OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 14:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dva disky spolu na sběrnici
PříspěvekNapsal: 10.02.2023, 20:27 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Myslím, že je tu hned několik zkušených hardwarářů, tak mi řekněte, jak přesně funguje situace, kdy mám dva disky spolu jako master+slave na jedné ATA (IDE) sběrnici?
Mně jde hlavně o to, co přesně se děje při tom přepínání aktivního disku. Když DOS pošle třeba příkaz, kterým se volí číslo sektoru, pak přepne na druhý disk, je tam to stejné číslo sektoru taky? A nebo se předpokládá, že DOS musí po přepnutí disku vždy znovu poslat správná platná data všechny ty ATA registry?

Tenhle dotaz bych mohl zkusit dát i někde na fóru electrical engineering, třeba by se tam někdo zkušený našel. Ale přijde mi, že asi téma harddisků na ATA či IDE rozhraní je spíš tématem pro emulátoristy. (A možná je tady na to nějaká samostatná sekce, to ani nevím.) Já o tom uvažuju jen jako softwarář takto: Fyzicky jsou ty disky připojené jedním společným kabelem. Čili dostávají úplně stejné signály na všech pinech, je to tak? Liší se jen tou adresací, každý z nich reaguje na jiný bit, jakože jiným bitem na tom kabelu se aktivuje ten disk. Takže z toho usuzuju, že ty registry jsou společné. Jako úplně společné. Nevím, jak přesně jako probíhá seek, protože když jednomu disku nastavím, že chci číst sektor X, tak asi nechci, aby i druhý disk začal seekovat na ten daný sektor, to by bylo i hlučné. Ale ty reigstry jsou i pro čtení, ta sběrnice je společná oběma diskům a co tedy čtu za data, když čtu ty čtecí registry? Který z těch dvou disků mi tam odpoví? Mně asi nenapadá jiné hardwarově jednoduché řešení než že ty registry mají úplně společné, ale fyzicky ten disk na ta data nereaguje, dokud nedostane nějaké příkaz na čtení či zápis. Čili že jako při zápisu na kterýkoliv registr nastavuju ty stejné hodnoty na oba disky a lišit se to začne až v okamžiku, kdy začnu něco číst nebo zapisovat - v tom okamžiku mi odpovídá jen jeden z těch disků podle toho aktivačního bitu. A tohle by se jistě dalo velmi snadno vyzkoušet v reálu, jen bych musel prostě nainstalovat MS-DOS a v nějaké TurboPascalu si napsat pár testovacích IN-OUT prográmků s IDE sběrnicí. Ale přijde mi jednodušší se někoho zeptat. :god:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dva disky spolu na sběrnici
PříspěvekNapsal: 10.02.2023, 22:46 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Antony/DTA mě trochu postrčil, abych to prostě do toho emulátoru udělal. Tak jsem to nějak udělal. :-) Čili ta moje otázka stále trvá, ale v emulátoru to už mi slave disky fungují. BDOS vždycky pracuje jen s jedním z těch dvou disků, takže případné nedostatky v řešení té ATA sběrnice se tam nemůžou projevit. :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz