OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 08:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 21:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1205
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 301 times
Been thanked: 302 times
Mysliš tyhle krytky s pacičkama?
Příloha:
krytky frb sur.jpg
krytky frb sur.jpg [ 115.63 KiB | Zobrazeno 3253 krát ]

pozn.: kdyby někdo pár ks potřeboval, tak si napište, nějak se mi tu namnožily :scratched: .
Kolik tam povede drátů? Nepůjde použít nějaký existující měkký mnohožilový káblík z něčeho?
Máš pravdu že masivní kabel a krytka bude mávat s celou klávesnicí.... asi to chce ještě nějaký odlitek z olova na dno krabičky :)

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 21:26 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Teď jsem z TME objednával LiYY (LAPP, Helukabel, ...) v provedení 10x0,14 v kulatém provedení a je to pořád příjemně poddajné.

A přesně tyhle krytky mám. Asi taky deset. Hmm, co s nimi?

Celé označení např. u Helukabelu TRONIC LiYY 30x0,14 a má průměr 8,5mm.


Naposledy upravil Libor L.A. dne 07.11.2020, 21:29, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 21:28 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 785
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Dělat to paseku nebude, aneb pokut jela ANK-1 kdy GND je připojeno z ANK-1 jak na JPR-1 tak na SPN-1 takže přes ANK-1 se dotovalo GND z SPN-1 přes ANK-1 do JPR-1 u té varianty ANK-1M to pojede technicky vzato z jednoho bodu do druhého.

Ano ty PFL/PSL jsou, shodné s tím, co se používalo v PC u HDD a FDD kabelu ale úplně stejné konektory se také používají v průmyslu a také existuje varianta tohoto typu konektoru s aretací proti vytažení, což je použito i v návrhu ANK-1M. U těch samic aby fungovala ta aretace tak je nutno mít i tu horní „konzolu" tj. kabel zaříznut přehozen přes horní díl a přes něj je ta „konzole“. Aretace je řešená tak jak mile se samice dotlačí na doraz tak se aretace zajistí a nejde vztáhnout. Při vytahování se musí rozevřít ta aretace což současně i vytáhne tu samici.
Na FRB konektory co vím tak existují minimálně 5 varianty krytek. Aspoň co se mi dostalo do rukou tak pro 48 pólovou 1 typ, pro 20 pólovou 2 typy, 30 pólovou 4 typy a pro 62 pólovou 2 ale spíše 3 typy

To co je použito na KB-01 je varianta bez aretace ale ve velice podobném provedeni je i s aretací. Ty s aretací se dělali jak pro 30 tak 62 pólové konektory. Pak s aretací existuje pro 30 pólové konektory šedé provedení, které je mechanicky jinak řešené. Dále pro všechny varianty existuje krytka, co po sešroubování nepřekročí obrys konektoru a pak pro 20 pólový konektor existuje jednodílná kytka.

A jak již psal Libor L.A. tak ten KB-01 je dost neforemný a s originál ANK-1 dost slušně cvičil. Momentálně mám připojenou desku DTO-1 od testeru k IO přes dva KB-01 a aby mi ta deska DTO-1 držela na místě tak rádius ohybu toho KB-01 je cca 15-20cm. A i tak je to spíše o tom kde to bude držet, než to kde to chci mít. A co tu mám natažen 50 žiloví plochý kabel od 8“ FDD tak ten je řádově poslušnější než kabel KB-01.

To co máš na té fotce mám jen v jedné krabičce na dně z cca 3

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 21:32 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Ty labužníku! Ty se v těch fosiliích SAPI vyžíváš. Mimochodem, nikde nemohu najít foto či odkaz nebo prodejce krytek pro FRB 20. Nevíš o někom, nebo kde se dají sehnat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 21:56 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 785
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Pokut by někdo chtěl olovo tak mám v rachotě schovanou kostku o hraně cca 10-15cm.

No těch 20 pólových konektorů mám jak šafránu (to myslím vážně) a s těmi krytkami je to ještě horší ono se moc ty 20 a 48 pólové varianty nepožívali, hlavně se používaly ty 30 a 62 pólové. Jinak nemám páru kde ty krytky koupit aneb vše co mám je vytěženo z různých kabelů. Ale je možnost ty krytky vytisknout na 3D tiskárně a asi jako ideální se jeví ta varianta, co nepřekročí obrys konektoru, tj. krom 4 šroubků s maticemi nepotřebuje žádné další mechanické díly. Aneb ta krytka drží rovnou za matice těch klíčů.

Jinak tu variantu co nepřesáhne obrys konektoru je zrovna zde (https://pmd85.borik.net/wiki/Obr%C3%A1zok:Pmd32-sd-cable-foto.png) a to ve verzi pro 20 pólový konektor

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 08.11.2020, 15:00 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Ještě k volbě FRB30 na pozici vstupního datového konektoru pro ANK-1M:

protože tam je samec (čouhají mu kromě vodicích kolíků i vlastní signálové piny), budu muset zapustit konektor o 5mm dovnitř krabičky, aby se při doteku klávesnice o okolní předměty neohýbaly ty piny (i když ani tohle není 100% záruka). To hlavní ale je, že těch 5mm dovnitř krabice bude muset zajet i konektor kabelu KB01 se svou krytkou. Systémový problém to není - jen bude díra na krytku začínat skoro těsně u horní hrany krabičky (odhadem 2mm pod spodní stranou horního plata, což je 5,2mm od horní hrany krabičky). Takže spíše dotaz na Jirku, co tam chceš mít? Jestli máš dost hotových kabelů KB01, dáme tam FRB. Jestli chceš praktické zakončení s minimem práce, dáme tam header na plochý kabel.

Ještě si uvědomuji, že to zapuštění by bylo lepší udělat 6mm místo 5mm, aby se zaklesly ty fixační boční packy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 08.11.2020, 15:39 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 785
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Pokut do toho mohu kecat tak jsem uvažoval o tom, že bych ten PFL/PSL konektor dal i na MPH-1 což by zjednodušilo tvorbu kabelu a zase na druhou stranu by to zhoršilo tvorbu redukce pro případný druhý křížový ovladač tj. bez použití ANK-1M. Pokut se ANK-1M použije jako systémová klávesnice pro MIKROBASIC 2.4 a MONITOR V4.0 je výhodnější tam mít FRB/SUR aneb jde použít originál kabel KB-01. Ideální stav by byl, pokut by šlo osadit oba konektory současně a podle potřeby se osadil/použil ten, který by vyhovoval.
Na MPH-1 ke kopii konektoru X2 z JPR-1x se dva DSUB 9 a JACK asi nevlezou nebo to bude velice natěsno….

Pokut by se ten DSUB9 pro druhý křížový ovladač/myš na ANK-1M dal z boku (zprava) tak by se tam vešli oba typy konektorů.

Libor L.A. píše:
protože tam je samec ... , budu muset zapustit konektor o 5mm dovnitř krabičky, aby se při doteku klávesnice o okolní předměty neohýbaly ty piny ... Ještě si uvědomuji, že to zapuštění by bylo lepší udělat 6mm místo 5mm, aby se zaklesly ty fixační boční packy.
:like: :like: :like: :like: :like: :like: :like:

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 08.11.2020, 15:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1487
Bydliště: Kurim
Has thanked: 829 times
Been thanked: 578 times
Já bych konektory raději FRB. Bude to pak kompatibilní s originálem a koupit se v pohodě dají. Nejsou levné, ale to ostatní součástky taky ne.

Jinak originál ANK-1 má konektory na kraji desky a celá deska je zapuštěná těch cca 6 mm dovnitř krabičky. https://www.flickr.com/photos/lisovy/49 ... 1/sizes/c/

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 08.11.2020, 16:07 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Prozatím tedy vítězí FRB. Uvidíme, co ještě na to Jirka. Protože my dva bychom dělali asi tu verzi s Marquardt 6425. Druhá verze s Cherry MX by tedy automaticky měla FRB, s tím už tedy budu dopředu počítat.

Ještě dotaz na ortodoxní SAPIsty: Ta klávesnice ANK-1 umí ve spojení s editorem v SAPI něco jako editační kurzorové šipky nebo má jen (maximálně) BACKSPACE?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 08.11.2020, 16:36 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 785
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
SAPI-1 jako takové nezná kurzorové šipky, aneb nejsou ani na CONSUL 259.11 jako ekvivalent kurzorových šipek a dalších editačních kláves se požívají CTRL znaky platí pro CONSUL klávesnice u ANK-1 je CTRL nahrazen klávesou SHIFT a některé kódy jsou jinak. Pomoci SHIFT se na ANK-1 zadávají i klasické znaky tj. AND-1(A) neumí malá písmenka. Na originál potisku ANK-1 chybí jeden znak …. musel bych pohledat.

Kód:
Znak klávesnice     odpovídající znak   hex. hodnota
SHIFT Q             ^Q   (monitor)      11
SHIFT W             ^W   (monitor)      17
SHIFT A             ^P   (monitor)      10
SHIFT S             ^S   (pedit)        13
SHIFT X             ETX                 03
SHIFT <SP>          TAB  (tabulátor)    09
Tlačítko<LF>        ESC      (¤)        1B
SHIFT <LF>          LF   (nový řádek)   0A
SHIFT R             %                   25
SHIFT D             &                   26
SHIFT F             \                   5C
SHIFT C             [                   5B
SHIFT V             ]                   5D
SHIFT G             _   (podtrženo)     5F

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 08.11.2020, 17:02 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 785
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Ještě dodatek.

Ta tabulka je ze sestavy ZPS-2 pro platí pro MONITOR V4.0 aneb to vrací ovladač klávesnice ANK-1

Klávesnice CONSUL 262.3 mají kurzorové šipky, ale existuje několik verzí tj. finálů a každý vrací pro kurzorové šipky jiný kód.

Co jsem se zběžně díval na editor PEDIT tak tam se přepíná mezi dveřmi režimy a to psaním textu a „řízením“ editoru. Podobně pracuje např. i editor VI pod UNIX/LINUX. Takže v obou případech si vystačí s běžnými znaky, CTRL a ESC.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 08.11.2020, 18:13 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Já jsem to tušil. No, něco s tím časem snad půjde udělat. Osobně bych napsal raději nový MONITOR s kulturním řádkovým editorem a rozložením kláves dle ZX Spectra. Když už je ta klávesnice kompatibilní elektricky, ať je kompatibilní i rozložením kláves. Ale to až v příštím životě. Teď to bude jen hardwarový klon ANK-1. Nic víc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 08.11.2020, 18:44 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 785
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Kulturní celo obrazový editor pro SAPI-1 pod CP/M existuje, aneb jde o editor FSED z PMD-85. A pokut se použije C262.3 co vrací na numerickém bloku kódy +80H tak jde nadefinovat celý numerický blok tj. včetně šipek jako řídící klávesy pro kurzor. U ostatních klávesnic se to řeší pomocí CTRL …. Je to ale pak univerzální pro všechny klávesnice.

Abych se přiznal tak jsem ukecal Romana Bórika :like: :like: :like: :like: aby FSED upravil tak aby se dal na SAPI-1 použit, ale jaksi jsem se ještě nedostal k tomu, abych to pořádně otestoval :oops: :oops: :oops: ... jaksi jsem na to i zapomněl :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: .

Pokut jde o hry a ANK-1M připojená jako herní klávesnice k MPH-1 tak tam si můžeš udělat definici jakou chceš případně si hráč muže zvolit co mu bude vyhovovat. Aneb ta herní klávesnice bude pro systém neviditelná.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 08.11.2020, 20:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1205
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 301 times
Been thanked: 302 times
Pokud míříme do krabičky z33a, tak bude asi fakt lepší ten lehčí kablík s PFL/PSL. A pro kluky s cherry tlačítky pak bude jiný PCB s frb.

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 08.11.2020, 20:50 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Z praktického hlediska to bude sto a jedna. A na funkci to mít vliv nebude :) Zkontroluji zapojení a tento týden bych to poslal. Chci poslat minimálně dva plošné spoje, ať se maximálně naředí poštovné. Takže zhruba do pátku přijímám připomínky k zapojení, o víkendu je uzávěrka a posílám.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: dawe a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz