OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 09:29 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Mal by som návrh, že by sa do tejto témy vkladal softvér pre dnes už nepodporovaný Windows XP, prípadne niekde na wki oldcomp, pretože v robote v núdzovom stave fungujem na XP a mám občas mám problém nájsť funkčný program. Napr. som nenašiel funkčný Inkscape, tiež už nefunguje CrystalDiskMark, atď. Buď by to tu bolo rozdelené do samostatných príspevkov, kde by boli počiatočné písmená alebo ešte lepšie stránka na wiki a tam by sa vkladal názov programu s funkčným linkom na stiahnutie na nejakej stránke. Nejde mi o nelegálnu činnosť, hacky, sériové čísla, atď. Ide mi len o to, aby som nestrávil mladosť hľadaním funkčnej verzie programu, lebo dnes všetko beží od 7 vyššie a v XP beží len nejaká staršia verzia, pri ktorej to často ani nie je uvedené a ručne to treba doradu skúšať. Preto teda môj návrh, že by sme urobili nejakú databázu programov, ktoré ešte v XP bežia s funkčnými linkami, prípadne, ak má niekto záujem, môže to aj uložiť k sebe, aby to vydržalo dlhšie než na oficiálnej stránke, kde to po čase môže zmiznúť.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 09:47 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Hlavne napis, ci tie XP co mas su 32 alebo 64bit. Nech tu zbytocne nedavame 64bitove verzie programov.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 15:05 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 375 times
Já bych se přimlouval za Wiki stránku. Myslím, že to patří tam a ne do fóra. A možná už takový seznam někde existuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 15:11 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 551
Has thanked: 408 times
Been thanked: 166 times
Ja bych se primlouval za ftp. Jen by tam mohl byt seznam programu v prislusnem adresari.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 16:19 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Busy píše:
Hlavne napis, ci tie XP co mas su 32 alebo 64bit. Nech tu zbytocne nedavame 64bitove verzie programov.

Ja myslím, že málokto používa 64-bit XP, takže určite 32-bit. Myslím, že ak má niekto možnosť 64-bit, tak radšej ujde na Windows 7. Ja tam mám XP 32-bit aj to len za to, že jednu blbú tlačiareň na bužírky sa mi nepodarilo rozbehať na Windows 7, čiže tlačiť viem len z XP. Ale to je chyba firmy, čo to predáva, pretože úroveň obslužného programu aj asi tak vysoko ako moje prvé pokusy s Delphi. Ja sa čudujem, že sa nehanbia niečo také vôbec aj dať používateľom na stiahnutie ako oficiálny softvér. V robote pozriem typ a spravím im negatívnu reklamu, aby ste vedeli, od akej firmy utekať.

A duálny boot nemám posledné 2 týždne, lebo SSD dostalo kremíkový kovid. Už to nerozdýchalo a je na reklamácii.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 16:26 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
uunek píše:
Ja bych se primlouval za ftp. Jen by tam mohl byt seznam programu v prislusnem adresari.

Môže byť, ale ja by som hlavne uvítal niečo v zmysle, potrebujem CDM, tak kuknem na priamy link v zozname a stiahnem. Niečo takého:
Crystal Disk Mark
Inkscape

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 16:39 
Offline
Kecka

Registrován: 04.11.2021, 10:45
Příspěvky: 66
Bydliště: Liptovský Mikuláš
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times
Niečo na tento spôsob? https://allxpsoft.com/ - pokiaľ je to aktualizované tak je veľká pravdepodobnosť že to bude funkčné. Ak tam visí dátum z roku raz dva tak je to určite neaktuálne.
Mám podobný problém - pre jeden program musím používať WXP, našťastie stačí ako virtuálka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 16:51 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
Jak může být Adobe Photoshop free verze, takovou verzi přece nikdy nevydali? :shock: Všechno vždy přísně chrání, už ani nenabízejí krabicové verze, jen předplatné, a že by uvolnili free verzi? Spíš myslím že to je běžná CC trial verze, která jede jen 7 dnů a navíc vyžaduje internet. To by nebyl vhodný XP software.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 17:04 
Offline
Kecka

Registrován: 04.11.2021, 10:45
Příspěvky: 66
Bydliště: Liptovský Mikuláš
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times
Máš pravdu ohľadne toho že to nieje úplne "FREE soft". Bral som to len ako príklad k tomu čo Milsa navrhuje. Problém takýchto odkazov na akýkoľvek soft nastáva s časom a závisí od prevádzkovateľa stránky ako to všetko aktualizuje. A potom neostáva iné ako staré známe "čo je doma to sa počíta".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 17:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
Věci z netu rychle mizí. Často když jsem něco sháněl, tak všechny odkazy směrovaly na jediný zdroj a příslušné stránky už byly nefunkční. Říkával jsem si proč programy hraboším na DVD když se dají stáhnout z netu, ale nakonec jsem za ně rád, protože se stávají nedohledatelné. Nebo jsou nahrazené novými verzemi, které jsou buď horší nebo nefungují ve starých systémech. Bez FTP se takový XP archiv neobejde, nebudou stačit jen odkazy na net.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 19:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
jarovo píše:
Niečo na tento spôsob? https://allxpsoft.com/ - pokiaľ je to aktualizované tak je veľká pravdepodobnosť že to bude funkčné. Ak tam visí dátum z roku raz dva tak je to určite neaktuálne.
Mám podobný problém - pre jeden program musím používať WXP, našťastie stačí ako virtuálka.

Povedzme, že niečo také, ale vidím, že to nie je ani utriedené a je tam toho málo.

Doplnené: Beriem späť, ten CorelDRAW je tam nejaký 2017 a nakoniec je z neho trial. To je k ničomu. Odkazy treba na plnohodnotný softvér. Ak má niekto inštalačku Corel, nebude ju ťahať z webu na to, aby potom zistil, že to je trial. Príde mi to ako stránka, ktorej platia za zviditeľnenie svojho softu.

Doplnenie doplneného: Ak je zadarmo povedzme verzia A, nebudem tam dávať verziu B, nemá to význam. Ak má niekto platený soft, tak si ho vie zabezpečiť, ale ak chcem bezplatný, nepotrebujem odkazy na platený soft, ktorý mi aj tak nikto nepredá, lebo je to staré.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 20:15 
Offline
Kecka

Registrován: 04.11.2021, 10:45
Příspěvky: 66
Bydliště: Liptovský Mikuláš
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times
Áno máš pravdu a práve preto som to formuloval ako otázku. Spraviť niečo také je presne podmienené licenčnou politikou a tým aj relevantnosťou odkazu na daný soft. Pokiaľ budem ditribútor softu, tak v prvom rade budem používať to čo je ekonomicky výhodne - teda na nové OS.
Primárne používam Debian a tam je možné jednoducho cez oficiálne archívy dohľadať inštalácie skoro až do "praveku", kedy už to nemá oficiálnu podporu a je tam licencia pre voľné použitie.
Aby som to z mojej strany zhrnul a uzavrel - keďže sa viacmenej jedná o soft od väčšieho množstva "výrobcov" a ktorý sa už inštaluje v podstatne obmedzenom množstve už by som sa nespoliehal na odkazy. Jednou z možností je tak ako píše Panda38 - "hrabošiť" a ukladať na DVD. V prípade dotazu na takýto soft je potom možnosť sa cez SZ dohodnúť a daný program poskytnúť.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 24.11.2021, 21:14 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
To už nechám na komunitu OC nech sa rozhodne ako chce, ale určite má význam zachovať soft pre budúcnosť pre prípad špeciálnej potreby. Alebo ak to aj niekto bude chcieť len tak, lebo chce, tak ako to je teraz pri 8-bitových počítačoch.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 25.11.2021, 16:51 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Já nevim, ale já jsem vždy potřebný soft dohledal na takových těch stránkách, které zachovávají starší verze. Tohle asi nechám na Mrafovi, jak se k tomu postaví.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP: Zoznam softvéru
PříspěvekNapsal: 27.11.2021, 05:39 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.06.2013, 00:11
Příspěvky: 641
Has thanked: 1 time
Been thanked: 76 times
>Panda38

Presne tak, tez vsechny softy a drivery pro DOS, Win9X, XP atd, co potkam, tak zalohuju na DVD (a ty DVD jeste na HDD RAID), treba u ovladacu plati, ze jak MS ukonci podporu dane verze Win, tak vyrobci postupne zacnou stahovat z webu i ovladace a nekdy to byva docela orech dohledat funkcni link...

Jinak na MSFN foru existuji dost rozsahla vlakna s posl. fcnima verzema SW pro Win9x a XP (seznam verzi, ne primo odkazy).

Na webu mam taky neco malo k XP updatum a SW
http://rayer.g6.cz/os/os.htm#XPUPDATE

_________________
http://rayer.g6.cz, core i7-2600K, SB Audigy+YMF724+DreamBlaster, GTX970, DOS/WIN98SE/NT4/XP/Debian | retroPC: PPro 200, 192MB, SB AWE64+Live, Matrox Millenium II/8MB+Voodo1, USB 2.0


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz