OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 02:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 10.07.2020, 00:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Loni jsem postavil vylepšeno repliku Alfi, protože jsem se tady na fóru nechal přesvědčit, že originál předělávat nemám, že nemám kazit jeho historickou hodnotu a že si zaslouží ponechat původní viewtopic.php?f=144&t=7631

Ale co s tím původním? Tak dlouho jsem ho přendával z místa na místo, až jsem ho opravil a zprovoznil taky :)

Závady byly všelijaké, nejrůznějších mechanických byla hromada na delší povídání, pozlobily nýtky v plošném spoji, které je dobré připájet, protože ztrácejí kontakt, prohýbací bočnice jsem zajistil tyčkou se zarážkami, podpěru papíru jsem vyrobil z papíru (kartonu), místu gumiček přítlaku papíru pružinky, vše správně usadit a promazat...

Měl jsem problém s barvami vodičů motorů - zapojeno přesně podle návodu se oba motory točily obráceně (konzistentně se všemi ovladači). Jelikož kabel jsem nepopletl a barvy drátů od motorů k desce s tranzistory seděly, tak hádám, že motory mají barvy vodičů špatně (nebo je chyba v návodu ke stavbě?). Prohodil jsem červenou se žlutou u obou motorů a problém byl vyřešen.

Trochu zápasím se softwarem. Ovladač, co mám (myslím, že to je ten originální) kreslí docela ošklivá písmenka. LPRINT a LLIST sice funguje, ale nestojí to za moc. Velikost 2 je moc malá a písmenka jsou pokřivená příliš, velikost 3 je ok, ale musím ručně snižovat jejich počet, protože výchozích 64 se asi o 3 písmena nevejde na šířku A4. A i tak jsou písmena proti třeba Minigrafu ošklivě pokroucená (nejenom nepřesností plotru, ale z části i předlohou, font je ošklivý).

Další problém je, že některé ovladače jsou v 0 REM, tj. spouští se od adresy, která se ale při načtení z Betadisku změní - posune o +112 bytů. Tedy ovladač funguje jen z pásky a jiných diskových systémů (neprověřoval jsem, jestli náhodou není relokovatelný, předpokládám, že není). Navíc to koliduje s případným BASICem, který bych chtěl vylistovat. Ale to si můžu případně přeprogramovat a posunout jinam. Není to velký problém.

Víc mě překvapil Desktop. Očekával jsem, že právě Desktop bude nejméně problematický. Nebyl.

Jeden problém je mechanický - drátovitost konstrukce Alfi způsobuje, že častým klepáním pera při simulaci jednojehličky celá konstrukce vibruje, má tendenci rezonovat a hrot pera poskakuje po papíru, což způsobuje rytmicky přerušované čáry. Pomohlo závaží na vozík a ještě lépe by bylo podložit i tu tyčku, do které skrz papír pero klepe.

Druhý je zjevně softwarový - Desktop při tisku posouvá začátek řádku o kousek doprava, viz foto.

Nastavení nemělo vliv, resp. mělo vliv na to, na co mít mělo, ale ne na chybu a posouvání řádků.

Otázka tedy je - setkali jste se s tou chybou? Existuje opravený / lepší ovladač? Abych to nezkoumal a neopravoval zbytečně, je-li to už opravené. Je taky možné, že se chyba týká jen betadiskového Desktopu, nevím jestli je odvozený od nejposlednější verze, nebo od nějaké dřívější, která ještě není opravená.


Přílohy:
Poznámka: Alfi & Desktop
DSC05125_do_fora.JPG
DSC05125_do_fora.JPG [ 364.63 KiB | Zobrazeno 17611 krát ]
Poznámka: nastavení nemělo vliv
DSC05126_do_fora.JPG
DSC05126_do_fora.JPG [ 192.8 KiB | Zobrazeno 17611 krát ]
Poznámka: podivně posunutý tisk odlišný od toho, co se tisknout má
DSC05129_do_fora.JPG
DSC05129_do_fora.JPG [ 412.29 KiB | Zobrazeno 17611 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 10.07.2020, 08:38 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 898
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
zxcygnus píše:
Druhý je zjevně softwarový - Desktop při tisku posouvá začátek řádku o kousek doprava, viz foto.

Tipujem na problém s časovaním motorov, asi nestíhajú "kráčať" tak, ako to chce počítač.
M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 10.07.2020, 10:30 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Martin1 píše:
Tipujem na problém s časovaním motorov, asi nestíhajú "kráčať" tak, ako to chce počítač.
M.
Proč se tedy problém neprojeví při tisku, ale až při odřádkování? A proč je konzistentní? Zkoušel jsem to víckrát, než je na fotce. A když motory ztrácí kroky, tak to má tendenci zlobit náhodně a pořád. V nastavení nevidím rozdílnou rychlost pro přejezdy a tisk... Krom toho jsem plotr napájel 12V ze spínaného zdroje, ne doporučenými 9V, tj. proud do cívek byl maličko větší a šance ztrácet kroky menší.

Ale i tak, zkusím rychlost snížit, až bude příležitost.

Toho "roztrhaného tisku" si nevšímejte, to je důsledek vibrací moc lehkého vozíku. 3. pokus na stránce je se závažíčkem, které to trochu utlumilo. Je to vidět i z toho, že první písmenko na řádku je mnohem lepší, než ty následující, kdy už pero víc poskakovalo.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 10.07.2020, 10:45 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Panda38 píše:
Rozdíl je 2 znaky. To je jak když software vytiskne znaky CR/LF jako 2 mezery, ale při zpětném pohybu je už nezapočítá.
Vypadá to tak. Jenomže Desktop ovladači podstrčí 12 mikrořádků s pixely, které mohou být až 768px široké podle nastavené šířky stránky. Ovladač neřeší, co je na řádku, nemusí to být písmenka, může to být obrázek, nebo mix obojího.

Nejspíš ovladač jen špatně počítá kroky o kolik se má po dokončení řádku vrátit, ale než se v tom začnu vrtat hlouběji, tak mě zajímalo, jestli to dělá i někomu dalšímu a jestli to náhodou není už dávno známá a opravená chyba.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 10.07.2020, 11:13 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 898
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
zxcygnus píše:
Martin1 píše:
Tipujem na problém s časovaním motorov, asi nestíhajú "kráčať" tak, ako to chce počítač.
M.
Proč se tedy problém neprojeví při tisku, ale až při odřádkování? A proč je konzistentní? Zkoušel jsem to víckrát, než je na fotce. A když motory ztrácí kroky, tak to má tendenci zlobit náhodně a pořád.

Ano neznie to presvedčivo, ale ak vylúčim chybu v programe (s takým bugom by ovládač nevydal ani Microsoft), tak je to prvá vec, čo treba vyskúšať.
Prispôsobiť vektorový driver by tiež išlo, ale na krokovanie by bolo treba viac kódu a treba niečo z existujúceho kódu vynechať, lebo voľné miesto nieto.
M1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 10.07.2020, 11:46 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Martin1 píše:
s takým bugom by ovládač nevydal ani Microsoft

Desktopu existuje víc verzí s opravami chyb, ale nikdy jsem se nedozvěděl, jakých chyb a v čem se ty verze liší (mám jen dojem, že úplně první verze neměla SS+K pro skok do Basicu).
V Calculu už bylo číslo verze dostupné v informacích o programu, ale u Desktopu se to člověk nedozví.
Stálo by tedy za to vyzkoušet i jiné kopie Desktopu, nejlépe co nejnovější (diskové verze), některá by mohla s Alfi fungovat lépe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 10.07.2020, 11:58 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Microsoft vydal aktualizace, které - mimo jiné - zcela rozbily systém, (s)mazaly nebo poškozovaly uživatelská data či z legální kopie systému udělaly kopii nelegální. Nebyl bych si tedy tak jistý abych tvrdil že ani Microsoft by takové ovladače nevydal :twisted: .

Četl jsem si v nějakém popisném článku k Alfi že se používaly rychlejší a pomalejší motory, takže pokud jsou tam pomalejší a 8bitový pan Karfík alfinu tvrdě zásobuje, tak ta to zásobování nebude stíhat...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 10.07.2020, 14:25 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
dex píše:
Stálo by tedy za to vyzkoušet i jiné kopie Desktopu, nejlépe co nejnovější (diskové verze), některá by mohla s Alfi fungovat lépe.
Rozhodně.

Našel jsem https://spectrumcomputing.co.uk/entry/1 ... um/Desktop ... snad je nejposlednější?

Večer z toho zkusím vypreparovat plugin a zkusím v té své betadiskové verzi, nebo to budu muset nějak dostat na D80mini... uvidíme.

Na KUD 1 - 4 jsem nic k Alfi nenašel.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 16.07.2020, 09:46 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
V tuto chvíli s jistotou vím, že to, co se mi s Alfi přihodilo není obecná chyba týkající se všech Desktopů. V neděli jsem s tím zápasil a zkoušel něco vytisknout (vyklepat) a pořád se mi nedařilo nejlíp, všiml jsem si, že prokluzuje hřídel na motoru a po opravení už to kreslí řádky opravdu svisle pod sebe. S povolenou hřídelí se pomaličku posouvaly mikrořádky vpravo (každý tak náhodně o čtvrt/půl px), ale ne konzistentně celé řádky textu.

Jestli byla povolená hřídel příčinou nevím. Ono to spojení je tam mechanicky dost naprd, protože závit je krátký, nedá se utáhnout silou. V hřídelce motoru, na kterém to drží není ani důlek a do kalené se šroubek nezakousne, takže jedna z možností je to utáhnout až na hranici stržení závitu a pořád hrozí prokluzování. Naštěstí hřídelka není tak tvrdá, aby se do ní nedalo rýpnout pilníkem a důlek vytvořit, což jsem udělal a pojistil kapičkou epoxidu. Snad to vydrží.

Hlavní je, že doma s betadiskovým Desktopem z jiné diskety se mi chyba neprojevila.

Provokuje mě, že je v Desktopu BT-100 jako printer v uvozovkách. Proti Alfi je BT-100 vlastně docela luxus :)

Taky jsem trochu srovnával s Minigrafem (homeoffice, ráno jsem to pustil a zatímco jsem dělal něco jiného o pár hodin později...) a rozdíl mezi plotry je opravdu hodně velký ve prospěch Minigrafu.

Porovnal jsem i ovladače, které jsou součástí betadiskového a MDOSového Desktopu a jsou identické. Takže jsem začal zkoumat, z binárky (těch 1680 bytů) pomocí dz80 nahrubo disassembloval a s hromadou ruční práce (jako od neděle všechny večery) jsem to upravil do zkompilovatelné a editovatelné podoby, doplnil návěští...

Zároveň se pokouším o disassemblování, resp. analýzu a správné a důkladné okomentování ovladače k Minigrafu, abych mohl mít v obou ovladačích správná návěští a komentáře, ideálně stejné v místech, kde je i kód stejný. A takových míst tam není málo, ovladače jsou psané stejným stylem, stejné podprogramy, stejné menu... liší se v podstatě jen ta část přímo řídící hardware a pár zanedbatelných detailů.

MTs jsem zdroják k Minigrafu posílal, ale od té doby se toho změnilo opravdu hodně a přepsal jsem hodně z hloupostí, co jsem měl v komentářích, zpřehlednil návěští... když ten první pokus o disassemblování vznikal, nebylo cílem pochopit, jak je ovládán plotr, ale v podstatě jen okopírovat styl menu a ovládání ovladače, abych to mohl udělat pro PCL tiskárny stejně. Tedy aby i můj ovladač zapadal do stylu Desktopu, jako ty od Universuma. Teď pochopení cílem je, cílem je ovladač grokovat.

Věděli jste, že se ovladač v režimu EXT+i dá resetovat stiskem klávesy o? Vynuluje se tím počet vytištěných řádků i pozice pera (plotry si najedou znovu na levý okraj a posunou nově vložený papír na výchozí pozici). Občas je to potřeba, aby plotr nevysunul stránku uprostřed tisku, protože driver dopočítal řádky do 60 (do výšky stránky). Ale manuál to nezmiňuje. Proč?

Manuál taky nezmiňuje, jak do toho kterého plotru zakládat papír... to bude chtít popsat ideálně s fotkou, protože intuitivně bych papír zakládal tak, aby pero bylo na začátku tiskové oblasti. Není to tak.

K tomu se váže jiná nejasnost - kde je u Alfi nahoře a dole. Zdá se, že konstrukčně je naopak třeba od Minigrafu a mé repliky, ale nezdá se, že by tak mohl fungovat lépe. Tedy, ne že by to nějak vadilo, nebo ovlivnilo kreslení. Jen to může mást.

Pokud si chcete ovladač přečíst a příp. pomoct se zkoumáním (některá místa mi nejsou jasná), tak klidně pište SZ.


Přílohy:
Poznámka: dobová sestava ZX Spectrum, Betadisk, Alfigraf
DSC05157 do fora.JPG
DSC05157 do fora.JPG [ 415.19 KiB | Zobrazeno 17312 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 22.07.2020, 23:50 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Aktuální stav disassemblování obou ovladačů pro Alfi i Minigraf v přílohách. Ovladač pro Minigraf 0507 má některé části s ovladačem pro Alfi identické.

Zkompilovat se to dá ASem (na sjasmplus jsem si pořád nezvykl). Výsledek kompilace je u obou binárně shodný s originálem, ověřuji přiloženým skriptem.

Pořád u obou ovladačů chybí kousek okolo samotného kreslení, nejsem si tam jistý tím, kdy je která souřadnice čím... ale nezbývá toho mnoho.

Komentáře jsou česky, protože jsem usoudil, že v zahraničí tyhle dvě kreslítka nejspíš nikdo nemá.

Mimochodem už jsem Alfi dostal do stavu, že se tím dá z Desktopu vyklepat A4 (oprava závitu, utažení šroubků, epoxid, stahovací pásky na spojky motorů), ale je to pořád mizérie. Rozumně snesitelný a dobře čitelný výsledek dostávám pro obrázek s nastavením step 4, 256px je širokých 164mm + okraje papíru (v nastavení je potřeba šířku sloupce světšit z 960 na 1025), při step 3 už jsou příliš zřetelné potíže s vibracemi pera na rastru a mezery mezi lichými a sudými mikrořádky jsou různé. Rastr vypadá tmavší než černá plocha. Při step 2 zanikají detaily a kresba se celá slévá, možná použitelné na tenké kontury na jinak prázdné ploše?

Oproti tomu na Minigrafu při step 4, screenshot 256x192px je velký 128x96mm, tedy menší než z Alfi, protože jemnější kroky, obrázek vypadá velmi dobře, skoro jak ze starého Inkjeta. Na zmíněný fotopapír (není na fotce) jsem to taky zkusil a i když se mi kresba úplně nepovedla (pero v nesprávné výšce), tak to má naději být ještě mnohem lepší.

Z BASICu to pořád tiskne divně, příliš rychle a motory ztrácí kroky. Je tam někde POKE na zpomalení?

Z DTEXTu to tiskne taky divně, ale kroky neztrácí, jen písmenka jsou divně pokroucená, nicméně svisle i vodorovně zarovnaná správně.

Vše co je na přiložené fotce bylo kreslené jednou modrou mikrofixou Centropen 2811. Ne dvěma různými. O co je horší Alfi, to je fakt způsobeno pouze jeho konstrukcí, ve srovnání s Minigrafem. Např. tím, že pero tlačí na papír v místě, kde ho nic nepodpírá (rovnoběžně, ale vedle podpírací tyčky), zatímco u Minigrafu je rovná ocelová deska nejenom v místě, kde se kreslí, ale i kus okolo.


Přílohy:
srovnani_kvality_tisku_alfi_vs_minigraf_0507.jpg
srovnani_kvality_tisku_alfi_vs_minigraf_0507.jpg [ 743.22 KiB | Zobrazeno 17119 krát ]
desktop_driver_aritma_minigraf_0507_unfinished_in_progress.tar.gz [328.94 KiB]
457 krát
desktop_driver_alfigraf_unfinished_in_progress.tar.gz [446.35 KiB]
479 krát

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 28.07.2020, 10:09 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Na www.nostalcomp.cz/pdfka/alfi.pdf bývalo PDFko s články z VTM... je to ještě někde jinde? Příp. mohl bych tímto poprosit Nostalcompa, mohl-li by na odkazované URL PDFka vrátit? Nebo poskytnout kopii na https://sam.speccy.cz/csdocs.html?

Jde mi o to, aby to bylo někde stabilněji odkazovatelné a dostupné.

A mimochodem - víte, jak dlouho se na Alfi tiskne taková typická A4 plná textu z Desktopu s nastavením STEP 2?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 28.07.2020, 11:15 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
Kdysi jsem si ten časopis pořídil a nafotil: https://uloz.to/file/wgTPfOoCp2Ks/alfi-vtm-pdf

_________________
Špóngiu navlhčiť


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 02.08.2020, 17:30 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
https://cygnus.speccy.cz/popis_printer-alfi.php ... co jsem zatím o Alfi splácal. Hardware už jsem zas odložil a uklidil, takže jestli se k tomu někdy vrátím, nebo něco dopíšu, je nejisté. Doufám, že to nevyznívá příliš negativně, ale holt taková je moje zkušenost. V kontextu tehdejší doby to nejspíš bylo vnímáno jinak.

Kdybych si měl vybrat mezi Alfi a BT-100, tak jednoznačně volím BT-100 nebo asi cokoli jiného (kromě ZX Printeru), tu jsem skutečně kdysi dávno dovedl prakticky použít.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 03.08.2020, 11:05 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
Nutno podotknout, že BT-100 stála téměř dvojnásobek ceny Alfiho, což víceméně koreluje s užitnou hodnotou ;-) Na některé druhy dokumentů byl ale Alfi jako plotter vhodnější.

Každopádně, tenkrát ještě platilo, že počítač bez tiskárny je vlastně jen hračka, takže člověk byl rád za cokoliv, co ji alespoň připomínalo.

_________________
Špóngiu navlhčiť


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi - originál
PříspěvekNapsal: 03.08.2020, 11:52 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Nepřesvědčilo mě to, zatím. Plotr je super, dokáže-li kromě čar a křivek alespoň dobře kreslit písmenka (což třeba Minigraf s MZXR zvládá výborně). Ty výstupy z BASICu a z D-Textu na Alfi nejsou moc pěkné. Třeba to někomu šlo lépe, ale mě se to nepodařilo.

Srovnání cen v konkrétních letech by mohlo být zajímavé.

O Alfi jsem ve VTM četl, že by se měl prodávat do 1000Kčs? Za kolik se tehdy opravdu prodával?

O Gamacentrum 01 vím, že to zkoušeli prodávat za 4990Kčs počátkem roku 1989? Viz foto krabice s datem výroby https://cygnus.speccy.cz/popis_printer- ... trum01.php. Což byl úlet.

O BT-100 jsem někde zahlédl, že se prodávala okolo 1500Kčs? Matně vzpomínám, že jsme ji kupovali možná okolo 700Kčs ve výprodeji, ale to mohlo být v roce 1990, možná počátkem 1991 (měl jsem krátce Didaktik Gama 89'), protože v roce 1991 jsem dostal k Vánocům originální kazetu s Desktopem (stála 300Kčs) a to už jsem BT-100 určitě měl (opisoval jsem i ten obslužný program z manuálu). Který rok se BT-100 začala prodávat?

1000 vs 1500 není tak obrovský rozdíl (Didaktik Gama 89' se po slevě prodával za 3500Kčs). A BT-100 je sice velmi pomalá, ale výsledek se při troše snahy (dobrý papír, dobrý kopírák, trochu štěstí, že se to nezadrhlo a tak...) dá srovnávat s 9 jehličkovými tiskárnami. Měl jsem pár výtisků vedle sebe a ty z BT-100 nevypadají vůbec špatně. Jen to trvá. V Desktopu s BT-100 jsem psal referáty do školy a dalo se to, v té době to ještě bylo přijatelné. O inkoustovkách a laserech jsme možná jen zaslechli, ale reálně jsem se s nimi setkal až možná v roce 1994/1995.

Mimochodem, cvičně jsem zkusil vytisknout nějaké screenshoty i na své replice Alfi a i to dopadlo velmi pěkně, na první pokus a bez velkého opečovávání. Jen to taky trvá velmi dlouho.

Kolik v 80. letech stál třeba Minigraf, nebo ty XY-41xx? Resp. jak se měnily jejich ceny od uvedení do řekněme let 1990/1991? Ví někdo?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz