankovnictvi zdarma. Dokonce jsou lidi kteri poslou i vice penez a pak posilam preplatek zpet. Osobne nechci davat na forum cisla mych uctu, to snad kazdy chape. Take treba jsem tento mesic zrusil jeden ucet a nahrazuji ho jinym vyhodnejsim v jine bance. Take mi pripada lepsi si poslat penize bankou, nez si je predavat v restauraci. Osobne vse platim kartou a uz mi to neprijde divne.

Podle mych zkusenosti, odhaduji ze budu muset poslat asi 13 balicku. Zkuste si jen predstavit, ze na tom stravim klidne i dve hodiny nez to zabalim. Nedejboze aby blbla vaha na poste. Uz se opet vidim jak jdu na postu a mam dve plne Ikea tasky. Mozna to i letos nafotim :-) .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 19.06.2016, 14:48 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
VELESOFT píše:
Byl tu dotaz s portem 255, jestli s necim nekoliduje. Gama 192 zapisem na port 255 prepina banky rozsirene pameti.

V tom pripade jsou tu minimalne dve zarizeni, ktere s Gamou 192 budou fungovat nespolehlive:
- Betadisk myslim pouziva port 255 take pro zapis, takze bude TR-DOS zaroven i prepinat rozsirenou pamet...
- Externi interface s cipem SAA 1099 pouziva port 255 pro zapis. V prubehu prehravani SAA hudeb se bude prepinat ramka gamy a nebo naopak pri prepinani rozsirene pameti se ovlivni zvukovy cip SAA...

Ja bych tam radeji pridal jumper pro zablokovani rozsirene ram a omezil to na standartnich 128kB. Ale to se da zajistit i jinak...


Ale kdyz se to zablokuje tak se zase prijde o 64 KB ram. Neexistuje nejake elegantni reseni?

Kdyz se nic nenajde, tak si mozna u vyvodu 23 GALu 20V8 odfrezuji privod a vyuziji toho, ze muj gal ma vnitrni pull-up. Stejne se tento vyvod ted netestuje. Kdyz rozsirim rovnici o tento vyvod, tak podle log0 nebo log1 by slo prepinat jak se ma pocitac chovat. Mozna ze bych tam dal jazyckove rele a ovladal to magnetem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 19.06.2016, 15:23 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
suksoft píše:
VELESOFT píše:
Byl tu dotaz s portem 255, jestli s necim nekoliduje. Gama 192 zapisem na port 255 prepina banky rozsirene pameti.

V tom pripade jsou tu minimalne dve zarizeni, ktere s Gamou 192 budou fungovat nespolehlive:
- Betadisk myslim pouziva port 255 take pro zapis, takze bude TR-DOS zaroven i prepinat rozsirenou pamet...
- Externi interface s cipem SAA 1099 pouziva port 255 pro zapis. V prubehu prehravani SAA hudeb se bude prepinat ramka gamy a nebo naopak pri prepinani rozsirene pameti se ovlivni zvukovy cip SAA...

Ja bych tam radeji pridal jumper pro zablokovani rozsirene ram a omezil to na standartnich 128kB. Ale to se da zajistit i jinak...


Ale kdyz se to zablokuje tak se zase prijde o 64 KB ram. Neexistuje nejake elegantni reseni?

Při vší úctě k autorovi, primární příčinou je nestandardní stránkování. A když je příčina na počátku, hledá se elegantní řešení dost těžko.

Aneb, jak praví jedno úsloví, "Kdo splete u košile první knoflík, ten už se pořádně nezapne."

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 19.06.2016, 16:02 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Dalo by se take prepsat port 255 na jinou adresu. Zadny problem by nevznikl a ty 3 programy, ktere rozsirenou ram podporuji, klidne na pockani upravim pro novy port.

I tak si mylsim, ze 64kB navic neni zadne terno a zakladnich 128kB v pohode staci. Pokud pro rozsirenou pamet neexistuje dobra softwarova podpora, neni az tak dulezita. Pro nekoho muze byt dulezitejsi treba betadisk nebo prave SAA soundcard.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 19.06.2016, 16:46 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Předěláváme Didaktik Gama, k tomu se Betadisk stejnak připojit nedá bez vypnutí interní 8255 (plus je to fyzicky komplikované, překáží kabely, problém s napájením 9V ...). Pravděpodobně k němu většina lidí připojí pouze DivIDE (DivMMC?). S kolizí s Betadiskem bych si tedy starosti nedělal vůbec. SAA by možná někomu vadit mohlo, je dobré to vědět, ale i tak to je u ZXS minoritní interface a AY už to v sobě má, což většinou stačí. Myslím, že možnost vypnutí na nějakém pinu postačí a kdo chce, může si zabudovat na plast spodního dílu šasi miniaturní přepínač, který bude schovaný pod okrajem počítače. Měl jsem to tak celé roky, když jsem potřeboval vypnout stránkování a používat port PC0.

Spíš teď přemýšlím nad jinou věcí - TV modulátor považuji za zbytečnost, místo anténního konektoru chci cinch pouze kompozitní video, místo pětikolíku bych použil 3.5mm stereo jack, nebo dva (MGF IO a stereo audio out). Prostor pro modulátor využiju pro spínaný 5V stabilizátor, k němu souosý konektor (klasika 5.5mm vnější průměr, 2.1mm kolíček) a tím se elegantně vyřeší problém s napájecím zdrojem, stabilitou napětí, dlouhým přívodním kabelem i sdruženým kabelem pro napájení a MGF, přičemž ten MGF kabel většinou zbytečně plandá kolem (už tehdy před lety s D40 byl často otravný).

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gama 192K
PříspěvekNapsal: 19.06.2016, 23:14 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Jestli si dobre pamatuju, jeden program vyuzivajici vyssi pamet by mohl byt prave od autora GAMY 192... (asi). A pak uz jen TOOLS128 a MFC. Nic dalsiho neznam.

Pokud by se neco menilo v galu, dala by se take udelat mala deska, ktera se osadi do patice misto puvodniho galu. Na desce by byl novy GAL a pinova lista v vyvody/jumpery. Do 5x5cm by se to veslo a cena by byla minimalni.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz