OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 17:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: SAPI 1 - časování desky JPR-1Z
PříspěvekNapsal: 12.09.2022, 04:41 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Nemáte někdo praktické zkušenosti s nataktováním desky JPR-1Z na větší frekvenci, než se pouští na sběrnici? Typicky by se mohlo jednat o variantu, kdy na CPU jdou 4MHz a na sběrnici 2MHz, tak jak to Smutný popisuje v ARB6/1985 na straně 213.

Mám totiž (teoretické) obavy, že by při DMA přenosu mohla rozdílná "rychlost" CPU a obvodu 8257 dělat nějaké nepříjemnosti. Zabývám se totiž myšlenkou úpravy karty JPR-1Z tak, aby mohla v třídeskové sestavě CPU/video/řadič disku fungovat jako kompletní CP/M systém, takže by samotná JPR-1Z musela obsahovat i 64kB RAM. Proto na té desce chci odstranit vše, co stejně historicky nefunguje, a zbytek optimalizovat. A ten multifrekvenční chod se mi jeví jako první kandidát na kastraci.

Souběžně s tím bych předělal i minisběrnici pro 3 desky na napájecí konektor 5,5/2,1mm pouze s +5V napájením.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - časování desky JPR-1Z
PříspěvekNapsal: 12.09.2022, 16:48 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 782
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
To zapojení oscilátoru plus to nastavení frekvence umožňuje osadit vícero typu krystalů (odhadem 8, 10,16, 20MHz), pro získání 2MHz.

Když budeš mít RAM na procesové desce tak DMA je jaksi pasé aneb budiče na sběrnici … jedině že by umožňovali při DMA změnit směr.

Zatím jsem na 4MHz variantu nenarazil ale na jedné RAM-1Z mám napsáno 4MHz ale ta deska nejela ani na 2MHz … osazeno ruskými DRAM.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - časování desky JPR-1Z
PříspěvekNapsal: 12.09.2022, 17:19 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
S neprůchodností adresy ze sběrnice zpět na desku CPU mi je to zcela jasné. Ale mám představu, že by ta deska CPU mohla jet ve dvou režimech:

1) neosazená RAM na nové desce ála JPR-1Z

V tomto případě by to byla "obyčejná" JPR-1Z v novém kabátě. 100% kompatibilita.

2) osazená RAM 64kB na nové desce ála JPR-1Z

V tomto případě, jak píše EC1045, do této SRAM nelze přistupovat přes DMA. Navíc by ani SRAM neměla kvůli jednoduchosti zapojení proudově posílené datové výstupy. Ovšem ani jedno ani druhé nevadí, protože v režimu se SRAM by to stejně jelo jen na 3-deskové minisběrnici. A tam už nemá kdo žádat DMA a proudové zátěže datové sběrnice jsou minimální. I v tomto případě by se hlediska funkce (s přihlédnutím k možnému osazení) dosáhlo 100% kompatibility.

Já tedy udělám standardní tříhradlový oscilátor, kde se jednorázově zvolí frekvence hodin volbou krystalu. Hodiny na sběrnici budou identické s hodinami CPU.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz