OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 11:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 198 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 07.03.2023, 00:32 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 977
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 486 times
Při svých toulkách po internetu jsem náhodou narazil na "střeva" z Teslácké myšky 3WN 166 0x v závratné ceně 9,- Kč za osazený kus (viz první obrázek). Nedalo mi to a pár kousků jsem objednal. Podle originálu jsem k myši překreslil všechny potřebné součástky a díly. Byl to sice trochu boj (hlavně se SolidWorks 2019), ale mohu říci, že se celkem zadařilo. Mechanická část už vypadá v pohodě, clonky se točí a nezadrhávají, tlačítka cvakají, uzávěr kuličky taky padne na místo. Osičky clonek a přítlačné kladky spolu s distančními podložkami jsou z motůrků CD mechanik pro pohyb optické hlavy (průměr 1,5mm), přítlačná pružinka je ze šuplíkových zásob. Všechny ostatní díly (včetně kladek a clonek) jsou vytisknuty na 3D tiskárně. Kulička je z nějaké staré, nefunkční myši.

Takže jsem dospěl do poslední fáze a to elektrickému testu, který provedu v nejbližší době. Možná budu muset upravit pozici drážek v černých držácích osiček s clonkami, ale snažil jsem se je udělat tak, aby výsledný sled signálů odpovídal katalogovému listu myši. Taky musím vyřešit nějaký vhodný kabel. Ale třeba se zadaří nějaký vhodný najít. Tak mi (nám?) držte pěsti!

Pokud se mi vše povede a myšák bude funkční, veškeré podklady pro 3Dtisk dám v balíku na FTP server fóra.

Petr

P.S.: na modelu ze SolidWorks trčí část tlačítek nad vrchní díl myši - tlačítka jsou nakreslena a tisknuta naplocho a podle zářezu v modelu se trochu přiohnou, aby pružila proti vrchnímu krytu.

P.


Přílohy:
Poznámka: DPS myši z netu
3WN_DPS.jpg
3WN_DPS.jpg [ 42.83 KiB | Zobrazeno 4090 krát ]
Poznámka: Model v SolidWorks
3WN_SW.png
3WN_SW.png [ 542.78 KiB | Zobrazeno 4090 krát ]
Poznámka: Součásti myši
3WN_díly.jpg
3WN_díly.jpg [ 427.48 KiB | Zobrazeno 4090 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 07.03.2023, 00:33 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 977
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 486 times
A ještě jeden obrázek "osazené" DPS mechanickými díly.

P.


Přílohy:
Poznámka: Nastrojená DPS
3wn_vnitřek.jpg
3wn_vnitřek.jpg [ 398.09 KiB | Zobrazeno 4089 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 07.03.2023, 20:02 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 785
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Pokut jde o kabel tak vhodný našel Libor L.A. takže bych se ho poptal …

Teda super práce, čumím že šli vytisknout ty clonky … je pravda že jsou docela hrubé ale i tak …

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 07.03.2023, 20:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Vazne pekny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 07.03.2023, 20:18 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Nádhera. Alespoň na fotkách to vypadá super. To muselo dát hodně práce. Doplním tedy zmíněný kabel: https://www.buerklin.com/en/p/kabeltron ... 0/92F6824/

A kdo by neměl plošné spoje, ty zase mám nově vyrobené já. I když já jsem už změnil ta tlačítka, protože originály jdou moc ztuha. Foto s dovolením od krupkaje:


Přílohy:
IMG_6633.jpeg
IMG_6633.jpeg [ 136.28 KiB | Zobrazeno 4011 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 07.03.2023, 21:19 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 977
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 486 times
Díky za reakce.

Ty clonky mě, upřímně, taky překvapily, ale vyšly fakt docela dobře. Tisknuto tryskou 0.4mm po vrstvách 0.1mm, zkoušen PETG i PLA. Při použití jemnější trysky by asi vypadaly ještě trochu líp, ale možná by se musel trochu změnit design. V nejhorším případě bych je zkanibalizoval z nějaké jiné myši (stejně jako kuličku). Ještě uvidím, jak se celá optická soustava bude chovat.

Za tip na kabel každopádně děkuju. Zkusím objednat nebo dohledat podobný.

Jinak osazené desky jsem koupil tady. A teď koukám, že zdražili na 17,- korun - lumpi. Netuším, kolik jich ještě mají. Původních tlačítek mám dost. Samozřejmě, že tlačítka mají své "mouchy" a bylo by lepší je vyměnit. Musí se pak upravit model tlačítek pro tisk.

Práce to dalo přiměřeně (dělal jsem i horší projekty). Netvrdím, že je to přesná replika, ale je to dost podobná kopie. A jak už jsem psal, nejvíc jsem bojoval s rozmary SolidWorks - někdy je to děs běs, že bych noťas prohodil oknem. Výborné na něm je, že si můžu jednotlivé díly poskládat dohromady a ověřit si, že je všechno správně na svém místě a zapadá to do tam, kam má. Ale učím se pomalu myslet jako on a tak se snad postupně spřátelíme. Ale některé jeho "duševní" pochody asi nepochopím nikdy.

Petr


Přílohy:
Clonka.jpg
Clonka.jpg [ 205.21 KiB | Zobrazeno 3992 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 07.03.2023, 23:00 
Online
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
Tady se imho nabízí kombinace projektů aneb použít Liborovo pcb s moderními spolehlivými spínači a dle potřeby jen lehce doupravit krytky RaceSoftovy 3D krabičky aby to šlo dohromady a manufaktura na myši může začít fungovat. Hrát miny nebo Funny fruits na živém PMD s touhle myší je luxusní zážitek, protože teprve tam člověk docení jak kvalitní práci s 2 MHz 8080 Libor L.A. odvedl a zároveň myš přináší možnosti kontroly, které žádná další dobová periferie nemá.

Že ty clonky nejsou jako z lisu je podle mě celkem šumák vzhledem k rozlišení těch myší a možnostem počítačů, ke kterým se dají připojit. PMD 85, FK-1, SAPI, nějaké ty XT klony a TNSka... Oproti pingpongovce se zavíracími špendlíky coby spínači je to pořád vrchol přesnosti s vysokým rozlišením. Ještě PP-01 by si myškovou hru zasloužilo, tam by to mohlo být hezky pixelově barevné bez barevných přesahů z PMD do kurzoru :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 08.03.2023, 01:10 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Nemít nativní optickou myš upravenou na TTL Amiga, tak už jdu do toho a kutím myš Tesla :)

K clonkám - nedalo by se to vyřezat laserem z tvrdého černého papíru, nebo plastové fólie? Myslím, že by to stálo za pokus bude-li to proveditelné. Další možnost jsou lepty z mosazi, vláčkaři tak dělají různé malé detaily, ale to je poměrně pracná metoda. Laser mi přijde dostupnější.

A i kabel se dá vyrobit "na koleně" https://cygnus.speccy.cz/obrazky/amouse ... 0dpi_1.jpg

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 08.03.2023, 08:40 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 403
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
RaceSoft píše:

Jinak osazené desky jsem koupil tady. A teď koukám, že zdražili na 17,- korun - lumpy. Netuším, kolik jich ještě mají.

Petr


Ale mají jich dost, občas tam zajdu, mám to kousek. Jsou to původní zásoby z Tesly prodejny v Teplicích.. Mají plný sklepy dílů, tam bych se chtěl někdy podívat... :-) Ze zajímavějších věcí tam mají třeba šňůry 220V s Tesla konektorama, nepoužitý AT zdroje, starý Teslácký patice pod IO a podobně.. Patrně by se tam našel i ten správnej kablík k té myši... Já tam koupil třeba MHB8255AC za 55korun, ale ten už není :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 08.03.2023, 13:44 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 977
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 486 times
Kabel jsem nějaký 9x28 AWG (a ještě 7x28 a 7x30 AWG) objednal u číňana za cenu, které nerozumím - uvidím, co mi za ty peníze přijde.

2zxcygnus: ten pletený káblík vypadá moc pěkně. Kdysi jsem si pletl ke krokovým motůrkům, ale ty byly jen 4 žílové a tady potřebuju 9 žil. Ale určitě nějaký návod na upletení na netu taky je. Kolega v práci si malou laserovou řezačku nedávno pořídil, tak to můžu z nějakého kartonu nechat zkusit udělat. Zatím otestuju ty vytisknuté a uvidím.

2Clouseau: mám to stejné, takové sklady mě taky vždycky lákaly. Tam musí být různých pokladů!

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 08.03.2023, 20:58 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
RaceSoft píše:
...potřebuju 9 žil. Ale určitě nějaký návod na upletení na netu taky je...
Přiznávám, že můj kablík je pouze 8 žilový, třetí tlačítko jsem nezapojoval, protože u Amigy, PMD 85, ani u ZX Spectra pro třetí tlačítko nemám využití (v myši pod kolečkem zůstalo) a i obě moje tovární TTL myši jsou jen dvoutlačítkové i když červená třetí tlačítko má, tak v jejím kabelu vodič chybí.

Nejprve jsem zkoušel pár cm z nějakých odpadkových vodičů a pak jsem udělal dva kabely z tenkých, tuším z rozpleteného LPT prodlužováku a ten na fotce vyšel barevně hezčí. Druhý strakatější a méně výrazný na využití čeká. Mám ještě jednu takovou myš bez PS/2 kabelu a jestli v ní bude fungovat alespoň ten snímací čip, tak z ní třeba taky bude TTL myš s kvadraturními výstupy. (plus jeden 6 žilový kabel pro RS232) Z 9 by to mělo být taky možné, viz https://cesketradice.cz/pomlazka-z-9-proutku-tatar/

Z těch 8 vodičů je to překvapivě ohebné a příliš se to neliší od továrního PS/2, nebo USB kabelu. Ale bude to zranitelnější, protože jen jedna vrsta izolací.

Mimochodem - tradiční rootovská UTP pomlázka https://www.root.cz/galerie/pomlazka-z-utp-kabelu/0/

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 20.04.2023, 13:27 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 977
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 486 times
Konečně jsem se dokopal ke kompletaci myšáka.

Kablík jsem, asi zatím, udělal ze starého kabelu k tiskárně - jsou v něm dostatečně tenké vodiče. Ty jsem protáhnul silikonovou hadičkou o průměru 3,5mm. Byl to sice očistec, ale zadařilo se. Asi by šla použít i klasická tenkostěnná bužírka, ale tu jsem nikde rozumně v požadovaném průměru nenašel. Výsledkem je docela příjemně měkký a ohebný 9-ti žilový kablík.

Dneska jsem to tedy pospájel dohromady, udělal redukci pro logický analyzátor a... jeden fototranzistor KPX80 byl v křemíkovém nebi. Po jeho výměně začal LA produkovat rozumné průběhy signálů. Sice jsem ještě musel trochu pohnout jedním fototranzistorem, aby se srovnala vzájemná pozice signálů, ale teď už to vypadá OK. Na přiloženém výstupu z LA je část průběhu signálů při pohybu myši po kružnici. Tlačítka také tlačítkují, ale nejsou zobrazena.

Ve spolupráci s FK-1 jsem to zatím netestoval, protože mě trochu zlobí. Ale věci do něj už jsou objednané, tak snad brzy.

Petr


Přílohy:
komplet.png
komplet.png [ 1.44 MiB | Zobrazeno 3397 krát ]
3WN16605_1.png
3WN16605_1.png [ 12.99 KiB | Zobrazeno 3397 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 20.04.2023, 13:58 
Online
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
Pěkná krysa :like: Ještě tak mít optiku co by emulovala rozlišení této kuličkovky a bylo by to dokonalé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 20.04.2023, 23:11 
Online
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
Ještě technická - nehodláš náhodou pár těch krabiček vytisknout navíc? Já bych si totiž klidně jedno či dvě těla postavil, tahle myš běhá na PMD 85, FK-1 a TNS, předpokládám že technicky není žádná bota i pro Z256 a myšku mám jenom jednu (originál Tesla jen už s 9pinovým Canonem což je ostatně mezi těma dvěma modely jediný rozdíl).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3WN 166 0x
PříspěvekNapsal: 21.04.2023, 07:05 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 977
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 486 times
Abych řekl pravdu, takhle jsem o tom neuvažoval. Slíbil jsem, pokud to bude vše fungovat, že zveřejním všechny potřebné modely pro tisk. Třeba se mi to přes víkend podaří a pověsím to na FTP. Tisku vlastnímu se vyloženě nebráním, ale nejspíš by to bylo bez čištění a ladění - to už by sis musel došmrdlat sám... Bylo by to jako stevebnice plastového modelu letadélka :-).

P.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 198 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz