OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 02.03.2021, 20:01 
Offline
Kecka

Registrován: 16.08.2018, 15:10
Příspěvky: 69
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
6 sloupců jako 6 znaků ? Na každé straně ? Co k tomu připojuješ za počítač ?
Co se týče šířky, tak já jsem měl přesně opačný problém, měl jsem obraz úzký. Nastavení šířky obrazu je už z výroby, ve schématu TL4 a je zalepená, nejde s ní hnout.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 02.03.2021, 20:06 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ano, posledních 6 znaků. Ale to bylo asi napětí pěkně přepálené, blbě jsem měřil. Našel jsem si jinou zem, nastavil 10,74V aby to vylezlo k optimu a od té doby se obraz pěkně vleze na obrazovku. Ovšem objevila se mi jiná vada, která se při prázdném displeji neprojeví. Obraz se v cca spodní třetině dole a v prvním řádku nahoře trochu třese do stran. Když vypnu přepínač 75 ohmů vepředu doleva, tak se obraz uklidní ale není tak ostrý (to ale bylo tak vždycky). Změna jasu a zejména kontrastu má dále při 75 ohmech výrazný vliv na soudečkovitost - když se přidává, soudečkovitost zesiluje a naopak. Když se jas sníží pod určitou mez, obraz začne na 75 ohmů lehce ve spodní třetině poskakovat do stran, když se jas zvýší, tak toto chování zmizí. Jas musí být spíše silnější než optimální. S vstupem na přímo toto chování se soudečkovitostí ani třas nenastane. Dělá to i na přímo když je obraz dynamicky se měnící, jen statický je na tom lépe. Čím prázdnější obrazovka, tím líp. Plnější = silnější negativní dopady.

Připojuji fyzické PMD 85-3 a PMD 85-2 abych měl nějaké srovnání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 02.03.2021, 21:06 
Offline
Kecka

Registrován: 16.08.2018, 15:10
Příspěvky: 69
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Já jsem cvičil se ZX a tam je poměrně široký border...
Předpokládám, že jsi našel i ty zbylé trimry, kterými se řídí výška, vertikální a horizontální synchronizace. Těmi bys měl být schopen obraz posunout, dost pravděpodobně se zbavíš i toho třasu.
Jinak velikost obrazu se mírně mění podle toho, zda zobrazuješ bílou plochu nebo černou. To je ČB televizí normální. Když změníš plochu z bílé na černou nebo naupak, musíš seřídit jas. Ale kvůli tomu jsi to přece kupaval, ne? :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 02.03.2021, 21:50 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ten monitor jsem měl od prakticky nového a v těch šťastných dobách se obraz rozhodně nezprasil ani fyzicky nezměnil i když jsem obrazovku vyplnil bílou barvou nebo textem, takže mě to třesení se poměrně krká. Ladící trimry jsem ještě zapojil do procesu a skoro se to podařilo odstranit, ale přesto ta geometrie není úplně jak by měla být - chtělo by to zkušenějšího trimovače a vyházet ty kondíky a psát opět rok 1990 a ne 2021 aby to zase bylo nové :-). Nicméně po seřízení zdroje na vzhledem ke kolísání prakticky správnou hodnotu cca 10,8V se obraz výrazně vylepšil a ty trimry to už jen trochu dolaďují a nemusí to samy zachraňovat :-). Já bych do toho normálně vůbec nezasahoval ale když se ty trimry kromě toho jednoho na regulaci napětí rozsypaly na elementy a první kondíky začínají kvést, tak co mi zbývá...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 02.03.2021, 22:21 
Offline
Kecka

Registrován: 16.08.2018, 15:10
Příspěvky: 69
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Neviděl jsem co ti to dělá, ale možná si jenom nepamatuješ. Já jsem ten monitor taky míval, ale rodiče mě donutili ho prodat, když přišla doba PC. Když jsem to PMD koupil na Aukru, až s krátkým používáním jsem uvědomil-vzpoměl, jaký to býval opruz ;-)
Btw. jsem taky povyměňoval kondenzátory, ale ukázalo se, že jsou všechny vpořádku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 07.03.2021, 16:53 
Offline
Radil

Registrován: 24.12.2014, 16:11
Příspěvky: 424
Has thanked: 31 times
Been thanked: 100 times
Vodorovné cukání obrazu závislé na jeho obsahu můžou dělat dvě věci. Buď máš moc velký vstupní signál, a separátor synchronizace je přebuzený.
Nebo nějaký problém, asi kondenzátor kolem A250D, na modulu S.
Nejprve ale zkontroluj napětí napájení a jestli závada není způsobena nevhodným nastavením trimrů.
Jeden posouvá obraz vodorovně a druhý nastavuje frekvenci - měl by být uprostřed mezi polohami, kdy se obraz začíná rozpadat do pruhů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 07.03.2021, 16:55 
Offline
Radil

Registrován: 24.12.2014, 16:11
Příspěvky: 424
Has thanked: 31 times
Been thanked: 100 times
v nejhorším pošli video, jak to vypadá


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 07.03.2021, 22:36 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
omikron píše:
Vodorovné cukání obrazu závislé na jeho obsahu můžou dělat dvě věci. Buď máš moc velký vstupní signál, a separátor synchronizace je přebuzený.
Nebo nějaký problém, asi kondenzátor kolem A250D, na modulu S.
Nejprve ale zkontroluj napětí napájení a jestli závada není způsobena nevhodným nastavením trimrů.
Jeden posouvá obraz vodorovně a druhý nastavuje frekvenci - měl by být uprostřed mezi polohami, kdy se obraz začíná rozpadat do pruhů.


Díky za rady, napětí regulované trimrem P1 jsem posledně nastavil na cca 10,74 V. Ono se monitor zapne a obraz chvíli lítá jako blázen. Pak se uklidní ale je posunutý šikmo do strany (do prava). A následně se více a více srovnává do správného tvaru až ve finále když je obrazovka relativně volná je docela ucházející a na správném místě. Jako by tam byl kondenzátor co se postupně naformuje z nějaké nízké kapacity zpět na kapacitou ještě ucházející hodnotu. To se zeptám - co je v tom monitoru separátor synchronizace a jak se dá nastavit?

A druhý problém - když se obrazovka vyplní bílou, tak od určitého momentu když se zaplní dostatečná plocha (řekněme trochu nad 1/2 plochy) se obraz opět rozhodí a prohne do tvaru <. Ale nelítá to, jen je zdeformovaný. Toto vydrží do okamžiku, kdy se obrazovka zase vyprázdní a obraz se opět vrátí zpět do +/- správného tvaru.

Ty kondenzátory tam jsou 30 let staré a dlouhou dobu to bylo na půdě, kde v létě bylo vedro a v zimě mráz což jim jistě dvakrát nepřidá. Jenže protože nemám vůbec nic na měření jak vypadá signál a jak ho monitor zpracovává, tak neurčím ani zda to nedělá třeba to PMD nějak, nebo je to čistě v monitoru. Kondenzátory mám každopádně v úmyslu vyměnit všechny, můžou být dobré ale spíš nejsou. Zatím sice jen jeden viditelně trošku vykvetl a zbytek ne ale prostě to už dohromady moc dobře nefunguje, ty jejich kapacity se už asi příliš rozlezly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 07.03.2021, 23:04 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 782
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Elektrolytické kondenzátory nemají rádi mráz, takže pokut hodně zmrzly tak to mají za sebou.

PMD 60 je vykastrovaný TVP a TVP mají problém udržet synchronizaci pokut je tam moc bílé, takže to je vlastnost ne závada. On taky ten signál co leze z těch našich miláčků není pro TVP nic co by jim extra vyhovovalo. Byt to poctiví monitor tak s tím nemá problém.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 08.03.2021, 01:07 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Tak jsem objednal novou baterii elektrolytů tak se uvidí co to s obrazem udělá :-). Jen je něco i ve vysokonapěťové části ale tam jsem neviděl kapacity a letovat o půlnoci nebudu :-D.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 08.03.2021, 17:53 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 782
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ještě k tomu nestabilnímu obrazu, aneb že obra poskakuje je působené dvěma vlivy a to tím že se rozchází snímková frekvence s kmitočtem sítě a potom vliv magnetických polí od síťového transformátoru. Toho lítání obrazu (velmi nepatrné nahoru a dolu) jsem si všiml i moderní BTVP s CRT obrazovkou a s čistě pulzním zdrojem. Úplně jiná liga je vliv magnetických poli, mám MERKUR 2 postavený rovnou na roštu JZS-1A (SAPI-1) a tam vychází síťový transformátor z TVP a síťový transformátor ze zdroje ZDR-1A skoro nad sebe. Při správné konstelaci lítá pravý dolní roh cca 1cm, Náprava je jednoduchá u jednoho ze zařízení se otočí vidlice (TVP)/zásuvka (ZDR-1A). Hol rozptylové magnetické pole transformátorů. Pokut se sečtou tak to lítá jak u šílenců pokut se odečítají tak je to snesitelné.

Jinak pokut se chceš, ujisti, že to malé chvění je opravdu od sítě tak ten monitor napájej z baterie (auto baterie). Pokut se nepletu tak PMD-60 vychází z TVP PLUTO a TVP PLUTO, MERKUR má možnost napájení z autobaterie (12V).

Pokut zabrousím do měřící techniky tak například u ICL 7106/7 jsou pro 50Hz a 60Hz uvedené jiné účastky pro oscilátor aneb jsou voleny tak by měření trvalo celé násobky period kmitočtu sítě. Jinak z toho obvodu nejsi schopen dostat tu přesnost co má deklarovanou. Profesionální precizní měřicí přístroje se bud napájí z baterie nebo síťový zdroj je složitý jak mlátička.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 08.03.2021, 23:18 
Offline
Kecka

Registrován: 16.08.2018, 15:10
Příspěvky: 69
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Jestli se ti chvěje statický obraz, je asi něco špatně. Mě přijde, že ho mám u obou stabilní. Až povyměňuješ ty rozbité součástky, natočíme video, a poměříme si je ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 09.03.2021, 08:04 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ok :-D. Obraz se už ani tak nechvěje když uběhne nějaký čas ale začne se deformovat. Já si udělal sadu fotek i videa tak to porovnám po výměně. Dnes by mi měly dorazit nové součástky, hyn sa hukáže... Jen mě prudí že všude jsou axiální kondíky, které v lepším případě stojí 10x tolik a v horším i 20x než obyč radiály. No ale smršťovací bužírka to jistí :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 09.03.2021, 21:24 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Jak by řekla Jolanda, imperialistické kondenzátory udělaly velký špatný... Obraz je v čudu, ani pořádně nejde seřídit aby bylo něco vidět. Když vypnu přepínač 75 ohmů doleva, obraz se zlepší, jde číst jak tam běhá text ale jak ho přepnu doprava, tak je konec, jen takové šumění bodů. Není to náhodné šumění ale přečíst nejde nic.

Naprázdno s vypnutým spínačem obrazovka udělá několik černých svislých čar. Tak to mě poněkud rozladilo...

Edit: Hned jak jsem si vylil srdéčko, obraz se poměrně vylepšil (asi se to už zahřálo) ale mimo na první pohled lepší ostrosti je to cukáním +/- to samé. Tuto je už Czech Human bez měřáku bezmocný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 10.03.2021, 00:06 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Tak jak jsem před hodinkou a půl držkoval, tak teď si to nějak postupně sedlo, kondíky se doformátovaly nebo si televize zvykla na nové střeva a obraz je teď jako bič... Ostrost velmi slušná, takhle si to pamatuju. Dokonce zmizelo i to cukání do boku, jenom nevím proč. :twisted: Uvidím zítra až to zase bude studené co to bude dělat, nicméně kvalita obrazu se v této chvíli nepochybně zlepšila na doposud nedosažitelnou úroveň, tak mě už tak neserou ty extra předražené axiály. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz