OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 23:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 02.09.2021, 17:52 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Potřebuješ hlavně dobrou zem a lokální blokování napájení DRAM, přímo mezi nohama npájení, minimálně 100n, 220n lépe.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.09.2021, 20:11 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Momentálně mám napájení viz obrázek. Kromě toho jsem kolmo udělal drátové propoje (žlutě) všech řad mezi sebou co 4 cm. IO jsou "proloženy" kondenzátory 22nF, na začátku řady je teď tantal 470nF, centrální elyt zkoušen 47uF až 1mF bez další změny problémů. Tak tam zůstal ten 47uF. Jinak v každé "žluté" řadě je jeden tantal 10uF.

Ale to, co říká Martin, bude někde poblíž pravdy. Včera večer jsem si všiml, že když dojde ke kolizi dat na datové sběrnici (karta BGP-1 pustí data paralelně s paměťovou kartou, přičemž DRAM dodají data později ale jejich zesilovač pro sběrnici už dodává "nějaká" data), tak během této kolize dojde k tomu, že se nahodí klopný obvod pro generování WAIT ale asi neproběhne strojový cyklus, který ten klopný obvod WAIT zase deaktivuje. Tohle teď musím podchytit a odchytit. Protože jestli nechodí synchronně (ve smyslu, že o sobě ví) klopné obvody WAIT a sekvenční KO, které synchronizuj dění videoprocesoru a CPU, tak je jasné, že problém je tam. A pak stačí opravdu málo v oblasti stability napájení a může to lítat sem a tam.

Rozhodně všem díky za pomoc. Určitě uvítám jakoukoliv "intervenci" z vaší strany na OCP.


Jo, a napájení těch výstupních tranzistorů pro videosignál už je zkulturněno, toho si nevšímejte.
a DRAM mají mezi nohama 10uF tantal // 100nF keramiku...


Přílohy:
power.png
power.png [ 99.68 KiB | Zobrazeno 3262 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.09.2021, 20:05 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Takže tuto kauzu uzavírám. V rámci možností, které skýtá stávající design desky, jsem chybovost zápisu srazil téměř k nule. Občas se ten falešný zápis objeví, ovšem zde věřím v nový design desky (rev. 3.1), který by měl mít jinak udělané napájení a zlepšené předstihy dat tam, kde to bylo na hraně.

Příčinou těch popsaných problémů bylo milion drobných věcí. Počínaje nevhodně navrženým rozvodem napájení, zřejmě tenkou vrstvou mědi (velký odpor spojů dělal paseku v napájecích cestách) až po dnes zjištěný fakt, že mi MH74ALS04 zpožďuje signál o 40ns. Na druhou stranu se díky synchronnímu generování základních signálů projevila celkem silná odolnost vůči proměnlivým lokálním zpožděním a deska jede snad při všech možných (i bizarních) kombinacích osazení obvody 74, 74LS, 74F, 74ALS a 74HCT.

Sestavu JPR-1S + BGP-1(rev2.1) + ANK1M5 tedy beru na OCP na základní předváděčku a k případným diskuzím. Na BGP-1 rev. 3.1 se včera začalo pracovat.

Všem děkuji za rady, protože každá přispěla ke snížení četnosti chyb a na OCP už asi nic ladit nebudeme. Tato verze desky posloužila místo nepájivého pole (kde se cca 500 spojů dělá těžko, a hlavně se v tom senu nedá nic ladit) a po OCP skončí v propadlišti dějin.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.09.2021, 20:20 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Nevím jestli si to uvědomuješ, ale při takto taženém napájení se rušení na zemi sčítají.
Vcc jednoho brouka má nejmenší impedanci (přes blokovací kond) na zem dalšího brouka nad ním.
Aby nebyla zem zarušená, tak je důležité jí udělat s nízkou impedancí a blokování tak, aby blokovací proudy nešly přes zem.
Vcc je pak natahané s velkou impedancí, která naopak slouží jako filtr.
Zdroje rušení musí být zablokované dobře lokálně a Vcc je roztahané až z blokovacích kondů.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.09.2021, 22:38 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
U té zveřejněné verze 2.1 byl zvolený systém napájení fakt špatná volba. Právě ta kumulace úbytků v jednotlivých větvích, přesně jak píšeš, byl jedním z největších problémů. Momentálně zkouším, jak by vyšlo naroutování desky při jiném způsobu napájení, viz přiložený obrázek. Je tam sice nakreslen jen jeden blokovací kondenzátor, ale ostatní by byly řešeny stejně


Přílohy:
power31.png
power31.png [ 88.82 KiB | Zobrazeno 3171 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.09.2021, 11:46 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Libore, už jsem se na to asi ptal. Tebe, nebo Petra, ale nepamatuju si odpověď a nemůžu to nikde najít. Takže se s dovolením zeptám znovu:

proč tolik trváš na DRAM a nepoužil jsi SRAM? Taková 61128 by přece ušetřila hromadu práce. Snížil by se počet obvodů a tím i odběr. Zjednoduššila by se deska. Jednodušší by byl i přístup k paměti.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.09.2021, 12:41 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Chtěl jsem si to vyzkoušet v praxi. Kdysi jsem dělal efekt DELAY na bázi jedné 4164 a dostal jsem chuť na něco většího :) Kdybych věděl, co mě čeká, šel bych samozřejmě do SRAM. Stejně mi omylem přišlo 10ks 62256-20 v úzkých pouzdrech DIL. Na druhou stranu, ta zkušenost je k nezaplacení a až budu dělat desku PMD-85, asi si to dvakrát rozmyslím, jestli použiju DRAM. Tam by mě ten přehmat bolel více. Stráveným časem i cenově, s ohledem na velikost desky. Ale teď už je to ve fázi vychytání drobných blech, tak už asi u DRAM zůstanu (platí pouze pro BGP-1).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.09.2021, 19:21 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Je to víc dobový :)

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.09.2021, 09:58 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
danhard píše:
Je to víc dobový :)

Zrovna u pamětí jsem více než ochoten dělat vyjímky potvrzující pravidlo :D

Ale schválně jsem se podíval na historii výroby SRAM a v době, kdy SAPI-1 vznikalo, už na západním trhu měly být k dispozici SRAM 8192x8. A i s nima by ta deska vyšla jednoduššní a bezproblémovější. Jenže v té době stejně nebylo PMD-85 a nějaký ColorAce už vůbec ne. Takže se musíme posunout ještě dál a tam už narazíme na 256kx8 i na 512kx8 (64KB) a vyšší.
Mimochodem, v předešlém příspěvku jsem omylem uvedl paměť 61128, ale měl jsem na mysli 61512 (https://www.digchip.com/datasheets/part ... 2AK-15.php).
Ale je fakt, že 61256 (62256) jsou dostupnější a taky by to s nima šlo.

Ovšem veškerá dobovost stejně vezme za své v okamžiku, kdy se začnou nahrávat hry. Z kazeťáku to asi nebude. Bude to nejspíše z paměťovky prostřednictvím nějakého moderního jednočipového krámu a to moc "dobové" stejně není :D

Zajímalo by mě, co je vlastně prvotním účelem desky BGP-1. Pokud je to ukojení touhy "to dokázat", pak je vše v pořádku.
Ale jestli to má být popularizace a snaha o větší rozšíření SAPI mezi 8-bit komunitou, tak si myslím, že to není dobré vykročení. Ta deska by měla být co nejjednodušší a tudíž snáze postavitelná a oživitelná a prostě tedy využívat velkou SRAM :D Navíc by se tam mohla vejít i podpora joysticku a zvuku a já nevím čeho ještě. Platí původní idea, že bude ještě druhá deska s těmito obvody?

Když s tím Petr přišel, tak jsem si říkal, že deska herní grafiky pro SAPI by spíše měla být kompatibilní se Spectrem. Kvůli ohromné softwarové výbavě. Ale je fakt, že v poslední době se i díky Liborovi vyrojilo tolik nových her pro PMD, že už je to fuk. Byť přiznávám, že způsob zobrazování péemdéčka, organizace videoram a hlavně dobastlené barvičky jsou mi proti srsti.

Držím palce a těším se na Manic Minera verze PMD-85 běžícím na SAPI-1!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.09.2021, 11:37 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Motivací z mé strany byla touha to dokázat, přesně jak říkáš. Ovšem poté, co jsem pro PMD-85 se 48kB udělal desku Colorace48, tak bych v případě nezdaru s finální verzí BGP-1 na bázi DRAM udělal verzi na bázi SRAM. I to je možnost. Pokud bys byl na OCP, můžeme dát řeč ohledně SAPI.

Včera jsem skromně začal s konverzí minihry AUTO z PMD-85... Prozatím natahuji hry softwarovou sériovou linkou na portu P1 procesorové desky JPR-1. A kupodivu, jelo to na první pokus. A píšu si: dnes Manic Miner...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.09.2021, 17:16 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ono proč se do SAPI-1 cpe grafika ala PMD-85 a to ještě v ColorAce:
Na SAPI-1 jsem chtěl dostat hry a pokut možno v barevně.
SAPI-1 v základu nemá grafiku. Jediná sériově vyráběná grafika je DGD-1 s rozlišením 320x240 černobíle.
V SAPI-1 se vyskytuje jak 8080A tak Z80 ale 8080 je častější.
Po delší úvaze jsem skončil u PMD-85 aneb má 8080 a v základu podporuje barvy. Tak padlo rozhodnutí postavit grafiku shodnou s PMD-85 a když už má PMD-85 ColorAce tak i s ColorAce. Počet her je omezen na to, co vzniklo pro PMD-85 ale to je kompromis pro snazší konverzi PMD-85 -> SAPI-1 aneb i tak tam bude hodně úprav, aby to jelo …. Snad jediné do čeho se nebude muset šahat budou grafická data, zbytek by mohl jít relativně snadno upravit.

Pokut jde o DRAM nebo SRAM. Velkokapacitní SRAM jsem v sériové produkci ČSSR neviděl až na 6116. Takže jak poznamenal Danhard DRAM je více dobová. O té BGP-1 smýšlím jako o barevné variantě DGD-1 na steroidech. SRAM jako takové se nebráním a v několika novostavbách jsem použil 62010 tj. 128KB ale šlo vždy o KOMBO tj. RAM plus něco. U DMR-1 šlo hlavě u CPM sestav ušetřit jednu desku, aneb kombinuje RAM-1(64KB) a DSM-1 (bez kazetáku) u DPB-1 šlo hlavě o to co do zbytku desky, takže je tam SRAM 62010 a je možno osadit i 6864. U všech SRAM verzí je možnost zálohování a také je podporováno mapování (MAP1 a MAP2, dvě verze systému u ZPS-2/1). Pak tu je ZRMD-1 kde je 8x 62040 tj. 512KB aneb vetší SRAM se v DIL nedělají. ZRMD-1 ideově vychází z RMD-1.

Mám dost páce přesvětit Libora, aby ta BGP-1 byla na steroidech aneb podporovala plnotučné stránkování tj. mít 4x video stránku s možností pracovat s jinou video stránkou než která se zobrazuje, podporovat mapovaní v RAM tj. brát v úvahu signály MAP1 a MAP2 a mít VRAM BGP-1 na dvou adresách tj. u ZPS-2 tj. MIKOS od 0C00H a u ZPS-3 a ZPS-4 tj. CPM od 0000H (stejně to je i u DGD-1). … aspoň co vím tak se mi ho povedlo přesvědčit do stavu, že s tím půjdou dělat psí kusy (DEMA) ale daná funkcionalita se bude řešit až se povede rozchodit základ, teda v to plně doufám.

V planu k BGP-1 je i MPH-1 kde bude zvukový čip (převzato z PMD-85) a porty pro připojení herní klávesnice (CONSUL klávesnice nebo RS232C je pro akční hry nepoužitelné), křížových ovladačů myši, dále je tam v plánu port pro generování mapování RAM a stránkování VRAM a obvody pro sledování paprsku. Což si vyžádá externí propoj mezi BGP-1 a MPH-1 … nebude první. Ty BGP-1 a MPH-1 vycházejí dost komplikované aneb SAPI-1 je průmyslový stroj a existuje v dost razantně rozdílných sestavách, aneb rozdílí mezi PMD-85 jsou jen nicotné drobnosti.

MIKOS (ZPS-2) v základu umí INTELHEX a po doplnění drobného prográmku umí s INTELHEXem pracovat po RS232C místo po kazetáku takže to co bude ládovat data do SAPI-1 nemusí být nějaký moderní jednočip ale klidně super moderní PC s převodníkem z USB3 na RS232C. Ono to super moderní PC může dělat SAPI-1 i terminál za asistence převodníku z USB3 <-> RS232C …

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.09.2021, 12:43 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Tak v tom případě se rovnou přimlouvám za osazení SRAM 62040 (512KB) a stránkovacího registru. Pak se během přehrávání toho úvodního "Mozarta" můžou rovnou natáhnout všechny "caverny" toho maníka. Přepnutí levelu pak bude fofr :D
Ještě by to chtělo možnost uložit rozehranou hru. Ty Mutantní telefony mi nikdy moc nešly :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.09.2021, 17:38 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Nebo tam můžete dát SRAM 2x512kB v smd co jsem tu nabízel po 20Kč, k tomu xc9572xl, nebo xc95144xl a do tý si naprogramujete grafiku dle libosti, ani při tom nemusíte šahat na tišťák :D
Vejde se Vám to tam i s EPROMkou a procesorem, takže ostatní desky můžete vyházet :lol:

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.09.2021, 18:33 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
A přesně asi o to jde. On není problém udělat na rozměr 160x100 například toto (viz foto):

CPU8085 + grafika PMD-85 (vše v CPLD 95108@PLCC84)
RAM 128k/ROM 128k + memory banking
2x AY 3-8912
dvoukanálový UART
čtení/zápis na SD kartu
připojení PS/2 klávesnice, VGA, stereo audio, UserPort

Ale to není cíl. Jasně, každý má ty hranice, které definují "retro", někde jinde. Já osobně se snažím používat pouzdra DIL, ovšem zase třeba až tak nehledím na dobové provedení kondenzátorů.

Když se ale ohlídnu zpět, kromě problémů s implementací DRAM představuje tento projekt (spolu s Colorace48 a Colorace64 pro PMD-85) jednu velkou praktickou zkušenost. Když srovnám stejný rozsah prací na Colorace48 a Colorace64, tak paradoxně menší plošnou zástavbu má verze s DRAM, ovšem robustnější z hlediska časování je verze se SRAM. Obě vezmu na OCP pro srovnání. Podle mne není jednoznačný vítěz, je to otázka priorit. A protože projekt ještě neskončil, omezím se na konstatování, že "...mě to baví".


Přílohy:
Ultralight v3.jpg
Ultralight v3.jpg [ 95.21 KiB | Zobrazeno 2928 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.09.2021, 16:05 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Už dříve vyjádřil Martin8bity pochybnosti, zda ty navenek projevované problémy s kartou BGP-1 jsou původu analogového (kvalita napájení). Teď jsem našel další chybu, která svým charakterem přesně odpovídá jak druhu, tak i četnosti projevů těch nevyžádaných zápisů. I když, pravda, předpokládá explicitní generování signálu /WE. Ovšem to může být tak krátká jehla, že ji osciloskop (a možná ani hlídací 74ALS74) nezasynchronizuje, a tudíž ji nezobrazí jako trvalý a periodický jev. Protože nalezení řešení bude asi nějaký ten čas trvat, alespoň zkusím popsat o co jde. Když CPU projeví snahu něco zapsat nebo přečíst z videoram, odblokuje se u jednoho klopného obvodu 74LS74 (10/IC27B) vstup asynchronního nastavení a očekává se, že videokarta na vstupu CLK téhož klopného obvodu navzorkuje požadavek CPU. Jenže BGP-1 nikde negarantuje, že CLK přijde až po povinné prodlevě po zrušení asynchronního požadavku na vývodu /SET. Ten parametr je jaksi intuitivně jasný, ovšem řada katalogů jej neuvádí. A já jsem na něj taky zapomněl.

Jestli je to závada poslední, to se uvidí. Takže celý ten synchronizační obvod kolem IC27 je nutno předělat. Co mě mate, že stejnou chybou trpěl synchronizační obvod od ing. Smutného z AND-1Z, a přitom je postaven na docela jiném principu. Takže jdu bádat.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Libor L.A. a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz