OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 03.12.2021, 15:11 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Moje znalost hardwaru je nevelká a kdysi bývaly v úplně všem vadné kondenzátory (kvůli výrobní vadě v Číně, cca rok 2007 a dalších pár let se to projevovalo). Takže kvůli tomu jsem tehdy dost nastudoval teorii právě speciálně kolem kondenzátorů... :-D Rozhodně ty spínané zdroje dělají hodně, já mám zatím všude ty původní zdroje, takže jsem toho ušetřen. (Vadí mi jen to strašné topení uvnitř ZX Spectrum, které ničí klávesové membrány, ale to jde řešit i jinak než výměnou zdroje.)

Podstatné, co chci říct, ty elektrolytické kondenzátory nejsou citlivé na kapacity. Můj Sam má z výroby komplet osazení 22 uF, protože tehdy to prostě dávali všude a neřešili detaily. A keramické má 100nF, až na pár výjimek, kde jsou hlavně nějaké 10 nF. když to člověk mění, doporučil bych všechny ty 22 uF nahradit dvakrát větší kapacitou a pokud možno i nějakými kousky ve fyzicky větším provedení - ty jsou totiž trvanlivější než ty subminiaturní. A těm keramickým bych kapacitu neměnil, nebo ještě lepší je to párovat 100nF + 1 uF. Větší kapacity jsou dobré na napájení součástek s větším odběrem, ale menší kapacity podstatně lépe odrušují šumy. Ale jak už jsem řekl, přijde mi, že je to nakonec poznat akorát u analogových obvodů.

Moc velké kapacity kondenzátorů přetěžují zdroj špičkami. Nevím, jestli to je nebo není problém v případě Sama, protože samotný zdroj má hodně velké kondenzátoryk, které by ty špičky měly vykrýt. Ale hlavně v těch prehistorických počítačích nejsou velké kondenzátory až tak moc potřeba, ten Sam má sám o sobě bez disketovky odběr jen 2-3 watty. Takže by to jelo víceméně i bez elektrolytických kondenzátorů. Že byste je jako všechny nahradili těmi keramickými, které mají velmi výrazně větší spolehlivost a dělší životnost. Teď se už dělají s většími kapacitami než kdysi a 1 uF keramika spolehlivě nahradí kdejaký elektorlyt s 10x větší kapacitou ve starém počíatači. Akorát by se to mělo dělat po jednom a testovat, že je to fakt soolehlivé. Ať se pak nemusí hledat, který jeden z těch 14 kondenzátorů vadí, když není elektorlytický :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2021, 16:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Aley píše:
Podstatné, co chci říct, ty elektrolytické kondenzátory nejsou citlivé na kapacity.
?

Aley píše:
Moc velké kapacity kondenzátorů přetěžují zdroj špičkami.
? Není pravda. Filtrační kondenzátory se typicky nabijí jednou při zapnutí a pak jen malým vybíjením/nabíjením dorovnávají rychlé nárazové změny v odběru čipů. (komplikovanější to je u spínaných zdrojů, tam jsou kondezátory víc namáhané cyklickým nabíjením/vybíjením)

Ano, mohl by být problém ten krátký okamžik po zapnutí, kdyby kapacita v součtu byla moc velká a zkratovala zdroj na příliš dlouho. Ale to v praxi třeba u 7805 znamená kapacitu v několika tisících uF (každý slušný stabilizátor krátké přetížení vydrží).

Aley píše:
Že byste je jako všechny nahradili těmi keramickými, které mají velmi výrazně větší spolehlivost a dělší životnost.
... taky by měly mnohem větší objem a bylo by to drahé.

Resp. extrémně velká kapacita sama o sobě není řešení. Důležitá je i kombinace vzdálenosti od čipů, způsobu vedení spojů, šířky spojů... svůj vliv má konstrukce samotných kondenzátorů (nožičky vs SMD, dielektrikum a jeho závislosti třeba na teplotě, jeho elektrická odolnost, selhání do zkratu, nebo odpojení elektrody, LowESR vs. obyčejné, různé dielektrikum stárne různě rychle, elektrolytické s hliníkovými elektrodami bývají horší, ale v minulosti se vyskytovaly i mnohem horší konstrukce...) Bere se i ohled na rychlost spínání toho čipu, jehož napájení chci filtrovat. Jinak se přistupuje k 6MHz NMOS Z80 a jinak k třeba CMOS 20MHz ATmelu i když to je taky osmibit.

Aley píše:
A těm keramickým bych kapacitu neměnil, nebo ještě lepší je to párovat 100nF + 1 uF
Já si tím tak jistý nejsem. Resp. má smysl kombinovat různé kapacity, má smysl dávat ty nejmenší co možná nejblíž čipům. Ale u nožičkových čipů s taktovací frekvencí v MHz?

V osmibitu, jehož plošný spoj nezměním, to nemá cenu moc dramatizovat. Taky záleží o kterou část obvodu jde, v jakém místě na desce problém řeším atd...

Třeba u ZX Spectra jsem naměřil větší snížení šumu, když jsem posílil propojení GND a přemostil dlouhé spoje na desce než změnou / přidáním větší kapacity.

A skoro nikdy není potřeba zasahovat do signálové části. Při každém zásahu je potřeba koukat i do schématu a přemýšlet.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.12.2021, 22:17 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
zxcygnus píše:
Aley píše:
Podstatné, co chci říct, ty elektrolytické kondenzátory nejsou citlivé na kapacity.
?


Ty mě zkoušíš? :-D Já myslím, že si rozumíme. :-) Chtěl jsem jen říct, že ty elektrolytické kondenzátory, co drží to napájecí napětí, prostě nejsou přesně 22 uF, i když je tam napsané 22 uF. Lidově se u nich uvádí přesnost "plus mínus autobus", i data sheety běžně píšou odchyku 80% v jednom směru a 20% ve druhém, po 10 letech provozu je to reálně úplně mimo původní kapacitu a ty počítače stejně většinou nějak fungují. Takže jsem chtěl říct, že když si dá někdo nový kondenzátor 22 uF nebo 100 uF (nebo i jen 10 uF, kdyby někdo chtěl opačný extrém), bude to fungovat dobře ve všech případech, není potřeba to tak hluboce promýšlet.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz