OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 11:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 318 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 22  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 10:22 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
I kdyby tam byl jenom ten Parallax a ROM modul v něm přilepený (+ COM port do parallaxu), tak to pořád bude krok kupředu, protože bude Colorace II bez pájení a ty další periferie se už dají připojit dnes. Alternativní věc by byla rozšiřující deska z aplikačního konektoru, která ty další periferie vytáhne dozadu all in one. Napájení do něj jde taky, tak s tím nebude problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 12:23 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
Parallaxy už frčí směr ČR :-). Je jich 5 kusů, tak hádám 3 budou volné když bude zájem. Udat je do svých PMD ale zvládnu všechny :angel:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 13:02 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2287
Bydliště: Brno
Has thanked: 846 times
Been thanked: 308 times
tvl minimálně 5 PéeMDéček :D

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 15:49 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tak ať je to hotovo a předvedeno do termínu letošní OCP! Myslím ten Parallaxový zázrak. Budu se těšit. Tak žádné zdržování a rychle na to. Já jsem se dostal s cenou plošného spoje Colorace48 na závratných 16,- Kč/kus včetně poštovného. Tak pokud objednáváš občas nějaké spoje u JLCPCB, tak si počkej a vyčíhni slevu. Bývají zajímavé, jako ta moje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 16:36 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
Já budu Parallaxu Dr. Grünstein - nebudu ho zdržovat ani minutu :-). Na pcb bude Parallax, VGA konektor, destička s SDkartou pro ROM modul a COM port spolu s lištou na USB verzi. Zbytek pcb nechám prázdný a jen na něj vytáhnu sběrnici pro 3 přídavné karty rozměru 73x56mm. První uvažuju MIF-85. Zvýší to flexibilitu návrhu a dá se to zapájet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 17:06 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 785
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Lisiak4 píše:
tvl minimálně 5 PéeMDéček :D

Taky bych tak těch 5 PMDčcek našel aneb verzi 1, 2, 2A, 3, 1x vrak a něco mám pocit i víckrát :scratched: … roštu na SAPI-1 mám asi taky 5x :shrug:




Pokut se bude dělat ten slepovač s PARALAXem tak jako ROM modul by bilo fajn tam šoupnout MEGAROM modul (schéma mohu dodat) aneb na desce je ještě dost místa a pak pokut ten ROM modul bude přenosný na všechny modely tak se budou dát přepínat i obsahy ROM modulu pro konkrétní model.

Ten PARALAX má i výhodu v tom že je v pouzdru DIL 40 takže esteticky ladí. Ale zas na druhou stranu u toho slepovače bych snesl i pouzdro BGA :gunjozo: aneb VGA konektor je již také na ústupu :suicide: takže bych se nebránil i HDMI/displej port, … Jde o to, aby se za pár let nezačal řešit problém jak z toho VGA vyrobit něco co je běžně dostupné.

Aby se nemuseli prznit originál krabičky od ROM modulů tak je tu již delší dobu k dispozici 3D tisk, pokut ještě není model krabičky pro ROM modul tak jsem ochoten ho spáchat (bylo by to v OPENSCAD).

Jen aby nevzniklo nedorozumění tak SMD technologii nesnáším a vyhýbám se jí, jako to jde, ale to že jsem se zmínil o tom BGA tak to jen proto, že generační rozdíl je tak velký že i ti největší zastánci THT obvodů musí se skřípáním zubů se smířit s SMD potažmo BGA technologií.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 19:19 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
Na desku osazuju pokud možno THT součástky, ty malé destičky mají SMD věci ale to se jen nasadí do pinové lišty a nebo se nemusí osadit (alternativní COM port). Je to hodně pracovní verze ale Parallax část už je +/- usazená. Další periferie chci jako napájitelné/do pinové lišty zasazené samostatné destičky což umožní jejich jednoduchou výměnu za lepší/fungující kus. V modulu je na výšku relativně dost místa a navíc se dá díky 3D tisku vršek modifikovat dle potřeby ať už pro chlazení nebo atypické součástky. Konektory ven plánuju čistě ze zadní strany, myslím že to bude vypadat dobře.


Přílohy:
Parallax 2.png
Parallax 2.png [ 60.93 KiB | Zobrazeno 3489 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 19:47 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Ještě jednou se musím vrátit ke smysluplnosti těch pinových lišt. Čtení všech portů mimo vestavěných IO (8251/8253/4x 8255) přepne oddělovač sběrnice na desce periferií směrem dovnitř PMD-85 a "obsadí" tak datovou sběrnici. Na tom ROM modulu si bez kolize přečteš jen porty 0Ch-0Fh, 2Ch-2Fh, 3Ch-3Fh a 6Ch-6Fh. Raději bych tam natlačil maximum těch FLASH ROMek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 20:01 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
Co půjde půjde, co nepůjde holt nepůjde... I parallax s rom modulem je super věc, já bych řekl i jen parallax samotný :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 20:04 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Však právě, nechat tam maximum místa pro ROM modul, ten pojede.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 20:11 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Ještě připomínka. Někde kolem portu 6xh mají v RM-Teamu definovány konfigurační bity k VGA. Toho bych využil, aby Paralax dokázal podle nastavení nějakého toho 6xh portu přepínat verze čb+blikání/RGBM/Colorace. Nebo to udělat na přepínač. Možná, že se s tím už počítá. Jak to vlastně je?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 20:35 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
HW spínač na desce, zdenek6 zmiňoval i softwarovou možnost přepnutí módu. Ale jak přesně nevím, nejsem autor :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 21:26 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
Pre VGA konvertor (http://www.8bit.8u.cz/Faudraj31/index.htm) bol "vyhradený" port, 6Ch, ktorý mal byť/je zdieľaný s prerušením od Video Procesora (https://pmd85.borik.net/wiki/VideoCPU_INT). Jednotlivé farebné režimy vo VGA konvertore sú popísané tu http://www.8bit.8u.cz/Faudraj31/pmd85-p.txt.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 20.05.2021, 21:51 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
Mega ROM se k Parallaxu vejde levou zadní, myslím že bych s trochou snahy vtěsnal ten Parallax i na schéma s originálními 2kB MH2716, zejména když by ten COM port byl odendávací na pinech a sloužil čistě jen k programování toho čipu. Podívám se po schématu MegaROM modulu, je to poněkud pohodlnější plnit :-). A ušetří se řekl bych tak 50% plochy původního pcb, tedy i penízky, je to docela plachta.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 21.05.2021, 06:26 
Offline
Kecka

Registrován: 08.06.2016, 18:25
Příspěvky: 48
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times
Modul s Parallaxem je elegantní ve své jednoduchosti:

Příloha:
pax.jpg
pax.jpg [ 38.23 KiB | Zobrazeno 3393 krát ]


Jak je vidět, aktivuje se signálem A2, na který je běžně nalepený 8255 v ROM modulu. Proč? No protože ROM modul emuluje. A na ostatní příkazy, jako změna barevného režimu, přístup na SD kartu, práce se sériovou linkou) používá operaci výstupu na port F8, která se u ROM modulu vlastně nepoužívá. Odpadá nutnost přivést celou adresu, doplnit dekodér apod. To mě vyhovuje, protože patřím mezi lidi, kteří místo zapájení jednoho tranzistoru raději naprogramují 100 řádků kódu. Je fakt, že na emulovanou ROM zbývá nějakých 12kB, ale ještě jsem nezkoušel variantu, že bych použil připojenou sériovou EEPROM a vyčítal to z ní.

Samozřejmě se Parallax může zavěsit i na port 6x, ale pro dekódování této adresy bych potřeboval 4 piny A7,..A4 (ty nemám), anebo se doplní externí prvek 3205/74151/GAL, který to udělá za něj a připojí se na CS (P13). Taky je možné zrušit SD kartu a připojit adresy sem.

Pokud do modulu chcete doplnit megarom, tak zcela určitě se takové úpravě nevyhnete. Jenže pmd/ptp soubory se upravují, aby se do megarom modulu vpálili - tady si je můžu spustit přímo. Ale když mermomocí chcete vyplnit volný prostor, vyjdu vám vstříc a firmware upravím.

Jedinou věc, kterou jsem tam plánoval když tak doplnit, bylo právě MIF85 - jeho dekodér by mohl zařadit Parallax do prostoru 6x.

A protože jsem pro tento modul, kterému říkám PAX (zkratka Parallax a současně římská bohyně míru), doprogramoval do ROM i jakýsi Commander a emulaci modulu jsem si dodělat do svého emulátoru, můžete ochutnat, jak se s ním pracuje se soubory (viz přiložený paxdemo.zip). Princip je ten, že u verze 2A/3 patchnu v monitoru (allram režim) loadovací rutinky, u verze 2 pak doplním kód vedle VIDEORAM (což je pěkný opruz a smekám před RM-TEAMem, který do této oblasti narval celý mikros). Ještě to má pochopitelně nějaké mouchy, ale to je už sw problém.

Přísahám, že v exe souboru není žadný vir ani miner. Spustit to je nutné přes run.cmd soubor, kde jsou nastavené parametry.
Ovládání:
šipky nahoru/dolů - výběr položky
enter - spustí soubor/otevře složku
šipka doleva - vrací se ze složky o úroveň výše.
Klávesa C-D (v emulátoru tabelátor) mění barevný režim
Shift + RCL (v emulátoru shift + pgup) - skočí do monitoru (vyzkoušejte např. MGEND99 - vybraný adresář se jeví jako nekonečná páska, MGLD funguje - vše jede přes PAX, MGSV zatím ne, primárně jsem to chtěl mít jen na spouštění her).

Pokud pustíte ze složky basic soubor Basic2A.pmd, v něm můžete načíst programy příkazem LOAD 0 (opět jede přes PAX, tj. z sd karty).

Příloha:
px.jpg
px.jpg [ 84.48 KiB | Zobrazeno 3393 krát ]


Při takovém rozsahu funkcí v jednom čipu je přidávání megaromu pro mě tak trošku "prznění" celého návrhu - hodně pájení a přidaná funkce minimální. Když na to přijde, může se i hacknout rutinka 8C00 a ROM vyčítat přímo z nějakého souboru na SD kartě.

Ale opakuji, klidně vyjdu vstříc s úpravou fw.


Přílohy:
paxdemo.zip [360.78 KiB]
143 krát

_________________
http://maximalne.8u.cz
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 318 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 22  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz