OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 26.04.2024, 14:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1B
PříspěvekNapsal: 03.09.2022, 17:49 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 930
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Zase dobře vychází místo napojení na rozvod napájení a blízkost výstupu posuvného registru pixelů. Vždycky je to asi kompromis mezi estetikou a technikou... Uvidím, možná ještě nějaké drobnosti budu měnit. Pokud by se to sešlo, budu na Tvůj návrh pamatovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1B
PříspěvekNapsal: 08.10.2022, 16:24 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 930
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Po osazení rev. 1.0 se na první pokus podařilo zprovoznit toto (viz příloha). Ale jsou tam mouchy. Na těch se pracuje.


Přílohy:
AND-1B.jpg
AND-1B.jpg [ 127.25 KiB | Zobrazeno 2431 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1B
PříspěvekNapsal: 13.02.2023, 17:44 
Offline
Kecálek

Registrován: 24.02.2019, 08:59
Příspěvky: 88
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
Ahoj, můžu se zeptat jak to vypadá s touto kartou?
Už delší dobu nemůžu sehnat originální AND-1 pro svoje sapi-1 a tak bych si rád postavil tvůj novodobý klon na VGA výstup. Pokud je karta ve stádiu funkčního vzorku, měl bych zájem o podklady a desku si vyrobit a odzkoušet. Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1B
PříspěvekNapsal: 13.02.2023, 18:32 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 930
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Abych byl upřímný, od Bytefestu jsem na ni nesáhl, na AND-1B rev. 1.0. Jsou tam nějaké chyby. Něco jsem opravil, ale ne vše. Popravdě - tahle karta je taková zběsilost, že jsem to střelil od pasu, ať mám na čem pokračovat, protože na nepájivém poli bych to neskládal. Zápis i čtení do videoram tuším chodily, ale zobrazování nějak zlobilo - myslím, že každý osmý znak si to vymýšlelo. Zní to nevinně, něco jako "nech pořádně ustálit adresu" - ale tak jednoduché to myslím nebude. Jak dodělám AND-1V rev. 2.1, vrhnul bych se na dodělávku tohoto monstra.

A taky se tam neosvědčilo přílišné zjednodušení dekodéru adresy. V některých situacích, kdy byla na sběrnici "nevhodná" adresa IO, tak to rušilo (sněžení). Prostě ideální kandidát na drátování úprav.

Ale možná bych začal znovu a udělal tu kartu na bázi jádra s plně synchronními sběrnicovými operacemi jako má AND-1Z. Přeci jen - kdo chce koukat na blikání při přístupu CPU, že?

Libor


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1B
PříspěvekNapsal: 13.02.2023, 20:10 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 248 times
Používáš místo 90/93 obvody 192/193 ? Aby se signál postupně nevalil, ale v rámci jednoho pouzdra se to provedlo synchroně najednou?

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1B
PříspěvekNapsal: 13.02.2023, 20:18 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 930
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
V rozkladových obvodech používám 74LS393 a 74LS90. Problém s detekcí koncového stavu čítačů není, pozici pro sync signály raději vzorkuji. Ale je tam takový stavový automat pro rozpoznávání dvojité šířky znaku, a tam někde bude chyba. Ale asi ten design opustím. Je tam šířkové využití obrazovky pouhých 88% a nějak se mi to přestalo líbit. Navíc jsem u Mousera koupil oscilátory 25,175Mhz a tak asi udělám nový design té karty se skutečným rozlišením 640x480 pixelů. Ale to je teď takové neurčité předsevzetí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1B
PříspěvekNapsal: 13.02.2023, 20:34 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3828
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
phpBB [video]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1B
PříspěvekNapsal: 13.02.2023, 20:41 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 930
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Ano, do příští verze AND-1B zapracuji i trinitro-todleto.

A nic nového neberu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1B
PříspěvekNapsal: 09.03.2023, 18:39 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 930
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Včera jsem vyměnil jeden podezřelý IO (74LS174) a deska AND-1B se rozjela. Ale ty estetické mouchy budu chtít opravit, stejně tak budu chtít dodělat ten kolorovaný monochromatický výstup v 15 barvách. A napadlo mě čistší řešení toho přerušovacího obvodu 50Hz/60Hz/vypnuto. Taky budu chtít udělat takové změny, abych v maximální míře využil portfolio TESLA 74ALSxx. Ale s ohledem na množství očekávané práce na desce odhaduji pokračování tak za dva měsíce.

Nicméně při oživení a testu MIKROBASICu 2.4 s klávesnicí ANK-1 jsem přišel na jednu nemilou věc: MIKROBASIC používá jedno z těch "bočních" neklávesnicových ISOSTAT tlačítek u ANK-1 coby funkci BREAK. Tak jsem musel udělat změnu v MIKROBASICu a BREAK se nyní aktivuje stiskem klávesy LF/ESC. MIKROBASIC lze nyní spustit na dvojdeskové kombinaci JPR-1S/AND-1B spolu s moderní náhražkou ANK-1M5.

Sněžení během cyklického POKE v BASICu je tak málo časté (na fotce program běží), že jej foťák vůbec nezachytil. Při rychlých zápisech do videoram, například při spuštění příkazu LIST je sněžení v obraze viditelné, ovšem nějak zvlášť to neruší. Obraz je stále dobře čitelný. Možná i proto, že má videoprocesor na kartě jakýsi primitivní stmívač, který když zaregistruje cyklus sběrnice CPU tak ví, že data stejně nebudou platná a místo vzorku 7 pixelů do shifteru načte samé nuly.


Přílohy:
AND-1B uB2.4.jpg
AND-1B uB2.4.jpg [ 117.57 KiB | Zobrazeno 1433 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1B
PříspěvekNapsal: 22.04.2024, 15:44 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 930
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
AND-1B rev. 1.1 byla zkušebně osazena a bez problémů najela. Protože tam jsou ale nějaké mouchy, půjde do výroby rev. 1.3 (rev. 1.2 je z určitých důvodů přeskočena).

Do rev. 1.3 bude oproti rev. 1.1 zapracováno:

- upravený násobič 5/6 pro získání signálu INT1 s frekvencí 50Hz ze snímkové frekvence VGA 60Hz
- upraven plošný spoj v okolí znakové EPROM pro její snazší vyjmutí z patice
- deska už má od rev. 1.1 možnost 15 barev inkoustu na černém pozadí
- zvětšení časové rezervy pro vystavení dat ze znakové EPROM
- drobné úpravy potisku

Takže pokud tam nevnesu další chybu, měla by to být finální verze.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1B
PříspěvekNapsal: 24.04.2024, 23:04 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 930
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
U karty AND-1B jsem už podruhé měnil 74LS174 od výrobce ST. Zřejmě celá ta moje várka ST74LS174 má stejnou chybu. Když má ten šestibitový registr přenést jednu jedinou log. 1 na pozici 4. nebo 5. bitu, začne ji při větší rychlosti změn vynechávat a propouští jen nulu. V kombinaci s jedničkovými sousedními bity se chyba neprojevuje. Stejně tak nebyly problémy s ostatními bity registru. Při statickém testu na XELTEK SuperPro 280 se jevil obvod jako dobrý.

Výše uvedené mělo za následek mihotání znaků H (interní kód 08h) nebo P (interní kód 10h), pokud se pravidelně střídaly se znakem @ (interní kód 00h). Po výměně za TI 74LS174 od Mouserů problémy přestaly a já jsem přestal nahánět duchy v domnění, že se jedná o nějaký hazard v zapojení karty. Obraz je nyní klidný, a to, co jsem považoval za rušení při falešné aktivaci karty náhodnými adresami na sběrnici, je vyřešeno. Obraz je nyní krásně čistý. Že to není hazard či nedodržení časových parametrů bylo na osciloskopu krásně vidět.

Sněžení při přístupu CPU samozřejmě zůstalo, to principiálně změnit nelze. Ale to je dáno návrhem karty, s tím se od začátku počítalo. Revize 1.3 této karty momentálně čeká v JLCPCB na kurýra...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz