OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 16.04.2024, 17:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 25.10.2019, 11:43 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 426
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Asi ti nepomůžu, ale na internetu jsem narazil na informaci, že starší verze švábu CXA1145 se dávala do přehršle konzolí a také do Amiga 600. Mají s tím taky dost problémů a jeden člověk to vyřešil náhradou za CXA1645, se kterým pak problémy zcela odpadly. Zapojení vývodů je trochu jiné. Tak mně to svádí k tomu, že problém bude se signálem Sync, když vše ostatní vypadá bezvadně. Koukal jsem na zapojení Nucleona, ale princip jeho generování nedávám.
http://www.waveguide.se/?article=amiga- ... er-upgrade


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 25.10.2019, 12:20 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
No vidíš, a já mám právě problém už s tím novějším CXA1645 :-) Ale nevadí, budu ještě laborovat... Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 25.10.2019, 12:40 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Ja som to zapájal podľa datasheetu, ktorý som prečítal celý. Hlavne som dbal na poznámky o napájaní oboch pinov, kondenzátory, hrubé cestičky, atď. CXA1645 mám z aliexpresu, klasický veľký DIP (nie SMD). Bolo to asi pred rokom, ale tuším že obvod má vlastné časovanie, synchronizačný signál je iba aby vedel kde je začiatok obrazu, čiže v podstate pulzy 50 Hz. S frekvenciou pre farby som tiež bojoval, v prvom rýchlom zapojení som na to zabudol a nechal bez tejto frekvencie, obraz bol, ale čiernobiely. Potom som skúšal rôzne zapojenia generátora frekvencie, aj s tranzistorom, aj s trimrom, a neviem s čím ešte, až toto s 74LS14 mi fungovalo. Niektoré zapojenia sa po zapnutí niekedy nerozbehli, až pri meraní sondou začali pracovať, a niektoré práve naopak. Mám to zapojené v Didaktiku M model 91 namiesto MC1377.

Odporúčam prečítať si "Notes on Operation", strana 12 a 13 v datasheete. Nezabudlo sa na niečo pri výrobe DPS? Vlastne ja tam vidím ešte kontaktné pole. Na ňom mi to tiež fungovalo, ale bolo rušenie v obraze.

A možno blbosť, ale hneď na začiatku som si všimol, že ja mám výstup najprv cez odpor, potom kondenzátor, ty to máš naopak. A práve v tých poznámkach sa píše o čo najkratších vývodoch na 75 Ohmových odporoch.

Ďalšia vec: skúsiť to aj na inom TV, jeden nikdy nevie.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 25.10.2019, 13:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 25.05.2014, 12:29
Příspěvky: 1673
Bydliště: Praha
Has thanked: 319 times
Been thanked: 372 times
A ten sync na pinu 10 vypadá jak ?
Jinak mám tu na stole zapnutou amigu s CXA1145 tak kdyby jsi chtěl něco oměřit...je to podobné.
Třeba tam je sync 0.4V-4.5V, ty ta máš tuším dělič. Ale zase H píšou 2V, tak asi cajk.

_________________
Atari 65XE, 600XL, 400, 800, 800XL/XE, 130XE, 1200XL, XEGS
Commodore C64, C64C, C128, Plus/4
Amiga A600, A1200+Blizzard 060/50
ZX Spectrum, +2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 25.10.2019, 17:41 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
CSS jestli casovani Pentagonu je podle https://www.root.cz/clanky/historie-osm ... sp-sssr-2/ , tak ti to ani spravne nema fungovat. Ty okamzite aktivujes Sync a nepockas ani chvilku aby zacalo Blanking. Zkus tam dat alespon ten zpozdovac co ma na obrazku PotPalo. Podle http://www.kolumbus.fi/pami1/video/pal_ntsc.html ma sync nasledovat 1,5 us po zacatku blanking stavu. To je 5 taktu cpu. Osobne bych zkusil dat 5x hradlo z 74ls74 za sebou a takto zpozdit sync signal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 25.10.2019, 20:36 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 426
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Možná jsi na to už taky narazil. V jednom vlákně na zx-pk.ru řešili podobný problém s Pentagonem, že na plasmě fungovalo vše v pořádku a na malé TV v kuchyni mu nešly barvy. Taky zkoušel kdeco, ladil oscilátor, měnil hodnoty součástek a pak ho napadlo zvýšit napájecí napětí kodéru. Při 7.5 začala barva naskakovat a při 9V naskočila stabilně. Zkoušel i měnit amplitudu synchronizačních pulsů. Pro funkci obvodu stačilo 1.2V a 2V spolehlivě. Další zvyšování amplitudy nepřineslo žádný efekt. Po nějakém čase se ve vlákně člověk opět objevil a experimentováním zjistil, že na naskočení barev má velký vliv délka Synchronizačního Impulsu. Zjistil, že jeho TV nezobrazuje barvy, pokud se délka synchronizace rovná násobku šířky 64us. Tzn. pokud nastavil 64, 128, 256, 512, 1024us. A protože v Pentagonu je podle něj šířka SI 1024us, tak mu nešly barvy na jedné TV. Je tam i popis úpravy, kterou změnil šířku SI:

https://zx-pk.ru/threads/27405-koder-sk ... tsvet.html

https://photos.google.com/share/AF1QipM ... JtekpkWnJB


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 25.10.2019, 21:40 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Ako som už písal, tie poznámky v datasheete sú celkom zaujímavé čítanie. Citujem:

2. Be sure that analog RGB signals are input at
1.0Vp-p maximum and have low enough
impedance. High impedance may affect color
saturation, hue, etc. Inputting RGB signals in
excess of 1.3Vp-p may disable the clamp
operation.

Takže ideálne je 0,7Vp-p pre vstupy R, G a B. Čím to kŕmiš?


A ďalej:

3. The SC input (Pin 6) can be either a sine wave or
a pulse in the range from 0.4 to 5.0Vp-p. However,
when a pulse is input, its phase may be shifted
several degrees from that of the sine wave input.
In the IC, the SC input is biased to 1/2 VCC.
Accordingly, when a 5.0Vp-p pulse is input and the
duty factor deviates from 50%, high- and low-level
pulse voltages may exceed VCCand GND in the
IC, which causes subcarrier distortion. In such a
case, be very careful that the duty factor keeps to
50%.


Je mi divné, že to nefungovalo s tým 74LS14, že nešli farby. Ale keď už to tvoje zapojenie ako-tak ide, urob to oddelenie čo radia v datasheete. Namiesto C26 daj 2k2 odpor, a pri vstupe do IO ešte 5p kondenzátor na zem. Pre SYNC tiež, 2k2 odpor, a pri vstupe 47p kondenzátor voči zemi.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 26.10.2019, 12:47 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
VYŘEŠENO:

Problém je vyřešen. Nepomohl kvalitnější oscilátor z hradel, nepomohlo doplnění rezistorů 2K2 a keramik na vstupy SUBCARRIER a SYNC, o složitější úpravy viz odkaz na ruské stránky jsem se ani nepokoušel, protože by je stejně nebylo na desce Nucleonu kam umístit.

Jediné, co pomohlo, je hodit čipy SONY CXA1645M do koše jako shit, a nahradit je kompatibilními ROHM BH7236AF nebo SAMSUNG KA2198BD! CXA jsou zkrátka buďto z podstaty shit, nebo mám vadnou skupinu, což ale díky nákupům o různých prodejců a různým sériovým číslům nepředpokládám, a nebo si zkrátka neporadí s něčím, co se jim nelíbí.

Každopádně ROHM ani SAMSUNG s tím, jak se zdá, nemají problém, a generují obraz bezvadně. Takže SONY hážu do popelnice a objednávám obě zmiňované náhrady do dalších sérií ZX Nucleon.

Díky všem za snahu o pomoc, a krásný víkend a svátek!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 26.10.2019, 18:56 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Aj tak by ma zaujímali vstupné úrovne RGB signálov.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 26.10.2019, 19:00 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 426
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Podle schématu Nucleona by tam mělo být zhruba (Vcc-0,7)/2, tzn. něco kolem 2V?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 26.10.2019, 19:19 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
PotPalo: Teoreticky je to podle zapojení spočítáno na cca 0,8V při BRIGHT=0 a 1V při BRIGHT=1, reálně jsem to nekontroloval, ale můžu se zítra osciloskopem kouknout na amplitudu těch signálů ;-)

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 28.10.2019, 13:31 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
PotPalo: Změřeno, reálně 0,91V/1,1V pro BRIGHT 0/1.

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 28.10.2019, 14:44 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
No, je to na hrane, a s vecami fungujúcimi na hrane sú alebo budú veľké problémy. Má byť maximum 1.0Vp-p, takže ja osobne by som dal maximálne asi 0,8V, nakoľko úroveň log.1 závisí aj od napájacieho napätia ktoré sa môže trošku meniť, a tiež súčiastka kus od kusu môže byť trošku inak vyrobená a teda jej maximálna dovolená úroveň signálu môže byť trochu iná. Nakoľko vrch obrazu bol zlý, ale ďalej už dobrý, oscilátor by som podozrieval až na druhom mieste. Že by začal zle a skokom sa zrovnal na správnu frekvenciu nieje moc pravdepodobné. Prebudené vstupy by sa mohli teoreticky poskladať do nesprávnych farieb, ktovie či to nemôže spôsobiť práve to čo to robilo. V takýchto prípadoch je vhodné použiť aj prstovú metódu. Skúšať dotykom prstu, a pozorovať na čo to bude reagovať a ako.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 28.10.2019, 16:04 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
PotPalo: OK, udělal jsem teď ještě několik úprav ve VIDEO části, které všechny budou součástí ver. 2A. Po tvém upozornění jsem upravil RGB úrovně signálů pro kodér na 0,8/0,97V pro BRIGHT 0/1, změnil zapojení SYNC vstupu kodéru (přímo z LS86 přes rezistor 2K2 s keramikou 5p proti zemi), takže obraz je stabilnější a nechvěje se při rychlém střídání barev BORDERu. SYNC je dále vyveden přes emitorový sledovač na výstup společně s RGB, úplně jsem zrušil kompozitní video, a místo něho bude nově vyveden S-VHS signál (C+Y), který je opravdu mnohem lepší, než kompozit. Dík PotPalo za tipy ;-)

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Divné chování PAL kodéru
PříspěvekNapsal: 28.10.2019, 17:02 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Ja by som zachoval aj kompozit. Ono to dúhovanie farieb malo svoje kúzlo, aj keď v textovom editore by som na to dlhšie nechcel pozerať. V niektorých hrách to robilo slušný dojem viacfarebnosti a kovový vzhľad. S-Video má obrovskú výhodu: dá sa zapojiť iba jeden signál (Y) a vznikne nám čiernobiely obraz bez dúhovania, čo na čiernobielom monitore vyzerá lepšie.

Skôr by som váhal či nechať zároveň RGB aj S-Video. Každé má svoje pre aj proti:
RGB - lepší obraz, ale treba hrubý kábel a SCART konektor, prípadne profesionálny monitor.
Kompozitný - retro je retro, a prvé farebné televízory mali iba kompozitný vstup. Skoro všetky malé monitory majú iba kompozitný vstup.
S-Video - najideálnejší kompromis medzi RGB a Kompozitom. Lepší obraz, tenší kábel. Nevýhoda že nie všetky staršie TV ho majú. Niektoré ktoré nemajú priamo S-Video ho ešte podporujú cez SCART (Y je na Kompozite a C je na Red).

Ešte ma napadlo, S-Video sa tuším dá zlúčiť do kompozitného výstupu, niekde mám na to redukciu. Zrejme sú v nej iba dva odpory, nič zložité. Chcelo by to odskúšať, a pokiaľ to pôjde, tak kompozit naozaj netreba, bude sa riešiť redukciou z S-Videa.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz