OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 21:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 02.11.2021, 16:42 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
<font color="darkgreen">Zdravím,potrebujem len pre istotu vedieť,či dobre predpokladám,že ak dám Windows NT 4.0 a staršie na FAT16,Windows NT 5.0 na FAT32 a Windows NT 5.1 a novšie na NTFS,žiadne žiadnym neublížia.
Je tento predpoklad správny?
NT 5.0 a staršie sú plánované na výmenné disky,novšie NT na stále pripojenÉ disky.
Tým,že dám staré NT na FAT16 a NT 5.0 na FAT32,by ich tie novšie nemali skurviť aktualizáciou verzie NTFS.
Otázka je,či staré NT nemôžu downgradovať a skurviť nové NT,keď by ich uvideli.
Keď NTFS 3.1 neuvidia,tak ju asi nemôžu downgradovať,to asi platí pre NT 4.0 a staršie,ale NT 5.0 vidí NTFS 3.1 a môže z nej asi urobiť NTFS 3.0,ktorú zas ešte novšie NT ešte vidia,ale či nabootuje napr.7čka,keď jej pred tým 5ka zníži verziu NTFS??
A zníži životnosť disku,keď po nabootovaní 5ky sa zmení NTFS vždy na 3.0 a po nabootovaní 7čky sa zmení NTFS zas na 3.1?

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.11.2021, 17:20 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Ideální je dát každou verzi Winů na vlastní oddíl (nebo disk) s tím, že budou smět zapisovat pouze na SVÉ oddíly. A pak si udělat ještě jeden zvlášť, kam budou mít přístup k zápisu všechny - třeba pro sdílení dat. Každopádně i při povoleném zápisu by novější Winy neměly (opakuji neměly, ne že se to za určité situace nestane) jakkoliv měnit FS samy od sebe. A instalovat postupně od nejstarších po nejnovější - to by mělo zachovat výběr OSu při bootu. Pokud ne, tak lilo to jistí :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.11.2021, 00:52 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
Ďakujem,novšie NT na stálych HDD majú byť všetky 5.1 a novšie používajúce všetky NTFS 3.1,vrámci každého disku inštalujem 4 od najstaršej po najnovšiu verziu,už som takto urobila aj 8systémový multiboot na 2diskovom laptope,jednotlivé HDD inštalujem zvlášť,že keď inštalujem,mám pripojený len cieľový disk,každý disk má potom nezávislý bootloader a medzi diskami volím cez BIOS,na Fujitsu F12 volím,z ktorého disku chcem bootovať,a potom mám vrámci toho disku jeho boot menu,s NT 5.1+ sranda,mám dosť HDD,ale málo šuflíkov na HDD,takže na šuflíkové disky pôjdu 9x na stroji,čo má pre ne tak akurát RAMky,na pamäťové karty pôjdu Win16,tam na cieľovom kompe nezáleží,resp.záleží,aby mal BIOS,čo z kariet bootovať neodmieta,ale Win16 nevadí sťahovanie medzi PC,no a NTčkam nevadí viac RAMky a vzhľadom na nedostatok šuflíkov ich chcem skúšať cez IDE-USB adaptér na stroji,ktorý už vie bootovať z USB a má USB Legacy Mode,nainštalovať musím na internom IDE,ale potom to môžem prehodiť na IDE-USB adaptér a bootovať z ext.disku,no a takto chcem mať riešené staršie NT,ktoré sú len na to,aby boli,lebo zbieram OS,tieto ochránim iným súborovým systémom,než NTFS,ale tie najnovšie na stálych diskoch musia byť na NTFS,no a ako NT 5.0 na externom disku zakážem zápis na oddiely interných diskov?
Alebo mám pre 2K vyhradiť iný komp a tu kombinovať len NT 4 a menej s NT 5.1 a viac,ktoré si ublížiť nemôžu,ak NT 4 a menej dám na FAT16,tak sú v bezpečí a 7čku nemôže 4ka vidieť,tak aj tá je v bezpečí,vpodstate riziková je len NT 5.0,že zníži verziu NTFS novším NT,opačne to nehrozí,keď 2K bude na FAT32,jediné riziko je od 2K k 7čke,6ke,5.1ke...
Interné disky sú plánované väčšie,než znáša 2K,takže 2K by mala byť na externom disku a ako niečomu bootujúcemu z ext.disku zakážem vidieť oDdiely s NTFS 3.1,keď chcem,aby tie oddiely neboli zakázané aj navzájom pre seba vrámci interného disku?
Asi bude 1duchšie na tomto kompe 2000ku vynechať,ak by mohla ohroziť 7čku.
Mali ste niekto 2K na tom istom kompe s novšími NT?
Okrem štandardného NT bootloaderu mám skúsenosti len s BootMagicom a mám len starú verziu z doby,keď XP bolo novinkou.S LiLo ani Grub,ani s ničím podobným nemám skúsenosti.
Vďaka za odpoveď.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.11.2021, 09:10 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
2K přímo ne. Měl jsem XP a 7 na jednom. 98čky a XP. 2Kčka jsem vždy měl jen chviličku, než mě přestala bavit.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.11.2021, 11:42 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Sabina_16bit. píše:
Ďakujem,novšie NT na stálych HDD majú byť všetky 5.1 a novšie používajúce všetky NTFS 3.1,vrámci každého disku inštalujem 4 od najstaršej po najnovšiu verziu,už som takto urobila aj 8systémový multiboot na 2diskovom laptope,jednotlivé HDD inštalujem zvlášť,že keď inštalujem,mám pripojený len cieľový disk,každý disk má potom nezávislý bootloader a medzi diskami volím cez BIOS,na Fujitsu F12 volím,z ktorého disku chcem bootovať,a potom mám vrámci toho disku jeho boot menu,s NT 5.1+ sranda,mám dosť HDD,ale málo šuflíkov na HDD,takže na šuflíkové disky pôjdu 9x na stroji,čo má pre ne tak akurát RAMky,na pamäťové karty pôjdu Win16,tam na cieľovom kompe nezáleží,resp.záleží,aby mal BIOS,čo z kariet bootovať neodmieta,ale Win16 nevadí sťahovanie medzi PC,no a NTčkam nevadí viac RAMky a vzhľadom na nedostatok šuflíkov ich chcem skúšať cez IDE-USB adaptér na stroji,ktorý už vie bootovať z USB a má USB Legacy Mode,nainštalovať musím na internom IDE,ale potom to môžem prehodiť na IDE-USB adaptér a bootovať z ext.disku,no a takto chcem mať riešené staršie NT,ktoré sú len na to,aby boli,lebo zbieram OS,tieto ochránim iným súborovým systémom,než NTFS,ale tie najnovšie na stálych diskoch musia byť na NTFS,no a ako NT 5.0 na externom disku zakážem zápis na oddiely interných diskov?
Alebo mám pre 2K vyhradiť iný komp a tu kombinovať len NT 4 a menej s NT 5.1 a viac,ktoré si ublížiť nemôžu,ak NT 4 a menej dám na FAT16,tak sú v bezpečí a 7čku nemôže 4ka vidieť,tak aj tá je v bezpečí,vpodstate riziková je len NT 5.0,že zníži verziu NTFS novším NT,opačne to nehrozí,keď 2K bude na FAT32,jediné riziko je od 2K k 7čke,6ke,5.1ke...
Interné disky sú plánované väčšie,než znáša 2K,takže 2K by mala byť na externom disku a ako niečomu bootujúcemu z ext.disku zakážem vidieť oDdiely s NTFS 3.1,keď chcem,aby tie oddiely neboli zakázané aj navzájom pre seba vrámci interného disku?
Asi bude 1duchšie na tomto kompe 2000ku vynechať,ak by mohla ohroziť 7čku.
Mali ste niekto 2K na tom istom kompe s novšími NT?
Okrem štandardného NT bootloaderu mám skúsenosti len s BootMagicom a mám len starú verziu z doby,keď XP bolo novinkou.S LiLo ani Grub,ani s ničím podobným nemám skúsenosti.
Vďaka za odpoveď.


Na jednom pocitaci, take Fujitsu jsem mel windows7 na SSD a na HDD bylo win10. Prepinalo se to pres to F12 jak i pises. Docela to slo ale muselo se u win10 systemu rici at vubec nesaha pres ruzne "search" sluzby na ssd s win7. Jinak on si tam udelal svoje soubory ale s temi mel problem zase win7 a tak se porad neco "opravovalo".


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.11.2021, 23:13 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
Ďakujem za zdieľanie skúseností,tieto kombinácie,čo píšete,sú pomerne bežné a mám/mala som ich a boli v pohode,aj keď to XP+98 bolo cez BootMagic so skrytými oddielmi a spoločným oddielom,ináč XP+7 mám v prevádzke na tom laptope,kde mám okrem toho aj Longhorny,Vistu,Servery 2008 a 2003 a 3.1 na FreeDOSe,to je úplne v pohode,keď sú to verzie používajúce rovnakú verziu NTFS,tak tam stačí zakázať indexovanie,System Restore pre iný,než vlastný oddiel,hibernáciu a vo všetkých OS okrem hlavného vypnúť Auto Daylight Saving Time a auto defrag samozrejme zakazujem pre iné,než vlastný oddiel,a to je asi všetko a nemala som problém okrem 1 z Longhornov,čo mal tvrdú autodestruct,lebo sú to všetko evaluation copy,iné Longhorny snáď ani nie sú,ale ostatné sa síce po hodine vypnú,ale keď chcem niekomu ukázať Longhorn,zas sa spustia,ale build 4008 nie,ten sa úplne sám zničil,keď som ho raz do hodiny zabudla vypnúť.
No a 7+10 a ešte je tam aj 6 a 8.1,sú na inom laptope v pohode tiež len s vyššie uvedeným check listom,ale do 10ky chodím,len keď potrebujem nejakú Store App,ináč používam hlavne 7čku a 8čku a vlastne tento laptop je HP a tie bootujú aj z SD a na SD mám 3.1čku na FreeDOSe,tú mám na všetkých novších laptopoch,kam neviem dať normálny DOS.
Ináč keď to takto skladám dokopy,tak ten multiboot začínam vždy tak,že na HDD,kde má byť aj 3.1,nabootujem z flešky,kde mám Live FreeDOS,Partition Guru a Win.3.1,urobím si oddiely cez Partition Guru a pri tvorbe 1.oddielu zaškrtnem Create DOS System a nainštaluje sa tam FreeDOS,po 1.reštarte ostatné vrátane 3.1čky na ten oddiel proste skopírujem,a potom na ostatné oddiely normálne inštalujem a WinNT Bootloader vidí FreeDOS a automaticky mu vytvorí položku,takže NTčka od 5.1 vyššie a FreeDOS sa znášajú výborne,aj keď mám mixy 32 a 64bit Windows NT a FreeDOSu,to je v pohode.
Krkolomné a riskantné sú len multibooty zahŕňajúce 9x a/alebo NT 5.0 a staršie,no a nejak mám chuť mať všetky verzie Windows,takže BTW zhodneme sa asi,že mám radšej 2K dať úplne zvlášť?

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.11.2021, 07:29 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.06.2013, 00:11
Příspěvky: 641
Has thanked: 1 time
Been thanked: 76 times
Ja verze NTFS moc neresim, pouzivam FAT16/32.
Na systemovym disku mam primarni bootovaci FAT16 (2GB) a na ni MS-DOS 6.22, 7.1, Win98SE a NT4. Pak tam mam extended partition s nekolika logickymi oddily FAT16 pro vsechny DOSove programy. Celkova velikost techto 2 oddilu nesmi prekrocit asi 8,4GB aby se vesla do CHS limitu, jinak by tu extended nevidel DOS 6.22 ale jen 7.x. Na 3. primarnim oddilu mam FAT32 s XPckama a na 4. primarnim EXT3 s Linuxem. Na ten multiboot v zakladu staci NTLDR od XPcek, ten muze bez problemu bootovat starsi NT systemy, tedy aspon mam ozkouseno s NT4.0 a Win2k. Linux poustim z DOSu pres LINLD.COM (muzu tak celkem snadno z DOSu/Windows menit bootovane kernely a boot parametry). Pro veci pohodli se da pouzit treba GRUB4DOS. Abych se dostal na Linuxovy oddil z Win, pouzivam v XP EXT2FSD. V NT4 mam doinstalovany FAT32 driver. Pak mam este pokusnou instalaci Win7-x64 na jinem fyzickem disku.

Tady pro inspiraci muj BOOT.INI konfigurak NTloaderu:

Kód:
[boot loader]
timeout=1
default=C:\bootsect.w98

[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Windows NT Workstation, verze 4.00 [VGA]" /basevideo /sos
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Windows NT Workstation, verze 4.00"
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINXP="Windows XP Professional PAE" /kernel=ntkl64g.exe /hal=hal64g.dll /fastdetect /PAE /NOEXECUTE=optin
C:\bootsect.w98="MS-DOS 6.22 / Windows 98 SE"
C:\PLOP\plpbtldr.bin="PLoP Boot Manager"
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINXP="Windows XP Professional no PAE" /FastDetect /NoExecute=AlwaysOff
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINXP="Windows XP Professional safe mode" /sos
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINXP="Windows XP Professional debug" /kernel=ntkrnlpa.chk /hal=halmacpi.chk /FastDetect /NoExecute=AlwaysOff /DebugPort=COM1 /Baudrate=115200
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Windows NT Workstation 4.00, single-core" /kernel=ntoskrnl.uni /hal=hal.uni

Pricemz soubor C:\bootsect.w98 je dump boot sektoru, ktery sem si vytvoril po instalaci Win98 pred tim, nez sem intaloval NT (ty boot sektor prepisou svojim a puvodni zalohujou do souboru).

_________________
http://rayer.g6.cz, core i7-2600K, SB Audigy+YMF724+DreamBlaster, GTX970, DOS/WIN98SE/NT4/XP/Debian | retroPC: PPro 200, 192MB, SB AWE64+Live, Matrox Millenium II/8MB+Voodo1, USB 2.0


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.11.2021, 07:40 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.06.2013, 00:11
Příspěvky: 641
Has thanked: 1 time
Been thanked: 76 times
BTW nevi nekdo jak tem jedinec s IQ 60 Win7 zakazat vytvareni recycle.bin adresaru na uplne vsech oddilech, kam se dostanou pri kazdem bootu? Zkousel sem nasledujici, ale nefunguje...

NOTE: The Do not move deleted files to the Recycle Bin policy sets the NoRecycleFiles Value Name, a REG_DWORD data type,
at HKEY_USERS\<UserSid>\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer to 1.
NOTE: You can set the NoRecycleFiles Value Name, a REG_DWORD data type,
at HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Network to 1 to affect all users of the computer.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoRecycleFiles"=dword:00000001

Todle me na MS systemech dycky neskutecne iritovalo, ze bez vedomi uzivatele musi porad nekam neco zapisovat kam nemaji. Obzvlast super, kdyz chcete treba z nakeho media obnovit data, pripojite ho a prvni co Win udelaji, ze si na nem zalozi recycle.bin nebo system volume... a pod. Win95 zas mely v oblibe prepisovat seriove cislo diskety po vlozeni (proto je na disketach ten mech. WP prepinac :). Proste tragedie...

_________________
http://rayer.g6.cz, core i7-2600K, SB Audigy+YMF724+DreamBlaster, GTX970, DOS/WIN98SE/NT4/XP/Debian | retroPC: PPro 200, 192MB, SB AWE64+Live, Matrox Millenium II/8MB+Voodo1, USB 2.0


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.11.2021, 10:15 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
A to si vem, že kdyby sis nainstaloval i Win10, tak se ti všude možně budou vytvářet adresáře MSIxxxx.tmp. Na netu jsou také "návody", jak jim to omezit jen na jeden disk, ale ani já nenašel žádný, který by opravdu fungoval. Čili od určitého updatu musím např. na OC FTP čas od času tyhle adresáře mazat ručně, což je dost pruda.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.11.2021, 15:20 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
RayeR: Ďakujem za obsiahly príspevok.Máte fakt úctyhodný Boot.ini ,keď budem rátať Win98 a DOS 7.1 ako 1 OS,stále sú to 3 OS na jedinej partition,pred takou konfiguráciou väčšinou varujú.
Tiež ma napadlo vyhnúť sa NTFS úplne,ale myslím,že 6ky a 7čky sa už na FAT32 nenainštalujú.
No a na komp určený pre 9x som plánovala na spoločný HDD na spol.dáta práve to,čo tu opisujete,teda Pri.FAT16 2GB,potom Extended a v tom 3 ďalšie log.FAT16 tak,aby Extended končila pod 7.8GB(to je Cyl.1024 limit,ten Váš údaj 8.4 je v qGB=QáziGigaBajt,teda dekadický a nie binárny),no a potom som chcela pokračovať zas primárnymi FAT32 oddielmi,no a kdesi som čítala,že ak mám za Extended partition ďalšie primary,tak vraj hrozí,že Win 9x spôsobia data corruption.
Ako riešite toto?
Že to 98čke skryjete?
To by som ale musela nejak každému OS na vymeniteľnom disku tiež skryť...???...
NTLDR nabootuje krásne aj FreeDOS,to mám vyskúšané.
A Win2K ste mali niekedy v tom istom PC,ako Win6, 7,alebo 8.1,alebo max po XP,ktoré sa ešte dá dať na FAT32?
O koľko je asi tak zložitejšie konfigurovať Grub4DOS oproti NTLDR?
Ten Bootsect.W98 je de fakto image file boot sectoru a ono to takto bootuje z image?
To je asi nešifrovaný a nekomprimovaný image,že?
Vidím tam PAE pre XP,takže RAM nad 4GB,ako na takú RAM reaguje 98čka?
A ako ste dostali zo Serverovej do normálnej verzie XP 32bit PAE?
No na najväčších multibootoch mám tiež na každom oddieli niekoľko Recyclerov,ale nemajú vplyv na funkciu a mám 512B clustre na tom kompe,kde mám tento multiboot,tak ma to ani nestojí veľa miesta,tak som to neriešila.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.11.2021, 22:30 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 23.05.2013, 20:30
Příspěvky: 322
Bydliště: Východní Čechy
Has thanked: 2 times
Been thanked: 48 times
Sabina_16bit. píše:
A ako ste dostali zo Serverovej do normálnej verzie XP 32bit PAE?


PAE switch je normálně ve WinXP 32bit ,ale kromě toho,že Vám task manager ukáže více než 3GB RAM (pokud je nainstalováno) nemá jinak bez patche význam.

_________________
JMP $FCE2

C64, C128DCR, IDE64, SuperCPU64, 1541 Ultimate-II, MMC Replay, FC3, REU 2MB, Geroram512, NeoRAM 2MB, RR-Net, SilverSurfer, Wiznet64 , 1541-II,1571,1581,Oceanic


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.11.2021, 23:52 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
Otcovi som na nový laptop inštalovala XP 32bit Professional a dala som /PAE do Bootmgr(hlavný OS je 7čka 64bit Enterprise) a ani v Task Manageri nevidím v XP viac,než 3.3GB z 6GB RAM.
U seba som to dala do Boot.ini na riadok Windows Server 2003 Enterprise 32bit a vidí mi celých 10GB RAM.
Na riadkoch 32bit pre-reset Longhornov to mám tiež a Longhorny vidia len 3.3GB a ďalej figu borovú.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.11.2021, 14:16 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 23.05.2013, 20:30
Příspěvky: 322
Bydliště: Východní Čechy
Has thanked: 2 times
Been thanked: 48 times
Sabina_16bit. píše:
Otcovi som na nový laptop inštalovala XP 32bit Professional a dala som /PAE do Bootmgr(hlavný OS je 7čka 64bit Enterprise) a ani v Task Manageri nevidím v XP viac,než 3.3GB z 6GB RAM.
U seba som to dala do Boot.ini na riadok Windows Server 2003 Enterprise 32bit a vidí mi celých 10GB RAM.
Na riadkoch 32bit pre-reset Longhornov to mám tiež a Longhorny vidia len 3.3GB a ďalej figu borovú.


Příklad z mých WinXP 32bit,úplně dole "využití paměti":


Přílohy:
Mem_PAE_WinXP32bit.jpg
Mem_PAE_WinXP32bit.jpg [ 161.28 KiB | Zobrazeno 5776 krát ]

_________________
JMP $FCE2

C64, C128DCR, IDE64, SuperCPU64, 1541 Ultimate-II, MMC Replay, FC3, REU 2MB, Geroram512, NeoRAM 2MB, RR-Net, SilverSurfer, Wiznet64 , 1541-II,1571,1581,Oceanic
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.11.2021, 15:22 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
Možno iný SP.
Takto mi to vidí Server 2003 Enterprise,ale v tom XP,čo som nainštalovala otcovi,aj s /PAE vidím len 3.3GB,ale teraz ma napadlo,že asi preto,lebo som si chcela uľahčiť prácu a nainštalovala som subverziu Corporate(Windows XP Professional Corporate 32bit),je možné,že Corporate nedošli po SP3,musím sa pozrieť,aký SP tam je,ale úplne bez SP to nie je určite,lebo vidí celý 1.8TB HDD vrátane úplne posledného oddielu,v ktorom je 7čka...
Ale to je vpodstate len akademický problém,nemyslím,že otec kedy bude potrebovať v XP viac RAM,v 7čke už áno,lebo 7čka sama to potrebuje,keď ten laptop mal len 4GB RAM,7čka bola lenivá,na 6GB už je svižná skoro ako na mojich 10GB,CPU máme to isté,Intel Core i5,2 fyzické jadrá,4 logické.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 22.11.2021, 08:24 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.06.2013, 00:11
Příspěvky: 641
Has thanked: 1 time
Been thanked: 76 times
O tom nevim, ze by Win98 mely koruptit dalsi primarni oddily (alespon ne 98SE), takze neskryvam nic. Win98 pak vidi tu druhou primarni FAT32 s XPckama a naopak.

Ano, ten limit DOS 6.22 bude tech 1024 cyl...

Na FAT32 jsou oficialne jen win9x/2k/XP, ale videl sem, ze nekdo rozjej i Win7 a mozna novejsi, akorat to uz neslo instalatorem, ale nejspis je nejak presunul, uz si to nepamatuju. Problem je, ze Win7 pouzivaj hodne NTFS linky, coz FAT32 neumi, pak je asi treba vytvorit duplicitni soubory misto linku...

Aktualni GRUB4DOS zde
http://grub4dos.chenall.net
dokonce je tam naka verzre pro UEFI.
Konfigurace je jendoducha pres textovy soubor MENU.LST (je tam exampl), umi bootovat OSy i z FD/ISO image souboru na disku a dalsi vychytavky.

Originalni Win98SE maj problem s vic jak 2GB RAM, je potreba bud softwarove omezit nebo Win98 patchnout patchem od R.Loewa. Tady na teto strance sem nashromazdil ruzne uzitecne patche a vylepseni pro Win98SE: http://windows98.xf.cz

Ve WinXP mam zas doinstalovany PAE patch, diky kteremu je mozne pouzivat RAM nad 4GB (do 64GB), i kdyz mam jen 4GB fyzicky, tak mam cast - asi 0,5GB RAM remapovanou z oblasti 3,5-4GB nad 4GB, takze ji muzu vyuzit, jinak by lezela ladem. Vetsi smysl by to melo treba pri 8GB. Problem je, ze 32bit aplikace neumi pouzivat vic, ale diky PAE lze spoustet vic takovych nenazranych aplikaci najednou a podeli se tak o fyzickou RAM.

Bootsect.W98 je proste 512B soubor s obsahem puvodniho bootsektoru, vedle nej leze v korenovem adsresari systemove soubory DOSu. NTLDR jen nacte ten Bootsect.W98 a preda mu rizeni, stejne jako by to udelal BIOS pri normalnim bootu a pak uz to bzi stejne (nacteni io.sys, msdos.sys...)

Ty recycledy me s3rou spis z principu, zadne misto nezabiraji, ale mam hodne oddilu a ten zmetek to musi vytvorit uplne vsude. Vohnoutskym resenim by bylo volat pri kazdem bootu naky skript, co je pomaze.

_________________
http://rayer.g6.cz, core i7-2600K, SB Audigy+YMF724+DreamBlaster, GTX970, DOS/WIN98SE/NT4/XP/Debian | retroPC: PPro 200, 192MB, SB AWE64+Live, Matrox Millenium II/8MB+Voodo1, USB 2.0


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz