OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 15:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 11.10.2019, 11:10 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Pokud máš samostatnou licenci, tak by při instalaci mělo jít nastavit co se bude instalovat. Já to naopak instaluju z multilicence, takže se mi na disk nasype "typická" instalace, kde jsou i defaultní hry a další blbiny, které pak musím odstraňovat.

Protože jsem si XP při prvních pokusech s tuněním pokakával celkem pravidelně, začal jsem si svůj postup psát, abych při příští instalaci neudělal tu samou chybu. Vpodstatě většina bodů jsou postřehy z diskuzních fór, kde se problematika tunění probírala, moje nápady jsou v seznamu jen minimálně. Ze seznamu jsem teď vykoukal, že jednou z tunicích aplikací na které jsem si nemohl vzpomenout je X-Setup s milionem nastavení. Tu poslední přímo od Microsoftu jsem v seznamu nedohledal, nicméně není to asi podstatné, protože X-Setup je daleko obšírnější.

Pokud na to vysloveně nespěcháš, tak zítra odpo bych nasdílel archiv s portable verzemi těch utilit, společně s mým skromným doporučením co ze systému vyrabovat (XP Lite) a co v systému povypínat (X-Setup) - to byly ty případy, kdy mi systém nenaběhnul, takže pro jistotu jsem si rabování/vypínání začal sepisovat :-) Vždycky jsem hledal portable aplikace, které si všechno šmrdlají ve svojí lokální složce a neroztahujou se po registrech a systémové složce, takže po tuningu je můžeš jednoduše smáznout :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 11.10.2019, 13:45 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.06.2013, 00:11
Příspěvky: 641
Has thanked: 1 time
Been thanked: 76 times
>Busy
V tom mem baliku sou i anglicke verze hotfixu v podadresari... Slovenske sem nestahoval, ale podle KB cisel by se to dalo. Ja sem z te dlouhe rady hotfixu odstranil ty redundantni, ktere byly nahrazene novejsima hotfixama.
Je to potreba instalovat na system s SP3 a modifikovanym regisrem POSready...

Ruzne polemiky jestli SP2 nebo SP3 sem cetl, ale po instalaci SP3 jsem nenarazil na zadny problem ci zpomaleni, takze to tak pouzivam uz leta. Netvrdim, ze na nakych konfiguracich nemuze byt problem. Nektere programy muzou vyzadovat SP3. Beham ais 6 let starou instalaci, ktera prezila nekolik vymen MB od C2D pro i7-2600K a pohoda, system udrzuju v suchu a cistote, i po instalaci vsech fixu ma adresar win asi 1050MB (nedavno mi nakynul asi o 100MB diky instalaci novejsich nvidia driveru). Na SSD to svisti jako blesk :)

_________________
http://rayer.g6.cz, core i7-2600K, SB Audigy+YMF724+DreamBlaster, GTX970, DOS/WIN98SE/NT4/XP/Debian | retroPC: PPro 200, 192MB, SB AWE64+Live, Matrox Millenium II/8MB+Voodo1, USB 2.0


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 11.10.2019, 15:44 
Online
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
RayeR píše:
>Busy
V tom mem baliku sou i anglicke verze hotfixu v podadresari... Slovenske sem nestahoval, ale podle KB cisel by se to dalo. Ja sem z te dlouhe rady hotfixu odstranil ty redundantni, ktere byly nahrazene novejsima hotfixama.
Aha, vdaka !
RayeR píše:
Na SSD to svisti jako blesk :)
Ako riesis spolupracu XP + SSD ? Aky driver pouzivas na "trim" ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 11.10.2019, 16:32 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.06.2013, 00:11
Příspěvky: 641
Has thanked: 1 time
Been thanked: 76 times
Mam Samsung 840 Pro, Samsung ma vlastni aplikaci Magician, ktera umoznuje rucne spoustet trim. Intel mel taky takove reseni.
Jinak dnes je uz k dispozici i reseni pro DOS na FAT32 zdarma:
https://archive.org/details/trim_20190926
Pokud to pujde dobre, rad bych rozsiril i o podporu FAT16...

_________________
http://rayer.g6.cz, core i7-2600K, SB Audigy+YMF724+DreamBlaster, GTX970, DOS/WIN98SE/NT4/XP/Debian | retroPC: PPro 200, 192MB, SB AWE64+Live, Matrox Millenium II/8MB+Voodo1, USB 2.0


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 13.10.2019, 10:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Tak, omlouvám se za zpoždění. Zde sdílím (Uložto) archiv utilit na údržbu XPček, které jsem postahoval z netu. Nejprve přehledově:

Kód:
\udrzba
\udrzba\tweaking
\udrzba\tweaking\jv16 PowerTools 2014 3.2.0.1344 (portable).7z
\udrzba\tweaking\MS TweakUI 2.10 (f,portable).7z
\udrzba\tweaking\shutdown (f,portable).7z
\udrzba\tweaking\Ultimate Windows Tweaker 2.2 (f,portable,7).7z
\udrzba\tweaking\X-Setup Pro 9.2.100 (f,portable).7z
\udrzba\tweaking\XP Antispy 3.98 (f,portable).7z
\udrzba\tweaking\XP Lite 1.9.334 (f,portable).7z
\udrzba\registr
\udrzba\registr\Auslogics Registry Cleaner 3.5.1 (f,portable).7z
\udrzba\registr\Clean After Me 1.37 (f,portable).7z
\udrzba\registr\Registry Clean Expert 4.90 (portable).7z
\udrzba\registr\Registry Defrag 3.0 (f,portable).7z
\udrzba\registr\Wise Registry Cleaner 9.45 (f,portable,xp,7).7z
\udrzba\internet
\udrzba\internet\Dr.TCP 0.21 (f,portable).7z
\udrzba\internet\Receive Window (RWIN) value (viz priklad dole).html
\udrzba\internet\TCP Optimizer 3.0.8 (f,portable).7z
\udrzba\disk
\udrzba\disk\Auslogics Disk Defrag 7.1.4 (f,portable).7z
\udrzba\disk\CCleaner 5.28 (f,portable,32bit).7z
\udrzba\disk\Defraggler 2.21 (f,portable,32bit).7z
\udrzba\disk\Norton SpeedDisk 6 (f).7z
\udrzba\disk\PageDefrag 2.32 (f,portable).7z
\udrzba\disk\Recuva 1.53 (f,portable,32bit).7z
\udrzba\bootovani
\udrzba\bootovani\Bootvis 1.3.37 (jen XP) (f,portable).7z
\udrzba\bootovani\MS Autoruns 13.71 (f,portable).7z


\nastaveniXP
\nastaveniXP\_reg
\nastaveniXP\_reg\Always Unloading DLL after Program Closure.reg
                  ...
\nastaveniXP\_reg\Turn off the Windows Picture and Fax Viewer as the Default Image Viewer.reg
\nastaveniXP\XP Lite
\nastaveniXP\XP Lite\1.PNG
\nastaveniXP\XP Lite\2.PNG
\nastaveniXP\XP Lite\3.PNG
\nastaveniXP\XP Antispy
\nastaveniXP\XP Antispy\1.PNG
\nastaveniXP\XP Antispy\2.PNG
\nastaveniXP\sluzby.txt
\nastaveniXP\Tips.html
\nastaveniXP\tips.txt
\nastaveniXP\tipyTriky.html
\nastaveniXP\tuning xp.rar
\nastaveniXP\_Cleaning Up After Installing XP SP2.html
\nastaveniXP\_promazani.bat
\nastaveniXP\_TODO po instalaci XP SP2.rtf
\nastaveniXP\_xsetup.reg


V adresáři Údržba jsou utility roztříděné podle kategorie použití - utility speciálně pro registr, internet, disk, bootování a pak obecné tweakování. Pokud je utilita označena jako "f", jedná se o free tool (pokud není, jedná se buď o zkušební verzi nebo o lehce ošulenou verzi). "Portable" v názvu značí, že aplikace nevyžaduje instalaci (všechno si šmrdlá ve vlastní složce, kterou pak můžeš poslat do Koše). "32bit" značí, že existuje i verze pro 64-bitové XP, ale v archivu je pouze verze pro 32-bitů. Některé programy vyšly v novějších verzích, které už ale XP nepodporujou - třeba u CCleaner. V archivu jsou proto poslední mě známé verze, které XP ještě zkousne.

Nepoužíval jsem úplně všechny utility, to bych se asi po instalaci zbláznil, měl jsem (mám) svoje oblíbené:
- \udrzba\tweaking\XP Lite 1.9.334 (f,portable).7z - úvodní vyházení blbostí typu Windows Media Player, uvítání v systému, nápověda a mnoho dalšího. Jak to mám nastavené já viz obrázky ve složce \nastaveniXP\XP Lite.
- \udrzba\tweaking\XP Antispy 3.98 (f,portable).7z - "základní" povypínání blbostí typu hlášení chyb do Microsoftu, vypnutí aktualizací (protože "počet chyb zůstává v systému konstantní," což je poučka už od dob IBM OS/360) nebo vypnutí autorunu u vyměnitelných médií. Jak to mám nastavené já viz obrázky ve složce \nastaveniXP\XP Antispy.
- \udrzba\tweaking\X-Setup Pro 9.2.100 (f,portable).7z - "silně advanced" povypínání blbostí typu ScriptHost, UPnP, vzdálený registr apod. Také jednoduchá customizace některých věcí, např. adresáře v levé části dialogů Open a Save (teď nevzpomenu si jak se jmenujou). V archivu je sice soubor \nastaveniXP\_xsetup.reg, nicméně některá nastavení které X-Setup provede se netýkají přímo registru, takže nejsou v souboru uloženy. I když soubor zapíšu do registru, pak si stejně projdu všech X set nastavení pěkně růčo jedno po druhým.
- \udrzba\bootovani\Bootvis 1.3.37 (jen XP) (f,portable).7z - úprava posloupnosti bootování a optimalizace bootování "zahýbáním" jinak nepohyblivých regionů na disku. Podobný tool neexistuje pro jiné OS než XP.
- \udrzba\bootovani\MS Autoruns 13.71 (f,portable).7z - zobrazí všechno co se v systému bezprostředně po startu spouští - budeš nemile překvapen kolik toho je. Tady velice opatrně - vypínej skutečně pouze to, o čem si seš jistej, že nebudeš potřebovat. Může se totiž stát, že vypneš něco, po kvůli čemu už systém nenaběhne (např. WIA Stream Snapshot Filter). Mě toho moc nenabíhá a systém přesto dokážu plně používat, viz obrázek dole.
- \udrzba\registr\Registry Clean Expert 4.90 (portable).7z - doporučeními aplikace jsem se prakticky vždycky řídil a žádný závažnější problém nikdy nenastal. Navíc se registry dají zálohovat před jejich kutáním, což jsem vždycky pro jistotu provedl.

Obrázek

No a konečně ve složce NastaveníXP jsou už jenom nějaké doprovodné záležitosti typu "pokud bych si někdy chtěl systém ještě více vylepčit." Myslím, že by tam mělo být i info o tom, jaké služby povypínat (buď jako HTML stránka nebo jako úplná stránka Opery, *.MHT); pokud náhodou nebude, tak teď jsem do Googlu zadal "vypnutí služeb windows xp" a hned první dva odkazy je to co si pamatuju (Živě, PCTuning). Pro inspiraci dávám k dobru svůj stav - "spuštěno" toho tam moc není. Některé služby mají zavádějící názvy jako "Workstation" nebo "Server service". Pokud ale nebudeš počítač používat jako terminál ani jako server na sdílení, můžeš je v klidu vypnout (Věra Pohlová do českého překladu XPček navrhla pojmenování "Zakázat") :-)

Obrázek


Tož enjoy :-)

Edit: XP byl poslední OS, který nechal uživatele aby se vněm vrtal a přitom pořád v rámci možností jel. Jak tu má Iwosh ve svém podpisu (a myslím, že teď se to bezvadně hodí), "Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře." :like:

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 13.10.2019, 13:20 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Tak děkuji za návody :D
To mě štve, když se ty XP konečně naučím pořádně instalovat, tak to přastávají programy podporovat :x

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 13.10.2019, 16:38 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
To je naprosto normální stav, já taky děsně nerad měním a upgraduju :-) Ale zase na druhou stranu si můžeš říkat, že používáš systém a programy, které jsou důkladně prověřené časem že skutečně fungujou ;-) Pokud bys potřeboval, mám tu celý balík 7zip-nutých portable a většinou free/open-source aplikací pro XP (z nichž většinu používám v novějších verzích i na Win10) - prohlížení/úprava obrázků/audia, systémové tooly, komprese, tisk, rip médií, programování, přehrávače... celkem asi gigo, dvě?

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 13.10.2019, 23:16 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.06.2013, 00:11
Příspěvky: 641
Has thanked: 1 time
Been thanked: 76 times
Vetsina tech utilit mi neni neznama, jeste bych zminil TweakUI - obecne nastaveni woken, ktera nejsou v ovladacich panelech, poladit po instalaci, program Starter na spravu spoustenych programu a sluzeb po startu, WizMouse pro skrolovani neaktivnich oken pouhym najetim kurzoru nad okno bez nutnosti klikat do nej, no nasla by se tohoho spousta, za tech cca 10 let pouzivani si ten system clovek vysperkuje do skvele pouzitelnosti, tak ho nechce opoustet. Ale co bude dal, Win7 taky nejsou resenim do budoucnosti, na novem HW uz muzou bejt problemy a podpora zachvili skonci, jen asi o rok pozdeji skonic podpora metrobuznoidnim W8 a pak uz jen desitky... :\

_________________
http://rayer.g6.cz, core i7-2600K, SB Audigy+YMF724+DreamBlaster, GTX970, DOS/WIN98SE/NT4/XP/Debian | retroPC: PPro 200, 192MB, SB AWE64+Live, Matrox Millenium II/8MB+Voodo1, USB 2.0


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 14.10.2019, 01:43 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Ad. SSD a XP: asi ne primo TRIM, ale snad vsechna SSD maji nejakym zpusobem primo ve firmware osetreno to tzv. garbage collection. Mam SSD napr. v originalnim Xboxu z r. 2001 jehoz orezany Win 2000 kernel jiste netusi co to je, presto jsem si jist ze pri zaplnenosti nejakych 70% to nebude az tak horke...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 14.10.2019, 06:28 
Online
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
tommik píše:
Ad. SSD a XP: asi ne primo TRIM, ale snad vsechna SSD maji nejakym zpusobem primo ve firmware osetreno to tzv. garbage collection.
Tak to by som velmi rad vedel, ako bez znalosti a previazania s konkretnym filesystemom taky SSD disk pozna ci dany sektor je este obsadeny alebo uz volny a nemusi si ho pametat...
tommik píše:
Mam SSD napr. v originalnim Xboxu z r. 2001 jehoz orezany Win 2000 kernel jiste netusi co to je, presto jsem si jist ze pri zaplnenosti nejakych 70% to nebude az tak horke...
Zaplnenie 70% znamena ze je tu stale 30% volnych sektorov s ktorymi moze SSD interne cvicit. Takze ono to nejak fungovat bude aj bez toho trimu. Akurat pokial nieco zmazes v ramci tych 70%, tak SSD sa o tom nedozvie a bude stale pokladat dane sektory za obsadene.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 14.10.2019, 08:36 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 403
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
Jak to aktuálně je s registrací po čistý instalaci? Naposled když jsem OEM Win z orig media instaloval tak nešla automatická registrace po netu, ale telefonicky se to dalo zaregistrovat.. Funguje to stále nebo je potřeba mít nějaký upravený instalačky, corporate verzi nebo jak?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 14.10.2019, 09:14 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Busy píše:
Tak to by som velmi rad vedel, ako bez znalosti a previazania s konkretnym filesystemom taky SSD disk pozna ci dany sektor je este obsadeny alebo uz volny a nemusi si ho pametat...


To ja taky. Ale rekl bych ze nejaky algoritmus nekdo vymyslel, napriklad pro pripad ze dojdou nulove sektory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 14.10.2019, 09:42 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
SSD je počítač sám o sobě a to poměrně výkonný. Takže v rámci jeho zabudované "inteligence" si tohle řeší sám nezávisle na systému co z toho disku čte. Četl jsem si už před nějakou dobou poměrně zajímavý článek o možnostech kam dostat škodlivý kód aby nebyl snadno odhalitelný (a odstranitelný) a vesele na vás práskal a zrovna firmware pevných disků je velmi výhodné místo, přežije restart, změnu OS, zformátování disku... Správní paranoici bootují z CDčka :-).

A nedávno jsem aktivoval krabicovou verzi XP Pro a nebyl problém. Tak doporučuju použít krabicovku místo OEM.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 14.10.2019, 09:51 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
tommik píše:
Busy píše:
Tak to by som velmi rad vedel, ako bez znalosti a previazania s konkretnym filesystemom taky SSD disk pozna ci dany sektor je este obsadeny alebo uz volny a nemusi si ho pametat...


To ja taky. Ale rekl bych ze nejaky algoritmus nekdo vymyslel, napriklad pro pripad ze dojdou nulove sektory.

Můj laický názor byl, že u tak kritických záležitostí jako SSD nemůže existovat nic tak nedeterministickýho jako garbage collector - podobně jako v ovládacích prvcích letadla, jak upozorňuje Stroustrup.

Jenže jsem se brutálně mýlil: Performance of garbage collection algorithms for flash-based solid state drives with hot/cold data :shock: (s překryvem do kategorie Co vás dnes udivilo)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 14.10.2019, 09:55 
Online
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Czech Human píše:
SSD je počítač sám o sobě a to poměrně výkonný. Takže v rámci jeho zabudované "inteligence" si tohle řeší sám nezávisle na systému co z toho disku čte.
Presne na to sa pytam. Ako konkretne si to riesi ?

Napriklad, ked zmazem nejaky subor, tak to z hladiska filesystemu znamena iba to, ze sa niekde uplne inde (adresar, FAT, inody...) prepise iba zopar bajtov a samotnymi datovymi sektormi sa na urovni disku nijak nepracuje (nic sa tam nezapisuje a ani necita). Ako sa potom SSD disk dozvie, ze tieto sektory si uz nemusi pametat ? Na zaklade coho ta jeho inteligencia bez znalosti konkretneho filesystemu pride na to ze tie a tie sektory sa uvolnili ?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz