OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 09:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 14.01.2023, 21:57 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
suksoft píše:
Proc delas to xor a pred ctenim?

SIF_READ_FIFO xor a
in a,(SIF_PORT+20) ; read LSR

nebo

xor a
in a,(SIF_PORT) ; read byte from UART
V podstatě jen pro jistotu, aby byla horní půlka
bitové adresy nulová. Nejspíš zbytečně.
suksoft píše:
Primlouvam se tam pridat 0 at se to lepe cte:
xor 0011000b ; toggle only speaker bits
Může být, přidám.
suksoft píše:
Mas nejaky program pro IrDa? To bezi v half duplexu a tak to bude slozitejsi nez prenos pres rs232 rizeny signaly RTS/CTS.
Bohužel zatím nemám. Představoval jsem si předávání malých sekvencí bytů zakončených CRC, aby příjímač vždy věděl, že nepřijal šum z okolí, ale zatím jsem pro to nenašel žádné využití, jak to dělaly PC netuším a taky mám problém vecpat dvě ZXS na svůj pracovní stůl. Málo místa.

Chtěl jsem experimentovat s tiskárnou, ale to čeká až ji nainstaluju do PC podaří-li se a zkusím odposlechnout, co běhá mezi nimi. Ale nestihl jsem.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 15.01.2023, 11:15 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Neco malo jsem nasel ohledne IrDA ale neni na to zadny zdrojak a i popiska ukazuje ze to neni trivialni. Prvni otazka je zda to udelat point-point nebo point-multipoint. Druhe reseni point-multipoint by bylo lepsi. Jeden pocitac by byl server a by slo pripojit treba dalsi tri, kde by bezela nejaka hra jako je treba "had". Vysilac a prijimac muzou byt vyosene dle normy jen o 15 stupnu, max 30 stupnu. Takze jedna strana by byl vysilac a na druhe treba tri prijimace u sebe.

Zakladni zpravy musi byt dosti kratke. Treba "GD1" get data from user 1 + CRC byte + 0dh. GD by bylp GetData. "1" by bylo cislo uzivatele. CRC bych pro zacatek udelal tak by to byl znak A az P, jen 16 kombinaci. Vse by bylo ascii. Dobre by se cetl log. Samozrejme by to slo pozdeji udelat binarne a zmencit delku zpravy. Ascii prenos ma take vyhodu ze i obycejny basic by to mohl ovladat. Zakladni komunikace po resetu by byla 9600 ale pozdeji by program to prepnul na 115200.

mozne typy programu:
- vymena souboru mezi pocitaci
- hra had
- maly četovací program

Jak jsi dal minule prispevek, ze jsi vyresil tu fukncnost uartu i na jinych typech, tak jsem objednal "irxon smh-ir220". V patek po 12 dnech mi to prislo. Hned jsem si objednal jeste jeden at to muzu testovat na dvou pc. Ma to standardni rs232 konektor a tak to jde pripojit ke vsemu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 15.01.2023, 22:48 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
suksoft píše:
mozne typy programu:

rada starsich hracek ma infraport, nejlepsi jsou asi roboti Mindstorms (cernozlute RCX).
Quickshot delal dvojici znamych gamepadu ve verzi s infraprijimacem.

Na testovani infraprenosu byla idealni Nokia N900, pro jeji linuxove Maemo bylo nekolik aplikaci, ktere umely ovladat leccos, od televize az po autoprislusenstvi...
Docela si rozumela s pocetnou spotrebni elektronikou, dohraval jsem do ni konfiguracni soubory pro jednotlive modely.

PS: ziram, microsoft to jeste nestahnul: https://learn.microsoft.com/en-us/previ ... about-irda

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 16.01.2023, 01:51 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Posledních několik dnů jsem se vracel pozdě večer a moc nestíhám, tak prosím o strpení, když odpovídám pozdě.

Taky koukám, že mi v minulé odpovědi vypadlo číslo 16 a zůstalo jen slovo bitové...

Ten "irxon smh-ir220" mi přijde trochu moc komplexní, mrknul jsem krátce na to, jak se nastavuje, ale budiž, jsem zvědavý, třeba to bude fungovat dobře.

-> SCjoe: 16C650 umí jen jeden způsob kódování dat, určitě nemůže být kompatibilní s TV ovladači. Viz https://circuitdigest.com/microcontroll ... controller

Jestli to chápu správně, tak ten časový záznam na odkazovaném obrázku je bitbanging z MCU na vstup IR "vysílače" pro IR ovladače, který to následně vybliká tak, že H převede na bliknutí modulované 38kHz a L nesvítí/nebliká. Nic takového infraport v SIFu nedělá. Ten osazený IR modul TFDU4300 se umí jen rozsvítit a zhasnout přičemž má nějaký horní limit na dobu svícení (aby nedošlo k poškození IR LED). A opačně, přijímač reaguje na určitou barvu světla a tu prostě jen převádí na 3.3V logiku (je tam IR fototranzistor, nějaký zesilovač/tvarovač a to je vše).

Ale pokud jsi to myslel obráceně, jakože Nokia N900 by mohla být v některém ze svých režimů schopná komunikovat se ZXS... možná? Snad? Ale to by sis asi musel naprogramovat sám, N900 jsem viděl snad jen jednou, před mnoha lety a nejspíš to byla zrovna ta tvoje.

Co se experimentálního softwaru týče - nějaký chat určitě dává smysl, jako studijní příklad. Případné hry mi přijdou smysluplné spíš tahové/deskové. Něco, co vyžaduje, aby si hráči neviděli vzájemně do karet / na herní plochu, což se na jedné obrazovce realizuje obtížně. Můžeme zkusit něco "triviálního", třeba Reversi, Dámu, Lodě...(ideálně klikací s podporou myši).

A samozřejmě nejenom pro infraport, ale i pro SIFy propojené drátama.

Taky mi nedávno psal diZZy, čímž mi připomenul další možné využití SIFu a to je MIDI (s jednoduchou redukcí).

A mimochodem - ve čtvrtek mi z Mouseru dorazily další 2 UARTy Exar / Max Linear 16C650, po deseti kusech TFDU4300 a MAX3243 a taky se ozval Číňan, že objednané Philips 16C650 jsou odeslané. Tj. Měl bych mít brzy dva identické SIFy do Jiiirovy roztrojky plus třetí originál od Pavla Urbančíka... UARTy z Číny nečekám dřív než za měsíc a velmi doufám, že je ČP neztratí v posledním kilometru.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 21.01.2023, 11:24 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Zxcygnus ja to rozlisuji na:

1) SIR
2) MIR
3) IRDA NEC protocol
4) ostatni

Nas zajima jen SIR. MIR ma velkou rychlost ale je uplne jiny HW. IRDA NEC a podobne protokoly napr. pro televizi maji malou bitovou propustnost. Tak 1000 bitu/s. To se hodi tak na prepinani kanalu nebo ovladani prehravace.

Koukal jsem na SIR. Nasel jsem projekt co vycita data ze sportovnich hodinek. Originalni hodinky co ten projekt ovlada se uz davno bezne neprodavaji ani moc nejdou koupit "zbytky" na ebay. Sice se daji koupit "nove" i v CR ale za cenu 16000 Kc, nesmysl. Nasel jsem novejsi typ co by mozna mel fungovat. Je to pouzite zbozi ale ma to byt funknci. Je velka pravdepodobnost ze i osmibit by to mohl prenaset data tam a zpet. Na internetu jsem cetl ze problem je hlavne kodovani CRC. To hodne lidi odradilo. Podle vseho se pouziva "crc16 checksum function with polynom=0x8005". Nasel jsem rutinky i pro Z80 na toto kodovani CRC.

Jinak CPLD z Ciny uz jsou v republice. Ocekavam ze tak do 10 dnu to prijde. Ty SC16C650B v pouzdru QFP48 jsem take objednal ale cinsky prodejce je asi na dovolene a tak to prijde az za dlouho.

Budes nejak resit ze nejsou pristupne ty registry SPR a Xoff2 jak jsem psal?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 21.01.2023, 12:18 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
suksoft píše:
Budes nejak resit ze nejsou pristupne ty registry SPR a Xoff2 jak jsem psal?
Nejsem si jistý, ještě jsem se k tomu nedostat (a i dneska budu muset za pár minut odejít). Je to řešitelné se stávajícím zapojením?

SPR se reálně hodí asi jen pro detekci přítomnosti UARTu a s dvojicí bytů pro SW řízení toku dat jsem se ještě nesetkal... tak doufám, že to příliš nevadí.

Ad infra zařízení, zkusím vytáhnout z "archivu" starý telefon Siemens SL 45i, bude-li ještě funkční, má infraport a někde k němu mám i dokumentaci se seznamem AT příkazů. Na RS232 po drátech jsem ho už kdysi připojený měl.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 22.01.2023, 01:57 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
zxcygnus píše:
suksoft píše:
Budes nejak resit ze nejsou pristupne ty registry SPR a Xoff2 jak jsem psal?
Nejsem si jistý, ještě jsem se k tomu nedostat (a i dneska budu muset za pár minut odejít). Je to řešitelné se stávajícím zapojením?


varianty:
1) ted to neresit
2) pouzit dalsi bit adresniho vodice - otazka s cim to bude nekdo pouzivat soucasne. Mozna bit6 aby to neslo do kolize z DIVIDE.
3) 2x nasledne cteni z portu SIF_PORT+28 by prepnulo CPLD ze nasledujici cteni/zapis do portu SIF_PORT+28 by nebyl do konfiguracniho registru SIF ale z/do UARTU. Muselo by se zjistit zda jsou pro to dostatecne zdroje v CPLD.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 22.01.2023, 10:44 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Zxcygnus mam dotaz proc jsi pouzil Nano_SocketLAN ktery neni absolutne dostupny a nedal jsi tam radeji konektor pro Xport co se da stale koupit? V navodu pro SIF z 7.3.2009 se uz pise o Xport a je pro to vyhrazeny i jeden bit v SIF registru.

Zkousel jsi to ESP8266?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 22.01.2023, 13:10 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
suksoft píše:
Zxcygnus mam dotaz proc jsi pouzil Nano_SocketLAN ktery neni absolutne dostupny a nedal jsi tam radeji konektor pro Xport co se da stale koupit? V navodu pro SIF z 7.3.2009 se uz pise o Xport a je pro to vyhrazeny i jeden bit v SIF registru.

Zkousel jsi to ESP8266?
Protože ConnectOne modul mám a zvažoval jsem přestěhování ze starého SIFu. Xport jsem nikdy u nikoho neviděl. Snad jen na fotce v PDF od Pavla Urbančíka, ani jsem se nedoslechl o jakémkoli existujícím softwaru.

Pro ConnectOne modul Existuje alespoň IRC klient BitchZX. Sehnat další modul jsem zkoušel až když už deska byla hotová - vím, byla to chyba. (jedno jestli Nano_SocketLAN, nebo některou z WiFi variant - říkám tomu souhrnně ConnectOne modul)

Ano, ESP8266-01 mám připojený, ale zatím mi nefunguje správně řízení toku dat, ve výchozím nastavení je žádné a na některé AT příkazy odpovídá chybou včetně AT+UART_DEF nebo AT+UART_CUR. Jiné jako AT+RST provede a odpoví korektně, stejně tak AT+GMR zobrazí verzi 1.2.0.0 -> tzn. budu muset aktualizovat firmware (mám dva ESP8266-01 a oba se chovají stejně) a k tomu budu potřebovat některou z těch USB - 3,3V UART redukcí a zrovna ji nemůžu najít. Tzn. až budu opět v dílně, tam mám pár dalších, nejakou si přinesu zpět.

ESP8266-01 jsem proti lepšímu ESP32 zvolil kvůli tomu, že se vyskytuje v jiných WiFi konstrukcích, mimo jiné v ZXS Next. Doufám, že alespoň nějaký existující software půjde upravit pro SIF.

Na druhou stranu - montážní prostor je dost velký a s jednoduchou redukcí tam půjde namontovat cokoli, co má UART v 3.3V logice.


Přílohy:
DSC08236 oriznuto zmenseno.jpg
DSC08236 oriznuto zmenseno.jpg [ 301.09 KiB | Zobrazeno 2842 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 24.01.2023, 02:01 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Zxcygnus tak jsem objednal ty soucastky abych mohl tu desku od tebe zapajet. Do patku by to melo prijit. Zatim cekam na to CPLD ale to mozna prijde rychle. Jedine co mi nesedi je, proc jsi dal na desku LS157, pritom i v BOM pises, ze se to nema a je to napajeno jen 3,3V?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 24.01.2023, 11:58 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
suksoft píše:
Zxcygnus tak jsem objednal ty soucastky abych mohl tu desku od tebe zapajet. Do patku by to melo prijit. Zatim cekam na to CPLD ale to mozna prijde rychle. Jedine co mi nesedi je, proc jsi dal na desku LS157, pritom i v BOM pises, ze se to nema a je to napajeno jen 3,3V?
74LS157 je chyba, všiml jsem si toho nedávno i na svém SIFu, správně tam mělo být 74HC157... ale ukázalo se, že to možná i funguje, tak jsem ho tam prozatím nechal a pozoruji, jestli se projeví rozdíl proti desce s HC.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 25.01.2023, 19:40 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Tak mam Zxcygnusi problem. Objednal jsem TFDU4301-TT1 (podle tveho BOMu s ostatni veci co nemam), vse bylo skladem, zaplatil jsem ale kdyz se zbozi expedovalo tak nebyl a naskladni se az letos v prosinci. Takze se nic neposila. Zitra ale vyresim aby se poslalo alespon neco. Stejne to ale do soboty nedojde. Jaky presny typ TFDU4300 jsi objednaval? Skladem je TFDU4301-TT3 ale ten sviti nahoru a to neni prakticke. Poslal by jsi mi postou (zasilkovnou) jeden kus toho co mas doma? Jinak CPLD z Ciny uz mam. Zitra dojde ze Slovenska rozdvojka a predelam ji aby tam sla zasunout ta pinova lista co ma SIF.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 25.01.2023, 20:03 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
suksoft píše:
Tak mam Zxcygnusi problem. Objednal jsem TFDU4301-TT1 (podle tveho BOMu s ostatni veci co nemam), vse bylo skladem, zaplatil jsem ale kdyz se zbozi expedovalo tak nebyl a naskladni se az letos v prosinci. Takze se nic neposila. Zitra ale vyresim aby se poslalo alespon neco. Stejne to ale do soboty nedojde. Jaky presny typ TFDU4300 jsi objednaval? Skladem je TFDU4301-TT3 ale ten sviti nahoru a to neni prakticke. Poslal by jsi mi postou (zasilkovnou) jeden kus toho co mas doma?
Jasně, napiš do SZ, nebo přímo emailem do které zásilkovny, příp. prostě pošli kód pro podání zásilky, mám dva navíc o jeden se podělit můžu. Mám přidat i ten MUX 74HC157 a příp. ESP8266-01? Možná taky budu mít jeden navíc. Krystaly tam už byly osazené?

Objednával jsem https://cz.mouser.com/ProductDetail/Vis ... OfXQ%3D%3D tj. přesně ten, co vyprodali

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 25.01.2023, 20:17 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Poslana SZ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interface SIF - výroba repliky
PříspěvekNapsal: 15.02.2023, 00:12 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Z dříve zmiňovaných demo programů pozvolna pracuji na malém kecátku, které jsem nazval SIF-Talk :)

Cílem je super jednoduchý program, kterým se dají posílat zprávy mezi dvěma počítači skrz SIF. Zatím mi funguje user interface a vlastně všechno kromě samotného příjmu a odesílání dat. Formát dat by měl vypadat takto:

ESC (27)
1 byte = délka zprávy
text 0 až 127 znaků + koncový znak CR (13)
2 byty CRC16-CCITT-FALSE

128 znaků, protože 4 řádková editační oblast a protože se chci bezpečně vejít do 256 znaků se vším všudy v jednom paketu.


Přílohy:
Poznámka: screenshot ze skutečného programu v emulátoru
screenshot_01.png
screenshot_01.png [ 1.77 KiB | Zobrazeno 2214 krát ]
Poznámka: umělcova představa, jak to bude vypadat
screen_layout_test 3.png
screen_layout_test 3.png [ 10.98 KiB | Zobrazeno 2214 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz