OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 17:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 29.01.2023, 21:34 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Určitě každý znáte problém se stabilitou počítače když jsou připojené další periferie. Schválně si k SAM COUPE připojte cokoli a změřte kolik voltů má signál 5V na sběrnici, nebo třeba konkrétně na interní perifefii (Atom). Ono se totiž stává, že v okamžiku, kdy se nastartuje FDD, poklesne 5V na nějakých 4.7V i méně, což je už nepoužitelné a počítač se chová nepředvídatelně, většinou proběhne reset. Na vině bývá špatný spínač ON/OFF, který už mívá dávno zoxidované kontakty a při sepnutí do polohy ON místo kontaktu je jen mizerný odpor, který sotva utáhne samotný počítač. Při větším odběru pak napětí rychle klesá. Pomůže buď výměna spínače, nebo očištění jeho vnitřních kontaktů, nebo jednoduše ve spodní části desky kusem drátu propojit kontakty natvrdo a odpor zcela eliminovat. Nevýhodou bude, že se tlačítko bude tvářit jako stále zapnuté. Ale kdo se nechce v počítači hrabat, jsou tu další varianty jak na podpětí vyzrát. Například si udělat napájecí kablík, kterej bude 5V dodávat jak do napájecího konektoru, tak i do konektoru LIGHPEN, kde je 5V také. Ale současně se doporučuje mít spínač ON/OFF trvale sepnutý, stejně nebude funkční. No a nový spínač ON/OFF by mohl být případně venku na novém kabelu. Před úpravou byl můj SAM velice nestabilní. Teď mám všude solidních 5V. Problém s oxidací kontaktů ale může být i v napájecím konektoru, ten bych pak doporučil vyčistit nebo vyměnit.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.01.2023, 11:27 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Vrta mi to hlavou, az jednou vytahnu samiky, tak vse prohlidnu...

Doted jsem myslel, ze problemy jsou zavinene silene tenkym rozvodem napajeni na desce. V jednom samovi jsem kdysi natahl bytelny drat ;)

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.01.2023, 23:40 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Tak a zde je foto noveho kabelu, ktery jen propojuje 5V a zem z power konektoru pres AUDIO konektor primo do desky SAMa


Přílohy:
IMG_20230131_223755.jpg
IMG_20230131_223755.jpg [ 764.99 KiB | Zobrazeno 2025 krát ]

_________________
http://velesoft.speccy.cz/
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz