OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 02:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 00:36 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1520
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Czech Human píše:
Zpětně počítáš 30 let dozadu počty vyrobených počítačů a tady statistika nic?
Mám postgraduální studium v oboru Preventivní medicína na 3. LFUK.
Evidentně jsem zcela vedle, když se mylně domnívám, že o problematice aspoň něco vím. Už mlčím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 01:28 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Dexi urcite nemlc. Rad si tvoje prispevky prectu.

Jeste mne napada, zda akci nedat podtitulek k nultemu vyroci "coronavirus forever". Treba za 100 let si nejaky historik vsimne, ze je to 100 let od vzniku koronaviru a 200 let od vzniku slova robot.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 08:25 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
dex píše:
Czech Human píše:
Zpětně počítáš 30 let dozadu počty vyrobených počítačů a tady statistika nic?
Mám postgraduální studium v oboru Preventivní medicína na 3. LFUK.
Evidentně jsem zcela vedle, když se mylně domnívám, že o problematice aspoň něco vím. Už mlčím.


Ale dexi, neurážej se :-). Já tě nemám v úmyslu ani urážet ani umlčovat. Já si zase jsem jistý že přesné vlastnosti tohoto viru, cesty infekce a v kostce epidemiologické vlastnosti v rámci toho studia probírány nebyly protože virus má cca půl roku. Ta hodnota u něj je založena na empirické zkušenosti a teprve nyní se učíme co a jak. Je to jen odhad kolik lidí je průměrný nakažený schopný nakazit a statistika se obvykle velmi špatně aplikuje na malé, specifické skupiny lidí.

Já vycházím z popisu situace, tedy že skupina lidí tam přijedší pravděpodobně nebude nosit respirátory. A dále si už domýšlím že pokud bude, nebudou je na rozdíl od asiatů nosit moc správně. Co mě k tomu vede? Že v Asii se respirátory nosí běžně, zatímco tady je to žhavá novinka a fotky lidí včetně lékařů co nosí roušky špatně nasazené jsou časté. Ono to není praktické ani pohodlné nosit když chcete mluvit, pít a jíst ale to na virus bohužel nemá vliv.

Dále se dle popisu skupina lidí bude vyskytovat v jedné místnosti po delší dobu a pochybuji že budou mít ve spánku všichni roušku. Opět si domýšlím ale udržet si roušku na ústech ve spánku je z mé zkušenosti docela výzva. Ještě tak nějakou ochrannou masku. Navíc se často dýchá pusou, spí méně, neznámé prostředí zhorší úroveň odpočinku, může tam být průvan což dotyčné mírně oslabí...

No a když by se tam náhodou přenašeč objevil a poprskal jejich věci, třeba by sahal na počítače, tak ti dotyční nejspíš neprovedou pečlivou dezinfekci svých věcí a virus vydrží na virus dost dlouho mimo tělo, takže ještě za týden kdy si půjdou doma stroj olízat jak tu padlo se stále mohou touto cestou nakazit a doma roušku asi nebude nosit a dezinfikovat ruce nikdo.

"Argument" stejné váhy by bylo i to, že ani postgraduální studium preventivní medicíny na 3.LFUK není certifikovaná protivirová ochrana. Ve světle toho že patrně jeden tvůj kolega už s pozitivním testem ještě 2 dny ordinoval a hygienici teď nahání 100 lidí budiž tiché memento.

Zůstat doma je určitě větší protiinfekční ochrana než být na společenské akci obklopen lidmi z mnoha koutů obou republik, když minimálně ve velkých městech už virus koluje. Na tom se snad shodneme. Já mám přístup worst case scenario, založený na zde zveřejněných detailech akce. Jsou zdokumentované případy že jedinec-superšiřitel prokazatelně nakazil všech 12 lidí kolem sebe či v jiném případu desitky dalších lidí během krátkého pobytu v letadle, na konferenci apod. takže se statistikou se musí opatrně. Ve finále se vůbec nic nemusí stát, pokud tam ten šiřitel nezavítá. To se mohou lidé objímat, spát v nevhodných podmínkách a mlsat alkoholické nápoje do časných ranních hodin a jediná bolest hlavy bude z kocoviny. :beer:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 09:05 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 552
Has thanked: 411 times
Been thanked: 167 times
Obdivuji vsechny, co dokazi napsat tak dlouhe prispevky. Nicmene nejspis kdo bude chtit, pojede, kdo nebude chtit, nepojede ;-). Pokud tedy bude kam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 09:55 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
Ti co nepojedou se mohou vykecat tady, ti co pojedou si to mohou nechat napotom ;).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 10:08 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1487
Bydliště: Kurim
Has thanked: 829 times
Been thanked: 578 times
@Czech Human: Mne osobne s tema blbejma kecama stves. Zvlast kdyz nejedes. Dex je pro mne odborne, jak pocitacove, tak lekarsky uplne jina kapacita.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 10:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 25.05.2014, 12:29
Příspěvky: 1673
Bydliště: Praha
Has thanked: 319 times
Been thanked: 372 times
Tak hlavně je to totálně OT co se té akce týče :-(

_________________
Atari 65XE, 600XL, 400, 800, 800XL/XE, 130XE, 1200XL, XEGS
Commodore C64, C64C, C128, Plus/4
Amiga A600, A1200+Blizzard 060/50
ZX Spectrum, +2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 10:22 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Presne. Navic jde o papouskovane informace co slysim denne z TV.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 10:30 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
Jinak s tvým názorem by člověk nemohl vlézt do hypermarketu nebo do metra.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 10:34 
solaris104 píše:
Jinak s tvým názorem by člověk nemohl vlézt do hypermarketu nebo do metra.


člověk ne, ale ty můžeš ;-)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 10:59 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
Já to za OT nepovažoval poté co se objevilo toto
Martin1 píše:
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4062
Dňa 06.03.2020 zasadal Ústredný krízový štáb v súvislosti s potvrdeným prípadom COVID-19 a prijal nasledovné:
- Taliansko: Od pondelka (09.03.2020) platí zákaz na všetky prílety a odlety
- Zákaz návštev vo všetkých nemocniciach v SR
- Zákaz všetkých školských exkurzií mimo územie SR
- Zákaz návštev vo všetkých väzniciach v SR
- Zakáz návštev v domovoch sociálnych služieb
- Vydá sa zákaz návštev v detských domovoch
- Verejnosť by mala zvážiť účasť na hromadných podujatiach – športových, kultúrnych podujatiach, diskotékach a pod.
- V platnosti ostáva meranie teploty cestujúcim na letiskách v Bratislave, v Košiciach a v Poprade
- KBS bude požiadaná o zváženie obmedziť organizovanie bohoslužieb, pre verejnosť platí odporúčanie zvážiť návštevu bohoslužieb
- Slovákom v SR a rovnako aj Slovákom v zahraničí bude zaslaná SMS správa s odporúčaniami na zníženie rizika šírenia nového koronavírusu


Ale OK, já to nikomu neberu. Jet tam nemůžu i kdybych 10x chtěl a žádný virus nebyl to je trochu podpásovka. Nikoho neurážím ani nevykřikuju o blbých příspěvcích, vždy se rád něco nového dozvím a pokud se mýlím, nemám problém to uznat. Co jsem napsal nejsou lži a bylo to myšleno pro dexe aby coby odborník měl lepší náhled na můj pohled na danou situaci a jakýsi vyšší cíl toho byl aby ti co (ne)pojedou se uměli co nejlépe chránit dostupnými prostředky. On to musí dobře vědět že byť popisuji nejhorší variantu, je to klidně možné. Stejně se dříve nebo později s tímto onemocněním nějak setká většina populace potože lidi jsou lidi a nemají dostatečnou disciplínu na to aby virus tiše vymřel v karanténě. Už vás s tím tady nebudu obtěžovat.

Martin8bity píše:
@Czech Human: Mne osobne s tema blbejma kecama stves. Zvlast kdyz nejedes. Dex je pro mne odborne, jak pocitacove, tak lekarsky uplne jina kapacita.

Děkuji za přátelský příspěvek k věci. A já si doposud myslel že kapacity si poměřují až docenti a profesoři v oboru a ne komunitní fóra v nesouvisejících oborech :-). Mýlil jsem se, ale vzal jsem si z toho ponaučení, viz výše.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 12:19 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
Velmi krátce k mírnému OT.

Čistě pragmaticky (ať už je namístě míra obavy jakákoliv): Jestli si mám vybrat mezi 50ti kolegy v práci na patře, kterých se třetina právě vrátila z Itálie, a 50ti 8bitovými nadšenci, kteří pro svůj koníček na výlety do Itálie nemají, beru dovolenou a jedu, volba je jasná :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 16:22 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 901
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Czech Human píše:
Tak všichni co mají permanentně nasazenou roušku, máte o dost nižší šanci

V lete som búral starý dom a mal som FFP3, nasadenú najlepšie ako sa dalo, ledva som v nej vydržal dýchať, napriek tomu boli po zložení viditeľné stopy prieniku prachu popri nose z oboch strán. Jasný dôkaz, že nebola nasadená (alebo vyrobená?) správne, ale na to by som inak nebol prišiel, keby ma tento dôkaz o tom nepresvedčil.
Czech Human píše:
Rád bych pak viděl reakce dotyčné osoby, které například zemřou příbuzní poté co je sama nakazí.

Žijem v domácnosti s 80+, pravidelne navštevujem 80+, 85+ a práve tohto sa obávam. Navyše včera pán profesor Krčméry v TV hovoril, že určite neodporúča žiadne hromadné podujatia. A to je hodnoverný človek.
Takže napriek tomu, že som autorom tohtoročnej témy Forevru a mám takmer hotové pekné demo, silne zvažujem účasť.
Hoci viem, že je šanca, že sa k vírusu dostanem hociktorý iný deň stále vysoká a pravidelne sa dezinfikujem Tatranským čajom.
Navyše, už začínajú na SK zatvárať stredné a vysoké školy, štátne kultúrne zariadenia už dostali od zriaďovateľov zákaz predstavení a akcií, takže ešte pár prípadov (aktuálne tri potvrdené) a zakážu za pár dní aj komerčné a súkromné akcie, k čomu sa zatiaľ dosluhujúci premiér neodvážil a vyzval iba k "zváženiu účasti" a odporúča "zváženie obmedzenia bohoslužieb". Ale do piatku sa to ešte môže sprísniť.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 07.03.2020, 16:37 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
Kup si silikonovou polomasku na šroubované filtry, ta už při správném nasazení nebude podsávat nic, lehce se desinfikuje a vydrží ti 20 let. Výborná věc i na stavbu. Roušky jsou málo muziky za moc peněz. Tady je zase míč na mé straně hřiště.

Na druhou stranu v číně se zotavila i 98letá stařenka tak ani takový věk neznamená že se dotyčný nemůže uzdravit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Forever 2020
PříspěvekNapsal: 08.03.2020, 20:23 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.02.2018, 11:31
Příspěvky: 254
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 63 times
dle info z TV - opět. zabírá na zabíjení tohoto coronaviru UV světlo. neříkali, jestli stačí verze A, ale B by mělo být asi spolehlivé. svit nad 8 hodin denně zabijí možná až 99% virů. Co z toho vyplývá? Pokud by se nasadilo UV světlo, tak to chce krém s ochranným faktorem na nose č. 50. :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz