OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 20:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 30.04.2021, 14:56 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
Dobré odpoledne,
vím, že si mnozí budou po přečtení titulku ťukat na čelo, ale nedá mi to se nezeptat.
V jiném vlákně přepisuji a digitalizuji kazety s programy na ZX Spectrum a Didaktik:
viewtopic.php?f=37&t=9013&start=90

Využívám k prvotnímu přepisu z kazeťáku disketovou mechaniku díky programu MASTERCOPY od Proximy.
Znáte jej - pustíte play z kazeťáku a přes MASTERCOPY se na disketu programy zapisují v pořadí jako na kazetě.
Tím vždy vím, který program šel nebo nešel přečíst, pokud je s tím problém, střídám různé typy kazeťáků dokud některý
z nich nahrávku z kazety nepřečte. Vím, že se tu řešilo, že to pro někoho není ideální řešení, ale mě to tak vyhovuje, mám
tak zálohu kazet na disketách, které pak například převedu do počítače jako TAP.

No a sem směřuje můj konkrétní dotaz. Rád bych eliminoval další a další zařízení připojená k ZX Spectru - chci-li si
pak některý z výše přepsaných programů nahrát do ZX Spectra (třeba z vyrobené TAPky), musím buď použít PC, ze kterého TAPku pustím, nebo různých jiných TAP přehrávačů (TAP/TZXduino, TAPplayer v mobilu, atd...) nebo upravit basicovskou hlavičku přepsaných
programů na disketě (LOAD"" na LOAD *""), případně použít tlačítka SNAP...
Nebylo by tedy možné, mám-li díky programu MASTERCOPY obsah kazety nahrán na disketě, použít přímo disketovou mechaniku d40(80) jako "kazeťák"? Nějakými přidanými tlačítky, či programovým spuštěčem najít na disketě daný program a pomocí LOAD"" jej jako z kazety do počítače nahrát? Nemusel bych už využívat žádného dalšího playeru, odpadlo by audio propojení (EAR/MIC) - datový přenos by šel po vícežilovým připojením mechaniky ke Spectru a buď by byla rychlost přenosu 1:1 nebo klidně i rychlejší, ale do toho už víc nevidím...

Děkuji Vám,
Láďa


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.04.2021, 15:36 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Jestli tomu správně rozumím, tak by se hodilo, aby D40 uměla emulovat načítání TAP, jako to dělá DivIDE, rovnou z diskety?

K tomu je ale potřeba hardware, který hlídá na jaké adrese běží program v ZX Spectru a když běží tím místem, kde jsou ve standardní ZX ROM obslužné rutiny pro kazeťák, tak přepne ROM a místo poslouchání/pípání z/na kazety/u se ta data podstrčí odjinud, nebo uloží jinam, protože místo standardní ROM běh programu pokračuje ve stínové ROM, která pracuje s daty třeba na flashce, nebo disketě. Až se to dokončí, tak se zas běh programu vrátí do standardní ROM a např. načtená hra nepozná rozdíl.

D40 (ani Betadisk, Dataputer...) to neumí, hardware, který by hlídal běh částí ROM s rutinami LOAD a SAVE nemá. Umí to DivIDE, DivMMC, MB-02, MB-03...

Myslím, že pouze s D40 není šance a než vyvíjet úpravu diskového řadiče, tak by bylo mnohem jednodušší použít už hotové zařízení, které to umí.

Tím pádem se nabízí otázka - existuje takový kopírovací program pro standardní DivIDE?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.04.2021, 16:11 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
zxcygnus píše:
Jestli tomu správně rozumím, tak by se hodilo, aby D40 uměla emulovat načítání TAP, jako to dělá DivIDE, rovnou z diskety?


Podobně - Nemusí umět emulování načítání TAP, na disketě jsou data již uložená
z MASTERCOPY, TAP by se tedy vůbec nevytvářel (ten vytvářím teď, když nemám jinou možnost
jak přepsaná data z kazet do ZX Spectra loadovat).
Ale možná mluvíme o tom samém a jen jsem to nepochopil.

Děkuju
Láďa


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.04.2021, 16:45 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
MDOS od PVL měl tape emulátor.
Mám dojem, že stejný, jaký Sweet zabudoval do MDOS 3.
Nepamatuju si ale detaily, musela se myslím měnit i ROM v počítači (odchycení vstupních bodů pro rutiny obsluhy pásku), PVL tam měl nejspíš zálohovanou RAM nebo EEPROM.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.04.2021, 19:10 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Ladislav píše:
Podobně - Nemusí umět emulování načítání TAP, na disketě jsou data již uložená
z MASTERCOPY, TAP by se tedy vůbec nevytvářel (ten vytvářím teď, když nemám jinou možnost
jak přepsaná data z kazet do ZX Spectra loadovat).
Ale možná mluvíme o tom samém a jen jsem to nepochopil.

Děkuju
Láďa
TAP je nejjednodušší a nejuniverzálnější způsob, jak uložit soubory programu stejně jako na pásku. V podstatě to jsou data 1:1 jak je vytváří Sinclair ROM (v TAP jsou jen 2 byty navíc určující délku bloku před každým blokem - tj. před každým Program, Bytes, Data) a tedy data snadno zpracovatelná emulátorem i samotnou Sinclair ROM.

Formát TAP viz zde https://sinclair.wiki.zxnet.co.uk/wiki/TAP_format

Nevím ale jak ukládá data Mastercopy. Možná si k tomu přidává další informace? Možná komprimuje? Kvůli kompatibilitě by TAP asi byla lepší volba.
dex píše:
MDOS od PVL měl tape emulátor.
Mám dojem, že stejný, jaký Sweet zabudoval do MDOS 3.
Nepamatuju si ale detaily, musela se myslím měnit i ROM v počítači (odchycení vstupních bodů pro rutiny obsluhy pásku), PVL tam měl nejspíš zálohovanou RAM nebo EEPROM.
MDOS3 pokud vím běhá na DivIDE. Nebo existuje i pro D40?

Ale upravená ROM je taky dobrá možnost, Velesoft dělal emulaci TRDOSu tak, že umisťoval skoky do oblasti fontu. Sice to poškodilo pár písmenek, ale myslím, že mu to fungovalo s nějakým rozšířením RAM do kterého umisťoval TRDOS a snad i image diskety. Jde o stejný princip.

Jestli jsou ZX ROM a MDOS v patici a úprava od PVL k nalezení? Já ji v archivu nemám.

Tady je od PVL zmínka v diskuzi http://bbs.inway.cz/bbs2www/CZspeccy/00c6

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.04.2021, 19:39 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Mastercopy ukládá jednotlivé soubory, ne jednosouborový TAP.
Tape emulator se chová jako na MB-02+, takže na D40 funguje jak LOAD bez hvězdičky, tak korektní volání rutiny LD-BYTES (ne blikavé loadery).
Rostl zde: https://web.archive.org/web/19991011152135/http://sorry.vse.cz/%7Exrihp01/speccy/software/prg/romdtap0.zip
PVL používal WD řadič. Nevím, zda bude emulátor fungovat s MDOSEM 2.

(Už jsem odkaz dříve posílal)

Mimochodem PVLova hra Myška (nevidím ji ani na cs.speccy.cz) je tady:
https://web.archive.org/web/20000306022045/http://sorry.vse.cz/~xrihp01/speccy/software/prg/myska.zip


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.05.2021, 08:59 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
Byla by tedy praktičtějším řešením hardwarová dodělávka, typu “TZXduina”, jejíž médiem by byla tedy disketová mechanika s vloženou disketou se záznamem kazet (záznam přes MASTERCOPY)? Třeba PotPalo tady dokázal hardwarové zázraky dodělávek k d40...
Líbí se mi i ten výše zmíněný přispěvek, že PVL už tape emulátor vymyslel, ale měnit ROM v počítači se mi moc nelíbí, neboť si pod tím představuji doocela velký zásah. Nebo se pletu? A pokud by to bylo naopak jednodušší a funkční, komu bych mohl sveho gumáka poslat pro úpravu a otestování PVL varianty?
Děkuji,
Láďa


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.05.2021, 12:31 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
PVL s Tritolem měli Spectrum +2A, takže žádný zásah dělat nemuseli, použili allRAM režim.

U gumáka to chce ROM v patici.
Bylo by jednodušší, než naprogramovat novou 16 k ROM a vyměňovat je podle potřeby, naprogramovat rovnou 32K ROM (do jedné půlky původní, do druhé upravenou) s přepínačem.
Třetí možnost je nějaká SRAM, EEPROM, Flash, interface ZX80K od Dataputeru (vyžaduje i úpravu počítače) nebo rozšíření Troller / Lamač.
Čtvrtá, bez zásahu do počítače, je místo D40 použít DIvIDE s divD80.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.05.2021, 12:54 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
V gumáku se dá ROM vypájet a nahradit paticí relativně snadno, ZX Spectra 48k mají větší otvory na vývody IO a desku, která to snese lépe než ty v Didakticích. Jen je tam potřeba přidat hradlo OR ze signálů /MREQ a /ROMCS

To bych mohl udělat. Naprogramovat EPROM umím taky, jen s mazáním to mám teď horší.

divD80 je taky dobrý nápad.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.05.2021, 13:04 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Nejde mi upravit starší příspěvek, tak jen krátká citace k tape emulátoru z manuálu MDOS3:

"Emulovat se daji jak hlavickove, tak bezhlavickove soubory.
Bezhlavickovy soubor ma na disku specialni priponu H a flag byte je zapsan do adresare na nevyuzite misto (19.byte - normalne je zde ulozena nula).
Takovyto format vyuzivaji programy: TOOLS 128, MasterCopy, MFC, tap2d80, d802tap i puvodni TAPE emul od PVL."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.05.2021, 13:31 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tiež mám vlastný program ktorý nahrá obsah pásky na disketu po súboroch, a do nevyužitého miesta v adresári uloží ďalšie dáta. Ale k problému: najelegantnejšie a bezzásahovo by sa to dalo riešiť s externou ROM s dekodérom adries zaradenou pred D40, na ktorú by sa preplo pri volaní LOAD a SAVE rutiny v ROM Spectra. Táto ROM by volala rutiny z D40, pozíciu by si mohla pamätať podľa názvu posledného nahraného súboru (iba by zväčšila počítadlo v názve), a pokiaľ by súbor neexistoval, išlo by sa od začiatku. SAVE by ukladalo súbor na koniec za posledný.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.05.2021, 21:19 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
PotPalo píše:
najelegantnejšie a bezzásahovo by sa to dalo riešiť s externou ROM s dekodérom adries zaradenou pred D40, na ktorú by sa preplo pri volaní LOAD a SAVE rutiny v ROM Spectra. Táto ROM by volala rutiny z D40, pozíciu by si mohla pamätať podľa názvu posledného nahraného súboru (iba by zväčšila počítadlo v názve), a pokiaľ by súbor neexistoval, išlo by sa od začiatku. SAVE by ukladalo súbor na koniec za posledný.

...a dokázal bys to, prosím, sestrojit?
Láďa


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.05.2021, 21:33 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Teoreticky by to išlo (nejaká flash a jeden GAL by asi stačilo), ale prakticky nieje nálada a ani čas...

Navyše podobne funguje moja tapatapa, akurát nepoužíva diskety, ale svoje moduly do veľkosti až 16 MB. Akurát neprepína ROM, a ešte nieje doriešené SAVE. Ale funguje, TAPku nahrávam s LOAD"", takže zasa menšia motivácia robiť niečo s D40. Navyše mám rozpracovanú externú verziu pre akýkoľvek počítač... to asi ani nikdy nedokončím.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.05.2021, 09:18 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
Děkuji Vám mnohkráte za odpovědi,
ale přiznám se, že sám to nezvládnu dát podle všeho popsaného dohromady.
Koho z Vás tedy můžu přemlouvat s prosbou o pomoc?
Bylo by mi líto kdyby zůstalo zde jen vše černé na bílém, avšak bez praktického vyhotovení.
Sám to neumím, rád se ale můžu (finančně, či svou protislužbou prací zvukaře?) podílet na vývoji a revanžovat Váš čas a nápad,
moc bych o to stál.
Děkuji Vám,
Láďa


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.05.2021, 19:51 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Ladislav píše:
Nebylo by tedy možné, mám-li díky programu MASTERCOPY obsah kazety nahrán na disketě, použít přímo disketovou mechaniku d40(80) jako "kazeťák"?
To co ty potrebujes, umoznuje MB02 (ktoru tu spomenuli dex a zxcygnus) uz od roku 1992 :)
Mozno by namiesto znasilnovania (t.j. HW uprav) D40/D80 stalo za to zvazit pouzitie MB02 alebo v sucasnosti modernejsej MB03+. Popripade divide/divmmc ktore to vedia tiez.

Z hladiska media sa sprava ako plnohodnotna disketova jednotka (rychly prenos dat, pohodlna manipulacia s jednotlivymi spektrackymi (aj bezhlavickovymi) subormi), ale z hladiska vsetkych aplikacii, ktore volaju load/save do romky (vratane basicu) sa sprava ako plnohodnotna paska a aplikacia ani netusi, ze bezi z disku. Presne tak isto, ako uz (v podstate) odjakziva funguju ZX emulatory.

A to vsetko samozrejme bez akychkolvek HW zasahov priamo do ZX Spektra.
Ladislav píše:
... sám to nezvládnu dát podle všeho popsaného dohromady.
Koho z Vás tedy můžu přemlouvat s prosbou o pomoc?
Na tomto mieste si myslim ze sa asi malokomu bude chciet nosit drevo do lesa a dorabat do fyzickej D40/D80 nieco, co ine, vyssie menovane systemy uz dlhe roky vedia nativne. Takze asi bude najlepsie, ked si namiesto D40 zadovazis idealne MB03+, alebo aspon to divide/divmmc.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz