OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 14:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 25.03.2021, 23:42 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Je mi jasné, že případné připojení USB myší bude pořádný oříšek, ale zkouším pátrat a zdá se, že úplně beznadějné by to být nemuselo. Bylo by fajn nemuset používat jedinou kuličkovou RS232 myš, co mám.

FreeDOS umí něco málo s UHCI kompatibilním USB. Bohužel moje karta je OHCI & EHCI (čip NEC dle detekce utilitou USBHOSTS.COM), kartu s čipem VIA jsem nerozchodil, jiná mi rukama neprošla.

Krom toho jsem objevil http://www.dosusb.net/ - jakýsi experimentální ovladač v počáteční fázi a nejspíš dlouho opuštěný - podpora myši je zmíněná jako ToDo. Takže není.

Ovladač dosusb.com USB 2.0 (verze) se pokusí o detekci OHCI a EHCI zařízení, mojí kartu s čipem NEC nenajde. Druhý ovladač označený jako USB 3.0 (taky verze ovladače, ne USB portu) se pokouší o detekci UHCI a taky neuspěje.

Na Vogonech pár diskuzí je, ale zatím jsem neobjevil žádnou, co by vedla k úspěchu.

Objevil jsem i toto video https://www.youtube.com/watch?v=_cnTc9mMnpA ... což sice neřeší problém s myší, ale zmiňovaný USBASPI.SYS mou kartu detekuje a detekuje v ní připojená zařízení (flash disk a myš). Přenosem souborů se budu zabývat jindy, to by taky bylo fajn.

Přinejmenším moje deska (Soyo SY-5TCS) nemá ani náznak podpory v BIOSu, jako některé novější, kde se dá zapnout legacy režim.

Ještě mám v záloze desku FIC PA-2007, ta má USB dokonce onboard (stále PC AT, ne ATX), ale ještě nevím jaký čip (v manuálu to nezmiňují, ale Linux USB detekoval). Ale ta deska má i PS/2, takže u ní by s myší neměl být problém.

Další možnost - existuje nějaká redukce USB - RS232 speciálně pro myš? Něco jako je třeba redukce PS/2 na A* TTL myš s nějakým jednočipem, co umí USB host?


Přílohy:
DSC06221 zmenseno.JPG
DSC06221 zmenseno.JPG [ 184.17 KiB | Zobrazeno 6488 krát ]
DSC06219 zmenseno.JPG
DSC06219 zmenseno.JPG [ 195.68 KiB | Zobrazeno 6488 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.03.2021, 04:49 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Rekl bych, ze vetsina USB ovladacu pro DOS bude zamerena na USB pametova zarizeni.
Ale pokud mas modernejsi desku, nesla by pouzit PS/2 mys? Jsou uz bezne opticke a mainboardy mivaji PS/2 signaly na konektoru pobliz klavesnice. Ten tvuj to podle vseho ma, aspon teda podle nezretelne fotky, co jsem nasel.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.03.2021, 09:56 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Naco sa trapit s rozchadzanim USB v dose, ked sa uz aj pre RS232 robili opticke mysi ?
Aj ked je pravda, ze dnes taku zozenies uz tazko, mozno v nejakych bazaroch.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.03.2021, 09:59 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Tu PS/2 se mi bohužel zatím nepodařilo zprovoznit. Zkoušel jsem, ale už je to nějaký čas a teď nemám vhodný PS/2 konektor s plechem, co by měl 2x4 vývody (příp. si zpřeházím, +5V a GND poznám, co jsou data/clk tipnout a příp. přehodit).

Resp. se skříní jsem čerstvě dostal provedení, které je vhodné pro tu druhou desku a ta teď čeká na nové kondenzátory do jinak funkčního zdroje (byly CapXon, Topcan, JunFu...). Takže bych mohl experimentovat, ale ne namontovat trvale, proto hledám další možnosti.

Taky je možnost, že si tu desku SOYO nechám výhradně na W98, tam USB funguje.

> Busy: A ty víš o nějaké optické RS232 myši na prodej? O takové, která nevyžaduje speciální podložku s rastrem? Díval jsi se, za kolik se dnes prodávají i ty kuličkové RS232 myši?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.03.2021, 10:24 
Online
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
https://www.krup.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=1590 Kupuj zde :-)

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.03.2021, 11:14 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Co máš proti spešl podložce s rastrem? Úspěšně to provozuju. A pravdou je, že když už používám nějaký "lepší" ms-dos comp (386/486), snažím se, aby měl PS/2 portík (a ke svému stěstí mám i 286ku s PS/2). I když, co si vybavuji, tak jsme musel u jendoho compu předrátovat, protože měl ty signály trochu jinak.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.03.2021, 13:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Proti podložce s rastrem? Vcelku nic, kromě toho, že je potřeba mít speciální podložku pro konkrétní myš a hlavně to, že ji nemám.

Díky za odkaz na Krup, to je přesně ono. Ale nebudu tě mít rád. Takové obchody jsou pro mě jako pustit dítě do cukrárny. Našel jsem tam, jako obvykle, hrst dalších užitečných věcí

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.03.2021, 13:30 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Taky jsem nakouknul a musel rychle pryč :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.03.2021, 18:03 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Optickou seriovou mys jsem nekde mel, ale nemyslim, ze bych ji v dohledne dobe nasel :)
Jinak principialne, pokud to danej klavesnicovej kontroler umi, a pokud ma spravne pripojene IRQ12, tak by se PS/2 mys mela dat pridratovat v podstate na cokoliv. No a klavesnicove kontrolery jsou u starsich desek v patici :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.03.2021, 18:56 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Převodníky existují https://www.versalent.biz/usbm232.htm. Vyrábí někdo něco takového i v EU?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.03.2021, 23:35 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
zxcygnus píše:
Busy: A ty víš o nějaké optické RS232 myši na prodej? O takové, která nevyžaduje speciální podložku s rastrem?
Este pred dvomi rokmi som mal jednu, original zabalenu, ku ktorej ziadnu specialnu podlozku nebolo treba pridavat. Nikto o nu nejavil zaujem, tak som ju daroval.
zxcygnus píše:
Díval jsi se, za kolik se dnes prodávají i ty kuličkové RS232 myši?
To netusim. Naposledy som kupoval gulickovu mys v roku 1993, vtedy stala 525,- Sk. Odvtedy som kupoval zasadne uz iba opticke...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.03.2021, 00:18 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
baktra píše:
Převodníky existují https://www.versalent.biz/usbm232.htm. Vyrábí někdo něco takového i v EU?


to nevim, ale jak na to koukám, tak kdyby se toho chopila šikovná česká ručka, hned bych si tři-čtyři vzal! Ale pozor! Musí to umět i BMB (both mouse button), protože moje milovaná hra, Settlers, tohle vyžaduje i na PC.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.03.2021, 11:21 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Busy píše:
Este pred dvomi rokmi som mal jednu, original zabalenu, ku ktorej ziadnu specialnu podlozku nebolo treba pridavat. Nikto o nu nejavil zaujem, tak som ju daroval.
Nasiel som fotku, toto je ona:
Příloha:
X1630857-opticka-mys.jpg
X1630857-opticka-mys.jpg [ 71.85 KiB | Zobrazeno 6245 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.03.2021, 09:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1969
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Busy píše:
Busy píše:
Este pred dvomi rokmi som mal jednu, original zabalenu, ku ktorej ziadnu specialnu podlozku nebolo treba pridavat. Nikto o nu nejavil zaujem, tak som ju daroval.
Nasiel som fotku, toto je ona:
Příloha:
X1630857-opticka-mys.jpg


Mozna se pletu, ale tohle si pamatuji take a nebyla to optika mys jak si to predstavujeme dneska, ani nevim proc tam ta "opticka" vlastnost je zminena, snad ze to opticky pripomina mys, ale bylo to podivne polohovaci zarizeni, ktere fungovalo spis jako trackpoint, ale ve tvaru mysi. Ta mys se pohybovala pouze mirne po te male podlozce, ktera s ni byla mechanicky spojena, coz tvorilo zdanlive jakesi jedno zarizeni, ktere ale cele nejezdilo po stole jako mys.

A co si pamatuji dalsiho, ze moc dobre to nebylo, bylo to spis jako joy nez mys. Tohle jsou dobre vzpominky, to uz mi z hlavy uplne zmizelo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.03.2021, 10:07 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Doda píše:
Mozna se pletu, ale tohle si pamatuji take a nebyla to optika mys jak si to predstavujeme dneska, ani nevim proc tam ta "opticka" vlastnost je zminena, snad ze to opticky pripomina mys, ale bylo to podivne polohovaci zarizeni, ktere fungovalo spis jako trackpoint, ale ve tvaru mysi. Ta mys se pohybovala pouze mirne po te male podlozce, ktera s ni byla mechanicky spojena, coz tvorilo zdanlive jakesi jedno zarizeni, ktere ale cele nejezdilo po stole jako mys.

A co si pamatuji dalsiho, ze moc dobre to nebylo, bylo to spis jako joy nez mys. Tohle jsou dobre vzpominky, to uz mi z hlavy uplne zmizelo.
Prave naopak, bolo to velmi dobre a prakticke, hlavne ak clovek nemal na stole prilis vela miesta. Nie je to ziadny trackpoint ani joy, ale poctiva opticka mys, ktora sa pohybuje po tej podlozke. A je skutocne opticka, poloha mysi na podlozke sa snima opticky. Jednu taku som denno-denne pouzival temer 15 rokov, plasty uz totalne zazltnute, ale stale slape ako hodinky, bez jedinej poruchy. Dokonca ani klzne plosky po takej dobe nie su prilis osuchane. (Tu co som nedavno venoval som mal kupenu ako nahradnu, ak by sa ta prva pokazila - ale k tomu vobec nedoslo.)

Je pravda, ze na podlozne su zarazky, ktore obmedzuju pohyb mysi iba v rozsahu par centimetrov, ale rozlisenie optickeho snimania polohy (DPI) je dostatocne na to, aby v tych par cm clovek obsiahol (a vedel presne nastavit kurzor) obrazovku s rozlisenim 1024x768. Mozno by slo aj viac, ale na PeCedle, na ktorom som tuto mys mal, sa vyssie rozlisenie nastavit nedalo. V kazdom pripade to bolo velmi prakticke, cloveku stacilo hybat rukou iba v zapesti, nemusel zbytok ruky vobec po stole presuvat.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz