OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 23.04.2024, 20:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 28.01.2020, 17:57 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
A já mám zase dojem, že mícháte odraz a vyzařování dohromady :)

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 28.01.2020, 23:14 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
danhard píše:
A já mám zase dojem, že mícháte odraz a vyzařování dohromady :)

Ono to spolu vzdáleně souvisí jako opačné děje (snaha fotonu dostat se do chladiče a snaha fotonu dostat se z chladiče).

Dokonce bych řekl, že by se i to vyzařování dalo na základě odrazu mechanisticky vysvětlit, pokud člověk přijme jako fakt, že černá pohlcuje a lesklá odráží.
Jsem-li foton uvnitř lesklého chladiče, a chci se někam hnout, to prostředí mne (kvantově, na základě svého chemického potenciálu, ale to je jedno) odráží zpátky a já se moc nikam nedostanu, mám problém vyletět z chladiče a ten vyzařuje míň.
Jsem-li uvnitř černého chladiče, ten materiál má tendenci mne pohlcovat, chci-li se někam hnout, jde to snáz, a mám větší šanci dostat se z chladiče ven a vyzářit.
(To by zase vysvětlovalo, že chladič má být z černého materiálu, a ne jen černě natřený.)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 29.01.2020, 00:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1976
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 872 times
Been thanked: 699 times
Tak myslím že barva uvnitř materiálu to neovlivňuje. Uvnitř chladiče jde o tepelnou vodivost, která je nezávislá na barvě. Vzduch má docela nízkou tepelnou vodivost, energie se jím přenáší i skrze záření a proto se uplatní povrch rozhraní kov/vzduch, v jaké míře přechází tepelná energie z pohybu částic na emag. záření. Když je tlustý povrchový nátěr, projeví se jeho špatná tepelná vodivost a může tím zhoršovat chlazení (přenosem tepla mezi kovem a rozhraním se vzduchem), proto je lepší použít eloxování kde je jen tenká povrchová vrstva kysličníku.

Ale stejně se u chladičů podstatně víc projeví hrubost povrchu, počet žeber a proudění vzduchu, než jeho barva, protože se většina tepla odvádí kontaktním ohříváním vzduchu než emag. zářením. U vícežebrového chladiče to co vyzáří jedno žebro (ve formě záření), to pohltí protější žebro, tedy z hlediska vyzařování se chladič chová jako jednoduchý kvádr, vyzařování nezávisí na členitosti povrchu (zářivé teplo se předá teprve až dopadne na jiný povrch, členitost povrchu zdroje záření jeho svítivost nezvýší). Chlazení vyzařováním ("sáláním") činí jen zlomek vydané energie, podstatně víc se předá přímým ohřevem vzduchu ("prouděním"), tedy barva povrchu zvýší chlazení jen docela málo, obzvláště pokud se jedná o složité žebrové pískované chladiče s velkým povrchem, které chladí hlavně prouděním vzduchu. Už je pak na zváženou, zda povrchová úprava svou izolací naopak nezhorší chlazení, proto se černý elox používá spíš u jednoduchých chladičů než u složitě žebrovaných, u jednoduchých chladičů se sálání projeví víc.

Metodika výpočtů chlazení elektronických součástek, kdyby se to chtělo někomu studovat: http://www.souch.cz/dok/e/chlazeni.pdf

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 29.01.2020, 09:20 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
Panda38 píše:
Tak myslím že barva uvnitř materiálu to neovlivňuje. Uvnitř chladiče jde o tepelnou vodivost, která je nezávislá na barvě.

Ano, proto jsme kondukci zanedbali.
Ale vyzařování probíhá ne povrchem, ale celým objemem tělesa - proto je Slunce modelem černého tělesa, že jeho povrch vyzařující viditelné světlo je zanedbatelný proti jeho celkové hmotě, která vyzařuje maximum energie při nižší frekvenci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 29.01.2020, 20:31 
Online
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2785
Has thanked: 229 times
Been thanked: 607 times
Nojo, ale jaká je pravděpodobnost, že ten foton, vyzářený z jednoho černého atomu uvnitř chladiče, se dostane bezpečně až na jeho povrch, a cestou nenabourá do jiného černého atomu chladiče, kde bude zase spolehlivě pohlcen?

Teda, ne že by to ještě mělo nějakou souvislost s ULA, kromě toho že je z černého plastu 8-)

Jo, a ten popis "nejlepší pohlcovače jsou i nejlepší vyzařovače" jsem kdysi přesně takhle četl v jedné sci-fi povídce v Ikarii, lepší vysvětlení se jen těžko najde v nějaké běžné učebnici fyziky!

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 30.01.2020, 02:07 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1976
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 872 times
Been thanked: 699 times
Kov je neprůhledný materiál, neprochází jím světelné ani tepelné záření. Leda že by byl chladič z plexiskla, to by dobře vyzařoval i vnitřkem. :geek:

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 30.01.2020, 09:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1977
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Panda38 píše:
Kov je neprůhledný materiál, neprochází jím světelné ani tepelné záření. Leda že by byl chladič z plexiskla, to by dobře vyzařoval i vnitřkem. :geek:


Svetlo i teplo v nasem pojeti je uplne stejne elektromagnticke zareni, uplne stejny foton, jenom jine vlnove delky. Asi se nam zda, ze skrz kov obvykle moc nevidime, ale elektromagneticke zareni jim prochazi ruzne v zavislosti na mnoha parametrech, napriklad frekvenci. Myslim ze velikost atomoveho jadra je o 5 radu jinde nez jeho obalu, ze bezna hmota je velmi "prazdna", tedy v pomeru jedno jadro velikosti 1mm a pak 100 metru nic, takze se tam foton obcas nejak vymota.

Dex miri spravny smerem, to my dava smysl a je to slozite, chce to dost veci dostudovat, alespon u me. S tou nepruhlednosti je to uz malinko placani, nemluve o tom, ze IR zareni nevidime a co je je pro viditelne sprektrum naprosto pruhledne, bude v IR nebo UV (v radiovem, mikrovlnem, rentgenovem oboru) klidne uplne prenesene cerne, neviditelne, nebo rentgenove zelene.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 30.01.2020, 09:32 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3824
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
A není posuzování propustnosti hmoty chladiče pro kvanta energie v různých obvykle se uvnitř Spektra nevyskytujících formách (třeba to UV, rentgenové záření či gama fotony) už trošku mimo racionální debatu o potřebě chladiče na ULA a jeho parametrech?

Tady se naprostá většina energie bude vytvářet tepelným pohybem částic a vyzařovat do okolí opět tepelným přenosem, nějaké vyzařování přes IČ spektrum bude při takto nízkých teplotách prakticky zanedbatelné oproti tepelnému přenosu do vzduchu.

Na chápání tohoto komplexně bude potřeba být takový ten lehce zarostlý týpek v mastném svetru co je na FELu a s lehce vyšinutým chichotáním si se zájmem čte na lavičce knihu stylu Záludná prvočísla a Planckovu konstantu zná až do konce. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 30.01.2020, 09:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1977
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Je to mimo.

Krome dotazu, jestli ma chladic na ULA smysl, to pak pokracovalo dotazem, jestli je nejak podstatna cerna barva chladice. Ja to vidim stjne jako ty, na tehle teplote spis neni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 30.01.2020, 10:13 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Teplota chipu se sníží už jen nalepením obdélníku 1,5mm Al plechu na horní stranu pouzdra.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 30.01.2020, 10:31 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
Já jsem si do ZX81 dal černé chladiče s žebry.
Ale na tomto videu v okamžiku, kdy má stabilizátor skoro 100 stupňů, má ULA 20 stupňů.
Asi je dobrý nápad koupit termokamerku a natočit si desky pár počítačů po dlouhodobém zapnutí. Začnu šetřit :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 30.01.2020, 10:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1977
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Me pripada, ze se za techto podminek stane snadno z chladice ULA naopak ohrivac ULA.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 30.01.2020, 10:49 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
danhard píše:
Teplota chipu se sníží už jen nalepením obdélníku 1,5mm Al plechu na horní stranu pouzdra.

Spis bych pouzil takove ty samolepici chladice na grafiky, pokud se teda vejdou vyskove.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 30.01.2020, 13:05 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
A já bych si dal do zdroje spínanej předregulátor na 8V :)

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chladic na ULA
PříspěvekNapsal: 30.01.2020, 17:11 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.02.2018, 11:31
Příspěvky: 255
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 63 times
dex píše:
Já jsem si do ZX81 dal černé chladiče s žebry.
Ale na tomto videu v okamžiku, kdy má stabilizátor skoro 100 stupňů, má ULA 20 stupňů.
Asi je dobrý nápad koupit termokamerku a natočit si desky pár počítačů po dlouhodobém zapnutí. Začnu šetřit :)


Někde jsem viděl na interfernetu, že existují už i mobily s termokamerou. Kdyby si měl nějaký telefon, který se ti už nelíbí, tak by sis mohl najednou udělat radost 2x. :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz