OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 13:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Problém s Atom Classic
PříspěvekNapsal: 01.10.2022, 10:29 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 551
Has thanked: 408 times
Been thanked: 166 times
SCjoe píše:
PS: Kdysi jsem se tu na foru pokousel varovat pred navratem k puvodnimu Atomu, ale zdejsi "replikari" si nedali pokoj, tak myslim zdvojnasobili pocet aktivnich klasickych atomistu v Evrope. :-(

A ted zaludna otazka - pouzijes AL+ s necim jinym, nez s CF? ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s Atom Classic
PříspěvekNapsal: 01.10.2022, 11:30 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2014, 23:10
Příspěvky: 377
Has thanked: 28 times
Been thanked: 120 times
Ja by som chcel tiež niečo dodať.
AtomClassic nevyžaduje 8-bitový prenos, používa sa 16-bitový prenos.
AtomLite je rýchlejší, ale BDOS prepočítava každú adresu sektora a ten rozdiel rýchlosti sa stráca.
Ten rozdiel rýchlosti je poznať až pri priamom prístupe na HW v LBA28 móde.
RTC je fajn, ale nieje to nevyhnutnosť.
K tým napatchovaným hrám mám tiež výhrady, loader pre AtomClassic môže fungovať aj s AtomLite, tak prečo ich robiť len pre AL?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s Atom Classic
PříspěvekNapsal: 01.10.2022, 14:38 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2191 times
Been thanked: 894 times
uunek píše:
A ted zaludna otazka - pouzijes AL+ s necim jinym, nez s CF? ;-)

SD karty... pres malou redukci CF-SD.
Tim jsem v rodine kompatibilnich medii pro SD2IEC, MZ Unicard, ACSI2SD (vc. Satan apod.), SD-ROM pro PP01, ruznych DivMMC/SD klonu,
kdy kartu z jednoho zarizeni muzu prehazovat mezi pocitaci, bez emulacnich image-souboru a prevodniku.

Osobne bych radsi zustal u CF karet, ale ty asi prohravaji, vidim je uz jen obcas, zustavaji mi v acornech, mbecku, ve starsich divide a pak hlavne jako interni harddisky...

Antony/DTA píše:
AtomLite je rýchlejší, ale BDOS prepočítava každú adresu sektora a ten rozdiel rýchlosti sa stráca. Ten rozdiel rýchlosti je poznať až pri priamom prístupe na HW v LBA28 móde.

to jsem nevedel... BDOS by tedy jeste sel urychlit?

Antony/DTA píše:
tak prečo ich robiť len pre AL?

hardver mam ted odlozeny a sbaleny, jsem po samovske linii hodne ustrnul ;)

pred mnoha lety jsem bral verze atoma za prechodnou (provedeni PCB - velmi lacinou) zalezitost, pak jsem ale zjistil, ze Blink pripravil nove davky AL+, vylepsoval BDOS, vznikly specialni verze SamPaintu, ProDOSu, MOD Playeru...(puvodne vse pro AL+) po vecerech se sdilely veci pres jeho vlastni FTPcko s ukazkami, zdrojaky atp.
pritom jsem stale pocital s tim, ze vznikne lepsi univerzalni SD zarizeni, zatim nic moc ... Piggot dela periferie pomalu, drahe, velke a v ponekud archaickem provedeni, Velesoft zatim nedodelal (napr. tady, resp. tady a jeste tady...)
to se bohuzel nestalo, takze jsem se zatim soustredil na lepsi OS - esxDOS, aby jednou i samik ukladal primo na sd kartu a soubory mely treba +3DOSovou hlavicku :-)

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: celý příběh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s Atom Classic
PříspěvekNapsal: 02.10.2022, 23:35 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
No mam uz rozchozeny adapter k pripojeni divmmc a jinych zx periferii k Samovi. Je to plne funkcni a v pohode je mozne vyuzit sluzby esxdosu a prechazet mezi sam a zx rezimem. V zx rezimu s nahranou zx rom je mozny esxdos provozovat stejne jako na zx. Pokud by nekdo bdos a hdboot rom upravil pro SD, tak nam samik muze bootovat z SD karty. Ted bohuzel mam malo casu, opet se musim starat o nemocnou matku. Ale snad brzy zverejnim vsechny informace a rozeslu plosnaky jak jsem slibil.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s Atom Classic
PříspěvekNapsal: 03.10.2022, 14:08 
Offline
Kecka

Registrován: 15.04.2019, 22:26
Příspěvky: 54
Has thanked: 62 times
Been thanked: 9 times
Ještě než se tu pohádáte, co je vlastně lepší, tak aktuální info:

Dnes mi domů přišla CF karta Transcend 1GB a ta s Atom Classic funguje na první dobrou.

Takže pro mne je to zatím vyřešené, pravděpodobně vyzkouším i Atom Lite Plus a porovnám, ale pro teď je pro mne vše vyřešeno... ;)

_________________
http://www.mb-maniax.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s Atom Classic
PříspěvekNapsal: 03.10.2022, 14:49 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2191 times
Been thanked: 894 times
shrek128 píše:
Ještě než se tu pohádáte, co je vlastně lepší

To tady není zvykem. A osazený plošňák atoma není naštěstí žádné extra investice...

Vedle Velesoftových univerzálních IF se ještě těším na Unikartu pro SAMa 8-)

BDOS 1.5a je upravitelný snad pro všechna zařízení, v základu skrze rutiny pro čtení a zápis sektoru.
K dokonalosti mu moc nechybí, možná jen sladit jej lépe s Master BASICem :)
(nové vlastnosti vyšších verzí pro klasického Atoma jsem ale příliš nestudoval)

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: celý příběh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s Atom Classic
PříspěvekNapsal: 07.02.2023, 19:31 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
No k "dokonalosti" mu chybí to, aby měl funkce jak MasterDOS. Ten jsem měl rád. Dokud jsem se Samem fakt dělal, tak to bylo převážně nějaké programování a valil jsem všechno do adresářů v MasterDOSu, abych se v tom vyznal. A taky samozřejmě výhodou bylo, že byl o poznání rychlejší než SamDOS. (Což je podle mě dost trapné, že ani tu jedinou základní věc, co měl SamDOS dělat, nezvládl udělat dobře.) Nevím, jak je na tom BDOS s rychlostí práce s disketou a je mi to jedno, protože samozřejmě dnes už diskety nepoužívám. A přiznávám, že nevím, co dalšího důležitého tam bylo, co BDOS nemá. Hodiny (čas u souborů) nebo načítání více sektorů zaráz tam mám dojem je, to je to hlavní.

A jinak já stále nemůžu souhlasit s tím, že BDOS si zabere fyzicky celý disk. Už před 30 lety bylo zvykem mít na disku MBR hlavičku a všichni ostatní to ctí. Je to na pár řádků kódu navíc, aby to i BDOS ctil a místo znehodnocení celého disku (ze kterého člověk pro Sama nespotřebuje ani 1 GB) by použil jen jednu partition a zbytek tak nechal pro jiné využití. A taky by mohla být univerzální verze BDOSu, která by uměla obsluhovat 8bit i 16bit zařízení. A teď jak máte pořád ty problémy s těmi "příliš vlekými" kartičkami, kde za "příliš" už platí cokoliv nad 8 GB, je to podle mě jen další doklad, že mám od začátku pravdu. "Voda na můj mlýn." Kdyby to ctilo normálně MBR, tyhle problémy by nebyly. I starý MS-DOS uměl použít větší disk, když se v MBR rozdělil na víc oddílů. (Ano, vím, že ne to nejde nekonečně. Ale pomohlo by to zvlášť pro tyhle problémy, kdy potřebujete jen 512 MB pro Sam Coupé disk, ale kartičky pod 32 GB se už skoro nevyrábějí...)

A ke zmíněné rychlosti: Nerozumím, v čem spočívá zmíněná údajná pomalost AL+ kvůli přepočítávání sektorů. A vlastně ani nechápu, proč BDOS používá CHS režim přístupu na disk, který je právě dost komplikovaný, zatěžuje výpočetně CPU, když každá kartička snad umí LBA. Každý disk vyrobený v posledních aspoň tak 30 letech by měl LBA umět. A disky starší než 30 let snad nikdo už dnes nepoužívá...

A ještě bych si dovolil jeden dotaz: Zkoušeli jste někdo, co se stane, když obsah menší kartičky s funkčním bootováním BDOSu oklonujete na jinou větší kartičku? Bude to dál fungovat? Protože standardně jiná velikost kartičky znamená více recordů a jsou jinde fyzicky umístěny na té kartičce. Ale předpoklávám, že bootovatelný disk používá nějakou jednoduchou zkratku a má ten počet recordů zakódovaný v sobě, aby to při každém bootu nemusel znovu zjišťovat. Takže pokud se nabootuje přímo z něj, tak by asi fungovat měl. A možná jen při bootu z diskety to pak nefunguje. Je to tak?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s Atom Classic
PříspěvekNapsal: 07.02.2023, 20:43 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2014, 23:10
Příspěvky: 377
Has thanked: 28 times
Been thanked: 120 times
Aley píše:
A ještě bych si dovolil jeden dotaz: Zkoušeli jste někdo, co se stane, když obsah menší kartičky s funkčním bootováním BDOSu oklonujete na jinou větší kartičku? Bude to dál fungovat? Protože standardně jiná velikost kartičky znamená více recordů a jsou jinde fyzicky umístěny na té kartičce. Ale předpoklávám, že bootovatelný disk používá nějakou jednoduchou zkratku a má ten počet recordů zakódovaný v sobě, aby to při každém bootu nemusel znovu zjišťovat. Takže pokud se nabootuje přímo z něj, tak by asi fungovat měl. A možná jen při bootu z diskety to pak nefunguje. Je to tak?


No ja myslím, že má v BootBlocku uloženú LBA_Base recordu z ktorého sa bootuje, takže bootovanie prebehne v poriadku a spustí sa dos, ktorý si zdetekuje disk a nastanú problémy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s Atom Classic
PříspěvekNapsal: 07.02.2023, 23:36 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
On muze na SAM COUPE bezet bez problemu i ESXDOS, kdyz se pripoji muj ZXBUS ADAPTER a za jen DIVMMC interface. Mam vyzkouseno. Normalne lze volat sluzby esxdosu, nahravat soubory z FAT16/32 do ramky sama ci do externi 1MB pameti, atd... ESXDOS by take zvladl vyhledat na disku nejaky dlouhy soubor, ktery by obsahoval napriklad image disket DSK slepene k sobe a predat LBA pozici pro BDOS (ale samozrejme by soubor nesmel byt fragmentovany). A nebo primo jednotlive DSK soubory muze ESXDOS natahnout rychle do externi 1MB pameti a muzeme pracovat s ramdiskem. Pri nahrani ZX rom do allram rezimu SAMa pak lze DIVMMC vyuzivat stejne jako na ZX Spectru. Jinak SAM rom by sla jednoduse upravit, aby si po startu detekovala DIVMMC a pripadne aktivovala ESXDOS, ktery zajisti natazeni DOSu ze souboru na SD karte v DIVMMC. DIVMMC ma 128 az 512kB externi rychle ramky, ktera se mapuje misto ZX rom, tedy i SAM rom, takze by pripadne byla zde moznost si SAM rom rozsirit jak je libo a navic veskera rozsireni rom by byly v externi ramce a upgradovatelne prehranim souboru na SD karte (protoze rozsireni rom se musi nahravat do ramky z sd karty). S pripojenim bezneho DIVMMC ci DIVIDE zaroven odpadne nutnost pouzivat ATOM ci ATOM LITE.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s Atom Classic
PříspěvekNapsal: 08.02.2023, 01:11 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Antony/DTA píše:
Aley píše:
A ještě bych si dovolil jeden dotaz: Zkoušeli jste někdo, co se stane, když obsah menší kartičky s funkčním bootováním BDOSu oklonujete na jinou větší kartičku? Bude to dál fungovat? Protože standardně jiná velikost kartičky znamená více recordů a jsou jinde fyzicky umístěny na té kartičce. Ale předpoklávám, že bootovatelný disk používá nějakou jednoduchou zkratku a má ten počet recordů zakódovaný v sobě, aby to při každém bootu nemusel znovu zjišťovat. Takže pokud se nabootuje přímo z něj, tak by asi fungovat měl. A možná jen při bootu z diskety to pak nefunguje. Je to tak?


No ja myslím, že má v BootBlocku uloženú LBA_Base recordu z ktorého sa bootuje, takže bootovanie prebehne v poriadku a spustí sa dos, ktorý si zdetekuje disk a nastanú problémy.


Já mám dojem, že při bootování z harddisku není v logu ATA řadiče vůbec vidět, že by BDOS volal příkaz Identify. Čili on ani neví, kolik to má sektorů, cylinderů a tak. Proto si myslím, že to je všechno někde natvrdo v tom bootsektoru, jinak by vůbec nevěděl, odkud přesně má načíst ten BDOS.

A k tomu, co psal Velesoft - líbí se mi ten nápad, že by se tomu BDOSu podvrhlo číslo počátečního sektoru. To bychom mohli udělat i s DSK nahranými normálně na FAT disku. Nemělo by být tak těžké udělat prográmek, který ten FAT načte, najde tam ty DSK soubory a namapuje tak, aby BDOS fungoval normálně. Jen příkaz RECORD by se musel dělat tím přidaným prográmkem. (Pokud to někdo nevloží přímo do upraveného BDOSu. A samozřejmě soubor nesmí být fragmentovaný. Na disku, kde budou jen samé stejně velké DSK soubory, ale přece nikdy nic fragmentovaného nebude. :whist: )


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz