OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 06:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Pravidla fóra


Do názvu vždy zadávejte platformu, které se téma týká!



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 11:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Dneska jsem byl v Bille na Florenci, kde většinu lidských pokladních nahradily stroje. Zelené neosobní obludy u kterých se zákazník musí obsloužit sám.

Další drobná kapka díky které jsem si nemohl nevzpomenout na distopický román Kurta Vonneguta z roku 1952 Mechanické piano. Doporučuji. Když si nebudete všímat počítačů na bázi elektronek a relé, nebo spíš naopak, ono to má své kouzlo, tak se tam dají najít zajímavé paralely s dnešní společností. Asi si to brzy budu muset přečíst znovu.

https://www.databazeknih.cz/knihy/mecha ... iano-29764
https://en.wikipedia.org/wiki/Player_Piano_(novel) (bacha na spojlery)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 12:02 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 1007
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 394 times
To už si lidé říkají více generací, až nás stroje doopravdy zbaví nudné, opakující se mechanické práce, co budeme dělat.
Posuneme se opravdu k tvořivé činnosti? Máme na to jako lidstvo kapacitu? Nebo nahradíme jednu mechanickou činnost jinou mechanickou činností, byť třeba příjemnější?
K zamyšlení - And What of the Future?

Zkusím si najít nějaké čtení o automatických pokladnách - jaký vliv mají na zaměstnance, jaký na zákazníky. Určitě se tím někdo zabýval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 12:11 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1563
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
Billa vstoupila do 21.století - gratulki :-)

Studie nejspíš nebude - lidi za pokladnou většinou nebývají nejostřejší tužky v penálu, takže repetitivní činnost jim nepřijde nudná (vlastní zkušenost s novou podnájemnicí) :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 12:37 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3661
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
zxcygnus píše:
Zelené neosobní obludy u kterých se zákazník musí obsloužit sám.
Prave naopak ! Rozne blede, castokrat az neprijemne osobne a ufrflane zlostne obludy sediace za pokladnou su ovela horsie. V automatickej pokladni je pohoda - clovek si blokuje sam, tempom ake vyhovuje jemu, nemusi sa bat ze nan niekto bude nervozne zazerat a otravovat roznymi nezmyslami typu "A drobnejsie nemate ???". Ked clovek vie ako na to, so strojmi, nezatazenymi emociami, je ovela jednoduchsia "domluva" :thumbup:

PS: Nic proti pokladnickam, nastastie v drvivej vecsine mam s nimi iba dobre skusenosti, len som chcel poukazat aj na druhu stranku mince :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 12:50 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 1007
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 394 times
Oni ani zákazníci někdy nejsou žádný zázrak. Zatím pro mne mají automatické pokladny jednu výhodu - je u nich méně lidí.
Až u nich budou opravdu dlouhé fronty, tak to bude zajímavější.

A při správné strategii vkládání peněz poslouží jako žrout těžkých mincí, nebo naopak měnička bankovek na drobné. A to bez kafrání.
O studii bych se moc nebál. Na pokladně pracují nejenom budoucí pokladní, ale i lidé, kteří v budoucnu budou dělat něco onačejšího, třeba jako brigádníci.
Ti to pak můžou vše sepsat. Nebo se toho ujme nějaká VŠ v rámci výzkumu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 13:05 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
Chtěl bych ty nespokojence vidět jak by se tvářili po pár letech takovéto oduševnělé práce když by už podruhé v tomto týdnu Jaruna nepřišla do práce protože si zase trochu popila a ví že tam stejně nikoho jiného za ty prachy neseženou a tak vás šéf nechal dělat další přesčas, protože na vás ví že narozdíl od Jaruny na ubytovně máte hypotéku jako řemen na svou luxusní haciendu v kolonii zadlužených zoufalců když jdete s trendy a poplatky jsou přece tak nízké. A až jednoho dne ty pokladny budou mechanické všechny, budete s Jarunou popíjet na ubytovně spolu.

Všimněte si někdy jak si prodavačky žárlivě počítají minuty na vystřídání a přestávky a navzájem se telefony honí aby se jedna ani o minutu odpočinku té druhé neobohatila, to není zrovna známka pohodového pracovního prostředí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 13:18 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
baktra píše:
To už si lidé říkají více generací, až nás stroje doopravdy zbaví nudné, opakující se mechanické práce, co budeme dělat.
Posuneme se opravdu k tvořivé činnosti? Máme na to jako lidstvo kapacitu? Nebo nahradíme jednu mechanickou činnost jinou mechanickou činností, byť třeba příjemnější?
Ono nejde jen o ty pokladny, to je jen drobnost (a Billa ani zdaleka není první v ČR) a souhlasím, že to občas může být použitelné. Uvidíme až to víc zevšední jako v Číně (bez nadsázky). Dneska to vypadalo jako malá apokalypsa, asi desítka lidí se snažila s těmi stroji zápasit, mezi nimi pobíhala docela zoufalá pomocnice a radila, kde se dalo, ale zjevně nestíhala.

Ad nadbytek volného času - i to se v mnoha scifi řeší.

Pointa ale je, že autoři těch románů, stejně jako kdokoli, se více, či méně obávají nových věcí, změn ve společnosti atd... přinejmenším jsou k nim vnímavější a rizika s tím spojená extrapolují do nějakého příběhu, který může být docela trefný.

Když si vezmu zmíněného Vonneguta, Huxleyho, Orwella a spoustu dalších, tak svým způsobem pravdu neměl nikdo a zároveň všichni, protože každý z nich vystihl trochu jiný aspekt rizik a předpověď každého z nich se do určité míry splnila, nebo plní.

O tom, že práce pokladní není extra výhra asi není třeba diskutovat, ale pro spoustu lidí jsou podobná zaměstnání kolikrát lepší než nic, takových příležitostí ubývá. A nebýt bující byrokracie a nenažranosti nejenom státní správy po informacích o občanech, tak rapidně ubývají i místa úředníků.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 16:01 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10123
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
Poslední rok, kdykoliv jsem zavítal do Billy, což mockrát nebylo, protože ten krám je mi nesympatický sám o sobě, jsem se potýkal hlavně s tím, že jsem pokladním nerozuměl ani ten "dobrý den". Na směně obvykle jediná češka, zbytek vesměs pracovnice z východu, v různém stupni znalostí ČJ. Takže pokud tam bude místo nich stroj, který pochopí, kolik mám rohlíků, muffinů nebo svazků ředkviček, pak jedině dobře.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 17:37 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Me se to libi, radeji mluvim s robotem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 18:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 1007
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 394 times
misticjoe píše:
Poslední rok, kdykoliv jsem zavítal do Billy, což mockrát nebylo, protože ten krám je mi nesympatický sám o sobě, jsem se potýkal hlavně s tím, že jsem pokladním nerozuměl ani ten "dobrý den". Na směně obvykle jediná češka, zbytek vesměs pracovnice z východu, v různém stupni znalostí ČJ. Takže pokud tam bude místo nich stroj, který pochopí, kolik mám rohlíků, muffinů nebo svazků ředkviček, pak jedině dobře.


Aspoň vidím jaké to je pro prodavače, když na ně mluvím v Anglii svou ne zrovna dokonalou angličtinou. Tam kde jsem nakupoval, jsem narazil na opravdového Angličana či Angličanku jen zřídka.
Hned jsem si vzpomněl na Běhounkovu knihu Akce L. V té jeho variantě utopické společnosti (byla mimo jiné multikulturní) měli jeden světový jazyk zvaný LIU, který ovládal opravdu každý.
Svého času jsem Běhounka dosti četl, ale po několika knihách mi přišlo, že se dost opakuje, asi jako pan Verne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 18:06 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
Lidé si tak zvykají na automaty, vzájemnou izolaci a komunikaci přes net, že se může snadno stát když někdo zjistí, že už je měsíc na celé planetě sám a ani si toho nevšiml.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 18:14 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
Já jsem introvert, nemám rád lidi a asi bych si to užíval :-).

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 19:02 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2779
Has thanked: 226 times
Been thanked: 602 times
Abych pravdu řekl, v těch nákupních fabrikách bych také radši jednal s robotem. Ale protože do nich dobrovolně nelezu, nakupuji sám v místních sámoškách, kde se s prodavačkami znám delší čas, a když za mnou není fronta, tak občas i trochu pokecám. Určitě to je lepší než dialog s depresivním toustovačem z Červeného trpaslíka ;-)

Sci-fi mám rád už odedávna. Za bolševika toho dost vycházelo v časopisech, v rámci podpory vědeckotechnického rozvoje, takže jsem hltal co mi přišlo pod ruku a před oči. Byly mezi tím i povídkové klasiky, které by tenkrát nemohly vyjít knižně. A díky tomu dnes světem k zblití nejsem překvapený, jenom to možná přišlo trochu dřív než jsem čekal.

Jo a knihy, no, přečtěte si Futurologický kongres...

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 22:04 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
No, ja mam s automatickejma pokladama dva problemy:
- je to pomalejsi. Proste nevim, kde jsou carove kody, tak kazdou tatranku v ruce petkrat obratim, nez mi ji to chytne. Navic nemuzu vylozit predem veci na pas a pak je zase odebirat, hned jak je pokladni namarkuje, a nektere obchody ani nedovoluji pouzit vlastni tasku. Tim padem u pokladny stravim minimalne dvojnasobny cas, takze jich bude potreba nejmene dvakrat tolik.
- nektere veci nenamarkuju, protoze netusim, co to je, nebo mi to pokladna nebere. Dneska napriklad jsem nechal v kaflandu banany, protoze proste v pokladne nebyly, ani podle obrazku, ani podle nazvu. Ziva pokladni by rekla "jo, to je tristaosmicka" a nabouchala by je tam rucne, ja ale nemam sanci.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: retro sci-fi
PříspěvekNapsal: 11.02.2020, 22:41 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
Na problematické věci je tam obsluha, která na zavolání hned přiběhne, např. na dotaz "co to je za pečivo?". Ke mně musí běhat vždy, kvůli stravenkám. :-) Pomalost mi ani nepřipadá, nemusím čekat a tak to mám celkově rychleji. Ovoce odklepnu pár písmen na klávesnici a tak ho najdu rychle. (jedná se o Tesco).

Nejpříjemnější a nejjednodušší automatické pokladny jsou v Tescu, které jako první s nima začalo. V Kauflandu jdu raději k normální pokladně, protože jsou rozdělené na placení hotovostí a kartou a už jsem se spletl a je to tam jakési nepřehledné a při odchodu se musí projet účtenka přes turniket, tak to mě odradilo, ty mě moc nebaví.

Nejhorší byly automaty v Globusu s ručním skenerem. Šíleně složité. Skenery lze vzít jen některé. Po nákupu uzavřít u vstupu nákup. Pak ženská namátkově kontroluje zboží svým skenerem. Pak se to jaksi dává jiné ženské u pultu, pak nějak ke kterémusi určitému z automatů - já to dodnes vlastně nepochopil jak to dělat! :shock: Pokladní mi radila asi 10x, každý úkon. To jsem si říkal že už nikdy více, a to jako IT bych si s tím měl poradit. Nějaká venkovská babička si tam vůbec nemůže umět nakoupit.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz