OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 17:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 635 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 43  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 01.08.2022, 19:13 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
look:
Na FK-1 je 16KB ale v 4x2732 (po drobné úpravě). Pokut uděláš nějaké schémátko jak udělat redukci na něco modernějšího tak tu redukci spáchám (ideálně tak aby se nemusela měnit ta dekódovací PROM). Nechce se mi nad tím přemýšlet.

...
Odkaz na EKL-1 jsem už dával jen EKL-1 simuluje CONSUL 259.11 která má podání ruky, a také je přímo EKL-1 určená na nasazení na JPR-1x. CONSUL 262.3 nemá podání ruky, takže bud se bude muset upravit kód v MCS x51 nebo dodělat šidítko co bude simulovat to podání ruky. Jinak to zapojení EKL-1 je primitivní takže to překreslit není problém (asi je aneb u MCU je šutr a dvě keramiky což je pro některé rudý hadr na býky a taky to používá prehistorický MCU co nedá levou zadní 4K video …).

Zdrojový kód by se od EKL-1 taky našel jen na DPS pro EKL-1 je prohozen spodní a horní nibl … aneb to tak vyšla lépe DPS.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 01.08.2022, 19:23 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 959
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
OK, schéma tedy překreslím, nějakou desku taky udělám. Pokud bude k dispozici náplň pro Atmela, tak je to v pohodě.

P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 01.08.2022, 20:57 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2571
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
Kdyby bylo nejhůř, tak připojit PS/2 klávesnici přes arduino bastl, by asi taky nebyl problém...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 01.08.2022, 21:36 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
vanthomas píše:
Kdyby bylo nejhůř, tak připojit PS/2 klávesnici přes arduino bastl, by asi taky nebyl problém...

To snad nééé

V té EKL-1 je něco co je aspoň dobové aneb uvnitř toho ATMELu je "poctivé" jádro 8051 jen v trochu moderním kabátku. A stíhá to s prstem v nose.

No aby se u toho aruina nezjistilo, že i s řadově větším výkonem nestíhá aneb variace na BASIC z 8 bitu … to arduino mi připomnělo jednu studentskou práci kdy pomocí aruina řídil tiskárnu BT-100 a to arduino nestíhalo mimochodem to aruino bylo řadově výkonnější než 8080A na 2 MHz. Zádrhel byl v tom, že se zdrojoví kód překládal za pochodu jak basic na 8bitu … nakonec si to chlapec asi uvědomil, že v závěru napsal něco ve smyslu, že by to chtělo jiný programovací jazyk. Co to bylo za programovací jazyk si nepamatuji.

Občas mám pocit, že programátoři by měli nafasovat, a to na ně budu hodný, IBM 360 a FORTRAN 66 a napsat v tom databázi pracující převážně s textem.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 01.08.2022, 22:19 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 580
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 90 times
ještě jsem našel originál zdroják ROMky pro MACroassemler - jak se dochoval někde na disketách

zajímavostí je, že původně bylo umožněno bootovat z obou mechanik (z nějakého důvodu odebráno) a byla tam i chyba v rutině WR.DT2 - překlep * místo +
přepis je původní, jen jsem překódoval a doplnil češtinu kde nebyla, s původním komentářem
z důvodů GDPR odstraněn kontakt na autora

vypadá to, že to psalo víc lidí (nebo je to od někud převzaté), protože ani autor sám neví na co se nastavují některé proměnné co se pak nepoužijí - možná byl před FK-1 nějaký jiný prototyp nebo inspirace (pro ten řadič z 8255) - je to vidět na 2 místech původního komentáře
Taktéž jsou zbytečné rutiny Conout a Type (nic nezobrazí, chybí výkonná rutina).

odladěno a vyzkoušeno v ASW 1.42, soubor FK1_rom vygeneruje funkční část obsahu dochované epromky


Přílohy:
ROM.zip [9.93 KiB]
17 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 01.08.2022, 22:25 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 959
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Od EC1045 (veliká úcta) jsem obdržel gerbery pro obě varianty FK-1 - jak repliky tak i mírně upravené desky. Zkusmo jsem zadal do kalkulačky u JLCPCB a cena 1 desky vycházi následovně (pro obě varianty, pochopitelně):
při 5 ks desek 8,00 USD
při 10 ks desek 6,98 USD
při 15 ks desek 6,85 USD
Ceny jsou bez dopravy (pro 15 desek cca 49 USD - váha přes 3kg), poplatků a DPH (cca 1/3 ceny desek). Pokusný výpočet pro 15 desek vyšel na necelých 190 USD, což je necelých 13 USD/deska. Cenu, prosím, brát trochu s rezervou. Než bych desky objednával, hodil bych sem přesnější kalkulaci.

Upravenou desku bych nechal udělat s obligátní zelenou nepájivou maskou a bílým potiskem (diskuzi se nebráním...), případnou repliku 1:1 BEZ nepájivé masky a potisku, pouze s HASL.

Zároveň jsem se s EC1045 domluvil, že překreslím schéma a desku EKL-1 (redukce PS/2 klávesnice místo Consul 262.3) do EAGLE tak, aby jej bylo možné připojit přímo plochým kabelem se samořeznou paticí k příslušnému konektoru na FK-1. Bude ale nutná drobná úprava stávajícího FW, kterou bych měl taky zvládnout. Desky bych nechal vyrobit v dávce s DPS pro FK-1 - cena bude zanedbatelná - malá deska a udělám panelizaci, tak se jich vejde hodně.

Prošel jsem vlákno a dospěl k tomuto seznamu:

UPRAVENÁ deska:
RaceSoft
shark800
mysiak001
Silicon - 2x
look

NEUPRAVENÁ deska:
RaceSoft
Jirka Holub

Kterým je to jedno nebo se konkrétně nevyjádřili:
BumBum
MilasPce
MHB - 2x
Kamil_HK - 2x
vanthomas

Tuto poslední skupinu prosím, aby konkretizovali svůj požadavek - jestli upraveno nebo replika.

Pokud jsem někoho přehlédl/zapoměl, tak se co nejupřiměji omlouvám :angel: a prosím o připomenutí se mi.

Nedokáži říct, jak moc rychle splím domácí úkoly ohledně EKL-1, ale snad to nebude trvat moc dlouho (tenhle týden mám celkem výživný, příští a část přespříštího týdne zasloužená dovolená na zotavenou - no, a po ní si půjdu odpočinout do práce :D ).

Snad jsem na nic nezapoměl a moc jsem to nepomotal. Kdyby cokoliv, neváhejte se zeptat, klidně přes SZ, co budu vědět zodpovím, ostatní zjistím: "Vaše dopisy v koši nekončí" :lol:

Petr

P.S.: Uff, to jsem zase zplodil elaborát... :suicide:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 01.08.2022, 22:46 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Tak to nevydržím a to bych se s dovolením taky dvěma upravenými kousky FK-1 přidal jestli deska vyjde na 13$ :-). A 3 kusy EKL-1, ta se myslím ještě bude hodit u Z256. :god:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 01.08.2022, 23:35 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ta varianta konvertoru z PS/2 na CONSUL 262.3 bude docela odlišná, takže bych ji nazýval jinak třeba EKL-FK nebo úplně jinak.

EKL-1 je specifiky navržená pro SAPI-1 na nasazení na konektor desek JPR-1x a simuluje CONSUL 259.11. Tu EKL-1 jsem dával jako vzor s tím že se bude muset pro potřeby FK-1 upravit

Klávesnice CONSUL 259.11 a CONSUL 262.3 se dost liší, i když jsou obě ASCII. To nejen vzhledem ale i rozhraním a to dost zásadně.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 02.08.2022, 02:45 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2571
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
RaceSoft píše:
Tuto poslední skupinu prosím, aby konkretizovali svůj požadavek - jestli upraveno nebo replika.

Když na to koukám a při vědomí, že druhé kolo těžko kdy bude, tak pro mě určitě jednu modernizovanou a pokud dojde i na repliku, tak bych se taky jednoho kousku ujal :)

[OT]
EC1045.01 píše:
To snad nééé

V té EKL-1 je něco co je aspoň dobové aneb uvnitř toho ATMELu je "poctivé" jádro 8051 jen v trochu moderním kabátku. A stíhá to s prstem v nose.

No aby se u toho aruina nezjistilo, že i s řadově větším výkonem nestíhá aneb variace na BASIC z 8 bitu … to arduino mi připomnělo jednu studentskou práci kdy pomocí aruina řídil tiskárnu BT-100 a to arduino nestíhalo mimochodem to aruino bylo řadově výkonnější než 8080A na 2 MHz. Zádrhel byl v tom, že se zdrojoví kód překládal za pochodu jak basic na 8bitu … nakonec si to chlapec asi uvědomil, že v závěru napsal něco ve smyslu, že by to chtělo jiný programovací jazyk. Co to bylo za programovací jazyk si nepamatuji.

Občas mám pocit, že programátoři by měli nafasovat, a to na ně budu hodný, IBM 360 a FORTRAN 66 a napsat v tom databázi pracující převážně s textem.

Zas tak zlá věc to není, pořád je to osmibitová Atmega :) Jazyk je většinou Wiring, framework napsaný v C++. Na spoustu blbostí dostačující věc (tvořil jsem v tom kdysi třeba programátor 2708, když nic jiného nebylo).
Když to přestane stíhat, dá se přejít třeba na to C++.
A Fortran snad netřeba, opravdový programátor přece dokáže psát fortranovské programy v libovolném jazyce :twisted:
[/OT]

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 02.08.2022, 07:41 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1584
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Prosím si upravenou verzi, mám origo myš s Canonem

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 02.08.2022, 08:40 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1584
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Koupím 8ks RAM 2118, prosím kdo máte navíc.
Dotaz pro odborníky: Stačí aby měly pro FK-1 400nS ?

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 02.08.2022, 08:57 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Už jsem tu psal, dej tam 4164 a volnej adresovej drát někam připoj, GND, nebo VCC.

Nic nebrání tomu, aby to bylo už na tišťáku.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 02.08.2022, 09:14 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1584
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
To by bylo super volnou adresu propojit na IO94 pin7 na pokusy.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 02.08.2022, 09:27 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
danhard píše:
Už jsem tu psal, dej tam 4164 a volnej adresovej drát někam připoj, GND, nebo VCC.

Nic nebrání tomu, aby to bylo už na tišťáku.


Má pravdu ten spoj by tam nebyl problém natáhnout (vývod 9) v nouzi tam půjdou udělat drátové propojky … přesněji tam na hulváta připájet holý drát přes celou řadu 2118 aneb na vývodu 8 je VCC.

Spíše by byl opruz s knihovnou aneb aby neřvala kontrola …
MilasPce píše:
To by bylo super volnou adresu propojit na IO94 pin7 na pokusy.


Nebo tam mám rovnou osadit „4164“ přeznačené na 2118 s tím že ten spoj nikam nepovede … a podle toho co komu bude vyhovovat si tam případně dodrátuje ??? Na to 74LS253 se asi nedostanu.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 02.08.2022, 10:07 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1584
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
To dáš
Příloha:
fk1 v03.jpg
fk1 v03.jpg [ 98.53 KiB | Zobrazeno 263 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 635 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 43  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz