OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 10:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Moduli pro IQ151
PříspěvekNapsal: 14.02.2024, 22:34 
Offline
Stydlín

Registrován: 01.02.2024, 12:12
Příspěvky: 8
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
mám několik otázek ohledně modulů s označením UMROM.

Jeden modul BASIC G jen obrazovka klikiháků, druhý sice naběhne, ale jak se pokusím začít psát tak se bud sekne nebo začne házet nesmyslné znaky různě po obrazovce.
Pokud je v počítači BASIC 6 tak počítač funguje (zkoušen na smyčku FOR NEXT) Existuje nějaký prográmek na jejich testování? Asi mi nezbyde nic jiného než vytáhnout všechny EPROM a dát je do patic a experimentovat.

Tady na Foru jsem našel že se místo těchto EPROM dají dát EEPROM. Ty jsou ve stejných pouzdrech?

Kdybych místo těch 2716 chtěl dát 2732, tak máte někdo obsah 74188 pro tyto 4KB EPROMky? Potom by se BASIC G vlezl do 3 kusů, a další pozice použili na nějaký prográmek.

Taky mne zajímá kdyby se do 2 volných pozic napálil nějaký prográmek třeba jednoduchá hra či demoprográmek jestli by se musela dát jiná 74188? Vím že by ty další 2 paměti museli být stejné jako těch 6 (taky 2KB) Na předvedení počítače by to bylo efektní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moduli pro IQ151
PříspěvekNapsal: 15.02.2024, 22:49 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 22:02
Příspěvky: 284
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times
Podle popisu EPROMky ztratily paměť (data) a je třeba je přeprogramovat a nebo nahradit.
Osobně bych je nahradil nějakou větší EPROM třeba 27C128 nebo 256, jen z hlavy teď
nevím jestli to není nějak rozdělené na stránky, ale myslím že to je blok v celku.
Tady najdeš víc informací o modulech.
Když se podíváš na moduly systému AMOS a UMROM tak nejspíš najdeš odpovědi. ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moduli pro IQ151
PříspěvekNapsal: 15.02.2024, 23:05 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
první 4kB neosazené od A000 se používají pro ovladač sitě Variel (možno dát do Basic6 i BasicG), BasicG jsou ty druhé 2 pozice od B000-do BFFF

pozor, C000-C7FF je 2kB volno pro ovladače zapisovačů, tuto oblast je třeba vynechat a neblokovat ani do ní nic neadresovat ať se nepřetláčí moduly na sběrnici

asi nejjednodušší oprava je tam vrátit zpátky 2kB do patic... dělat kvůli Basicům nový modul nebo složité úpravy je mrhání časem

Basic je možno dohrát z SD modulu pokud ho máš... tak samo testovací program - já jsem dělal jen kontrolní součty v přímo v Basicu a kontroloval to oproti tomu samému v emulátoru


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz