OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 18:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 14.04.2023, 14:44 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3663
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 797 times
Zo zaciatku som na prenos pouzival diskety, ale neskor som si prepojil ZX a PC kablom. Najprv seriovym (seriovy interfejs Miki) a potom paralelnym (priame prepojenie 8255 a LPT bez akejkolvek dalsej elektroniky). Na samotny prenos som pouzival vlastne utilitky pracuje na ZX strane pod BSDOSom a na PC strane pod MSDOSom.

Ale to ti asi nepomoze. Pokal na ZX Spektre nemas nic, co by mohlo pomoct (napr. dnes je popularny SIF) tak asi najjednoduchsie riesenie bude na strane PC pouzit PlayTZX alebo tapku skonvertovat do WAVu a ten prehrat na zvukovke. Pokial ZX priamo pripojene na zvukovku nic nechyta, skusil by som zvuk zo zvukovky najprv nahrat na klasicky magnetofon a do ZX to potom loadovat z toho magnetofonu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.04.2023, 15:52 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Dnes sa už kazety nepoužívajú. Máme moderné záznamové zariadenia, napríklad divMMC, alebo TZXDuino, ktoré pracujú priamo s TAP súbormi uloženými na SD karte.

Pre univerzálne využitie, vrátane záznamu súborov na SD kartu, je určite najvhodnejší niektorý z nespočetných klonov divMMC, napríklad ten náš: https://vym.cz/divmmc/. Pavel určite bude mať aj nejaký na predaj.

Ak ti ide len o nostalgické nahrávanie hier a programov do počítača, bez potreby ukladania súborov, postačí aj ľuboboľný klon TZXDuino/MaxDuino/CasDuino, ktorý sa dá postaviť aj doma na kolene.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.04.2023, 21:32 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 426
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Pro nahrávání z PC do ZX používám jednoduchý tvarovač. Na nastavení hlasitosti v podstatě nezáleží. Výstupní signál je stále stejný při jakékoliv nastavené úrovni v PC. Zapojený je jen mono signál (L) a žádné ekvalizéry či vylepšovače signálu. Mám to v krabičce, průchozí pro napájení do Spectra. Používám to i pro nahrávání do Didaktika M. V PC mám Realtek ALC888. S jiným PC jsem to nezkoušel. Důležité je dodržet typ operačního zesilovače. MCP602P lze zaměnit za TLC272CP. Tak jestli máš čas a chuť, zkus si to postavit třeba na nepájivé pole. Na výstup můžeš v případě potřeby ještě zařadit odporový trimr pro regulaci výstupní úrovně. Vstup čtvrtého, nevyužitého hradla můžeš připojit na výstup druhého a mít tak separátní výstup ještě třeba pro nahrávání na magnetofón. Pro nahrávání z PC používám program Tapir.


Přílohy:
tapir1.0.zip [432.35 KiB]
41 krát
Taperek.jpg
Taperek.jpg [ 52.82 KiB | Zobrazeno 2158 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.04.2023, 21:31 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Možno blbá otázka, ale kábel je zapojený správne? Na strane spectra by mal byť mono jack. V spectre je totiž taký konektor, že keď sa tam zapojí stereo jack, tak na L je síce signál, ale na GND nieje nič, a na R je GND. Takže prepojenie stereo káblom spôsobí že zo signálu ostane iba náznak, nakoľko spectrum počuje iba rozdiel medzi L a R, čo pri mono signále nieje nič.
Najlepšie je si vyrobiť vlastný kábel, a dá sa aj zo stereo koncoviek. Zapojí sa tak, že na strane PC sa spojí L+R ako signál, GND je tienenie. Na strane spectra sa signál zapojí do L (špička konektora), R a GND sa spojí (rovnako to má mono konektor) a napojí na kostru. Samozrejme si nezabudnúť označiť ktorá strana je ktorá aby sa kábel nezapojil opačne. Tiež ma tento konektor na spectre vypiekol, lebo čo som mal mono magnetofón, ten to mal zapojené normálne (L a GND), a čakal som že na spectre to bude rovnaké.

Na tej schéme v predošlom príspevku je rovnaká chyba. Na strane spectra nieje GND na pine 1, ale je na 2. Spojil by som 1 a 2 dokopy, potom by sa dal použiť aj stereo kábel. Inak použitie súčiastok je zbytočne prehnané, rovnaké zapojenie sa dá spáchať s LM311 (zapojenie ako v Didaktiku M model 92 ale vynechať R68) a ako schmitt invertor ktorý tam v podstate už ani nemusí byť kľudne 555 (zapojenie ako pre SNAP v D40).

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.04.2023, 07:05 
Offline
Nemluva
Uživatelský avatar

Registrován: 06.11.2017, 11:08
Příspěvky: 4
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
pcmaker píše:
Pro nahrávání z PC do ZX používám jednoduchý tvarovač. Na nastavení hlasitosti v podstatě nezáleží. Výstupní signál je stále stejný při jakékoliv nastavené úrovni v PC. Zapojený je jen mono signál (L) a žádné ekvalizéry či vylepšovače signálu. Mám to v krabičce, průchozí pro napájení do Spectra. Používám to i pro nahrávání do Didaktika M. V PC mám Realtek ALC888. S jiným PC jsem to nezkoušel. Důležité je dodržet typ operačního zesilovače. MCP602P lze zaměnit za TLC272CP. Tak jestli máš čas a chuť, zkus si to postavit třeba na nepájivé pole. Na výstup můžeš v případě potřeby ještě zařadit odporový trimr pro regulaci výstupní úrovně. Vstup čtvrtého, nevyužitého hradla můžeš připojit na výstup druhého a mít tak separátní výstup ještě třeba pro nahrávání na magnetofón. Pro nahrávání z PC používám program Tapir.
Doporučíte aplikaci pro Android? Mám nevyužitý starý mobil a tak bych ho použil místo PC. Našel jsem jen ZX Tape Player. Díky


Naposledy upravil kalda44 dne 17.04.2023, 09:17, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.04.2023, 07:06 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1627
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
PotPalo píše:
Na tej schéme v predošlom príspevku je rovnaká chyba. Na strane spectra nieje GND na pine 1, ale je na 2.

Já to zapojuji tak jak je na schématu a vždy to funguje, žádná chyba. Žádný zkrat tam nevzniká, je zapojená jen špička a stínění. Nesmíš strkat mono kabel do stereo kazeťáku, když použiješ stereo kabel tak se nic neděje. Kromě toho stereo kabel běžně koupíš, mono budeš muset shánět (vyrábět).
Příloha:
jack 3,5 v01.jpeg
jack 3,5 v01.jpeg [ 28.41 KiB | Zobrazeno 2048 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.04.2023, 09:18 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 426
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Při té kombinaci Stereo Jack na kabelu vs. mono Jack v ZX k tomu může dojít, vzhledem ke konstrukci díry v ZX. Ještě si to ověřím, ale předpokládám, že to tak bude asi u všech verzí ZX.
Já jsem nenarazil, protože používám ke Spectru originální propojovací Mono kablíky a k Didaktiku M jsem si vyrobil kablík DIN5->2x Mono Jack. Zástrčky Mono Jack, které jsem použil, fungují po zasunutí do Stereo zásuvky ve schématu bez problémů.
Obrázek
Obrázek
Z PC do tvarovače mám originál Stereo kablík, určený pro připojení do Audio vstup v Monitoru.
Pro připojení Mobilu k ZX bude třeba pravděpodobně vyrobit propojovací kablík. Zvlášť je třeba věnovat pozornost výběru zástrčky Jack do mobilu. Zjistil jsem, že jen málokterý standardní konektor Jack, prodávaný běžně (GME...), lze zasunout do Jack zásuvky v mobilu až nadoraz.
U toho schématu nahoře se dá celá zdrojová část vypustit a použít třeba nějaký +5V adaptér.
Ve svém příspěvku jsem psal, že je třeba vzít signál z výstupu L. Psal jsem to záměrně, protože pokud dojde ke smíchání L+R signálů, může tam docházet k fázovým posuvům a signál se deformuje. Nedoporučuji proto slučovat L a R signály, není k tomu ani žádný důvod.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.04.2023, 11:39 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Jen na okraj, ja hry do Zx cpal pomoci stareho mp3 prehravace a slo to krasne, take jsem tak nahraval programy do Oric atmos, treba z mobilu me to moc neslo, mel malou hlasitost hlavne ty nove telefony maji nejakou normu na hlasitost asi aby mlada generace nebyla uplne hlucha :-)

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.04.2023, 11:53 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
Já kabel řeším koupeným kabelem cinch - stereo jack a redukcí cinch mono jack.


Přílohy:
cinch_stereo_jack.jpg
cinch_stereo_jack.jpg [ 29.68 KiB | Zobrazeno 2004 krát ]
redukce_cinch_mono_jack.jpg
redukce_cinch_mono_jack.jpg [ 14.98 KiB | Zobrazeno 2004 krát ]

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.04.2023, 13:23 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Skrat som nespomínal. Globálne som iba chcel poukázať že stereo jack zapojený v spectre spôsobuje problém, lebo kontakty konektoru v spectre dopadajú na R a T (S ostane nezapojené), zatiaľ čo pri mono jack dopadajú správne na S a T. V starom mono kazeťáku pri použití stereo kábla to dopadalo správne na S a T. Tak aby to jedného neudivilo, že mu to nejde, keď to prepojil stereo káblom. GND v konektore spectra je utopené až na úrovni R, nieje na kraji. Pri mono kábli je to jedno, pri stereo už nie.
Obrázek

Použiť iba L alebo L+R je pri ťahaní kábla z PC alebo mobilu jedno, pokiaľ máme mono nahrávku. Tam by hrali oba kanály úplne rovnako, a ich zlúčením akurát zosilníme výstup. Pri nahrávke zo stereo kazeťáku (alebo stereo nahrávka v PC) je to už trochu rozdiel, lebo hlava môže byť naštelovaná kadejako, a teda kanály niesu úplne rovnaké. Niekedy to ide, niekedy nie.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.04.2023, 17:15 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 426
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Jsme se trochu odchýlili od původního tématu, ale je vidět že i taková zdánlivě jednoduchá věc, jakou je audio kabel, může být někdy problém.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.04.2023, 14:08 
Offline
Prvnička

Registrován: 13.04.2023, 01:48
Příspěvky: 16
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Moc všem děkuji za rady a názory. PotPalo má pravdu, že když zapojím do ZX stereo konektor, je to problém, nic nenahraju. Sehnal jsem si kabely s mono jakc (https://www.alza.cz/stagg-spc030mj-e-d6387184.htm), jeden jsem uštípl a připojil stereo jack, protože kazeťák má stereo jack výstup a když do něj zapojím mono jack, tak z nepochopitelných důvodů z kazeťáku žádný signál nejde. Nahrávání na kazetu a přehrávání do ZX funguje vždy a bez problémů.
Tvarovač signálu od pcmaker určitě zkusím, díky za schéma.
Nahrávání programů z PC do ZX se podařilo vyřešit použitím TAPIRa. Opravdu to funguje téměř na 100%, ale:
často se mi stane, že program (téměř vždy ve strojáku) funguje bezvadně na emulátoru v PC, po úspěšném nahrátí na ZX se spustí, ale okamžitě se "rozsype", hlavně mi jde o Prometheus, který na emulátoru jde bezvadně, ale na ZX nikdy. Je to tak půl na půl, do ZX nahraju téměř vše, ale jen asi polovina programů v něm jede, i když na emulátoru v PC jedou všechny ... tak a teď mi, prosím poraďte v tomhle. Potřeboval bych nějaký program na zadávání strojáku, Prometheus je bezva, ale na ZX mi nejde, Zeus není špatný, na ZX mi jede, ale tam se zase zadává jen v HEX. Díky za rady


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.04.2023, 16:51 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3663
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 797 times
david Škoda 15T píše:
často se mi stane, že program (téměř vždy ve strojáku) funguje bezvadně na emulátoru v PC, po úspěšném nahrátí na ZX se spustí, ale okamžitě se "rozsype"
Nebude to chybnou pametou v hornych 32kB ? Programy a hry, ktore bezia na ZX 16kB, sa tiez rozsypu ?
david Škoda 15T píše:
teď mi, prosím poraďte v tomhle. Potřeboval bych nějaký program na zadávání strojáku, Prometheus je bezva, ale na ZX mi nejde, Zeus není špatný, na ZX mi jede, ale tam se zase zadává jen v HEX. Díky za rady
Skus MRS https://busy.speccy.cz/tvorba/mrs.htm
Pokial pouzivas iba kazetak, tak potom doporucujem tuto verziu: https://busy.speccy.cz/download/mrs09tap.rar
(ale pokial mas chybnu ramku, tak sa silno pravdepodobne rozsype aj toto)

Taka otazka: Preco chces pisat asemblerove programy priamo na ZX ? Dnes, v dobach crossdevelopmentu mame ovela lepsie a hlavne pohodlnejsie vyvojove prostredia na mnohobitovych Pomocnych Calculatoroch :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.04.2023, 16:58 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Busy píše:
Preco chces pisat asemblerove programy priamo na ZX ? Dnes, v dobach crossdevelopmentu mame ovela lepsie a hlavne pohodlnejsie vyvojove prostredia na mnohobitovych Pomocnych Calculatoroch :)

Úh, takéto rúhanie sa tu... :twisted:
Ja píšem assemblerové programy na papier, niekde aj priamo už strojový kód (lebo je to rýchlejšie a tie čísla už viem). Potom to preložím z hlavy alebo s tabuľkou na čísla, dopočítam adresy, a prepíšem na Didaktiku do DATA.... Síce je to pracné, ale nevyžaduje to žiadny program ani vývojové prostredie. Sadnem k počítaču a píšem program. 8-) (ono je pravda že som nič väčšie ešte nenapísal, ale... pssst)

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.04.2023, 17:16 
Offline
Prvnička

Registrován: 13.04.2023, 01:48
Příspěvky: 16
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Díky Busy, všechno vyzkouším ... a k tvojí otázce ... to je stejné, jako by ses někoho zeptal: "a proč chceš jezdit v Trabantu, když existuje Porsche".
PodPalo pro zadávání strojáku používáš metodu, kterou použiju i já, až úplně všechno selže : )


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz