OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 13:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: BruXy
PříspěvekNapsal: 24.09.2013, 23:56 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Zdravím,

k počítači jsem se poprvé dostal ještě jako předškolák někdy v osmdesátých letech, bylo to ZX-81, pak si táta pořídil přes známého z Rakouska ZX Spectrum+, překopíroval 12 kazet her, na první z nich na straně A, hned na začátku byl JetPac, takže to byla moje vůbec první spektristická hra. Takže takhle začala láska na celý život. Sice jsem jí nachvilku opustil kvůli PC a staré dobré Speccy jsem sice zkusil emulovat, ale přátelé, uznejme, není to ono! Takže někdy okolo roku 2000 jsem si pořídil ZX Spectrum +3, nahrával hry přes kazeťák z PC (na 3" floppynách jsem k němu moc her nedostal)...

Náhoda toku chtěla, že ještě na střední škole, jsem se seznámil s Hellbojem a když jsem pak sháněl v prváku na FELu ubytování na Strahovských kolejích, Hellboj měl zrovna volno. Byl to ideální spolubydla, pořád v Polsku. Přes něj jsem se seznámil se Zilogem a o prázdninách 2004 spájel DivIDE (to, co těď prošlo generálkou), koupil přes Tritola LCD Psone a od VELESOFTA získal Kempston mouse interface, mezitím jsem občas někde dostal nebo koupil nějaký "šrot". Takže teď mám doma kompletní sbírku všech typů Spekter, Samíka, Didaktik Kompakt,... Na VŠ nebylo na hraní moc času, takže jsem spíš počítače jen hromadil a teprve teď po letech, jsem se jim konečně začal pořádně zase věnovat, vygumoval jsem pásky klávesnic, sběrnicové konektory, spájel kabely, ať už napájecí nebo k monitorům. A snažím se všechny stroje udržovat v provozuschopném stavu (což stojí čas i peníze, např. v neděli jsem objednal novou membránu do SamCoupé).

Obrázek

Asi tak 3 měsíce zpátky ve mě z nějakého důvodu začal hlodat Amigistický červ, Amigu jsem nikdy neměl, v životě jsem jí viděl jenom párkrát, ale prostě mi to nedalo a koupil jednu holou A1200 v Magick Packu od Petro Tyschenka. Tím jsem se stal momentálním zažraným Amigistou a za přispění zdejších amiga-odborníků rozchodil interní CF kartu, CF přes PCMCIA, spájel konektor k joystiku, nainstaloval pár programů a spoustu her. Na Ebay jsem koupil za 12 liber video grabber Amiga Vidi RT 12, ubastlil k němu káblík a to co z něj leze vidíte na předchozím snímku (ono to bylo ještě trošku složitější, protože nefungovalo ukládání na disk, ale nakonec jsem vygooglil jak nastavit MaxTransfer v hdtoolboxu a sw na grabování se umoudřil).

Jinak momentálně pracuju na pozici Linux Guru :) Občas mi to nedá a i k GNU/Linuxu se píchnu přes VT220, protože retro je prostě cool :D I když teď moc nevysílám mám i radioamatérskou licenci a ze všeho nejvíc mě baví posílání obrázku, a.k.a SSTV.

Moje stránky jsou: http://bruxy.regnet.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 25.09.2013, 08:58 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
...a koukám, že pán je i fanouškem vaření. Tak to by mě teď docela zajímalo, jestli to není nějak spojené s tou naší retrocomputing úchylkou. Já rád vařím, Mraf je taky kuchtík jak vyšitej. Kdo se přizná další? Založíme sekci Vaření :mrblue:

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 25.09.2013, 09:25 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 06:28
Příspěvky: 231
Bydliště: Handlova
Has thanked: 118 times
Been thanked: 44 times
To je fakt zaujmave, ja tiez rad varim.
Nejaky vedlajsi retro efekt ???

_________________
MiST | Amiga 600 Furia II | Amiga 1200 ACA1231 | Sharp MZ800 | ZX Spectrum 48k | Didaktik M | Didaktik Gama | C64 U1541II | Atari 800XL | Atari 130XE U1MB+SIDE2.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 25.09.2013, 10:24 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 08:17
Příspěvky: 181
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 294 times
Been thanked: 29 times
Nějakou vazbu to asi mít bude, také by tahle sekce, dle mého, nebyla od věci :)

_________________
A1200, Blizzard 1230/50MHz, 64MB RAM, CF-IDE 2GB, WHDLoad registered; A600 HD, 2MB Chip, Fúria EC020 inside; CD32; C128, FDD 1541 II, UK1541; C64 I, FDD 1541 I;
Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE; ZX Spectrum +2, divIDE, CF-IDE 1GB; Didaktik Gama; Sega Mega Drive, Mega EverDrive v2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 25.09.2013, 12:38 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Ja tiež rád varím :D

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 25.09.2013, 13:13 
Offline
Profík

Registrován: 12.05.2013, 19:31
Příspěvky: 694
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 738 times
Been thanked: 53 times
Budu se muset poptat v Budějcké menze, jestli tam kuchtíci taky nemají nějaké retro compy. Jejich retro jídelníček, retro postupy a retro chuť z počátku let 80ých tomu nasvědčují... :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 25.09.2013, 13:18 
Offline
Profík

Registrován: 12.05.2013, 19:31
Příspěvky: 694
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 738 times
Been thanked: 53 times
misticjoe píše:
...a koukám, že pán je i fanouškem vaření. Tak to by mě teď docela zajímalo, jestli to není nějak spojené s tou naší retrocomputing úchylkou. Já rád vařím, Mraf je taky kuchtík jak vyšitej. Kdo se přizná další? Založíme sekci Vaření :mrblue:

Když bude sekce pro kuchtíky, založte i téma pro strávníky, třeba v sekci Bazar...aby se ti, co zvládnou uvařit akorát kafe a upéct pizzu z krabice necítili být diskriminováni :).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 27.09.2013, 20:13 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
misticjoe píše:
...a koukám, že pán je i fanouškem vaření. Tak to by mě teď docela zajímalo, jestli to není nějak spojené s tou naší retrocomputing úchylkou. Já rád vařím, Mraf je taky kuchtík jak vyšitej. Kdo se přizná další? Založíme sekci Vaření :mrblue:

Tak já se asi taky přihlásím... :jump:

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 27.09.2013, 20:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Ja rad jim :) Jako hobby project mam www.fajnsmekr.cz ;)

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 28.09.2013, 19:51 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
Martin8bity píše:
Ja rad jim :) Jako hobby project mam http://www.fajnsmekr.cz ;)


Vela volneho casu co? Ale inak pekny projekt

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 17:58 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Spektrista v Kanadě

Udělám si tady takový lehce blogýskový zápisek. Zejména kvůli tomu, že nám zrušili G+ a tak jsem pozbyl přístupu na sociální sítě, tedy kromě redditu. A taky jsme si o prázdninách udělali výlet do ČR, takže jsem si sbalil aspoň ZXS+128 a DivIDE a mohl tak sundat retropočítačové hobby z hřebíku.

Samozřejmě i tady obrážím blešáky a sleduji Kijiji (kanadská obdoba sbarazu) a tak se mi podařilo získat několik úlovků: TRS-80, Timex 1000, jednodeskový počítač KIM-1, který se někdo snaží již léta prodat na Ebay za $9995 (https://www.ebay.com/itm/1976-MOS-KIM-1 ... 2003711123). Další zajímavé úlovky se týkají Slow-scan TV a tak tu mám dva monitory Robot, jednu kameru, kovertor Robot 1200C a Robot 800 RTTY terminál. Na rýpavou otázku, co z toho jsem už vyzkoušel, pak musím pokrčit rameny: skoro nic. Zatím jsem zapnul jen ten RTTY terminál a aspoň televizní výstup funguje.

Asi 14 dní zpátky jsem koupil nějaká starší PC, ale žádné z nich nechce bootovat z harddisku, a to jedno při zakoupení bootovalo do Win98 (Packard Bell s Pentium 60 MHz). Mám tady ruskou stavebnici Adlibu, ale vypadá to, že bude problém s nalezením funkčního PC s ISA slotem :D Pokud se něco objeví na Kijiji, tak za většinou hrůznou cenu a při vyjednávání je argumentováno cenami na Ebay. I ten nákup těchto retro PC byl celkem dobrodružství, udělal jsem si výlet asi 150 km (Halifax -> Tatamagoushe), zde jsem odhalil proč prodejce fotil PC s různých zajímavých blízkých úhlů, protože za jeho příbytek by se nestyděl nejeden seriový vrah. Stál jsem jen u vchodových dveří, ale i tak jsem se při vstupu málem pozvracel. Zajimávé, že dotyčný prodejce převážně nabízel tyto stará PC kvůli bednám, protože někteří lidé si do nich zabudovávají nové počítače (tzv. sleeper PC), což mi přijde jako dosti zvláštní fetiš, prože design 90tkových PCček jsou naprosto hnusné béžové krabice. Ale bylo mi vysvětleno, že pokud třeba chcete nové PC na chatě uchránit před ukradením, tak ho vestavíte právě do takové bedny.

Tak to je asi pro dnešek vše, ale pokud se chcete na závět pobavit a nebo zhrozit, tak tady je můj kumbál:

https://i.redd.it/4wqifr7tszu31.jpg


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 18:43 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Že jsou v určitých státech US lidi spíš prasata, než lidi, to jsem věděl. Jako například kultura "co upadne na zem, to už se nezvedá", je výživná. Zvlášť, když dotyční mají i nějaké to domácí zvíře a polofunknčí odpady v domě (ano, hodně amíků by se v Chanově cítilo, jako doma). Ale že tohle panuje i v Kanadě, to od tebe slyším poprvé. A ano, eBay ty ceny zvrtalo na en-tou. Máš kolem sebe také nějaké sběratele OC?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 19:28 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
misticjoe píše:
Že jsou v určitých státech US lidi spíš prasata, než lidi, to jsem věděl. Jako například kultura "co upadne na zem, to už se nezvedá", je výživná. Zvlášť, když dotyční mají i nějaké to domácí zvíře a polofunknčí odpady v domě (ano, hodně amíků by se v Chanově cítilo, jako doma). Ale že tohle panuje i v Kanadě, to od tebe slyším poprvé. A ano, eBay ty ceny zvrtalo na en-tou. Máš kolem sebe také nějaké sběratele OC?


Pro mě to byl tedy první zážitek podobného typu :) Už jsem viděl různé stupně bordelu a koleje Strahov mě dost zocelili, ale jako vocamcaď po camcaď...

O žádném sběrateli OC kolem mě nevím, ale je tu jeden obchod, co se specializuje na prodej konzolí a má tam i spoustu retro věcí a kartridží, ale to jde nějak úplně mi mo mě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 01.11.2019, 09:52 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
To mi připomíná Mistry zastavárny, kdy často lidi něco do zastavárny přinesou a řeknou, že na internetu to viděli prodávat za nějakou sumu. Jenže už nevědí, že za ty peníze to nikdo nekoupil.
Zbytek vyprávění mi připomnělo individuum známé jako Falcen99. Viděl jsem ho několikrát na BF a o jeho "domácnosti" jsem slyšel jen z doslechu.
Jinak BruXy, sežeň si hlavně funkční case, nějakou tu desku s ISA bysme určitě do Kanady zvládli nějak poslat nebo "propašovat" :-D

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BruXy
PříspěvekNapsal: 31.05.2022, 15:27 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Obrázek

Čambas,

Posílám foto svého prvního ZXS pracoviště (rok asi 1987). Jak si na druhý pohled všimnete, je to na fotku pouze umně naaranžováno, protože tam chybí změť kabelů a hromádka kazet, ovšem jinak to odpovídá.

Je to 48k plusko to jistě netřeba přestavovat. K nahrávání a záznamu dat sloužil přenosný kazetový magnetofon Elta, který byl upraven, takže nemazal při přetáčení a nad čtecí hlavou byl vyvrtán otvor, který umožňoval štelovat hlavu křížovým šroubováčkem k dosažení co nejlepšího signálu.

Zobrazovadlo je televizor Junosť 402B, v obýváku panelákového 2+1 byl ale barevná Tesla Oravan a pokud jsme si vzali počítač k babičce tak po nedělním obědě jsme se mohli nasáčkovat k Tesla Color s ještě větší úhlopříčkou, to bylo žůžo!

Jako poslední zmíním joystick, ten i interface Kempston byl domácí výroby. Krabička je plastová, přestříkaná na černo, tuším od nějakých propriet k šicímu stroji, páčka je ze sprchové baterie, kolem ní je gumové těsnění, které umožnujě usazení a volný pohyb joysticku, na páčce zespodu bylo přišroubované kuprexitové kolečko a to při naklápění joysticku mačkalo 4 mikrospínače po obvodu. No moc dobře to nefungovalo, takže QAOPSpace byla pro hráče jasná volba.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz