OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 13:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: fmatejic
PříspěvekNapsal: 16.02.2022, 20:02 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.04.2018, 16:59
Příspěvky: 261
Bydliště: Pragl
Has thanked: 85 times
Been thanked: 62 times
Leta jsem otravoval matku, jak maji kamaradi suprove Atari a Spectra, az se rozhodla, ze se pochlapi a prinesla domu v mych asi 12 letech s velkou pompou Thomsona MO5. Samozrejme radost byla, ono nemit nic a neco, je vzdy lepsi neco. Radost kalil fakt, ze sice dokazu napsat LOAD a nejake zakladni prikazy, pustit kazetak, ale tim jsem skoncil. Dokumentace byla ve franine a tim vladla jen babicka. Brzy jsem pochopil, ze je rozdil mezi ctenim cervene knihovny ve francouzstine a technickou literaturou, tj. nejenom, ze mi precetla leda uvod, ale dal i prekladat odmitla.
No, i Balthazara se clovek preji a tak jsem na kompy zanevrel.
Vratil jsem se k nim nucene az na gymplu, kdy jsem byl nucen si poridit Am486DX4/100 s nejakym 1,2 GB s bad sectorama, cdromkou a disketovkou, a S3Virgem 1MB. Nejdrive jsem to rozebral, poskladal a pak si s tim zacal hrat. Konecne svet zacal davat smysl. A rok pred maturitou se vratil kamos z Kanady a privezl si Debiana. Za moji migraci unix like systemy muze vlastne on. Ukazal mi na svem Compaq Armade Xkovy sporic ... na pozadi. Ja Widle 98 jako nejvetsi a nejnovejsi techologicky pokrok, s fotkou nahotinky na pozadi a on ma na pozadi sporic a prohaneji se mu tam velryby ... pri praci v terminalu. Tak zacaly prvni prace s konfiguraci a kompilovanim kernelu, vecnym preinstalovanim veci, seznamovani s gcc a podobne veci. Tak si s tim hraju, vicemene uspesne a uz chapu vsechny vtipy o "vi" a podobne ;-)
A prisla dalsi vec, pri pohovoru na IT v bance mi manazer rika ... jo, to musite rozumet pocitacum ! A svou tezi hned aplikuje a prijima me do IT, spokojen, ze nasel experta. Cumim na tu AS/400 4 patra pod zemi vydesene, zeleny terminal z roku, kdy jeste mrtve more bylo marod a klavesnice s F1..24. Me zoufalstvi prerusil az novy sef, co pochopil, ze tam moc parady neudelam a zahlasil : Neboj, naucime. Trpelivost mel velikou a ja jsem se do netradicnich systemu zamiloval a AS/400 bojoval i v dalsim zamestnani.
Hledaje po skonceni prace s AS/400 novou prilezitost (ono tech 400vek u nas moc neni), sel jsem delat linuxoveho admina do webhostingu. Z webhostingu se derivaci stal server hosting ja mel v ruce misto linuxu BSDcka a Cisca/Junipery s vlastnim ASkem.
Po 10 letech jsem se ustalil na poste (ne te ceske) jako unix/linux admin. Potkal jsem unixy (HP-UX, AIX, Solaris) a zacal sbirat unixove masiny. Zacalo to HP C8000, koupenou v Brne na cejlu v bazaru, protoze na ten divnej Xeon nejdou nainstalovat widle (pariscovy procesor, tj. nikdy nainstalovat nepujdou). Pak prisel AIX za 2 flasky Morgana, Solaris za 2t. A pri shaneni nejakych veci v 2021 tady v inzeratech jsem nahodou narazil, ze nekdo prodava Didaktik. Byl jsem zvedavej ... jel jsem, koupil ho a za pomoci kamose zprovoznil. Ohromna radost, nakupovani periferii a zkouseni atd..
A pak prisel Shony a bylo vymalovano :-D Nejdive nabidl telku za odvoz pro meho Didaktika a ... uz jsem chtel Atari :-D A jsem ztracen. Atari Hail ! :atari:

_________________
STbrigáda
Atari MST2/4Mb ,MSTE/4Mb, Tower TT030


Naposledy upravil fmatejic dne 16.02.2022, 20:36, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: fmatejic
PříspěvekNapsal: 16.02.2022, 20:10 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2014, 18:29
Příspěvky: 1491
Bydliště: Milovice
Has thanked: 12 times
Been thanked: 368 times
Pekné milé roztomilé

:atari: :atari: :atari: :atari: :atari: :atari:

_________________
STbrigáda
Atari 800XL, POFO, Atari Mega 2/4Mb Ram, Atari Mega STe, Atari TT 030


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: fmatejic
PříspěvekNapsal: 16.02.2022, 22:48 
Offline
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 858
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
Zajímavé a pěkné počteníčko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: fmatejic
PříspěvekNapsal: 07.08.2022, 11:20 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.04.2018, 16:59
Příspěvky: 261
Bydliště: Pragl
Has thanked: 85 times
Been thanked: 62 times
Thomson MO5 doma ... s francouzskym manualem, jako kdysi. Nastesti ted uz nejaka klicova slova nejsou uplne spanelska vesnice, avsak uspechy dilci ... Balthazar furt nejede :-D

_________________
STbrigáda
Atari MST2/4Mb ,MSTE/4Mb, Tower TT030


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz