OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 08.06.2023, 03:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 213 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 15.12.2022, 12:17 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1492
Has thanked: 457 times
Been thanked: 578 times
Nová verze

Protože už nenacházím další chyby, dávám k dobru verzi 1.7 (GitHub) s podporou řadiče Greaseweazle V4 od Keira Frasera. K provozu není třeba mít nainstalovaný Python, protože aplikace se zařízením komunikuje napřímo. Jako vedlejší efekt téhle přímé komunikace je, že Greaseweazle je nyní možné provozovat i na Windows XP (u SP2 a starších je ale nutno do systému protlačit ovladač usbser.sys s interfacem "USB Device"; bohužel mnou naivně napsanej *.INF soubor mi totálně zbořil ovladače na úplně všechno, čili jsem poté musel znova instalovat grafiku, zvukovku, SD kartu atd.; dělit se o ten svůj "zázrak" tedy nebudu - provozujte Greaseweazle na XP SP3 nebo novějších OS).

Abych nezapomněl - s Keirem jsme si vzájemně našli chyby u implementace neformátované oblasti na stopě. Já to měl blbě (samozřejmě pointer) a on to měl nedostatečně (Atari verze hry Theme Park Mystery obsahuje 2 ms "prázdnoty," Keirovo firmware ji ale díky náhodnému přetečení zreprodukoval s jedním fluxem uprostřed).


Software

 • Dare to Dream 3 (Uložto) - point&click adventura z vlastního pohledu od vydavatelství "B&N Companies, Inc.," které si zakládalo na sloganu "Ready to Go" ve významu, že jejich hry je možné hrát přímo z diskety bez nutnosti instalace. Většina jejich titulů byl námětově i technicky totální bottom - ale měli i pár světlých chvilek, konkrétně s tituly Jazz Jackrabbit a Jill of the Jungle. No, Dare to Dream 3 má na přebalu taky "Ready to Go," nicméně nabídlo mi, jestli chci hru instalovat. Odpověděl jsem že ne a instalátor se odporoučel - tahle hra vyžaduje instalaci ke "Go" :-) Nainstaloval jsem ji a byl jsem odkázán na Windows. Naštěstí je mám nainstalovaný, takže jsem hru mohl konečně spustit z Windows 3.1. Hra je z roku 1993, ale z technickýho hlediska je to opravdu těžkej undergroundovej nízkorozpočťák :-) Nicméně zvolil jsem ho, právě protože není moc známej (Jackrabbita nebo Jill známe všichni). Btw, v archivu je vedle image a logu i už nainstalovaná verze. Visual Basic Runtime 1.0 !! :-)

  Obrázek

  Obrázek

  Obrázek

  Obrázek

  Obrázek

  Obrázek


 • Mapa Prahy 5.5 Demo (Uložto) - ze souboru CTI.MNE, "demoverze Mapy Prahy 5.5 je v adresáři PRAHA. Je ji nutné nainstalovat na harddisk a spustit program install.bat k rozpakování. Program se spouští příkazem MAPA. Je to funkční demo omezené na katastr Dejvic." Ostatní části Prahy jsou osekané jen na minimum, třeba moje ulice tam není vůbec.

  Obrázek

  Obrázek

  Obrázek

  Obrázek


 • Mystic Towers (Uložto) - arkáda od Apogee, jedna ze dvou, které od nich mám (druhou je hra Duke Nukem 2, která je stále ještě originálně zabalená). Instalátor bohužel obsahuje chybu (nebo je chyba opět v DosBoxu) - instalátor totiž disketu nerozpozná, přestože podle standardů MS-DOSu je vše vpořádku (jmenovka je uložena jako první položka v kořenovém adresáři). Teď si úplně nevybavuju, jak jsem vlastně hru nainstaloval - každopádně je už rozpakovaná v archívu. "Always bad fuzzy data" v logu se týká false-positive dat mezi sektory (žádná tam nejsou).

  Obrázek

  Obrázek

  Obrázek

  Obrázek

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.05.2023, 19:13 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1492
Has thanked: 457 times
Been thanked: 578 times
Nová verze

Po skoro pěti měsících čekání dávám k dobru verzi 1.7.1 (GitHub), ve které jsem spáchal co jsem chtěl spáchat už dlouho - kompletně jsem přepsal interní hexa-editor (nyní rychlejší, robustnější, "customizovatelnější") a vyhrnul ho do samostatné knihovny. Hned jsem ho využil k vytvoření primitivního editoru FAT "stezky" souboru (abych se držel terminologie z 90.let), kde v případě běžných disket s FAT12 si můžu tři bajty rozdělit do dvou jeden-a-půl bajtů a ty editovat samostatně. Opraveny byly i nalezené chyby v jiných částech aplikace.

Zjistil jsem i proč minulá hra Mystic Towers v DOSBoxu nefunguje. Během tvoření instalační diskety se očividně bojovalo s místem - kořenový adresář je zkrácený ze standardních 14 sektorů na jediný, a velikost jednohu clusteru je zvýšena ze standardního jednoho na dva sektory (na dvou kopiích FAT tabulek se tak ušetří 8 sektorů). I tak je disketa napěchovaná daty až po okraj. Přestože všechny úpravy jsou v rámci specifikace FATky víceméně košér (nebudu zatěžovat detaily), tak DOSBox má zřejmě všechny hodnoty napevno zadrátované v kódu a do boot sektoru se nedívá.

Obrázek


Něčehož zahraničních her

Dyna Blaster (v zámoří Bomberman, Uložto, Amiga PDF manuál, PC dodatek) je poměrně rare PC hra z roku 1992, kteroužto jsem byl požádán, abych zdigitalizoval KryoFluxem pro archív Total DOS Collection (zde jsem vyrobil rovnou IMA na Greaseweazelu, "archivářům" jsem dával mnoho-otáčkové Streamy k jejich vlastní analýze). Když jsem hru spustil, velice mě potěšilo nestandardní čtvercové rozlišení a ukázkové demo. Dál jsem se bohužel nedostal, protože nemám joystick a nemám ani jeho emulátor :-(

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Elf (Uložto) je podobně rare PC hra ze stejného roku, tentokrát pořádně těžká akční plošinovka. Aniž bych četl manuál (Amiga PDF a jeho PC dodatek) jsem se odvážně pustil do hraní. Nevím co jsem zmáčknul, musel jsem použít "masáž klávesnice," abych se z menu nějak dostal do samotné hry - ale bohužel ani dál to ovládání nebylo o moc intuitivnější. Chodí, skáče a přidřepuje se šipkama. Stříli se Ctrl. Do menu se leze přes mezerník a položky se potvrzujou pravým shiftem... Zkrátka jak by řekl můj kolega z kanclu, "Stará dobrá hratelnost" :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Rytíři grálu

Rytíři grálu (Uložto) je české RPGčko (myslím že dokonce první pro PC, ale ruku do ohně bych za to nedal) z roku 1996. Tahle hra mě trápila mnoho let a mnoho verzí RIDE - a podle průběhu instalace bylo jasné, že problém je na (tradičně) poslední ze čtyř disket. Z diskety jsem na interní PC mechanice zkoušel v Průzkumníkovi zkopírovat soubor INSTALL.003 někam na disk. Kopírování chvíli probíhalo normálně, zhruba v půlce se hlava zkalibrovala (problematické místo) a kopírování se pak úspěšně i dokončilo. Bohužel ale instalátor při zpracování INSTALL.003 i tak ohlásil chybu.

Obrázek

To vše se ale změnilo, když jsem si u předchozí verze 1.7 řekl, že v Track Mapě otestuju prastarou funkci Track Map → Helpers → Statistics, která prostě jen "očuchá" aktuální disk a vypíše kolik sektorů je obsazených, volných, systémových - nebo také vadných. A pro poslední disketu Rytířů grálu byl skutečně nalezen jeden vadný sektor.

Obrázek

Což bylo krajně divné, protože pokud se hlava během kopírování zkalibrovala, a bylo tak možné úspěšně překonat problematické místo, tak by zákonitě na disketě neměl být žádný vadný sektor! Na KryoFluxu jsou každopádně všechny sektory čitelné. Že by tedy konečně nějaká česká protipirátská ochrana díky které (podobně jako minule u Mystic Towers) emulace v DOSBoxu nefunguje správně? Soubor INSTALL.003 ale tenhle sektor z obou stran obtéká... Tady jsem u předchozí verze 1.7 skončil :-)

Abych vadnému sektoru přišel na kloub, musel jsem mít nějakou vizualizaci FAT tabulky. Původně jsem takovou chtěl přidělat do Track Mapy (a možná tam i časem přibyde), ale s přepsaným hexa-editorem byla volba jasná - nová záložka dostupná přes záložku File Manager.

Obrázek

Clustery 0 a 1 neexistují (v raných verzích MS-DOSu se ale používaly jako odkladiště dvou extra informací o disku), takže jediný soubor na disketě INSTALL.003 začíná clusterem 2. Tady jsem si musel ručně dopočítat jaký cluster vlastně hledám - vadný sektor je cluster 873 (resp. 0x369). Ten je ve FATce souboru INSTALL.003 vynechán a na jeho místě je cluster 2654 (resp. 0xA5E). Čili to co jsem během kopírování souboru v Průzkumníkovi slyšel nebyla kalibrace, ale čtení jednoho sektoru na konci disku s návratem zpět na původní cylindr :-)

Obrázek

Protože všechny sektory jsou na disketě čitelné, zkusil jsem cluster 0xA5E nahradit (původním) clusterem 0x369 a spustit instalátor znovu......

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Když se s touhle informací zpětně podívám na cluster 0x369, tak obsahuje nepřesný bit (angl. weak bit), jehož čtení na interním řadiči prostě hodí CRC chybu. Původní majitel se pokusil disketu "zachránit" tím, že na ni "pustil" aplikaci ScanDisk. Ta tento vadný sektor ale také nedokázala přečíst, a tak to, co s CRC chybou přečetla, uložila do prvního "zdravého" sektoru na konci diskety a vadný sektor vyloučila z FATky. Výsledkem této "opravy" tedy je, že instalátor už nemá problém přečíst obsah čtvrté diskety, ale data od 26.cylindru dále mu už nedávají smysl. Díky KryoFluxu a custom dekodéru jsem ale byl schopen ty data "vydolovat" :-)
Enjoy

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.05.2023, 00:42 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2018, 15:32
Příspěvky: 30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 19 times
Díky moc Tome.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 213 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz