OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 01:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 09.12.2019, 21:22 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
madcz píše:
Otestoval jsem uvedený basic, a je to přesně jak píšeš, stabilní pruhy v horní části obrazovky. Zkusil jsem nějáká dema pro pentagon, přes interní AV výstup OK, přes ZX-VGA-JOY je to horší.


Ale zase na druhou stranu : na Nucleonu je vzdy casovani obrazu podle Pentagonu, takze stiha vice taktu za TV snimek a k preruseni CPU dochazi v dobe, kdy je TV paprsek na konci graficke pixelove casti obrazu. ZX-VGA-JOY o tomhe nic nevi a mysli si, ze je to ZX ula, takze sleduje okamzik kdy dojde k preruseni a zacne kreslit na VGA monitoru obraz shora. Takze to na jednu stranu znamena, ze nejaka dema pro Pentagon budou nejspis trochu poblikavat, ale pobezi. Zatimco zase software pro ZX Spectrum pojede na Nucleonu o neco lepe, nez bez pouziti ZX-VGA-JOY. Tim myslim jen casovani grafickych efektu. Multicolory budou se ZX-VGA-JOY vzdy rozpadle, ale u her to bude nejspis v pohode.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 16.12.2019, 19:27 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.02.2018, 11:31
Příspěvky: 254
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
Dnes mi přišlo ZX-VGA-JOY na poštovní balíkovnu a to byste nevěřili, co se mi stalo. POZOR TOTO NENÍ REKLAMA. Pošta plná lidí. Při příchodu jsem zadal kód na stojánku, který jsem obdržel do mobilu a vyjelo mi pořadové číslo a než jsem se otočil, tak jsem byl na řadě. Přistoupil jsem k přepážce a paní za přepaážkou dostávala balík od své kolegyně do ruky, takže se nemusela ani pro balík zvednout ze židle. Zeptala se mě na kód z SMSky. Kdybyste viděli ty oči lidí, kteří tam čekali na své pořadové číslo. Raději jsem pelášil pryč s nepěknou představou možného linčování. Na poště jsem strávil maximálně 2 minuty.
Asi jsem zlomil rekord v odbavenosti na poštovní přepážce. Nechtěli ani občanku jen jsem zopakoval kód a bylo to.
Hned jsem zrychleně musel odzkoušet jak to jede maje doma návštěvu. Chlubíc se manželovi naší kamarádky co že mi to přišlo.

Základní vizuální test.
1) ZX Spectrum 128 +2A - obraz jak má být, pěkně ostrý
2) Didaktik Gama 89 - obraz jak má být, pěkně ostrý
3) ZX spectrum + (deska Issue 6A) - obraz jak má být, pěkně ostrý
4) Didaktik M - obraz je pěkně ostrý, jen je vše posunuté o jeden znak do leva. Při stisku klávesy se objeví příkaz z basicu, ale příkaz není celý. Např BORDER je ORDER. Dokonce mi přišlo, že obraz není ani do čtverce, ale ten posuv není dobrý.

Tchunass


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 17.12.2019, 17:46 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.02.2018, 11:31
Příspěvky: 254
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
Tchunass píše:
VELESOFT píše:
A co takhle na tom Didaktiku M zkusit v menu ZX-VGA-JOY rucne nastavit sync 48 nebo 128, pripadne AUTO ?

trochu jsem zkoušel, ale i v menu ZX VGA YOJ je to celé trochu posunuté. Každopádně se pokusím a dám vědět.

Otestoval jsem ZX-VGA-JOY s Didaktikem M.
Podotýkám, že Mko mám jen jako muzeální kousek, ale pokud jsem jej testoval, tak se vždy chovalo normálně. doporučuji otestovat ještě někým jiným s jiným strojem. Mko mám jen jedno.
1) Pokud je zasunut jen ZX-VGA-JOY, tak chyba v obraze se ukazuje. BORDER je ORDER.
2) Udělal jsem sestavu: ZX-VGA-JOY, troj rozbočka sběrnice od JIIRY, divIDE, tak obraz je v pořádku.
BORDER je BORDER. Pokaždé jak po zapnutí, tak i po resetu stroje. Spustil jsem i nějakou tu hru, a obraz byl také OK. V tomto zapojení se mi jen občas sekne Mko. Asi je to proto, že v divIDE není nainstalována odporová síť RN1. Mko nemám na běžné používání a nepotřebuji tedy divIDE k tomuto stroji.
3) pokusil jsem ZX-VGA-JOY spustit jen s JIIROVOU roztrojkou a obraz je opět nepěkný.
4) S Mkem a divIDE se na ZX-VGA-JOY obraz nastaví na 60Hz. Bez divIDE také 60 Hz, ale v obraze je chyba.
5) Test bez divIDE: Pokud Mko vypnu a hned zapnu, tak se ORDER neukazuje a je tam normálně BORDER. Pokud udělám RESET Mka a obraz byl vadný, tak po resetu obraz zůstane stejně vadný.
6) Přepojil jsem pro jistotu na jiný monitor: Vše je stejné jak jsem popsal.

Při provozu ZX-VGA-JOY na Mku mám jeden postřeh: Obraz není do čtverce.

Můj závěr: divIDE asi nějak ovlivňuje něco buď v ZX-VGA-JOY nebo na sběrnici tak, že se závada neukazuje.

Já nedokážu zjistit proč. Nejsem na to natolik zdatný, abych zjistil. Jsem jen HW výměnkář. :-)

Ještě malý EDIT: problém může být ještě na zanesené sběrnici Mka. Toto ještě prověřím. Vyčistím konektor a podám zprávu.


Tchunass


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 19.12.2019, 18:13 
Offline
Stydlín

Registrován: 31.03.2019, 22:57
Příspěvky: 8
Bydliště: Louny
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
VELESOFT píše:
madcz píše:
Otestoval jsem uvedený basic, a je to přesně jak píšeš, stabilní pruhy v horní části obrazovky. Zkusil jsem nějáká dema pro pentagon, přes interní AV výstup OK, přes ZX-VGA-JOY je to horší.


Ale zase na druhou stranu : na Nucleonu je vzdy casovani obrazu podle Pentagonu, takze stiha vice taktu za TV snimek a k preruseni CPU dochazi v dobe, kdy je TV paprsek na konci graficke pixelove casti obrazu. ZX-VGA-JOY o tomhe nic nevi a mysli si, ze je to ZX ula, takze sleduje okamzik kdy dojde k preruseni a zacne kreslit na VGA monitoru obraz shora. Takze to na jednu stranu znamena, ze nejaka dema pro Pentagon budou nejspis trochu poblikavat, ale pobezi. Zatimco zase software pro ZX Spectrum pojede na Nucleonu o neco lepe, nez bez pouziti ZX-VGA-JOY. Tim myslim jen casovani grafickych efektu. Multicolory budou se ZX-VGA-JOY vzdy rozpadle, ale u her to bude nejspis v pohode.


Hry opravdu běží bez problému, aspoň co jsem stihl projít. Zkusil jsem téma časování pro pentagon otevřít s autorem interface, podíval se na to a z jeho pohledu by to neměl být zásadnější problém. S tím že by to zkusil zařadit do některého z dalších firmware. V plánu je i multicolor(8x1). Ale tak jako asi všichni, bojuje s časem. Nabídl jsem, že co bude potřeba otestuji a uvidí se :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 12.01.2020, 16:55 
Offline
Kecálek

Registrován: 26.01.2019, 18:45
Příspěvky: 99
Bydliště: u Mělníka
Has thanked: 7 times
Been thanked: 240 times
Tchunass píše:
Výše jsem psal, že mi ZX-VGA-JOY zlobí v Mku. Když jsem jakž takž narovnal piny v ZX-VGA-JOY, tak se mi problémy s obrazem již neukázaly.
Tchunass


Pochopil jsem to správně, že v Didaktiku M ti to teď běží bez posunu obrazu i bez zastrčeného DivIDE?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 13.01.2020, 11:52 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.02.2018, 11:31
Příspěvky: 254
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
Ahoj. Ano pochopil jsi to správně. Chyba byla v poškozeném pinu v konektoru. Piny jsou měkké a snadno se shrnou dozadu. Mě se to dotýkalo jiného pinu. Musím si skosit hranu na svém plusku nebo pojedu přes Jiiirovu roztrojku. Mko má desku asi o něco slabší, protože mi jde ZX-VGA-JOY zasunout do Mka lehce a ne na silu, jako do pluska.
Tchunass


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 13.01.2020, 12:00 
Offline
Kecálek

Registrován: 26.01.2019, 18:45
Příspěvky: 99
Bydliště: u Mělníka
Has thanked: 7 times
Been thanked: 240 times
Tchunass píše:
stamil píše:
Tchunass píše:
Výše jsem psal, že mi ZX-VGA-JOY zlobí v Mku. Když jsem jakž takž narovnal piny v ZX-VGA-JOY, tak se mi problémy s obrazem již neukázaly.
Tchunass


Pochopil jsem to správně, že v Didaktiku M ti to teď běží bez posunu obrazu i bez zastrčeného DivIDE?
Ahoj. Ano pochopil jsi to správně. Chyba byla v poškozeném pinu v konektoru. Piny jsou měkké a snadno se shrnou dozadu. Mě se to dotýkalo jiného pinu. Musím si skosit hranu na svém plusku nebo pojedu přes Jiiirovu roztrojku. Mko má desku asi o něco slabší, protože mi jde ZX-VGA-JOY zasunout do Mka lehce a ne na silu, jako do pluska.
Tchunass


Díky, jdu si to objednat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 16.01.2020, 10:11 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
VELESOFT píše:
Sbernice pocitace na hrane plosneho spoje by mela mit zkosene hrany, stejne jako to maji ruzne PC karty. Pred lety se i v GME zacal prodavat vzhledove stejny konektor, ale s mekkyma pinama, ktere se deformuji po par zasunuti na ostrou hranu spoje. Na Ebay se daji koupit kvalitnejsi konektory, ktere jen tak nikdo neznici, ale nevim, jestli maji i zahnute 90 stupnu. Ja bych nejradeji doporucil vzit pilnik a u vsech pocitacu si srazte hrany sbernice.


Díky za upozornění, to mě nikdy nenapadlo. Roky čistím konektor na DG, zvlášť s Divide a rozdvojkou sběrnice, někdy stačilo strčit do stolu a počítač se zhroutil. Teď po opilování hran je to úplný luxus, vše drží a dokonce přestala protestovat CF karta, která sem tam nebyla detekována. Pecka!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 16.01.2020, 10:40 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.02.2018, 11:31
Příspěvky: 254
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
Velesofte. Prosím nemáš nějaký odkaz, abych se mohl mrknout jak vypadají ty konektory na ebay? Díky.
Tchunass


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 17.01.2020, 15:57 
Offline
Prvnička

Registrován: 21.03.2019, 23:57
Příspěvky: 15
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times
Ja som ZX VGA pripojil k Didaktiku M spolu s DIVIDE a slape ako hodinky.

Prikladam fotku monitora s telkou, kde je vidiet rozdiel (sorry za tmu, ale cez den sa k tomu nedostanem).

Spomenul som si na ManicMinera a dostal sa do druheho kola :D

To bolo radosti!




Příloha:
ZXVGA.jpg
ZXVGA.jpg [ 37.16 KiB | Zobrazeno 8909 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 18.01.2020, 14:24 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.02.2018, 11:31
Příspěvky: 254
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
Kdyby tak někdo třeba dal do kupy klon ZX spectra s VGA výstupem na jedné desce bez klasického obrazového výstupu, tak to by bylo docela príma, že? co vy na to? Mě by se to teda líbilo asi více než ladit analogovou obrazovku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 18.01.2020, 14:33 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.02.2018, 11:31
Příspěvky: 254
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
PotPalo píše:
Prečo sú tu dva obrázky? Akože máme nájsť 10 rozdielov? :D


Možná jen osm. :-) červená je červená a ne růžová. Pak ostatní barvy... a vlastně ještě jeden rozdíl. Obraz na Mku není do čtverce. :-D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 18.01.2020, 15:09 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Do štvorca? Schválne som na eMku nakreslil štvorec 175 x 175 pixelov, na maličkom displeji je šírka 75 mm a výška 78 mm. Rozdiel je 3 mm, čiže +4% na výšku. Má mi to vadiť? :D

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 19.01.2020, 21:46 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Lenže na normálnom CRT monitore sa dá trimrom vzadu nastaviť výška alebo šírka obrazu, takže nakoniec žiadny problém. 8-)

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX-VGA-JOY
PříspěvekNapsal: 15.09.2020, 19:03 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2571
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
jitesar píše:
Netusite, existuje nejaka redukce pro pripojeni ZX-VGA-JOY k ZX-81?

Určitě ne, ZX-81 vytváří obraz úplně jinak.
Jediné o čem vím, je Chroma 81 Interface - http://www.fruitcake.plus.com/Sinclair/ZX81/Chroma/ChromaInterface.htm

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz