OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 13:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 318 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 22  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 06.05.2021, 19:52 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Bohužel je to tak, jak to je. S tím je třeba se vyrovnat a připravit modul Colorace64 pro takové trojky, jaké se vyrobily.

Plošné spoje na Colorace64 rev. 1.4 jsou někde v ČR, tak doufám, že do konce příštího týdne bude připravena varianta 1.5. Ta verze 1.4, co teď dorazí od výrobce, bude mmj. subjektem měření, v jakém sledu při dané skladbě hradel přichází klíčové signály na DRAM na modulu Colorace. Pro verzi 1.5 se pak ještě zoptimalizují hradla na modulu tak, aby přirozeně posouvala signály do jejich bezpečnějších pozic. To asi bude maximum, co pro to půjde udělat. PMD 85-2A by i s upravenou verzí Colorace64 rev. 1.5 měla zůstat stabilní a u těch trojek... jak říkám, udělá se pro to maximum, ale jsou věci, ze kterých se bič uplést nedá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 06.05.2021, 20:07 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Pro zajímavost ještě jeden problém, který řeším v souvislosti s modulem Colorace64. Přechodem na hradlové sítě 7451 (AND-OR-INVERT) jsem si velice pomohl vyšší hustotou součinových hradel, navíc to otevřelo možnost naprosto stejného zpoždění ve všech signálových cestách R-G-B pro kodér barev. Ta naprosto stejná zpoždění jsou nutná pro to, aby se na levém okraji každé šestice pixelů neobjevovaly falešné záblesky barvy o šířce cca 1-10 až 1/8 pixelů. V tomto směru naprosto neoptimalizovaná varianta 1.3 sice žádné viditelné parazitní přechody negenerovala (na běžné CRT TV), ovšem s použitím rychlých převodníků na VGA toto nebezpečí může nastat, kdy rychleji příchozí složka RGB trojice vyvolá v převodníku dojem, že přichází nějaký mezipixel. Takže od verze 1.4 je toto podchyceno.

Ovšem přineslo to jiný problém, jehož řešení chci v reálu otestovat na očekávané verzi 1.4. Příchozí signál MOD (modulace pixelového toku na úrovni TTL) je nyní vyžadován v pozitivní polaritě. Bohužel u verze 2A bude nutné využít volné hradlo na základní desce, u verze 3 už takový signál sice k dispozici je, ovšem v provedení OPEN COLECTOR (výstup DD34B), a já mám obavy, zda poněkud "měkčí" výstup neovlivní ostrost fázové kolísání pixelových přechodů. A to bude mimo jiné předmětem testů na verzi 1.4, než pošlu do výroby doufám že poslední verzi - rev. 1.5.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 08.05.2021, 10:24 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Dnes tedy proběhla zkouška modulu Colorace64 rev. 1.4 v PMD 85-3. Kodér barev na bázi 2x74HCT51 generuje správné kombinace (všechny) RGB signálů, odběr signálu MOD z hradla s otevřeným kolektorovým výstupem nedělá žádnou neplechu. Tolik pozitiva. A další dobrá zpráva je, že se stabilita systému barev natolik zlepšila, že se v obraze objevuje jen velice mírné rušení, srovnatelné s nesynchronním zápisem CPU do videoram - takové občasné sněžení. Ke kolizi barev už nedochází vůbec. Dnes večer nebo zítra tedy vyzkouším připravenou fintu se zpožděním /RAS pro atributové DRAM 4164, což by mělo problémy definitivně vyřešit, jakkoliv rezervy toho systémy budou známy až po přeměření na osciloskopu. V souvislosti s tím budu chtít znovu proměřit vzájemnou vazbu signálů /RAS a VIDEO, jestli jsem během prvního měření neudělal chybu. Pokud by signál VIDEO nabízel bezpečnější parametry než /MW, bude v definitivní verzi použit právě signál VIDEO a to i za cenu dalšího propojovacího vodiče mezi základní deskou a modulem Colorace64. Stabilita je na prvním místě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 08.05.2021, 18:20 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tak nakonec to tedy funguje plně bez chyb i na PMD 85-3. Rezerva v předstihu adresy před pádem /RAS je sice veškerá žádná, ale jede to. A s časem a předpokládaným ohřevem součástek to prozatím nic nedělá. Asi to uzavřu tak, jak to nyní je a případné problémy na trojkových modelech PMD 85 by se musely řešit na těch základních deskách, které by díky rozptylu hodnot v časové základně vzdorovaly. Ale snad jich nebude moc. Ještě zbývá pár dní do objednání plošných spojů finální verze Colorace64 rev. 1.5, a tak se možná objeví ještě nějaký nápad, jak tu rezervu zvětšit.

Ještě připomínka: veškeré technické problémy s modulem Colorace64 ve vztahu k časové základně PMD 85 platí pouze pro modely PMD 85-3 a pro ty PMD 85-2A, které mají časovou základnu dodatečně upravenu podle modelu 3 (tzn. zpožďovací hradlo v cestě signálu OSC před vstupem do posuvného registru 74164).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 08.05.2021, 18:47 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2276
Bydliště: Brno
Has thanked: 841 times
Been thanked: 302 times
Teď nevím, co si udělal z těch 2 věcí z tvého prvního dnešního příspěvku, jak si psal o té fintě a o tom signálu video, jestli by nabízel bezpečnější parametry. Můžeš prosím napsat? Možná neumím číst mezi řádky... . Nebo to už dělat nebudeš?

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 08.05.2021, 19:10 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Aha. No já jsem právě zpozdil přímo signál /RAS, který jde na pomocné atributové DRAM 4164 a tím se ostatní signály pro tyto paměti jakoby urychlily o cca 10ns. A zjevně to stačí. To je ta avizovaná "finta". Ale protože už toho všeho mám za poslední dva dny nějak po krk (a možná ještě dál), tak jsem změřil jen ty základní signály kolem DRAM 4164 (taktak vyhovují) a končím. Tedy dnes končím a možná zítra. Pak ještě něco toho měření doufám udělám. Teď asi už třetí hodinu běží PMD 85-3 s Arkanoidem a zatím bez chyb.

Začátkem týdne bych dokreslil plošné spoje pro další objednávku, ať už běží čas na opačné straně hřiště a vrhnul bych se na osazení a test modulu Colorace48 pro jedničkové a dvojkové verze PMD 85. Už je taky doma na stole.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 08.05.2021, 19:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2276
Bydliště: Brno
Has thanked: 841 times
Been thanked: 302 times
Jasně, rozumím. Jak si odpočineš, opět přijde chuť, alespoň já to tak mám a myslím že i víc lidí. Jsi borec, držím palce ať to vše hezky dotáhneš :)

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 08.05.2021, 19:42 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Borec je silné slovo, zvláště poté, co se mi povedlo zabavit se několik týdnů ve slepé uličce s rychlostí DRAM. Ta není tak důležitá, jak jsem si zprvu myslel, rozhodně ne v tom rozsahu, kde se pohybujeme. Ona sice ta rychlost je důležitá z pohledu jiného spřaženého parametru, a to konkrétně již zmiňovaného požadovaného přesahu adresy po pádu /RAS do nuly. Je tam sice rozdíl jen 5ns v závislosti na jmenovité rychlosti DRAM, ovšem při té časové tísni může i toto hrát roli. Takže když mi v PMD 85-2A jely paměti s dobou přístupu 200ns, tak jsem si to měl opakovat každý den před spaním. Ušetřil bych sobě i prvním zájemcům o Colorace64 zhruba 4 týdny života a čekání.

Prozatím jsem narazil na další takovou zajímavost. Požadovaný přesah adresy po pádu /RAS do nuly jsem si vysvětloval jako statické zpoždění uvnitř čipu v závislosti na provozních podmínkách (zatížení, napájení, teplota, ...), ovšem spíše to souvisí se zákmity při přeběhu zmíněného /RAS do nuly, protože ta adresa se opravdu za běžného provozu (a nízkých teplot a zatížení) vzorkuje pár jednotek nanosekund "po". Což s ohledem na poněkud malou rychlost přeběhu signálu /RAS v PMD-85 není nakonec zase takové překvapení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 08.05.2021, 20:26 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3748
Has thanked: 269 times
Been thanked: 447 times
Důležité je, že se to blíží do finále a věřím že ta "produkční" verze bude fungovat velmi dobře. A já žádné ztracené 4 týdny života nemám, v mezidobí se zabývám též intenzivní tvorbou dalších věcí, které mě posouvají kupředu :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 08.05.2021, 23:23 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Protože mi pořád nedalo pokoj pomyšlení na změněný předstih VIDEO před /RAS u trojkové řady PMD 85, tak jsem si rozkreslil do časového diagramu poměry na výstupu z obvodu 74164. A ono to odpovídalo Matějkovu diagramu. A pak mě napadlo, jestli o těch pár nanosekund posunutý OSC nezkracuje u PMD 85-3 všechny výstupy z obvodu 74164 o délku jedné periody signálu OSC. A taky že jo. Namísto činitele plnění 5/9 mají všechny výstupy plnění 4/9. A tím se posouvá změna signálu VIDEO přesně do okamžiku, kdy /RAS padá do nuly. A tím je vše jasné. Autoři trojkové verze PMD-85 se dost morbidně přiblížili hazardnímu stavu při vzorkování adresy signálem /RAS.

No, hlavně že víme přesně, kde je zakopaný pes. Protože pak už je řešení jednoduché. Tedy prozatím teoreticky. Ale v zásadě signál pro inkrementaci kaskády čítačů 4x7493 budeme brát nikoliv od signálu PIXEL0 ale od invertovaného signálu PIXEL2. Ale ono je vcelku jedno, co to bude za signál, prostě ten okamžik inkrementace čítačů musíme o jednu či dvě periody signálu OSC urychlit. To by měl být univerzální lék pro ta PMD 85-3, která budou vzdorovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 09.05.2021, 09:35 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Ještě schéma finální verze Colorace64 rev. 1.5 pro nedělní rozjímání.


Přílohy:
schema1_5.png
schema1_5.png [ 88.57 KiB | Zobrazeno 3851 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 09.05.2021, 19:21 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Dnes jsem vyzkoušel na PMD 85-3 "urychlit" signál VIDEO (a s ním i kaskádu čítačů adresy videoprocesoru) o jednu periodu OSC, tedy o 50nsec. Podle časového diagramu p. Matějky a faktického zapojení 74164 v PMD 85 by se toho mělo dosáhnout teoreticky tím, že vstup prvního čítače 7493 odpojím od hradla NAND (puls 0. pixelu) a přepojím jej na výstup QE (pin 10) obvodu 74164. Tím se posune pouze ta kaskáda čítačů a signál VIDEO. Nic víc.

Takže jsem modul Colorace64 rev. 1.4 vrátil do stavu, kdy se objevovaly mírné poruchy v obraze (tedy originální stav, který by na PMD 85-2A normálně fungoval, ovšem na trojce ne) a provedl ono přepojení obvodu 7493. A najednou začal modul Colorace 1.4 fungovat.

Takže pokud má někdo originální konstrukci Colorace podle zapojení autora nebo RM-Teamu nebo mé zapojení rev. 1.3 a provozuje to na PMD 85-3, tak to zmíněné přepojení by mělo (doufám) problémy vyřešit. Ovšem těm, co jsem poslal modul verze 1.3, těm samozřejmě pošlu modul verze 1.5. Přeci jen se vývoj na tom modulu podepsal v kladném slova smyslu a stojí to za to. Navíc to mají v ceně a já tak jako tak ty plošné spoje objednávat budu, protože na modulu nestrpím žádné drátové propoje a překřížené dráty ke konektoru DIN7 :)

Kdo si ale bude chtít pohrát, může vyzkoušet a potvrdit opakovatelnost a univerzálnost té úpravy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 09.05.2021, 21:39 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3748
Has thanked: 269 times
Been thanked: 447 times
A bylo by možné pro nás blbější na zapojení graficky zveřejnit který bod kam připájet? :-) Já bych to rád vyzkoušel ale nerad bych něco odpálil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 09.05.2021, 22:41 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Takto jsem to zapojil na svém PMD 85-3 a ono to jede... Úpravy jsou žlutou barvou, v místě křížku přeškrábnout spoj, oba kolečka propojit.

Odkazuji se na stránky Petra (EC1045) zde: http://www.sapi.cz/pmd-85/pmd85-3.php, jedná se o pravý horní roh plošného spoje.


Přílohy:
pmd3.png
pmd3.png [ 73.67 KiB | Zobrazeno 3753 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 09.05.2021, 23:01 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 915
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Hrome, teď si uvědomuji, že ta úprava přinese ovoce asi až od verze modulu Colorace 1.4 výše nebo u těch originálních typů Colorace, které využívají signál VIDEO. Pak to bude mít smysl. U verze 1.3 to není moc jisté. Na druhou stranu se tím nic nezkazí, spíše naopak. Ty možná Honzo počkej, tu úpravu bys udělal později až v souvislosti s modulem Colorace verze 1.5. Tam budeš mít na výběr.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 318 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 22  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz