OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 08:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Video o esxDOSu
PříspěvekNapsal: 21.05.2022, 10:48 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3022
Has thanked: 2185 times
Been thanked: 892 times
Věděli jste, že nám na ZX Spectru v esxDOSu běží unix? :o
Autor mimo jiné zmiňuje i BSDOS.

https://www.youtube.com/watch?v=04XvWTR_Zu0
(pro angličtinu si zapněte titulky)
phpBB [video]


Video doplňuje tento starší článek: https://spectrumforeveryone.com/feature ... mmc-enjoy/

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: dysfunctional foreign policy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Video o esxDOSu
PříspěvekNapsal: 14.10.2022, 03:50 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 30.05.2020, 01:05
Příspěvky: 184
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 536 times
Been thanked: 100 times
Teď jsem to zkoukl a je tam hodně podstatných informací o tom, kam se bude esxDOS vyvíjet, stojí za zkouknutí a i to vysvětluje mé mírné rozčarování z toho kam se vydalo ZX Spectrum NEXT.

_________________
ZX Spectrum+ 48 kB s D40 nebo divIDE 57c, MB03+, popřípadě Fuse a teď nově LNX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Video o esxDOSu
PříspěvekNapsal: 14.10.2022, 05:36 
Offline
Kecka

Registrován: 15.04.2019, 22:26
Příspěvky: 53
Has thanked: 62 times
Been thanked: 8 times
Hroudik píše:
Teď jsem to zkoukl a je tam hodně podstatných informací o tom, kam se bude esxDOS vyvíjet, stojí za zkouknutí a i to vysvětluje mé mírné rozčarování z toho kam se vydalo ZX Spectrum NEXT.


A kam se vydalo? :)

Já jsem naopak rozčarován z toho, že se potenciál esxDosu nevyužívá víc a stal se z něj ve většině případů jen spouštěč TAPek.

_________________
http://www.mb-maniax.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Video o esxDOSu
PříspěvekNapsal: 14.10.2022, 06:43 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3022
Has thanked: 2185 times
Been thanked: 892 times
Spousta lid má v divide ještě fatware a necítí potřebu vyťukat v esxDOSu alespoň nějaký příkaz.
Případně přecházejí na emulační a multimediální prohlížeč LFN browser.
Tlačítko NMI se stává drogou a měl by být na něj vydáván zbrojní průkaz :lol:

Mně se na esxDOSu líbí autorova koncepce s posixovým API, kdy původní volání (hookcody) od sinclairů převedl na modernější (céčkové) programování.
Časem jsem snad pochopil, proč stále podporuje starší zařízení, i když to působí problémy a vyžaduje kompromisy.
Škoda, že nemá více času.

V esxDOSu jdou i malinko trikové záležitosti, např. spojit všechna data do jednoho souboru.
Jedná se o monoblock, někdy zvaný mono-loader (něco podobného masově používají rusové v tr-dosu),
např. vizte tento TAR https://zxart.ee/eng/software/demoscene/demo/condommed

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: dysfunctional foreign policy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Video o esxDOSu
PříspěvekNapsal: 14.10.2022, 12:06 
Offline
Kecka

Registrován: 15.04.2019, 22:26
Příspěvky: 53
Has thanked: 62 times
Been thanked: 8 times
Ja jsem nenapsal, ze je esxDos špatný => napsal jsem, že se nevyužívá potenciál esxDosu zdaleka víc.

Pro esxDos se programuje velmi dobře: nad jeho službami jsem vytvořil NextPlayer => portování na klasické ZX bude velmi jednoduché (stačí vypárat načítání LFN).

Já jen esxDosu vyčítám to, že se z něj opravdu stal jen spouštěč TAPek. Neexistuje pro něj moc sofistikovaného softwaru - Prometheus, Desktop, graficky nebo hudební editor. Vím, že jsem v tomto v menšině a všichni si budou ťukat na čelo, ale mě baví programovat pro ZX přímo na ZX a tam jsem s esxDosem omezený. Za to sice nemůže esxDos, ale já reagoval na poznámku:

Citace:
mírné rozčarování z toho kam se vydalo ZX Spectrum NEXT.


Na ZX Spectrum Next vzniká spoustu užitkového software od assembleru, hudebního editoru, grafického editoru, gopheru, wifi stahovátka softu pro ZX, hudebního přehrávače, souborového manažera, takže nemusím dělat na PeCi a moho pracovat přímo na ZX...

Ale klidně můj příspěvek ignorujte, já měl potřebu se vyjádřit. Už budu raději mlčet :)

_________________
http://www.mb-maniax.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Video o esxDOSu
PříspěvekNapsal: 14.10.2022, 12:07 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 30.05.2020, 01:05
Příspěvky: 184
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 536 times
Been thanked: 100 times
Ve videu zmiňuje že esxDOS sice ukončí podporu divIDE asi od verze 0.9, což mu umožní využít více paměti.
NEXT sice má super basic a sprity aby šly dělat střílečky, ale pro normální Spectrum je to nevyužitelné (a těch je jaksi většina), pouze na NEXTu a jelikož NEXT nebude nikdy tak rozšířen, tak je to pro Spectrum slepá ulička oproti třeba divIDE nebo divMMC, které si může každý pořídit. MB03+ taky nebude masový, ale rozšiřuje klasické Spectrum, takže může přijít nějaká vylepšená verze divMMC+, která některé vlastnosti MB03+ převezme.
Neboli takto: To co teď někdo naprogramuje pro NEXT, tak nepojede na ničem jiném. Kdežto programy pro esxDOS využitelné budou.
Ve videu slibuje zveřejnění API esxDOSu.
Akorát to vše dlouho trvá... a asi by bylo fajn, kdyby to od určité fáze autor esxDOSu uvolnil jako opensource.

_________________
ZX Spectrum+ 48 kB s D40 nebo divIDE 57c, MB03+, popřípadě Fuse a teď nově LNX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Video o esxDOSu
PříspěvekNapsal: 14.10.2022, 12:36 
Offline
Kecka

Registrován: 15.04.2019, 22:26
Příspěvky: 53
Has thanked: 62 times
Been thanked: 8 times
Ano s tím souhlasím,

když naprogramuješ věc pro Next, která využívá HW možnosti Nextu (paměť, grafiku,...), nespustíš jí nikde jinde než na Nextu. Úplně stejně jako když naprogramuješ věc pro ZX128, tak ji nespustíš na 48k (pokud používáš stránkování paměti). Ale my se bavíme o esxDosu - poznámka mimo, který když pro něj něco naprogramuješ, tak to například nespustíš na BetaDisku, nebo D80 ;)

Já jen nepochopil to povzdechnutí, nebo rýpnutí do Nextu - protože já mohu na Nextu programovat pro klasické ZX velmi pohodlně (nebo skládat hudbu, kreslit,...) a tomu se bohužel esxDos nemůže rovnat. Zvýraznil jsem slovo bohužel úmyslně, protože jak jsem psal: esxDos se mi líbí, jen je jeho využití na úrovni spouštěče TAPek. A to je prostě škoda - na druhé straně, SD kartu si každý menežuje na PeCi - na Nextu to dělám se svým CalmCommanderem jen já...

Jak říkám, jsem trošku jiný případ - já PeC používám v práci a je pro mne relax programovat na něčem jiném,...

_________________
http://www.mb-maniax.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Video o esxDOSu
PříspěvekNapsal: 14.10.2022, 13:09 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3022
Has thanked: 2185 times
Been thanked: 892 times
shrek128 píše:
je jeho využití na úrovni spouštěče TAPek.

To zalezi na vyspelosti (nebo uchylce, chcete-li) toho ktereho spectristy :whist:
Tapka spustena v esxDOSU je u mne 1 program z 50. Ostatni jsou ulozene normalne (vetsinou s +3DOS hlavickou) v adresarich na SD nebo CF karte.
Dobre je, ze esxDOS (a LnxCopy) podporuji RAW soubory, takze ani "poloemulacni" +3dosovou hlavicku neni nutno vzdy pouzivat (to hodi se nejen u zx-screenu)

esxDOS je skromny, ale ve strojaku se programuje lehce, progress bary jsou mozne, s efekty, pod prerusenim muze jet taky.
Mnozi si pochvaluji, ze diky esxDOSu muzou pouzivat spolehlivejsi CF karty (a navic se lip drzi v prackach).
NextDOS na esxDOS navazuje a je jiste vylepseny, ale kdyz jej na ostatnich spectrech nepustim...

shrek128 píše:
SD kartu si každý menedžuje na PeCi - na Nextu to dělám se svým CalmCommanderem jen já

nejsi sam
(vim, co je to byt SAM, pred mnoha lety jsem, nastesti prechodne, vzdoroval osudu, jako posledni aktivni SAMista v Cechach a na Morave) :joint:

spanele a zapadaci - 2BROWSE
rusove - WildCopier, Fatall a NedoOS
elementisti a mbeckari - LnxCommander, 2BROWSE, WildCopier, Fatall (a snad bude brzy i ten NedoOS)


Přílohy:
nedo.png
nedo.png [ 14.74 KiB | Zobrazeno 4970 krát ]

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: dysfunctional foreign policy
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Video o esxDOSu
PříspěvekNapsal: 14.10.2022, 15:56 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 30.05.2020, 01:05
Příspěvky: 184
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 536 times
Been thanked: 100 times
shrek128 píše:
Ja jsem nenapsal, ze je esxDos špatný => napsal jsem, že se nevyužívá potenciál esxDosu zdaleka víc.


No to mě taky mrzí.
Je fakt že na NEXT se nové programy i prodávají, což jsem pro ZX Spectrum s esxDOSem neviděl.
Prostě mě mrzí, že NEXT nestojí na klasickém esxDOSu (což asi původně chtěli, ale autor esxDOSu to nestíhal a o tom v tom videu také mluví) a že ty aplikace pro NEXT jsou pak vlastně jen pro NEXT. Přitom takový assembler toho od hardware NEXTu moc nepotřebuje, ale udělá se jen pro NEXT a ne pro esxDOS.....

_________________
ZX Spectrum+ 48 kB s D40 nebo divIDE 57c, MB03+, popřípadě Fuse a teď nově LNX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Video o esxDOSu
PříspěvekNapsal: 15.10.2022, 04:39 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3022
Has thanked: 2185 times
Been thanked: 892 times
Jsem vam udelal extra vlakno.

esxDOS proste bezi na vsem, co bylo vyrobeno v r. 1982 a pozdeji, a tomu odpovida i jeho uzivatelska zakladna.
Na lepsich ZX-Uno, Pentagonu 1024/4096 ci Sizifu umoznuje lepsi veci.

SpecNext a jeho aplikace, ktere nebezi na jinem spectru a vetsinou pouzivaji jinou grafiku,
to je prece neco hodne jineho, cely vytuneny novy pocitac, neco jako Sprinter, ATM2 anebo Evo.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: dysfunctional foreign policy


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz