OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 10:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zpráva o opravě Ondry č. 1470
PříspěvekNapsal: 15.07.2022, 23:35 
Offline
Kecálek

Registrován: 08.11.2019, 17:24
Příspěvky: 130
Bydliště: Beroun
Has thanked: 32 times
Been thanked: 8 times
Od bratrance jsem dostal zažloutlého Ondru v krabici na opravu. Po zapnutí nedělal vůbec nic :-)

První problém byly prázdné EPROMky. Ty jsem vyměnil za větší a čerstvé, přepájel propojku, ale pořád nic.

Další problém byl špatný RESET signál díky vadnému invertoru D26.
Po jeho výměně mi začala startovat testovací ROM.

Monitor ale nic neukazoval a druhá osmice pípání v testu signalizovala problém s pamětí (zapsané 1 přečteny jako 0). To bylo způsobeno špatným signálem RAS díky vadnému hradlu D23. Po jeho výměně už pamět jedničky udržela a test začal pípat hezky v nízkých tónech. Pořád jsem ale nic neviděl.

Resp. viděl během asi jedné pikosekundy po zapnutí takový rozprsklý flek a pak nic. Jak se později ukázalo, problém byl ve vadném registru D31, který přes D37 a D24 držel signál BUSREQ v nesprávném stavu. Na osciloskopu jsem viděl, že daný bit hned po resetu spadne na 0 a drží se tam. Jeho spadnutí z 1 na 0 odpovídalo právě probliknutí onoho rozprsklého fleku. Bohužel jsem tady v té fázi udělal špatné rozhodnutí a příčinu ve spadlém / zaseklém bitu hledal někde dál. To následně vedlo ke zbytečné výměně hradla D36 a obou čítačů D33 a D34 (plus poničení cestičky). No nic, aspoň jsou teď v paticích pro příště :-) Výměna vadného registru D31 způsobila, že jsem poprvé uviděl testovací pruhy.

Radost ale netrvala dlouho, protože se pruhy začaly porůznu ztrácet a zase objevovat. Chvíli na obrazovce nebylo skoro nic, chvíli byly pruhy a chvíli úplnej bordel, aby se za chvíli zase vrátily pruhy. Občas to chvíli fungovalo úplně normálně a při delším běhu byla vidět zlepšující se tendence, až jsem si říkal, jestli se problém nevyřeší sám :-) Nakonec jsem příčinu vystopoval k multiplexoru adresových signálů D19, který měl celkově nízké úrovně (kolem 3V) a když byl na obrazovce bordel, tak byl bordel i v těch úrovních (místo hradeb byly nízkoletící žížaly), konkrétně na pinu 12 (AM5).

Dneska jsem nainstaloval náhradní multiplexor a Ondra začal konečně fungovat. Mám v něm teď ViLi ROM v27. Přes magnetofonový vstup jsem nahrál pár her a MIKOS :-)

Celkově jsem vyměnil 6 prokazatelně špatných IO a bohužel 3 nejspíš dobré.

Moje velké díky patří autorovi testovací ROM, EC1045.01 za překreslení schematu (nejen) Ondry a výrobci mého osciloskopu :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz