OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 11:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 23.08.2022, 13:12 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Když jsem stavěl BOBO 64k, tak jsem taky měl jen půjčené ZX48 (měl jsem ho na opravu), osciloskop a popis obsluhy z manuálu, nic víc není třeba.
Udělal jsem si to po svém, takže to bylo sw funkční, ale časování nebylo přesně jako ZX48, protože paměť 64k byla společná pro video i RAM.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.08.2022, 13:19 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
ULA v Didaktiku M je tiež klon, a nieje presná. Sú totiž veci, ktoré v návode niesu spomínané a meraním sa na ne zabudne. Napríklad port 255 (FFh).

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.08.2022, 10:13 
Offline
Radil

Registrován: 24.12.2014, 16:11
Příspěvky: 424
Has thanked: 31 times
Been thanked: 100 times
Port FF neexistuje. Čtením z portu, na kterém nic není se čte momentální stav datové sběrnice. Většinou samé jedničky, protože jsou tam pull up odpory na 5V. Nicméně ULA je od procesoru oddělená jen odpory a na své sběrnici si vyčítá obraz z Video RAM. Tak se stane, že když je paprsek v televizi BORDERu, čte se 255, a když je v aktivní části obrazovky, čte se hodnota aktuálního atributu.
Je to tedy důsledek koncepce Spektra, že datové sběrnice ULA a procesoru jsou odděleny jen odpory.
Pokud vezmete Spectrum bez jakýchkoliv připojených periférií, tak zjistíte, že atributy prosvítají na všech neobsazených portech s lichou adresou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.08.2022, 09:31 
Offline
Nemluva
Uživatelský avatar

Registrován: 22.08.2022, 09:53
Příspěvky: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
omikron píše:
Pochybuju, že ukradli podklady na výrobu obvodu ULA. Spíš vzali originál a analyzovali jeho funkci. Vždyť tam žádná extrémně složitá kombinační logika není. Jen čítače horizontální a vertikální polohy a nějaká ta hradla, která z výstupu čítačů dekódují potřebné stavy pro začátek a konec BORDERu, pozici synchronizace a tak dál. Plus jeden vstupní a jeden výstupní port.
Já myslím, že si obvod proměřili několikakanálovým osciloskopem nebo logickým analyzátorem přímo ve Spectru, a pak prostě navrhli ekvivalent.
Bez toho, že by viděli dovnitř čipu, jako Chris Smith.

Znám jen historii lvovské varianty. A je tu kluzký moment. Autoři tvrdili, že proprietární Spectrum se jim dostalo do rukou jen na pár hodin. Ano, měli osciloskop. A pak se objevilo schéma Spectrum od zahraničních studentů. A kolegové z Kaunasu se podělili o část paměťového schématu. Obecně platí, že za měsíc nebo dva sestavili funkční klon Spectra se dvěma paměťovými poli.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.08.2022, 08:28 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
Pan Kubiš na můj křížový výslech nakonec skutečně odpověděl:

V úvodu upozorňuji, že můj počítač Krišpín bych úplně nenazval klonem ZX Spectrum. Byl sice inspirován počítačem ZX Spectrum, a měl nějaké podobnosti: (procesor Z80A, dynamyckou paměť 4116, které část sloužila jako video RAM, vizuálně trochu podobná klávesnice, nizkonapěťová část zdroju napájecího napětí) ale tím podobnost prakticky končila. Hardwarově nepoužíval obvod ULA, ale pro generování video signálu používal monostabilních klopné obvody, posuvný registr a logické hradla. Jako zajímavost si pamatuji, že generování videosignálu se účastnil přímo procesor a to tak, že na konci obrazového zatemnění skočil na adresu kde byla videopaměť, ale harwarově bylo zajištěno, že se pro něj v té době na datové zběrnici generovala 0 = instrukce NOP a tím pádem pouze fungoval jako čítač a adresoval video RAM (generování video signálu zároveň zajistilo refresh RAM).

Odpovědi na Vaše dotazy vkládám přímo do Vašeho textu.

S pozdravem,
Kubiš

Dobrý den,

to je, samozřejmě velká škoda. Byl bych moc rád, pokud si najdete čas alespoň odpovědět na několik otázek. Klidně po částech.

- Jak byl Krišpín realizován? Vlastní plošný spoj, univerzální plošný spoj se smaltovanými propojkami, ovíjené spoje apod.
Vlastní plošný spoj. Vznikl malováním pomocí lievikového pera přímo na kuprextit a leptán směsí kyseliny dusičné (z drogerie) a peroxidu vodíku (z lékárny po známostech).

- Z kolika plošných spojů se skládal? Jak byly případně propojeny?
Jeden jednostranný plošný spoj a hromada drátových propojek.

- Kolik integrovaných obvodů přibližně obsahoval?
Nepamatuji si, ale odhaduji něco mezi 20 až 30.

- Jaké používal typy pamětí?
RAM byla 4116 zajímavostí bylo, že jsem dal vždy dvě na sebe a pouze jsem té horní ohnul nožičku tak aby se nedotýkala té spodní a zapojil drátkem přímo do plošného spoje tím jsem dosáhl menšího a jednoduššího plošného spoje.

- Byl celý paměťový rozsah řešen jedním druhem paměti?
RAM byla pouze jedna sada 8 x 4116 = 16kB viz výše

- Narazil jste na problémy s rychlostí pamětí?
Nepamatuji, že bych měl problém s rychlostí dokonce se mi mane, že jsem systém skoušel přetaktovat ... mám ten pocit, že jsem dosáhl stabilitu i při 6MHz, ale nemohl jsem tu rychlost použít kvůli generování videosignálu

- Jaké používal EPROM?
1xEPROM 2716 nebo 2732 ... už si nepamatuji

- Jak jste EPROM programoval?
Vlastní programátor, který využíval takový vývojářský kit myslím že se jmenoval PMI 80 a měli jsme ho v programátorském kroužku. Mazačku EPROM jsem ubastlil z výbojky z horského slunce a veliké hliníkové naběračky :-)

- Kde jste získal obsah původní ROM ZX Spectra? Používal Krišpín nepozměněnou ROM?
Nepoužíval jsem ROM ZX Spektra ... BIOS sme si psali sami s Ivanem Fedorkem

- Jaká vyžadoval napájecí napětí?
+5V, možná 12V, ale určitě tam byla potřeba i -5V protože pamatuji, že jsem si málem zničil RAM když mi -5V vypadlo

- Jak jste řešil zdroj napájení? Byl oddělený?
Detaily si nepamatuji ale vím, že se z cca 9V nějakým triviálním tranzistorovým měničem pumpovalo 12V a u toho mi vznikalo -5V. Vím, že jsem se nechal inspirovat právě zdrojem ZX Spectra.

- Jaký používal procesor? Dederónský UB880D nebo podobný?
Z80A dovezený od soukromníka v Budapešti (tam bylo povoleno drobné podnikání)

- Dovoloval barevný výstup?
Ne, generoval pouze černobílý videosignál

- Obsahoval modulátor nebo měl pouze kompozitní výstup? Nebo měl RGB výstup?
Bez modulátoru.

- Jaké zobrazovací zařízení jste používal?
Upravený černobílý přenosný televizní přijímač "Pluto"

- Jaké periférie jste k němu připojoval? Obsahoval 8255ku pro paralelní interface?
V první fázi měl pouze videovýstup a oddělovače sběrnice pro čtení klávesnice, dokonce tam nebyl ani audio in out :-)
později se povedlo dokoupit i 8255 na kterou jsem připojil audio in-out pro magneťák a programátor EPROM vlastní konstrukce.

- Jaký magnetofon jste používal?
Byl to nějaký menší přenosný kazeťák, ale typ si nepamatuji.

- Jak byla konstruována klávesnice, především tlačítka?
Klávesnice byla připojena jako diodová matice. Hmatníky tlačítek jsem vyráběl z plexiskla "lisováním" za tepla. Postup byl použit ze zkušeností jak se tvarovali kabinky leteckých modelů. Tlačítka jsem nabarvil nitro-barvou, popisoval propisotem a nakonec opatrně lakoval průhledným lakem. Elektrické kontakty jsem vytvořil pomocí připínáčků a pružinek. Byla to pakárna a docela to zlobilo. Vím, že mi dalo dost zabrat než se povedlo softwarove potlačit zákmity ze spínání.

- Jak vypadala krabice? Jak byla velká?
23 cm široká, cca 25 cm dlouhá => 17 cm víko + cca 8 cm klávesnice, cca 5 cm vysoká v místě kde bylo víko cca 3 cm vysoká v místě klávesnice

- Kde a jak jste sháněl součástky?
V Maďarsko (Budapešť). Tam bylo povoleno drobné podnikání a byl tam soukromník co měl obchod s elektronickými součástkami.

- Jak drahá ta konstrukce asi byla (maloobchodní cena 4116 byla v roce 1983 těžko neuvěřitelných 1000 Kčs). Jak náročné ho bylo ufinancovat?
Jako student jsem zároveň pracoval ve výpočetním středisku jako programátor + jako studentská pomocná síla. Pocházím ze Štúrova, mým rodným jazykem byla maďarština tak jsem si mohl součástky koupit osobně v Budapešti a tak to bylo o dost levnější než koupit ZX Spectrum.

- Jaká byla Vaše hlavní motivace? Kolik lidí se na konstrukci podílelo? Kdo?
Bavilo mne programování a jinak jsem se k vlastnímu počítači neměl jak dostat. Hardware jsem dělal sám programovali jsme ho se spolubydlícím (Ivan Fedorko) na kolejích.

- Proč jste vybral architekturu ZX Spectrum? Co jste používal jako zdroj informací o ní?
ZX Spectrum jsem považoval za nejlepší počítač té doby proto jsem se ho snažil napodobit. Jako zdroj informací jsem měl jeden fyzický kus, který jsem (bez schematu zapojení) úspěšně opravil movitějšímu spolužákovi. U toho jsem si vytvořil blokové schema zapojení, které částečně posloužilo jako inspirace.

- Jaká byla kompatibilita s původním ZX Spectrem?
Softwarově prakticky žádná (ZX Spectrum využíval Basic já jsem musel používat strojový kód procesoru). Hardwarově tam byl stejný procesor a RAM, vizuálně: vzdálená podobnost mechanické konfigurace a klávesnice :-)

- Jak dlouho trval návrh a výroba Krišpína?
Návrh prvního schemata byl rychlý (max jednotky dnů), ale realizace trvala určitě víc než rok.

- Narazil jste na nějaké obtíže? Co bylo nejtěžší?
Ano, nedostatek součástek. Z elektrického hlediska byl problém udělat dostatečně stabilní oscilátor 4 MHz, protože takový krystal nebyl k sehnání.
Z hlediska mechaniky to byla klávesnice, ta byla v amatérských podmínkách skutečně na hraně mých schopností.

- Jak dlouho Krišpín sloužil? Jaká byla jeho spolehlivost a další osud?
S ohledem k tomu, že u Krišpína se procesor používal i při generování videosignálu byl Krišpín buď pomalý když generoval obraz, nebo pro "vědecké výpočty" běžel s neaktivním video výstupem. Proto jsem navrhnul nový systém, který byl sice výrazně složitější, ale měl běžel trvale naplno i při generování videosignálu. Krišpína jsem rozebral na součástky se záměrem použít je v nové generaci. Nová generace měla mít stránkovanou paměť rozšířitelnou na 112 kB a měla zároveň sloužit jako moje diplomová práce. Žel jsem nedocenil, že když to bude diplomka tak ho budu muset postavit na "socialistických" součástkách. Proto jako jeho následovník nakonec vznikl počítač, který se ZX Spectrum už neměl společného prakticky nic.

- Jaké počítače jste používal po něm?
Následovník Krišpína byla moje diplomka, žel na bázi MH8080, který byl částečně kompatibilní s PMD85, ale měl výrazně větší paměť. Tehdy jsem si jeden postavil souběžně s diplomkou. Ten kus z diplomky pak sloužil na katedře jako měřící systém pro měření a analýzu šumu polovodičů. Ten svůj kus jsem používal několik let a prodal jsem ho kolegovi v práci až poté co jsem si koupil první PC. S tím kolegou už léta nejsem v kontaktu a osud toho počítače mi není znám.

- Proč jste zvolil jméno "Krišpín"
Nápad byl Ivana Fedorka a byla to spíš recesse s odkazem na postavu z pohádky.

- Plánoval jste další verze? Byl samotný Krišpín průběžně modifikován?
Ano, viz výše. Mimo jiné byl několikrát předělán oscilátor, původní oscilátor byl natolik teplotně nestabilní, že televize neudržela synchronizaci na generovaný videosignál.

- Jaké byly Vaše nejpoužívanější programy v té době? Jaké programy jste pro něj vytvořil?
Žel tady se mi moc detailů nevybavuje, jedna z prvních věcí byl BIOS, pak to bylo nahrávání a ukládání programů na pásek, určitě to bylo několik her a primitivní grafický editor. Vím, že jsem začal pracovat na knihovně matematických funkcí v pohyblivé řádové čárce, ale asi jsem ji nedokončil.

_________________
Špóngiu navlhčiť


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.08.2022, 10:23 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 423 times
Been thanked: 265 times
Z tých odpovedí mi skôr pripadá, ako by tá jeho inšpirácia vychádzala zo ZX-81 a nie zo ZX Spectra.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.08.2022, 12:34 
Offline
Nemluva
Uživatelský avatar

Registrován: 22.08.2022, 09:53
Příspěvky: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
danhard píše:
Když jsem stavěl BOBO 64k, tak jsem taky měl jen půjčené ZX48 (měl jsem ho na opravu), osciloskop a popis obsluhy z manuálu, nic víc není třeba.
Udělal jsem si to po svém, takže to bylo sw funkční, ale časování nebylo přesně jako ZX48, protože paměť 64k byla společná pro video i RAM.


Jste autorem bobo64? Je to velmi zajímavé!
Pracuji na knize o klonech Spectrum. V knize se snažím vyprávět příběh vzniku a výroby. Chtěl bych vyprávět příběh o vzhledu bobo64.

Sbírám i muzeum klonů Spectrum, mám jich více než 250. Z velké části jsou to samozřejmě sovětské klony, protože se jich tam vyrábělo nejvíc.

Mimochodem, chci najít autory Didaktik Gamma a Didakttik M, Kompakt. Možná někdo zná kontakty?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.08.2022, 14:05 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
spectrumism píše:
Mimochodem, chci najít autory Didaktik Gamma a Didakttik M, Kompakt. Možná někdo zná kontakty?
V Didaktiku Skalica by mohli nieco vediet...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.08.2022, 14:16 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Napadlo ma zopar veci:

... leptán směsí kyseliny dusičné (z drogerie) a peroxidu vodíku
O kyseline dusicnej, hlavne v kombinacii s peroxidom vodika, som este nepocul. Pouziva to niekto ? My sme pouzivali bud chlodid zelezity alebo zmes kyseliny solnej a peroxidu vodika.

Kde a jak jste sháněl součástky? V Maďarsko (Budapešť). Tam bylo povoleno drobné podnikání a byl tam soukromník co měl obchod s elektronickými součástkami.
Mohol skusit aj na Slovensku. Len v Bratislave bolo minimalne 5 predajni s elektronickymi suciastkami, kde som vzdy zohnal co som potreboval.

když to bude diplomka tak ho budu muset postavit na "socialistických" součástkách ... Následovník Krišpína byla moje diplomka, žel na bázi MH8080
Skoda ze nepouzil socialisticky vychodonemecky UA880D. Napriklad ja som takto zohnal jeden U880D pre MDV a jeho AP01 ;)

Hardware jsem dělal sám programovali jsme ho se spolubydlícím (Ivan Fedorko) na kolejích.
Toto je velmi zaujimave, pretoze Ivan Fedorko je zaroven spoluautor MRS - Memory Resident System - vyvojoveho systemu pre tvorbu a ladenie programov v asembleri. Ivan Fedorko urobil do MRS ovladace I/O zariadeni, cast editora a rozne dalsie drobnosti.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.08.2022, 14:27 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
Busy píše:
Napadlo ma zopar veci:

... leptán směsí kyseliny dusičné (z drogerie) a peroxidu vodíku
O kyseline dusicnej, hlavne v kombinacii s peroxidom vodika, som este nepocul. Pouziva to niekto ? My sme pouzivali bud chlodid zelezity alebo zmes kyseliny solnej a peroxidu vodika.

Jo, já jsem to před asi 30. roky používal přesně tak. Míchal jsem od oka a leptal venku na volném prostranství. Při vhodné koncentraci to fungovalo tak, že měděná vrstva se z desky doslova smyla a byl jsem rád, že zůstaly spoje. Podleptání bylo velice časté. Kupodivu mám jedno zařízení tenkrát vyleptané a postavené dodnes.
Brzy jsem tu metodu opustil, protože to žralo i trávu u cesty. Použitý zelený roztok jsem skladoval venku bez víčka, a jak pršelo, časem prostě "zmizel" ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.08.2022, 14:30 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
Pan Kubiš, pokud vím, také figuruje jako spoluautor MRS.

_________________
Špóngiu navlhčiť


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.08.2022, 14:54 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Pavel.Krivanek píše:
Pan Kubiš, pokud vím, také figuruje jako spoluautor MRS.
Ano, je to tak, vdaka za pripomenutie.
Zdalo sa mi ze spojenie Pana Kubisa a MRS som uz predtym niekde spominal, ale uz neviem kde (a mozno ani nie).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.08.2022, 17:51 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
No, mě to připadá, že se ZX Spectrem to nemá nic společného, spíš ZX80, ZX81.
A do 2716 se musel vejít monitor i char. generátor.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz