OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 16.04.2024, 12:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 20.12.2020, 11:08 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
Protože se mi sešlo několik modulů pro IQ151, které měly štítky na své zadní straně v dosti ošuntělém stavu (hlavně myším moc chutnají), rozhodl jsem se vytvořit jejich náhradu. Problémem je, že je použito několik různých fontů. Večer jsem hledal jeden asi hodinu až mě přestalo bavit hledat další. Uvidím, třeba až mě to přejde, budu zkoušet najít další. Hledal jsem font, kterým je použit na modulu ASSEMBLER a řekl bych, že i ostatní štítky s tímto fontem vypadají dobře. Ještě jsem nedělal štítky s jinými rozměry (STAPER nebo SESTYK99), ale to už bude brnkačka. Samolepící matná stříbrná fólie do laserové tiskárny je na cestě, tak se těším, jak to bude vypadat ve finále.

Petr


Přílohy:
sheet.jpg
sheet.jpg [ 556.04 KiB | Zobrazeno 9158 krát ]
stitky.jpg
stitky.jpg [ 272.16 KiB | Zobrazeno 9158 krát ]
modul.jpg
modul.jpg [ 199.86 KiB | Zobrazeno 9158 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 22.12.2020, 00:07 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
Další drobný progres. Názvy štítů s výrobním číslem je možno změnit podle potřeby. Moduly MS151 a MNG (možná i další) mají jiné štítky s v.č., ale nepodařilo se mi dekódovat logo výrobce - zatím odloženo.

Pro tvorbu používám BusinessCard MX od MojoSoft. Je původně určen pro tvorbu vizitek, ale dá i formát A3. Výhodou je, že se vizitka (cokoli jiného) vytvoří jen jednou a program ji podle šablony (formáty archů vizitek, etiket, čehokoliv) rozkopíruje na celou stránku. Umí zpracování obou stran papíru a i jednoduchou databázi.

S objednanou fólií je to nějaké nahnuté, musím se poptat. Až budu vidět reálný výstup, poskytnu výstup ve formě obrázku 600 DPI i zdrojových dat pro program.

Připomínky a podněty vitány.

Petr


Přílohy:
štítky.jpg
štítky.jpg [ 124.73 KiB | Zobrazeno 9073 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 22.12.2020, 11:24 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 580
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
je třeba se striktně držet originálních nálepek? osobně bych byl pro jeden rozměr štítků (krabičky jsou všechny stejné)...

vypadá to bezvadně, taky bych jich asi pár potřeboval vytisknout, ty originální moc nedržely, a už vůbec ne na papírových krabičkách


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 22.12.2020, 12:06 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
Je třeba se držet originálních nálepek, protože ne všechny moduly mají zadní stranu v celku použitelnou pro nálepku. Vedou z nich kabely, částečně jsou překryty držáky nebo konektory.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 22.12.2020, 13:48 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1205
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 300 times
Been thanked: 302 times
l00k píše:
.... osobně bych byl pro jeden rozměr štítků (krabičky jsou všechny stejné)...

Některé mají nálepku jen na polovině, z druhé lezou kablíky, např:
Obrázek

l00k píše:
.......ty originální moc nedržely, a už vůbec ne na papírových krabičkách

Jaké papírové krabičky? To jsem neviděl, dej prosím foto..

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 22.12.2020, 15:58 
Online
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
A je v plánu také štítek na toto ?
viewtopic.php?f=49&t=8496

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 22.12.2020, 16:17 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
Jo, můžu udělat. Není problém. Stejně ho potřebuju pro sebe a nějak jsem pozapomněl :-) .

P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 15:30 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
Papíry dorazily, ale že bych z toho byl nějak moc odvázanej, to nejsem :twisted: . Když se budu hodně snažit, tak tam tu stříbrnou uvidím. Z rubové strany (tím, čím se lepí na podklad) jsou krásně stříbrné, o líci se to, bohužel, moc říct nedá. Jsou to papíry výrobce Logo, "Samolepící fólie, stříbrná, 145g/m2", kupoval jsem je tady.

Zkusil jsem tedy jeden list vytisknout (jen černobíle), nařezat a nalepit - k originálu to má daleko, ale pořád je to lepší, než ty původní štítky. Tak asi dolepím i ty ostatní. Třeba se mi podaří někde najít lepší, ale na netu, podle fotky se to vybírá dost blbě. Kdyby někdo měl tip, tak prosím, sem s ním.

Na Ulozto je obrázek štítků v 600 DPI, zdrojový soubor pro MX BusinessCard a mnou použitý font. Snad se to bude někomu hodit.

Petr


Přílohy:
Poznámka: Připravené štítky
final.jpg
final.jpg [ 405.93 KiB | Zobrazeno 8892 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 15:52 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2586
Bydliště: Praha
Has thanked: 510 times
Been thanked: 619 times
To je fakt nic moc. Možná lepší materiál by byla obyčejná samolepící hliníková folie - dá se to pořídit asi v každém hyper-maga-hoby, formát jako běžná lepící páska.
Je to něco jako samolepící alobal, ale tenčí... Laserovkou jsem na to zkoušel tisknout a šlo to...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 19:00 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
Mám v zásobách, můžu zkusit.

P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 20:30 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
Vyzkoušeno, ale výsledek není přesvědčivý. Použil jsem samolepící hliníkovou fólii pro vzduchotechniku na Minoltě PagePro 1300W (kdyby se po*rala, tak to není taková ztráta). Pásku jsem očistil papírovým kapesníkem (ve druhém pokusu zdrsnil smirkem 1200), ale tisk je málo kontrastní - sice ostrý, ale málo kontrastní. Možná by to šlo vylepšit přepsáním fixou na tabule, která by v hrubším toneru zůstala a z lesklého hliníku by šla opatrně setřít.

Druhý pokus proběhl na Canon i7250 na také na otřenou/zdrsněnou pásku - v obou případech se kapičky slévají dohromady a (na broušeném méně) a písmo je poskládané z puntíků. Kromě toho se přítlačné rolny se zoubky do hliníkové pásky docela výrazně obtiskly.

V obou případech by se natisknuté štítky musely překrýt průhlednou samolepkou, protože o jejich přilnavosti mám také pochybnosti. Buď něco dělám špatně nebo se budu/budeme muset podívat po něčem jiném. Nebo navrstvit samolepící průhlednou fólii (laser nebo inkjet) a tu nalepit na hliníkovou pásku. Ale to už je docela silný "sendvič". Nevím, zatím se dám poddat :-( . Variantou by mohl být termotransferový tisk, ale k tomu nemám přístup.

Petr

P.S.: Ještě jsem provedl jeden pokus. A tohle už by šlo, ne?

P.


Přílohy:
pokus.jpg
pokus.jpg [ 447.71 KiB | Zobrazeno 8835 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 28.12.2020, 00:32 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Do tiskáren Brother na tisk štítků a čárových kódů existuje i páska stříbrná na černé. TZE-M951, ale je hodně drahá... tiskárnu bych měl k dispozici, jen ty pásky mám různé jiné, žádnou stříbrnou. A krom toho takhle široké (24mm) a dlouhé štítky z té mé tiskárny nevylezou vždy správně. 12mm široké pásky jsou bezproblémové.

Ale taky možnost.

A pak mě napadlo ještě tisknout zrcadlově na běžnou průhlednou fólii, to umí snad všechny laserovky. Na tu fólii prilepit hliníkovou pásku přes tisk (bude vidět skrz fólii) a vyříznout štítek z toho. Sice to nebude jakoby eloxované, ale laminované pod tenkým plastem, nicméně taky by to mohlo dopadnout snesitelně.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 28.12.2020, 00:49 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
Štítek na SD-ROM modulu je původní, vytisknutý na "stříbrnou" fólii, druhý je referenční s neupravenou fólií. Vtip apočívá v tom, že jsem ho jemně potřel konzervačním olejem (Balistol, tuším) a dosucha utřel papírovým kapesníkem. Matnost a nevýraznost fólie zmizela a vystoupila docela čistě stříbrná barva, dost podobná originálnímu štítku. Dalo a se použít cokoliv jiného, co zateče do porézní vrstvy fólie a nevyschne a hlavně nerozpustí natisknutý text. Přemýšlel jsem o bezbarvém, vodou ředitelném, laku, ale asi by musel být hodně řídký. Zároveň by zpevnil i barvu z tiskárny.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štítky na moduly pro IQ151
PříspěvekNapsal: 28.12.2020, 11:28 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
"Upravil" jsem všechny štítky (mimo FLOPPY), tak posílám ještě porovnání.

Na druhém obrázku je detail "změny": nahoře je původní štítek, vlevo dole neupravená část nového štítku a vpravo upravená. Myslím si, že tohle je už přijatelné.

Petr

P.S: ono to "stříbrné" se dost blbě fotí :mrgreen:

P.


Přílohy:
porovnani.jpg
porovnani.jpg [ 438.96 KiB | Zobrazeno 8753 krát ]
detail.jpg
detail.jpg [ 528.42 KiB | Zobrazeno 8753 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz