OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 14:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 28.06.2021, 17:29 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
V "zelených ročenkách" amára mě vždy fascinovaly konstrukce, které publikoval jistý RNDr. Uličiansky. Konkrétně v ME1987 to je membránová klávesnice a velká univerzální DPS formátu velké eurokarty. V ME1989 je to televizní displej DIS-84 a na 3. straně obálky je ještě fotografie profesionálně vyhlížejícího oživovacího přípravku na způsob TST-03 (Ing. Smutný ARB 1/83). Více jeho konstrukcí jsem v literatuře nezaregistroval.

Jak autor sám uvádí, jedná se o konstrukce na horní hranici (tehdejších) amatérských možností. Klávesnice má 87 kláves, přičemž kombinuje softwarovou a hardwarovou podporu. Jsou zde použity enkodéry MH1KK1. A co je zajímavé, přestože je klávesnice klasické jednoduché membránové koncepce ve stylu ANK-1 (ARB 2/83), jsou tlačítka dvoupólová! Hardwarově je dále řešeno ošetření některých řídících kláves a dokonce i autorepeat. Klávesnice obsahuje i obvody krokování procesoru. Provedení klávesnice je podle fotografií opravdu parádní, nebojím se říci, že profesionální.

TV displej DIS-84 je opět lahůdka. Jeho fyzické rozlišení je na tehdejší amatérské poměry úctyhodných 512x256 bodů. Displej je ale stavěn jako semigrafický se zobrazením 64x32 znaků v rastru 8x8 bodů. Každý znak může mít ještě 8-bitový atribut určující blikání, inverzi, zdvojení velikosti, zatemnění a jednu z 8 úrovní stupně šedi (lze upravit na barvy). Znakový generátor může mít až 4KB a tedy lze naprogramovat až 512 znaků 8x8! Samozřejmostí je vlastní videoram a zcela autonomní zobrazování, bez přispění CPU. Displej může scrollovat po jednotlivých TV mikrořádcích. Je zde také možnost HW centrování obrazu na TV. To vše díky úctyhodnému počtu 54 IO.

Nicméně jsem nikde nenašel informace o počítači, který tyto periferie používal. V popisu DIS-84 je jen krátká zmínka, že amatérský počítač RNDr. Uličianského se jmenuje TOM-84, a že je v době přípravy textu o displeji stále ve vývoji. Jenže pokud 84 označuje letopočet vzniku, byla mezi stavbou a publikováním displeje prodleva 5 let. Což ale tehdy nebylo až tak neobvyklé. Ze skladby signálů sběrnic a dalších indicií je víceméně jisté, že se jednalo o počítač založený na CPU 8080. Ale to je vše, co se z těch článků dá zjistit.

Má někdo nějaké informace o tomto zajímavém konstruktérovi, jeho amatérském počítači TOM-84 a případně jeho dalších zajímavých konstrukcích?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.07.2021, 09:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Vidím, že tu nikto nič nepíše. Teda vlastne dá sa povedať, že nič nevidím. Zaujalo ma to, ale nie, že by som sa pokúšal s takýmito vecami pracovať. Skôr preto, lebo je to zrejme niečo jeho vlastné a pre porovnanie s niečím iným existujúcim. No a tak som meno dal do Google a vyskočilo pár zaujímavých odkazov. Dá sa vygoogliť telefónny kontakt, rádioamatérsky volací znak OM8AXU. Možno by nebolo od veci skúsiť priamo telefonovať. Minimálne aspoň zistiš, či je to on. Možno je ešte aktívny, keďže nasledujúci odkaz je z roku 2011:
https://om8st.files.wordpress.com/2016/ ... re-www.doc

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.07.2021, 09:36 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Mal by mať 71 rokov a tu je niečo, pravdepodobne, o ňom:
https://om8st.wordpress.com/o-mne/

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.07.2021, 11:12 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Je to jen textový displej a je to monstrum.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.07.2021, 15:23 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Milsa, díky za info. Asi mu zkusím napsat. Sice jsem si to mohl vygůglit sám, ale nějak se vždy zdráhám napsat do vyhledávače jméno soukromé osoby. Takže čekám, až to někdo udělá za mě :D Ale spíš jsem čekal, jestli o tom někdo z fóra přeci jen něco neví.

Danhard, díky za podnětný příspěvek. Už jsem se vážně začal obávat, že se nevyjádříš :D Jo, a ten displej je semigrafickej.
Ovšem s tím monstrem jsme asi za jedno. Ale nachystal jsem si speciálně pro tebe jinej dotaz zde: viewtopic.php?f=75&t=10163


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.07.2021, 21:53 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Tiež som si myslel, že môj príspevok vyznie, že "vygoogli si, nemáš ruky?", ale nenapísal by som nič, keby ma téma nezaujala, takže som sa pustil do pátrania a bol som prekvapený, že čo som našiel. Osobne som nečakal, že jeho osoba bude tak ľahko dohľadateľná a už vôbec, že sa podobnej činnosti venuje ďalej. Takže síce stavať spomínaný počítač nebudem, ale zaujímalo by ma niečo z jeho histórie a čo ho doviedlo k tomu ho postaviť a ako to celé dopadlo. Ideálne by bolo, ak by nám chcel niečo k tomu povedať priamo sem na fórum.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.07.2021, 19:36 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Tak přátelé, RNDr. Uličiansky reagoval na můj mail velice rychle a s jeho souhlasem publikuji relevantní část odpovědi. Slíbil také, že pohledá nějakou dokumentaci a ozve se přímo zde na fóru! Mimochodem, počítač je od roku 2015 v muzeu, viz text níže:

Som takmer šokovaný, že po toľkých rokoch má niekto záujem o tento môj na vtedajšiu dobu "MEGA" projekt. Projekt bol po hardwerovej stránke dokončený asi tak v roku 1989 a bolo potrebné k pomerne exotictkým perifériam upraviť časti kódu "operačného systému", ktorý som prevzal z iného mikropočítača tiež na báze Intel 8080. Dnes si už presne nepamätám jeho typ či názov, ale bol k tomuto OS zverejnený kompletný popis a zdrojáky, takže bolo možné do neho zasahovať a rozvíjať ho podľa mojich potrieb. Tu som potreboval urobiť hlavne isté úpravy komunikácie s mojou membránovou klávesnicou a s dvojicou displejov. Jeden bol klasický alfanumerický a druhý bol plne grafický. Obidva však mali vlastnú RAM pamäť (shadow RAM) takže nezaberali žiadnu časť pamäte RAM procesora ako tomu bolo pri PMD 85 a iných podobných mikropočítačoch a tak programy mohli byť potenciálne o mnoho dlhšie. Do základného rámu počítača bolo možné zasunúť jeden alebo druhý displej podľa toho, čo som chcel zobrazovať.

Teda dostal som sa do fázy, kedy podstata mojej ďalšej práce mala spočívať v programovaní, ale to už prišiel prevratový rok 1989, ktorý značne zasiahol do našich životov a všeličo sa pomenilo. Zmenili sa aj pracovné a rodinné priority a tak v potrebe uživiť rodinu išlo hobby bokom. Zmenil som aj zamestnanie a stratil som tak prístup k niektorým dôležitým zariadeniam potrebným na vývoj SW. Preto nakoniec okrem nejakých testovacích kratučkých programčekov, ktorými som overoval funkčnosť jedného či druhého displeja a klávesnice, ktoré som do EEPROM pamäte zapisoval dosť pracne - bajt po bajte pomocou spomínaného prípravku (nepredstaviteľná vec na súčasnú dobu), som sa k ďalšiemu programovaniu tohoto počítača už nedostal. Dnes sa tento počítač nachádza v Múzeu výpočtovej techniky, ktoré bolo zriadené na výpočtovom stredisku Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).


A zatím dvě fotky procesorové desky:

Příloha:
tom84cpu_soucastky.jpg
tom84cpu_soucastky.jpg [ 113.85 KiB | Zobrazeno 8899 krát ]


Příloha:
tom84cpu_spoje.jpg
tom84cpu_spoje.jpg [ 167.22 KiB | Zobrazeno 8899 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.07.2021, 00:06 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Tak na toto som zvedavý. A tiež, či niekto vytvorí klon, už len pre ten prototyp v múzeu.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.07.2021, 08:35 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Když se koukám na tu procesorovou desku tak mi to něco připomíná aneb jako by vzor bylo SAPI-1 asi tak nejblíže to má k desce JPR-1A. K SAPI-1 existovala i oficiální dokumentace k systému včetně výpisu systému ale samozřejmě autor mohl mít k dispozici úplně jiný stroj.

Pokud by se dochovaly zdrojové kódy nebo aspoň binárky tak z toho by se měl dát původní stroj ze kterého autor vycházel dohledat.

Jak maly kluk se těším na pokračování :slint: :slint: :slint: .

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.07.2021, 10:59 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1509
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Ale ta deska vypadá velmi pěkně.
Vypadá jako jednodeskáč, a to displej monstrum k tomu jako zobrazovadlo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.07.2021, 16:25 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Semigrafickým by jsme mohli nazvat každý textový displej, který má v character genenerátoru aspoň jeden semigrafický symbol :lol:
Mimochodem, chybí mi tam dva základní předpoklady slušného zobrazení: krystalový oscilátor, aby nebyly symboly roztřepané a ošetřený přístup z procesoru, aby nerušil zobrazení.
Zdvojení šířky znaku, které stojí asi 5 IO, funguje správně jen pro liché pozice znaků.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.07.2021, 19:18 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
danhard píše:
Semigrafickým by jsme mohli nazvat každý textový displej, který má v character genenerátoru aspoň jeden semigrafický symbol :lol:
OK, blbě jsem se vyjádřil. Beru.

Za semigrafický považuji displej, kde znakové rastry bezprostředně navazují a z jednotlivých semigrafických symbolů lze vytvářet složitější grafiku. Viz například čtverečková grafika ZX81. Za (pouze) textový displej, považuji displej, kde znakové rastry mají pevně dané mezery a nelze sestavovat složitější grafické symboly (tak, aby nebyly hnusný). Viz například AND-1 ze Sapi, kde jsou meziznakové a meziřádkové mezery zatemňovány natvrdo. Ale netvrdím, že tohle je oficiální názvosloví. Prostě to tak mám zafixované. Ovšem někde jsem si to přečíst musel...

Krystalový oscilátor. Mám takové matné povědomí, že sehnat v té době vhodný krystal nebylo pro amatéra úplně jednoduché. Ostatně jako řada dalších součástek, nebo vlastně jako všechno. A třeba již zmiňovaná deska AND-1 (ARB 2/83) ze Sapi taky nemá krystalový oscilátor. MC-DI z ARA 5/87 taky ne. A SEMIGRAFICKÝ TV displej z ARA 3/88 taky ne. A různé TV hry popisované v AR opět ne. A fungovalo to. Ale je fakt, že všechny tyto konstrukce mají alespoň doladitelné LC oscilátory. V článku o TV displejích z ARA 3/84 jsou také popisovány varianty oscilátorů s krystalem i bez něj.

Zajistit bezporuchový přístup k videoram není nic těžkého. Popisovaná konstrukce ho sice nemá, ale je možné, že je jím autor zabýval (nebo chtěl zabývat) později. Nějaký ten volný pin na sběrnicovém konektoru by se jistě našel. Tam by pak jen stačilo vyvést signál VZAT a ideálně i HZAT a tyto číst procesorem. Pro sichr bych ještě signál /ZAT vedoucí do E1 andoval se signály /RD a /WR.

To zdvojení jsem zatím nezkoumal.

Co tam máš dál? Cílem tohoto tématu bylo připomenout zajímavý amatérský počin. Ne to za každou cenu zkritizovat.

Něco se šušká o stavbě replik. Já se toho účastnit nebudu, ale stavitelé repliky si jistě s výše popsanými nedodělky hravě poradí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.07.2021, 21:00 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Myslel jsem, že z toho chcete získat nějaké poučení,třeba co je zbytečné a komplikuje to konstrukci, nebo co je řešené celkem nesmyslně a komplikovaně.
Zapoměl jsem, že jste jenom stavitelé replik :?

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.07.2021, 21:28 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
danhard: Keď tá táto téma neoslovila, môžeš sa venovať debate v téme BASIC Engine. To nie je replika, ale originál a je to niečo nové.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.07.2021, 08:17 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Oslovila, ale 8080 byla pro mě v r.89 už poněkud za zenitem a po semigrafickém displeji už nikdo netoužil.
A když ho potřeboval, tak si ho udělal :)


Přílohy:
V2420r.jpg
V2420r.jpg [ 818.4 KiB | Zobrazeno 8543 krát ]

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz