OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 22:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Život s G5
PříspěvekNapsal: 18.08.2021, 17:41 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Stano píše:
Pomaly sa snažím uviesť môj PowerMac G5 (a záložný PM G4) do stavu, keď ho budem môcť používať prakticky denne. Môžete napísať niečo viac o HW/SW konfigurácii Vášho PM, prosím? Kľudne aj článok, určite sa z neho veľa naučím nielen ja :)

Tedy:
můj hlavní počítač, kterým lezu na interfernet, dělám ta interfernetová bankovnictví a strýčkogooglení, je PowerMac G5 dual, 2.3 GHz, 16 GB DDDR2 SDRAM, grafika GeForce 6600, 256 MB VRAM. Chlazeno větrem.
Jedu na dva displeje 1280x1024, 75 Hz, 32bitové barvy.
Nainstalován je Mac OS X 10.4.11 (85165) s jádrem Darwin 8.11.0 (14.11.2007).
Na 10.5 jsem neupdatoval, protože by mi něco nefungovalo, ale nepamatuju si co.
Disk má 232 GB, je to normálně plotna WDC.
Do počítače jsem sice strčil AirPort kartu, ale wifi ani bluetooth mi nejdou.
Tto dělalo problém, musel jsem telefony synchronizovat přes kabel, od jisté doby nesynchronizuju vůbec.
(Moje iTunes jdou synchronizovat s iPhone 4 a pro synchronizaci s mým iPhone 5 bych musel upgradovat na 10.5.)
Jsem tedy připojený přes ethernet.

Na web mi zůstalo Safari, které se kvůli novému SSH už nedostane prakticky nikam, ale některé starší věci, jako webkamery, fungují jen tam.
Samozřejmě nejvíc používám nepřekonatelný TenFourFox (troufnu si číct, že po zastavení jeho vydávání se začne počítač stávat nepoužitelným).
TenFourFox pro odlehčení procesoru a paměti (celá prohlížeč je zřejmě jen jeden task a má omezení alokace paměti snad na 2 GB) doplňuju FoxBoxem.
(Ve FoxBoxu mi jede RSS čtečka The Old Reader, ve které si agreguju prakticky všechno, co pravidelně sleduju, včetně fór, a nemusím tak na webu kontrolovat jednotlivé weby, zda mají nějaký nový obsah nebo komentáře. Reader tím jede ve vlastním tasku a paměťovém prostoru odděleně od TenFourFoxu.)

Web z valné většiny jede, problém mají jen ty weby, které prostě zobrazí, že máte zastaralý prohlížeč, a víc se s vámi bavit nechtějí (weby na wixsite.com, nedávno jsme narazil ještě na jeden, ale nepamatuju si jaký).
Trochu problém dělají náročné javascripty, weby pak nejsou nejsvižnější, třeba Aukro.
Bankovnictví ČSOB se v pravidelných intervalech na čtvrtminutu-půlminutu zasekává, ale to je dost ojedinělé, jinde jsem to nepozoroval. Moneta mne automaticky hodí do starší verze bankovnictví a ta jede v pohodě (v podstatě se dá říct, že většina modernizací na webech se u mne projevuje především náhlou pomalostí webu, která dříve nebyla).
YouTube kupodivu jde, ale načítání před spuštěním klipu je dlouhé a větší obrazy škubou - řeším to přes Notube.net a koukám na stažené filmy offline (což někdy znamená třeba bez titulků nebo bez věcí vložených na YouTube, ale ne přímo do obrazu klipu, o kterých si ale autoři evidentně myslí, že jsou vidět pořád (popisk,y klikací tlačítka a okna, ...).
Na FTP mám Logoutem zkompilovanou FileZillu (3.2.8.1).
Na mail používám zabudovaný Mail 2.1.3.

Pro snazší spouštění aplikací používám Namely (2.1).
Samozřejmě kancelářské aplikace, ktreslící aplikace a podobně nemají problém (iWork, LibreOffice, Seashore 0.1.9 - zjednodušený fork Gimpu, používám na úpravy fotek spolu s příkazovou řádkou - SIPS).
Sám videa stříhám, ani na to nemám žádný software - zatím mi stačil přehrávač QuickTime Player v Pro verzi 7.6.4 (518.55).
Ten mám samozřejmě doplněný Perianem (1.2.3).
Hudbu řeší iTunes a QuickTime Player, videa QuickTime Player doplněný o Cellulo.
Některé drobné úlohy řeším Chipmunk Basicem, ve kterém mám pár skriptíků na výpočet toho či onoho.
Rozbalování archivů - používal jsem Stuffit Expander 14.0.1 (2009), ale stále více lidí používá 7zip se stále novějšími kódováními archivů, starší archivy rozbalil bez problému, ale problémy byly stále častěji (nezámý formát archivu). To vyřešila Keka, která je ale taky z roku 2009.
Classic instalovaný nemám.
Většinu věcí pro starší počítače stahuju na reálné železo, na "rychlý preview" stažených věcí mám Arnold (prakticky nepoužívám), Atari800MacX (neemuluje zřejmě joystick, většina her tak končí v úvodní obrazovce), Fuse 0.10.0.2 a Sweet 16. Emulátor z řady Xpet prakticky nepoužívám (hlavně Xvic jsem nedonutil emulovat rozšíření paměti, které je u novějšího software dost potřeba).

Kromě webu problém s rychlostí aplikací nemám.
Podobně by se dalo mluvit o PowerBooku G4, kde je ale problém s webem a jeho pomalostí o dost výraznější, ovšem klasické aplikace (včetně třeba pro astronomické výpočty nebo zobrazení struktur molekul, práci s radiologickými DICOM soubory - dělal jsem na něm třeba virtuální 3D bronchoskopie pomocí Osiris) jedou jak z praku.

Jo, a z poslední doby (2014) na něm skvěle jede česká hra MultiRacer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Život s G5
PříspěvekNapsal: 22.08.2021, 16:01 
Offline
Profík

Registrován: 18.04.2017, 12:55
Příspěvky: 698
Has thanked: 264 times
Been thanked: 39 times
Ahoj super článok.
Ja mám Dual CPU, 1TB HDD, nová DVD-RW TEAC, ešte sa chystám upgrade grafiku na 256mb radeon. Aký je postup pri flash na PC??? Je nejaká stránka kde najdem mac firmware pre grafiku? Vopred ďakujem za odpoveď.

_________________
https://www.8bitbay.com


Naposledy upravil tridé dne 22.08.2021, 17:33, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Život s G5
PříspěvekNapsal: 22.08.2021, 17:25 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Postup při flash na PC?
Nevím, nemám PC.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz