OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 23.04.2024, 16:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 09.10.2022, 17:26 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 926
Has thanked: 43 times
Been thanked: 413 times
A jako poslední typ grafické karty pro SAPI prošla předělávkou pro VGA monitor karta DGD-1. Nyní se tedy jmenuje DGD-1V. Rozlišení má 320x240 monochrom, videoram 16kB umožňuje čtení i zápis, "umí" MAP1 i MAP2, bázová adresa může být 0000h, 4000h, 8000h nebo C000h. A protože je to nejjednodušší ze všech karet (má tuším "jen" 26 TTL brouků + SRAM32kB), vešla se na desku i volba barvy monochromatického výstupu, stejně jako to má AND-1V. Prozatím testy ukazují, že tuto kartu se zřejmě povedlo přivést na svět bez chyb už v revizi 1.0. Ale ještě uvidím. Testy budou pokračovat.


Přílohy:
DGD-1V.jpg
DGD-1V.jpg [ 197.25 KiB | Zobrazeno 4339 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 09.10.2022, 20:02 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 926
Has thanked: 43 times
Been thanked: 413 times
Když jsem dělal pokusy s touto kartou, opět se objevil efekt zpožděného "vypínání" červené složky, stejně jako u karty AND-1V. Pokud jsem budič výstupních tranzistorů osadil typem 74HCT08, typicky se za každým rozsvíceným pixelem, který obsahoval červenou složku, táhly další 1-2 falešné červené pixely. Tato shoda projevů dvou rozdílných karet mě přivedla k tomu, že jsem šel skoro najisto a v menu monitoru snížil extrémní citlivost na červenou složku a je po problému. Nyní mám tedy na monitoru nastavenu přibližně stejnou citlivost všech tří RGB složek, ovšem s ohledem na přibližně vyváženou barvu bílé.

Zmíněný budič výstupních tranzistorů je opravdu dobré dát 74HCT08. Pixely pak mají viditelně (opakuji VIDITELNĚ) ostřejší hrany, zejména tu náběžnou, než v případě buzení obvodem 74LS08 nebo 74F08. Obrázek v prvním příspěvku tohoto vlákna je ještě s budiči 74LS08, viz schéma v příloze. A málem bych zapomněl, časová základna je propočtena na krystal 12,5MHz a horizontální čítač čítá 400 pixelů (50 videobajtů), takže jeden mikrořádek má pěkných 32,0usec.


Přílohy:
DGD-1V.zip [384.38 KiB]
122 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 10.10.2022, 19:22 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 786
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 98 times
Co třeba zkusit přes bázové odpory dát kondenzátor cca 1-10n, nebo vyměnit ty NF tranzistory za něco co má v rodném listě spínací tj. KS, KSY, TR (produkce TESLA), případně obojí.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 11.10.2022, 04:34 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 926
Has thanked: 43 times
Been thanked: 413 times
Ano, to by byla cesta, ovšem zde nejsou bázové odpory. Zkoušel jsem sériovou kombinaci 680pF/150R paralelně k těm srážecím odporům v emitorech (konkrétně k tomu 390R), a celkem to fungovalo. Ale toto řešení v emitoru se mi nelíbí ani technicky. A jsou to součástky navíc. To už mi přijde jednodušší osadit ten budič tranzistorů obvodem 74HCT08. To je výměna kus za kus. Ale protože kartu AND-1B s jednobitovým výstupem budu dělat znovu v revizi 1.1, tak tam vyzkouším nějakou úpravu, která by vylepšila frekvenční vlastnosti toho samotného tranzistorového stupně. Tady, u DGD-1V, už to asi nechám tak. Dodatečně ještě udělám foto obrazovky s tím buzením pomocí 74HCT08. Předběžně ale mohu říci, že to generuje více než kvalitní obraz.

Ještě dodatek. U pixelové frekvence 12,5MHz je doba trvání jednoho pixelu 80ns. Už poloviční doba náběhu pixelu z nulové hodnoty jasu na maximum je bezpečně vidět (tedy když se na to člověk zaměří a chce to vidět). Třeba i takový spínací KSY71 má dobu sepnutí 12ns. To se asi blížíme k maximu, co půjde jednoduše s běžnými tranzistory udělat. Ne že by nešlo navrhnout něco obvodově lepšího, ale to už pak jednodušeji vyjde dát tam mnohokrát zmiňovaný RAMDAC, jehož budiče jsou podle výrobní šarže schopny modulovat výstupní pixelový tok až někde do 80MHz (nejpomalejší verze tuším značeny kolem 35MHz), což obojí je pro tyto účely s rezervou. A jako bonus je možnost programového výběru barev za provozu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 11.10.2022, 08:55 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
A proč tam sereš nějaké tranzistory ? Z HC08 můžeš udělat jenom ten dělič.
Do výstupu Hsyn, Vsyn dej nějaké tlumící odpory, třeba 47R.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 11.10.2022, 09:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1636
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
A není rozdílná úroveň barev oproti zelené? Jak se to tam míchá ze dvou výstupů. Třeba zelenou bere jako referenční a když je rozdílná, vychází pak červená silně.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 11.10.2022, 09:18 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 926
Has thanked: 43 times
Been thanked: 413 times
To Danhard:

Z funkčního hlediska s Tebou naprosto souhlasím. Bude to extrémně jednoduché a rychlé. Ale neznám přesně tu hranici, kdy se vlivem impedančního nepřizpůsobení začnou odrazy projevovat v obraze. Tyhle praktické zkušenosti nemám. Pak je ještě druhá věc, kterou nedokážu vyhodnotit z hlediska statistiky poruchovosti a tou je napěťová odolnost těch koncových součástek na RGB signálech. Diskrétní tranzistor něco vydrží, ale co ty integrované tranzistory na čipech logických obvodů? Mají srovnatelnou odolnost z hlediska absorbce náboje z typicky nabitého uživatele s VGA kabelem v ruce, který šátrá po pinech?

PS: Jinak díky za velice plodnou diskusi, rád se nechám poučit. Sice už mi zbývají pouze karty AND-1B (rev. 1.1) a možná CGA-1 a možná ZXG-1 :) ale i tak je každý posun k jednoduššímu a odolnějšímu řešení vítán.

K dotazu MilasPce: Paralelní řazení 390//270 ve dvouúrovňovém kodéru zelené složky vychází cca 140R (stejně jako u R a B) a bílá vypadá na obrazovce jako bílá, alespoň pokud mohu osobně subjektivně posoudit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 11.10.2022, 10:35 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
S HC, HCT výstupem je to lépe přizpůsobené, než s tranzistorem.
HC, HCT výstup má ochranné diody proti napájení (výstupní mosfety), zatímco tranzistor prorazís přechod be v závěrném směru.
Pokud by jsi to chtěl jó fajnové, tak si tam dej 74ACT08, to má hrany kolem 1ns.

A 32kB SRAMi na monochrom výstup 320x240 je mrháním pamětí ! :D

https://datasheet.datasheetarchive.com/ ... 415375.pdf
https://www.ti.com/lit/an/scla011/scla0 ... FCD74HC573

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Naposledy upravil danhard dne 11.10.2022, 11:02, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 11.10.2022, 10:47 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1636
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
Důležitý je, aby měli shodnou úroveň při černé. Nejčernější černá je černá a vše ostatní je přisvícené.
Příloha:
RGB v01.jpg
RGB v01.jpg [ 27.37 KiB | Zobrazeno 4106 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 11.10.2022, 11:21 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 926
Has thanked: 43 times
Been thanked: 413 times
To Danhard:

díky za tip na konce s 74HCT08 - odpoledne vyzkouším. Mrhání pamětí... jo, je to mrhání. Ale při ceně SRAM 32kB je to řešení nejlevnější a plošně nejmenší.

To MilasPce:

Osobně si ty problémy na jednom starém analogovém monitoru s delším dosvitem červené vysvětluji tak, že ty koncové budiče nikdy nejdou do nuly, alespoň ne hned po deaktivaci. A dokud je analogová úroveň dané barvové složky nad prahovou úrovní, kterou monitor považuje za hladinu černé, tak prostě tu barvu zapne. A protože pro vyváženou bílou ten můj monitor nastavuje tabulkově 76% citlivost červené, kdežto modrou pod 50%, tak je jasné, že limitní úroveň pro červenou má nastavenu podstatně výše. Trochu mám obavy, jestli ten koncový "budič" RGB složek jen s 74HCT08 + odpory nebude mít větší problémy s "nulovou" hladinou na těch RGB složkách. Tam by se ty problémy měly sice mírně zhoršit, ale je to stále řešitelné korekcí citlivosti na monitoru. Sám jsem zvědav... Ale v zásadě souhlasím s Tvou poznámkou, pokud ji chápu dobře: primárně je problém v referenční úrovni nulové hladiny u barvových složek. Nicméně jejich "nulový" potenciál si monitor kalibruje během řádkového zatmívání, takže by monitor MĚL vědět, kde ty signály mají fyzickou nulu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 11.10.2022, 11:42 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1636
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
Ke zvážení: Při zatmění je zelená jinde protože ji tahají dvě hradla. To vyvrátíš osciloskopem hnedle.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 11.10.2022, 11:49 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 926
Has thanked: 43 times
Been thanked: 413 times
Aha, takhle si to myslel. Odpoledne ověřím. Ale i tak by si monitor měl během horizontálního zatmění ustavit referenční nulu nezávisle pro všechny tři RGB složky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 11.10.2022, 21:22 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Najivně žiju v přesvedčení, že bílá je na normálním monitoru, když je na RGB stejně ?

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 11.10.2022, 21:38 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1636
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
danhard píše:
Najivně žiju v přesvedčení, že bílá je na normálním monitoru, když je na RGB stejně ?

To si myslíme všichni i na mém obrázku je bílá když jsou všechny barvy nahoře, proto tam, kde se barvy dotýkají horní čáry je nápis bílá.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI 1 - grafická karta DGD-1V
PříspěvekNapsal: 11.10.2022, 22:05 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 926
Has thanked: 43 times
Been thanked: 413 times
Taky jsem si myslel. Ale u daného analogového CRT monitoru přišli s nastavením, kde si mohu volit "teplotu" barev buď ze dvou přednastavených hodnot nebo zcela volně. To nastavení, které vypadá v dané situaci jakž takž barevně neutrálně, přednastaví citlivost červené 77% a modré 48%. Tolik reálně odpozorované. Nastavení citlivosti zelené složky to neuvádí, ani ji nelze měnit. Asi je to referenční hodnota, předpokládám u té zelené default 50%, aby červená a modrá vůči té zelené mohla být nastavena do obou směrů. Takhle to prostě udělali. A toto default nastavení zřejmě reaguje na pomalou sestupnou hranu červené tak, že ji ještě chvíli dekóduje jako platnou červenou barvu a "protahuje" červené pixely. Protože když citlivost červené stáhnu, ty červené falešné pixely se ztratí. Ale na druhou stranu je to "dobové" CRT, které má to kouzlo, že se nesnaží nacpat pixely do povinného rastru (když pominu matrici luminoforů na obrazovce) a obraz tak na rozdíl od LCD nestřídá různě široké pixelové sloupce.

To Danhard:

Teď mám chvíli čas, tak se koukám na výstupní zatěžovací křivky HCT. Pro zatížení 9,3mA (0,7V na 75ohmech) jsem už mimo TTL úrovně a pokud se pohybuji v lineární oblasti kolem 10mA, tak výstup může podle teploty čipu kolísat od 3,8 do 4,5V při napájení pěti volty. To je relativní odchylka cca 15-18%. Buď mi něco uniká, nebo to v praxi nevadí. Myslel jsi to tak, že mám na výstup 74HCT08 dát sériový odpor cca 360R a budit přímo kabel (tedy s jednostrannou zakončovací impedancí 75R na straně monitoru)?

Doplněno: To vlastně v jiném vláknu Panda38 zmiňoval ten sériový odpor 390R, teď jsem to našel. Pokud je to řešení, které je v praxi odzkoušené, tak to zní velice lákavě vzhledem k téměř nulové složitosti.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz