OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 02.05.2022, 22:02 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 782
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Moc hezké :god: :god: a výběr barviček také super… přepokládám že se volí pouze barva popředí tj. „inkoustu“ a pozadí je vždy černé.

U řadiče disket RPD-1 se obsluha děje vesměs programově a je tam i docela divočina stihnout datový přenos u 8“ SD ale desky videa mají vlastní RAM a CPU brzdí jen když se CPU hrabe v jejich paměti (buď se obsluhuje RPD-1 nebo AND-1x). Systém CPM s RPD-1 řadičem bez problému funguje jak s AND-1A tak AND-1Z, u řadičů s DMA je to v podstatě fuk aneb přenos dat je řízen DMA a CPU se při tom může hrabat v brzděné VRAM.

Ono to sněžení by bylo takové hezké retro ale je pravdou že v sestavách ZPS se ta „výhoda“ nebrzděné VRAM nijak neuplatní. Moc mně nenapadá, kde by se to mít nebrzděnou VRAM hodilo … to by byla si nějaká hodně divoká specialita.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 02.05.2022, 22:19 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Mimochodem jsem se díval, že pokud by do videoram karty AND-1Z (nebo DGD-1, BGP-1S, AND-1V) bylo zapisováno pomocí DMA, tak zřejmě dojde k velké chybovosti, protože DMA u SAPI asi nečeká při generovaném požadavku WAIT. Nezkoušel to někdo, zda je to opravdu tak?

Jinak potvrzuji, že se u AND-1V dá měnit opravdu pouze barva inkoustu. Měl jsem trochu obavy, zda díky primitivnímu dvoubitovému "DA převodníku" pro zelenou složku nebudou rozmazané hrany pixelů z důvodu rozdílné rychlosti jednotlivých vah, ale skutečný obraz na CRT je excelentně ostrý, jakkoliv to tak na fotkách nevypadá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 16.05.2022, 01:10 
Offline
Kecálek

Registrován: 26.01.2018, 14:29
Příspěvky: 205
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times
Pekna prace :like:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 16.05.2022, 05:10 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Děkuji za uznání. Tento týden by měl přijít plošný spoj verze 1.1. Má optimalizované některé spoje, unifikované součástky a zvětšenou časovou rezervu pro vzorkování signálu vertikální synchronizace. Přeci jen ta karta jede na dost vysokém kmitočtu a doba jedné periody hodinového signálu (65ns) se již řádově přiblížila typickému zpoždění signálu při průchodu jedním hradlem, či obvodem LSTTL. Třeba hned u vstupního synchronizačního obvodu 74LS175 byl problém "stihnout" kombinační zpětnou vazbu posuvného registru - viz dávná debata u návrhu karty BGP-1.

Při osazení obvody řady 74LS/74ALS jede deska verze 1.0 bez problémů. Při osazení obvody 74HCT jede sice taky, ale už jsou měřitelné výrazné impulsní úbytky na napájecích pinech 7-14 (popřípadě 8-16) u integrovaných obvodů. Prototyp byl jednotně blokován kondenzátory 100nF/X7R. Další pokus bude přidat paralelně 22nF/X7R. Verzi 1.1 už osadím blokovacími kondenzátory s dielektrikem C0G, které mají podle katalogu výrazně nižší sériový odpor. Pro srovnání, co a o kolik bude lepší. Pro zajímavost - deska BGP-1S blokovaná axiálními C0G kondenzátory 47nF a 100nF nemá problémy ani s osazením obvody 74HCT.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 27.06.2022, 17:39 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Protože projekt AND1V je zřejmě u konce, tak zveřejňuji avizované schéma. Na fotce je estetizovaná verze 1.1, která už má osazeny blokovací kondenzátory s dielektrikem C0G. Tato změna přinesla plnou stabilitu i při osazení obvody řady 74HCT (na fotografii), pouze oscilátor je osazen obvodem 74LS04, protože takto byl navržen.


Přílohy:
and1v11.jpg
and1v11.jpg [ 232.82 KiB | Zobrazeno 2479 krát ]
and1v_img.zip [411.8 KiB]
114 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 27.06.2022, 19:24 
Offline
Kecálek

Registrován: 26.01.2018, 14:29
Příspěvky: 205
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times
Diky. Daly by se ziskat i gerbery a obsah eprom aby ji bylo mozne zreplikovat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 27.06.2022, 20:26 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Obsah znakové ROM není problém - viz příloha. Horní polovinu ROM tvoří doplněná znaková sada AND-1Z (viz stránky EC1045.01), ve spodní polovině ROM je pak modifikovaná znaková sada karty AND-1 pro případ, že by se nouzově AND-1V používala místo AND-1.

V tom zip-u je program v C, který "zkompiluje" BMP s vhodným formátem na binární soubor přímo pro znakovou ROM a vyrobí i ASM textovou podobu téhož. Je to konzolová utilitka, fungující ve stylu drag'n'drop. Dále je tam mnou sestavená znaková dvojsada viz výše a hotový binární soubor pro tu znakovou ROM.

Ad gerber soubory... Asi bych raději za výrobní cenu 150,- Kč/ks poskytnul ty kusy, co mám.


Přílohy:
FontAND1Vdual.zip [11.22 KiB]
104 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 27.06.2022, 21:55 
Offline
Kecálek

Registrován: 26.01.2018, 14:29
Příspěvky: 205
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times
JAsne, tak jeden plosnak bych vzal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 28.06.2022, 04:49 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
OK. Zájemcům pošlu. Ještě poznámku, proč jsou převrtávané ty dva montážní otvory v rozích desky. Některé originální desky SAPI mají v těchto místech otvory cca 1.8mm, pokud jsem to dobře změřil. Já pro svou sešroubovanou kompaktní montáž na minisběrnici používám distanční sloupky M2, kterými stahuji všechny tři desky, proto ty díry musím vždy převrtat na průměr 2mm. Pro podložku šroubu M2 je uzpůsobeno kruhové odleptání mědi (d=6mm) na horních stranách plošných spojů. Proto není dobré používat v těchto místech šrouby M3 s podložkami!

Z hůře dostupných součástek upozorňuji na generátor znaků 28C64. Tam, kde je vůbec mají, za ně chtějí skoro 300,-Kč/kus. Ale Mouser by měl zhruba do měsíce naskladnit za původní ceny.

Blokovací keramiky vřele doporučuji s dielektrikem C0G (opakování je matka moudrosti) a kvalitní elyty LowESR, karta je při dané frekvenci evidentně citlivá na kvalitu napájení, což je vidět hlavně při osazení obvody 74HCT. Doporučuji osadit řadou 74LS, pro tu jsou všechny časové parametry vypočteny. Ale osazení obvody 74ALS (včetně oscilátoru) by mělo (opakuji MĚLO) posunout časové parametry spíše pozitivním směrem k větším časovým retervám. Pozor na "hloubku" DSUB15. Zkusím odpoledne připravit rozpis součástek, asi dle Mousera, tam by měla být většina věcí skladem. Při odběru cca >1400Kč mají poštovné zdarma. Obvod 28C64 má požadovanou přístupovou dobu 292ns nebo rychlejší (vyhoví tedy zřejmě všechny), SRAM je doporučena 90ns a rychlejší. V nouzi je možno vyzkoušet SRAM 120ns, u těch už ale výpočtově nevyhovuje šířka zápisového pulsu.

A na závěr: je to amatérská konstrukce, chyby se mohou vyskytnout vždy. Mi to prozatím jede ve dvou exemplářích. Oživování doporučuji provádět na LCD monitoru, který nemá problém, pokud vlivem chyby nebo poruchy dojde ke generování nesmyslné frekvence některého ze synchronizačních signálů. Starému CRT by mohly odejít tranzistory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 28.06.2022, 09:28 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 403
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
Libor L.A. píše:
OK. Zájemcům pošlu. Ještě poznámku, proč jsou převrtávané ty dva montážní otvory v rozích desky. Některé originální desky SAPI mají v těchto místech otvory cca 1.8mm, pokud jsem to dobře změřil. Já pro svou sešroubovanou kompaktní montáž na minisběrnici používám distanční sloupky M2, kterými stahuji všechny tři desky, proto ty díry musím vždy převrtat na průměr 2mm. Pro podložku šroubu M2 je uzpůsobeno kruhové odleptání mědi (d=6mm) na horních stranách plošných spojů. Proto není dobré používat v těchto místech šrouby M3 s podložkami!


Já mám k Sapi "vytahovák" desek. Ocelové U se štefty na konci, a to zapadne do toho vrtání a jde tak snadno vytáhnout deska z vany..
Jen netuším jestli to je originál SAPI, nebo jsem to dostal k jinému systému.. Každopádně roztečí to pasovalo...
A hlavně je to lepší tahat z vany takhle, než za konektory nebo stiskem DPS mezi prsty....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 28.06.2022, 09:55 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Vlastně jsem si teď vzpomněl, že tam některé desky měly ty pákové vytahováky...

Ještě jedna malá záludnost při osazování. Obvody IC1 a IC17 jsou otočeny vůči stejně orientovaným obvodům o 180°. To je třeba si pohlídat. U finální verze jsem se snažil ty dva obvody otočit do "většinového" směru, ovšem bylo to možné pouze na úkor kultury zapojení oscilátoru, popřípadě na úkor hustoty spojů u SRAM. Proto to zůstalo tak jak to je. Technické hledisko zvítězilo nad estetikou.

Ty plošné spoje kresleny tak, aby potisk na IO byl stejně orientován jako potisk na plošném spoji. Proto jsou vůči dokumentaci například u EC1045 ty desky jako celek kresleny otočené o 180°.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 28.06.2022, 11:17 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
E-e, k vaně Sapi se dodával vytahovák - háček na kruhové rukojeti z drátu. Ten se zahákl do těch otvorů. Byl přilepený průhlednou lepící páskou, která leptá lak na vaně.
Pokud je to něco sofistikovanějšího, je možné, že je to z jiného systému používajícího eurokarty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 29.06.2022, 04:46 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Ještě mě napadla jedna praktická věc. Kromě EEPROM 28C64 a SRAM 6264 v paticích DIL28 bych doporučil dát do patice DIL14 i obvod IC8 (74LS37). Jednak je v první linii a tudíž ohrožen jakýmkoliv nestandardním děním na konektoru VGA, jednak se může jako lepší volba ukázat záměna za 74LS00/74HCT00. Ať už z hlediska lepší dostupnosti, navíc v případě 74HCT00 tam bude u synchronizačních signálů na výstupním konektoru VGA zcela jistě větší hodnota log. 1. Já jsem sehnal původně NTE74LS37, ta měla hodnotu log. 1 celkem nízko na to, že byla prakticky nezatížená.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 29.06.2022, 11:13 
Offline
Kecálek

Registrován: 26.01.2018, 14:29
Příspěvky: 205
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times
Diky za info. Urcite to tak udelam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta AND-1V
PříspěvekNapsal: 29.06.2022, 18:51 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 782
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Nebylo by lepší místo 74x37 použit 74x38 a uroněn „H“ zajistit odporem u 74S38 muže být odpor snad až 100-150ohm a pořád jsou zajištěné logické úrovně.

To že výkonová veze u bipolární verze má nižší napětí, bude dáno tím, že v cestě je o jeden tranzistor více tj. ve výstupním budiči. Ale pořad v podání bipolární TTL je zaručená min hodnota pro uroněn „H“.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz