OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 16.04.2024, 10:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 12.08.2021, 23:45 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
Zdravím,tak mi dorazil zbierkový PC strednej generácie,kam si chcem dať časti svojej zbierky Windows,pre ktoré som nemala vhodné stroje.Konkrétne NT 3.1 až NT 5.0 a z klasických DOS-based 4.x,teda Chicago až Millenium,zároveň na rôzne staršie chystám Win16 kolekciu 1.0 až 3.2 .
Vyslovene sa pýtam qôli swapovaniu a iným jalovým a veľkoobjemovým zápisom,kde je v každej línii hranica,čo ešte znesie CF a čo už radšej HDD:
Kde by ste mi poradili umiestniť hranicu medzi CF a HDD inštaláciami v každej línii?
V klasickej línii je jasné,že všetky Win16 v pohode na CF a že Win.98 a ME musia jedine na HDD,ale čo Chicago a 95?
Majú už príliš agresívne objemy zápisov,ktoré by ubližovali CF kartám a výrazne skracovali ich životnosť,mám ich tiež radšej dať na HDD?
A kde je táto hranica v NT línii?
4.0?
3.51?
A pamätám si dobre,že žiadne z Windows v klasickej línii behom inštalácie nedávajú na výber,na ktorý oddiel nainštalovať a chcú vždy do 1.,čo vylučuje multibooty vrámci klasickej línie?
V NT línii tie staršie zas vraj musia bootovať z prvých 7,8GB na NTFS a z prvých 4GB na FAT16,čo je asi rozhodujúce,lebo údajne ak pripojím oddiel so starou verziou NTFS napríklad qôli zálohe k novému PC,nový OS automaticky aktualizuje verziu NTFS,čo by NT 3.x a asi aj 4.0 zabilo.
Ale neviem,od ktorej verzie je výber oddielov pri inštalácii.Viete to niekto?
Viem,že v NT 5.0 aka 2000 už výber oddielov behom inštalácie je,ale NT 4,ani žiadne staršie NT som nikdy neinštalovala.
Otázky multibootov sú relevantné pre tie OS,ktoré musia na HDD,lebo HDD vhodné pre tieto OS sa ťažko zháňajú a mám ich málo,CF mám dosť a zháňajú sa ľahko,takže ak nie sú možné multibooty tých OS,čo môžu na karty,tak sa svet nezrúti.
Za zdieľanie skúseností ďakujem.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.08.2021, 09:18 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3659
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
95 su velmi podobne ako 98 / Millenium takze ak 98 musia na HDD, tak potom aj 95.
98 su v podostate len kozmeticky vylepsene 95 a Millenium su 98 ktore sa snazia pred uzivatelom utajit, ze bezia nad msdosom :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.08.2021, 13:10 
Offline
Kecálek

Registrován: 28.11.2020, 17:02
Příspěvky: 88
Has thanked: 157 times
Been thanked: 15 times
V tom počítači bude CF aj HDD naraz? Ak áno, tak môžete nainštalovať systém na CF a nastaviť swap + temp na HDD (ja na to používam samostatnú partíciu). Predpokladám, že RAM bude v počítači dosť (pozor na max. limity RAM u rodiny Win9x), takže tam swap teoreticky nemusí vôbec byť... až na to, že niektoré "dobre napísané" programy potom môžu blbnúť. Dynamickým zmenám veľkosti swapu (obľúbenej to zábave celej rodiny Win$) potom zamedzí nastavenie pevnej veľkosti swapu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.08.2021, 20:35 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2013, 19:17
Příspěvky: 393
Has thanked: 22 times
Been thanked: 95 times
Ze zkušenosti se odvážním tvrdit, že Win98 jsou na slušné CF kartě (ideálně "industrial grade") bez problému. A na ten swap mám trik - jelikož RAMky je dost, udělám RAMdisk, a swapfile přesunu tam :)

https://www.high-voltage.cz/sortky/tech ... -ve-win98/

_________________

high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
retropolis.cz - agregátor počítačově-herního retra

1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.08.2021, 20:46 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3659
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
Sledge píše:
A na ten swap mám trik - jelikož RAMky je dost, udělám RAMdisk, a swapfile přesunu tam :)
Btw. ramdisk na Win98 ma jednu taku zvlastnu vlastnost - ak je vecsi ako 8 MB, tak na nom nefunguju dlhe mena suborov :bang:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.08.2021, 21:27 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1975
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Ja pouzivam redukci (inteface) z mSATA na IDE, nemam ty CFky v PCcku uplne rad a muzu pak pouzit dustojny mSATA disk.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.08.2021, 22:03 
Offline
Profík

Registrován: 18.04.2017, 12:55
Příspěvky: 698
Has thanked: 264 times
Been thanked: 39 times
Na boot odporucam Plop manager:
https://www.plop.at/en/bootmanager/download.html
Ja pouzivam Sata disky cez redukciu na IDE. Compact Flash nie vsetky bootuju. Mam 8gb ten vpohode 16gb od stejnej firmy nie.

_________________
https://www.8bitbay.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 03:35 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
Ďakujem za všetky odpovede a nápady.
Takže v onDOS línii ostáva Chicago na rozhodnutie,kam s ním(na aké médium).
V NT línii ma nepreqapí,keď ste nikto nemali nič staršie,než 5.0 .
Ešte som sa úplne nerozhodla,ako to vnútri toho PC zariadim,má klasicky 2 plnohodnotné IDE kanály,na 1 pozícii ostane určite ODD,lebo inštalačky väčšiny NTčiek a 9x mám na CD/CD-ISO,naviac chcem skúsiť aj Live CD Windows 3.0,ktorého ISO som našla,na 1 pozícii bude určite CF adaptér prístupný zvonku,ale keď zoženiem CF adaptér do ISA slotu,tak to asi bude ináč,ale ten sa fakt zháňa ťažko,na 1 pozícii určite HDD,možno na zvyšnej tiež.
Rozhodne plánujem 1 rámček a HDD v šuflíkoch,teda toto ešte zháňam,keby ste niekto mali,rada kúpim.
Dosť možno dám aj CF adaptér do 1 z šuflíkov,ak ich zoženiem dosť,ešte nad tým musím dosť rozmýšľať,lebo sa nesmú naraz v stroji stretnúť rôzne NTčka,čo používajú rôzne verzie NTFS a mohli by sa navzájom popsuť,ale to sa možno dá zabezpečiť,že ich dám pre istotu všetky na FAT,určite vnútri bude aspoň 1 stály HDD,možno 2,alebo 1 stály HDD a 1 stála CF,obávam sa,že spoločné dátové oddiely budem musieť urobiť vo FAT16,lebo sa tam budú striedať OS,ktoré majú jediný spoločný súborový systém-tento.
Niekde som čítala,že Windows 98 okrem vyššie uvedeného ešte hrozne uberie zo životnosti akejkoľvek pamäte fleškového typu po každom štarte qôli Recent...
RAM je tam 256MB a qôli tomu,že tam plánujem aj Win9x,tak ju neplánujem zväčšovať.
Mimochodom mám vyskúšané inštalácie Windows 3.1 na veľkej RAM,ale cez FreeDOS,na najnovšom UEFI laptope Windows 3.1 na FreeDOSe vidí 512MB z 10GB RAM a funguje asi tak,že čo sa raz loadne do RAM,tak už tam vydrží do konca session a pri opakovanom použití tých istých programov,alebo otvorení súborov,ktoré už v danej session boli otvorené,nepristupuje vôbec na disk.
Zaujímavé je,že taká istá inštalácia Windows 3.1 na FreeDOSe na HP netbooku,ktorý je ešte Legacy,vidí celú RAM=2GB,táto je na SD karte,lebo HP laptopy majú v Boot Options aj SD slot a chodí to krásne.
Ten najnovší laptop je Fujitsu Lifebook P772,z toho píšem,no a ten z SD karty bootovať nevie,tak tu mám Windows 3.1 na HDD v 1.partition,tu vidí menej RAM,ale funguje zvuk PC speakera-ide cez normálne reproduktory,kým na HP asi nie sú zvukové kanály takto zlúčené,takže tam je to nemé.
No a na tieto laptopy som nedostala žiadne staršie NTčko,než 5.1 a 9x na tom tiež nepôjdu a na FreeDOSe tiež nespustím všetky verzie Win16 a normálny DOS sem bez FDD nedostanem,preto som kúpila na tie účely ten desktop strednej generácie,konkrétne je to Siemens Scenic 600 s krásnou zelenou čelnou maskou a unikátnym šikmým slotom v ľavom zadnom rohu MoBo pri pohľade od čela.
CPU 430MHz s pasívnym chladením,myslím,že na ňom pôjde všetko z klasickej WinOnDOS línie a NTčka od 3.1 po 5.0 .Teraz je tam XP,čiže NT 5.1 a aj to ide prijateľne.
Oni vraj všetky Windows okrem 16bitových do určitej miery swapujú,aj keď sa im to zakáže a aj keď majú dosť RAM.Ale osoba,čo to písala,asi neskúšala NT 3.1 až 4.0...
Osôb so skúsenosťami s NT 3.x je asi najmenej.
Dá sa presunúť aj Recent na iný disk/ramdisk?
Na mSATA sú len SSD,že?
SSD je zas fleška,známej programátorke odchádzali SSD pod Win.10 a akýmsi Linuxom,neviem,aký mala,ale všetko to hrozne swapuje,tak sa to dá čakať,že SSD chcípnu,tá móda SSD s niečím tak resource-hungry,ako Win.10,je proste preto,aby tie SSD chcípali a aby ste stále nakupovali nové a ešte do toho dali aj utilitu na zabíjanie externých HDD,čo ich stále zastavuje a väčšinou hneď zas rozbehne a tak stále dookola,kým to ten disk nezabije,čítala som,že jediný spôsob nápravy problému je nepoužívať Win.10.Na 7ičke,ani 8ičke,ani na 5ke mi to nerobí(na 6ke som ešte neskúšala).
Vďaka za tip na boot manager,je to lepšie a viac user friendly ako BootMagic?
Umožňuje to dať do multibootu na rovnaký HDD OS,ktoré pri inštalácii nemajú voľbu partition,napr.rôzne DOSy,Win16,Win9x?
Obchádzajú SATA-IDE redukcie kapacitné limity BIOSu pre HDD?
Ostali mi po upgradoch laptopov na 2TB ich pôvodné HDD v MTZ,sú to SATA 2,5" 250 až 500GB,obíde ten adaptér limit BIOSu,ktorý asi nebude viac,než 80GB?
Ale qôli autenticite by som tam určite dala aj nejaký poriadne hlučný Maxtor zhruba z tej doby,ako je ten komp(1999)...na niečo spoločné pre všetky OS...
A čo ste inštalovali za OS,na tú CF,čo Vám nešla?
DOSu by vadila tá veľkosť a novšie Win.NT vedia rozpoznať Removable bit na bežnej non-industrial karte.Myslím,že už od XP,ale staršie NTčka by Vám na tom mali ísť a 9x tiež.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 11:15 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2013, 19:17
Příspěvky: 393
Has thanked: 22 times
Been thanked: 95 times
tridé píše:
Compact Flash nie vsetky bootuju. Mam 8gb ten vpohode 16gb od stejnej firmy nie.


Zkus na ten kus, co nebootuje, pustit Wipedisk, viz https://www.lo-tech.co.uk/wiki/WipeDisk. Netvrdím, že je to na 100%, ale mně to zabralo vždy :)

_________________

high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
retropolis.cz - agregátor počítačově-herního retra

1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 12:12 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3659
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
Sabina_16bit. píše:
a ešte do toho dali aj utilitu na zabíjanie externých HDD,čo ich stále zastavuje a väčšinou hneď zas rozbehne a tak stále dookola,kým to ten disk nezabije
Toto ani nemusi byt utilita. Napriklad Western Digital zelena rada Green (akoze eko-friendly disky) ma defaultne nastavene ze ak sa nan 5 sekund nepristupuje, tak sa odparkuje a vypne. Toto nastavenie je vhodne na najeke zalohovacie zariadenie, ale ako hlavny disk pre OS je to samozrejme blbost. Nejakou msdosovou utilitkou (uz si nepametam ktorou, google urcite bude vediet) sa tento cas da zmenit. Ja som si ho na takom disku zmenil na 5 minut, a hned vsetko ide lepsie.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 16:52 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Bootovať sa musí dať z akejkoľvek CF karty, je to predsa iba úložisko jednotiek a núl, rovnako ako harddisk. Pokiaľ nejakému BIOSu vadí že sa karta hlási ako removable, to sa dá ľahko zmeniť programom ktorý je tu. Potom už iba vytvoriť MBR a primárny aktívny oddiel (Ranish Partition manager sa ponúka), a naformátovať ako systémový (pri inštalácii Win98 a novších to netreba, osysnú si ho sami).

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 19:13 
Offline
Profík

Registrován: 18.04.2017, 12:55
Příspěvky: 698
Has thanked: 264 times
Been thanked: 39 times
No mne ultra fast San Disk 16gb a 32gb na starsich Pentium doskach nebootuju.
Najlepsie skusenosti mam s Kingstone 8gb lotosovy kvet v zelenom obale odporucam. Ten bootuje skoro vsade.
Obrázek
Ja mam origos Windows2000server aj knizku aj Windows98ME ten je super ma usb ovladace ak treba do zbierky.

_________________
https://www.8bitbay.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.08.2021, 00:21 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
Vo Windows 10 sa zastavujú všetky externé HDD nejak okolo 3 minút,našla som o tom plno článkov,niekto to rieši utilitami,čo zapíšu nejaký ten bajt každé 2 minúty,niekto to rieši opustením Windows 10,opis sa ale zhoduje so skúsenosťami,vo Windows 10 tie isté disky zaspávajú po 3 minútach,ktoré vo Windows 7,alebo 8 ostávajú bežať,pokiaľ nemajú vlastný time-out,mne napríklad WD Passport pod Win.7 zaspal asi po štvrť hodine,vo Win.10 po 3min.
Keď som sa dívala naposledy,vo WD Green už boli len SSD,žiadne HDD.
Ja keď môžem,zastavovanie diskov zakazujem.V strojoch,kde som mala zakázané zastavovanie diskov(pri prevádzke na sieť),mám disky OK,tam,kde si BIOS vynucoval zastavovanie a nedalo sa to zmeniť,napr.v Toshibe Satellite 430CDT,kde sa zastavoval disk po pol hodine,bol veľmi rýchlo plný BB a bol v zlom stave a zhoršovalo sa to,aj keď ten laptop mi nakoniec chcípol na prasknutý kondenzátor vykrvácaný na dosku.
Čítala som,že Removable bit vadí moderným Windows NT,starým NTčkam a on-DOS Windows línii to vraj nevadí,nikde som nečítala,že by to vadilo BIOSu,vždy,že to novšie Windows odmietajú akceptovať ako cieľovú jednotku a najnovšie Windows priedsa nebudem dávať na CF kartu,to by bola jej poprava.
Vďaka za tipy.
Tie CF s kytičkou určite nie sú Industrial,taká mi ostala zo starého foťáku,síce len 4GB,ale s týmto dizajnom sa normálne predávajú s foťákmi,tieto zvyknú mať Removable bit a to,čo Vám z nej bootuje,sú teda OS,čo sa o Removable bit nestarajú.
Keď na tom máte OS uvedené pod fotkou,tie removable bit neriešia,myslím,že tento problém začína od XP.
Tie inštalačky máte v akom jazyku?
Zbierkovo sú najcennejšie v English.
No a za koľko?

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.08.2021, 09:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1404
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Sledge píše:
Ze zkušenosti se odvážním tvrdit, že Win98 jsou na slušné CF kartě (ideálně "industrial grade") bez problému. A na ten swap mám trik - jelikož RAMky je dost, udělám RAMdisk, a swapfile přesunu tam :)

https://www.high-voltage.cz/sortky/tech ... -ve-win98/

K tomu mám ale otázku (k skúsenosti z používania): Swap je na odkladanie toho, čo sa nezmestí do RAM. Ty vytvoríš RAM disk a swap vložíš tam. Tým vlastne odoberieš RAM, ktorá mohla slúžiť ako hlavná a teda nemusel byť taký potrebný swap. Ty tým vlastne iba vytvoríš nové miesto v RAM, kam sa dáta presúvajú. Teoreticky bez toho RAM disku s vypnutým swap by mal byť počítač čiastočne rýchlejší. Čo hovorí tvoja skúsenosť?

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.08.2021, 10:18 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3659
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
Milsa píše:
Sledge píše:
A na ten swap mám trik - jelikož RAMky je dost, udělám RAMdisk, a swapfile přesunu tam :)
https://www.high-voltage.cz/sortky/tech ... -ve-win98/
K tomu mám ale otázku (k skúsenosti z používania): Swap je na odkladanie toho, čo sa nezmestí do RAM. Ty vytvoríš RAM disk a swap vložíš tam. Tým vlastne odoberieš RAM, ktorá mohla slúžiť ako hlavná a teda nemusel byť taký potrebný swap. Ty tým vlastne iba vytvoríš nové miesto v RAM, kam sa dáta presúvajú.
Ved to v clanku na tom odkaze priamo pisu:

řadě programů se kompletně vypnutá virtuální paměť nelíbí, tzn. je vhodné jí v nějaké formě zachovat.

Moja skusenosti je podobna - ked som Win98 uplne zkazal swap, tak boli dost nestabilne, ked si aplikacie vzali temer celu pamet, zacali sa objavovat divne chyby a aplikacie padali. Ked som swap zase povolil (a spravil si ramdisk, takze celkova virtualna pamet bola rovnaka) tak sa cely system spraval korektne aj v pripade ze doslo k vycerpaniu celej pamete aj celeho swapu. Prislo mi to, ako keby moznost so zakazanym swapom bola nejak neodladena.
Milsa píše:
Teoreticky bez toho RAM disku s vypnutým swap by mal byť počítač čiastočne rýchlejší.
Kedze ramdisk je ramka a je rychly (temer) ako normalna pamet, tak so swapom na ramdisku sa pocitac vyrazne nespomali ani v pripade ze sa prekroci fyzicka ramka a zacne sa swapovat.
To je proste vyhoda ramdisku :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz