OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.01.2022, 23:35 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Takže tvrdíš, že to robí z diskiet niečo ako:
index-sektor2-sektor3- ... -sektor9-sektor10-sektor1

To by ale čítalo disketu dva krát tak dlho ako normálne. Klasicky načítame sektory 1 až 10 na jednu otáčku, ale tu sa načíta sektor 1 až na konci, takže zvyšné 2 až 10 sa načítajú na druhej otáčke. Nevšimol som si že by MDOS2 čítal diskety z MDOS1 2x tak dlho.

Treba si tiež uvedomiť, že to oneskorenie indexu pomocou 74123 je aj pri formátovaní diskety, takže sa kľudne môže spočítať oneskorenie v MDOS2 s oneskorením 74123 a máme extra dlhé oneskorenie. Alebo je v MDOS2 krátke oneskorenie rovnako ako v MDOS1 a je kompenzované práve s tým 74123?

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 10.01.2022, 13:54 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
Takže tvrdíš, že to robí z diskiet niečo ako:
index-sektor2-sektor3- ... -sektor9-sektor10-sektor1
Ano, presne tak.
PotPalo píše:
To by ale čítalo disketu dva krát tak dlho ako normálne. Klasicky načítame sektory 1 až 10 na jednu otáčku, ale tu sa načíta sektor 1 až na konci, takže zvyšné 2 až 10 sa načítajú na druhej otáčke. Nevšimol som si že by MDOS2 čítal diskety z MDOS1 2x tak dlho.
Cela jedna zbytocna stopa plati len ked sa citat zacina (a indexom sa zistuje pripravenost diskety na nacitanie), dalsie stopy uz sa citaju ako keby index posunuty nebol, lebo su "shiftnute" rovnako.
PotPalo píše:
Treba si tiež uvedomiť, že to oneskorenie indexu pomocou 74123 je aj pri formátovaní diskety, takže sa kľudne môže spočítať oneskorenie v MDOS2 s oneskorením 74123 a máme extra dlhé oneskorenie. Alebo je v MDOS2 krátke oneskorenie rovnako ako v MDOS1 a je kompenzované práve s tým 74123?
Pri formatovani sa radic samozrejme riadi oneskorenym indexom, takze takto naformatovana disketa sa mu bude javit uplne standartne, ako keby index ani nebol posunuty:

--------X--sektor1--sektor2--sektor3--....--sektor10--

Ak niekto takuto disketu bude citat v MDOS1, ten ma index neoneskoreny, takze tam sa disketa, naformatovana v MDOS2, bude javit takto:

--X--------sektor1--sektor2--sektor3--....--sektor10--

Teda medzi indexom a prvym sektorom nebude predpisana 1 ms pauza, ale pauza predlzena o to oneskorene, t.j. 2.5 ms.
Co je ale uplne jedno, pretoze radic WD2797 pri citani sektorov index uplne ignoruje, takze mu je uplne jedno, kde sa ten index voci sektorom nachadza.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 10.01.2022, 14:15 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2014, 23:10
Příspěvky: 377
Has thanked: 28 times
Been thanked: 120 times
Ja by som to ešte vrátil na začiatok.
Problém je v tom, že disketu naformátovanú Basicom pod MDOS1, nedokáže načítať mechanika s Inteláckym radičom, lebo "nechytí" prvý sektor.
Riešenie je nechytiť prvý sektor a načítať ho až v druhej otáčke, akoby bol posledný.
Prečo sa to tak nenačíta aj bez úpravy?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 10.01.2022, 15:15 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Antony/DTA píše:
Problém je v tom, že disketu naformátovanú Basicom pod MDOS1, nedokáže načítať mechanika s Inteláckym radičom, lebo "nechytí" prvý sektor.
Riešenie je nechytiť prvý sektor a načítať ho až v druhej otáčke, akoby bol posledný.
Ani nie tak v druhej, ale zachytit na konci prvej. Ale ono je to jedno, pretoze ak ho nechyti v prvej otacke, nechyti ho ani na tom istom mieste v druhej otacke.
Antony/DTA píše:
Prečo sa to tak nenačíta aj bez úpravy?
Pretoze ten intelacky radic ma z nejakych dovodov urcite psychicke problemy zaregistrovat sektor v prvej milisekunde po kazdom index pulze. Je uplne jedno v ktorej otacke. Ako keby mu ten index zakazdym nejak na tu milisekundu odviedol pozornost od skenovania dat prudiacich z citatej hlavy disketovej mechaniky a hladania pozadovaneho sektora v nich. Takze jedine riesenie je nejak vzajomne inak "offsetnut" index pulz a zaciatok sektora na diskete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 12.01.2022, 19:24 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tak to zhrniem. Nový radič je na rozdiel od starého po prijatí index pulzu chvíľku slepý (_), a teda nevidí začiatok sektoru ktorý príde hneď za ním (štandardne má totiž prísť až po pauze), akoby tam ten sektor nebol. A je jedno v ktorej otáčke. Keď index trochu oneskoríme, príde začiatok toho sektoru v druhej otáčke ešte pred indexom, takže sa načíta (počas načítavania sektoru sa už index ignoruje).

Ako to vidí radič:
--X------------------------------------------------------- Povodny index pulz z mechaniky
---_ektor1--sektor2--sektor3--....--sektor10------- Nekorektne naformatovana disketa z MDOS1
---_sektor1--sektor2--sektor3--....--sektor10------ Spravne naformatovana disketa z EI-formatu
---_----sektor1--sektor2--sektor3--....--sektor10-- Spravne naformatovana disketa z EI-formatu (podľa mňa skôr takto)


Po posunutí indexu to vidí takto:
-----X---------------------------------------------------- Oneskoreny index pulz zo 74123
---sek_or1--sektor2--sektor3--....--sektor10------- Nekorektne naformatovana disketa z MDOS1
----se_tor1--sektor2--sektor3--....--sektor10------ Spravne naformatovana disketa z EI-formatu
-------_-sektor1--sektor2--sektor3--....--sektor10- Spravne naformatovana disketa z EI-formatu (podľa mňa skôr takto)

Správne? A na ten index sa teda čaká iba raz po roztočení diskety, po seeku na ďalšiu stopu už nie? Inak by to hrozne spomaľovalo.
Tiež tá správne naformátovaná disketa bude podľa mňa asi tak ako som znázornil, tam sa predsa prvý sektor chytí po indexe hneď v prvej otáčke aj keď je index oneskorený. Alebo sa mýlim a MDOS2 disketa tiež chytá prvý sektor na druhej otáčke? Mne sa hneď zdal Kompakt s MDOS2 nejak pomalší s disketou než prvá D40. Ale to mohol byť aj pomalší seek. Chcelo by to nejaké testy (načítavať prvý sektor dokola 10 krát a merať čas s disketami formátovanými pod MDOS1 a MDOS2). Otestujem to keď budem môcť, je dobré keď merania potvrdia alebo vyvrátia teóriu.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 12.01.2022, 22:17 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
----se_tor1--sektor2--sektor3--....--sektor10------ Spravne naformatovana disketa z EI-formatu
-------_-sektor1--sektor2--sektor3--....--sektor10- Spravne naformatovana disketa z EI-formatu (podľa mňa skôr takto)
Nie, to prve je spravne.
Totiz, norma predpisuje ze medzi indexom a zaciatkom prveho sektora ma byt 1 ms medzera. Takto formatuje disketu EI-format. 74123 pri MDOS2 oneskoruje index o 1.5ms. To znamena, ze prvy sektor na spravne naformatovanej diskety EI-formatom pri citani v MDOS2 pride este o 0.5 ms skor, nez index pulz. Takze aj takato disketa sa javi, ako keby mala prvy sektor az na konci stopy.
PotPalo píše:
A na ten index sa teda čaká iba raz po roztočení diskety, po seeku na ďalšiu stopu už nie? Inak by to hrozne spomaľovalo.
Bezne sa zvykla pripravenost diskety testovat tak ze sa cakalo na niekolko index pulzov a potom sa zacalo citanie. Aspon takto sa to robilo, ked mechaniky este nemali signal Ready alebo DiskChange. A PeCedlo to tusim takto robi dodnes.

Pozeram ale na vypis MDOS2.0 a zda sa, ze ten to takto nerobi, ten testuje pripravenost diskety tym, ze sa pokusa citat ID sektora. Ak sa mu nejake ID podari nacitat (t.j. FDC radic vyhodnoti data ako spavne a aj CRC sedi), predpoklada sa ze vsetko je OK. To ale tiez znamena, ze s index pulzom sa vobec nepracuje. A pri dalsom citani sa nan uz vobec neprihliada (vo vseobecnosti je jedno kde stopa zacina a kde konci, berie sa proste ako nekonecna slucka a len od okamziteho natocenia diskety zavisi, ci sa pozadovany sektor "chyti" hned, alebo az po temer celej jednej otacke. Takze pri beznom citani je (az na problem tej kratkodobej "slepoty" intelackeho radica) uplne jedno ako su sektory voci index pulzu natocene.
PotPalo píše:
Mne sa hneď zdal Kompakt s MDOS2 nejak pomalší s disketou než prvá D40. Ale to mohol byť aj pomalší seek. Chcelo by to nejaké testy (načítavať prvý sektor dokola 10 krát a merať čas s disketami formátovanými pod MDOS1 a MDOS2). Otestujem to keď budem môcť, je dobré keď merania potvrdia alebo vyvrátia teóriu.
Mam Kompakt a mne sa nezda nejak pomalsi. Ale neviem aky seek sa tu pouziva. V starej D40 s WD2797 sa pouzival 6ms.

Ale mozeme urobit jednu vec. Radic WD2797 ma specialny rezim "Read track" kde necita a nevyhodnocuje ID sektorov, ale nacita celu stopu tak ako je, vsetky data bez akehokolvek vyhodnocovania. Po zadani prikazu sa caka na index pulz, potom zacne citanie stopy, a cita sa az do nasledujuceho index pulzu. Na takto nacitanej stope krasne vidno ako su na nej sektory umiestnene. Niekto kto ma este staru D40 s MDOS1 to moze skusit. Alebo napriklad na MB02 sa to da krasne spravit. Nejaky podobny rezim citania by mal mat aj intelacky 82c765. V PeCedle ho pouziva napr. utilitka 2M. Bolo by zaujimave nacitat rozne naformatovane diskety v MDOS1 a MODS2 a porovnat ich. Tam by sme velmi presne videli ako su shiftnute sektory na stope.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 14.01.2022, 00:32 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tak ono MDOS ten index vôbec nepoužíva? Čo tak ho skúsiť teda odpojiť že čo to spraví? On iba zbytočne rozptyľuje radič.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 14.01.2022, 01:21 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Potom ale nebudes moct formatovat diskety...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 16.12.2022, 23:04 
Offline
Nemluva
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2021, 08:06
Příspěvky: 5
Bydliště: Ostrava
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Ahoj, potřeboval bych poradit. Mam D80mini ale nejsem schopný naformatovat disketu. Disketova mechanika je vidět ale když dám format "a:test" tak mi to napíše :s internal (mdos) error 0:1 zkoušel jsem měnit disketove mechaniky i diskety jak HD tak DD potom jsem vyměnil všechny chipy jak eeprom tak gal i radic floppy a pořád bez úspěchu :( nějaká ráda? Díky za pomoc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.12.2022, 13:17 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Čítanie a zápis už naformátovanej diskety funguje? Alebo ani to? K akému počítaču je to pripojené? Začal by som prehliadkou dosky, môže tam byť studený alebo teplý spoj pri spájkovaní.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.12.2022, 13:56 
Offline
Nemluva
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2021, 08:06
Příspěvky: 5
Bydliště: Ostrava
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Didaktik M, když čtu tak mi to napíše: sector not found (retry R)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.12.2022, 16:19 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Pokiaľ sa disketa normálne roztočí a LEDka rozsvieti, tak by som sa zameral na signál IDX (/IDX) čo ide z mechaniky do radiča cez 74123, či tam je a či je tá bižutéria okolo osadená dobre. Teraz ale neviem, či by to pri čítaní s absenciou tohoto signálu hlásilo sektor not found alebo drive is not ready. To by som musel niekde rozložiť Didaktik a experimentovať. S voľným miestom na stole veľkosti A4 to tak trochu nejde. :?

Pokiaľ sa disketa ani neroztočí, tak... ozaj, tie 3 jumpre pre výber typu kábla sú osadené správne?

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.12.2022, 17:46 
Offline
Nemluva
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2021, 08:06
Příspěvky: 5
Bydliště: Ostrava
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Disketovka se normálně rozsvítí jak při pokusu o čtení tak při pokusu o format. Kabel mám krizeny jumpery na IBM, když to dam blíž na kabel tak to píše že to je B mechanika jinak na konci je to A. Disketu 720kb jsem i formátov na pc a stejně to nepřečte. Zkoušel jsem asi 5 disketovek a 5 různých disket buď originální 720kb nebo HD s přelepením. Pro jistotu jsem udělal i druhý D80mini a stejný problém. Zkoušel jsem projet 74xxx programatorem a tes byl ok a vše šlo nahrát do eeprom a gal. Tak nevím co ještě můžu zkusit napadá mě jiné zařízení mám ještě zx spectrum 128 +2 ale ještě jsem ho nenaladil a kabel na SCART ještě nemám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.12.2022, 18:10 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
Podle mě ti neběží oscilátor. Máš osciloskop nebo čítač nebo nějaký KV přijímač? Jaký obvod máš na místě 74LS04? Tesla, Čína nebo nějaký opravdový LS?


Naposledy upravil pwramp dne 17.12.2022, 19:27, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.12.2022, 18:25 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
gadiscz píše:
Pro jistotu jsem udělal i druhý D80mini a stejný problém.

Tak to je už zvláštne. Daj nejakú fotku, niečo tam bude zle osadené alebo nejaká nesprávna súčiastka. Nezdá sa mi že by sa rovnaká závada opakovala dva krát, takže náhodná chyba spájkovania to nebude.

Na Emku by to malo fungovať. Zdroj pre 3,5" mechaniku 5V 1A stabilizovaný alebo spínaný máš dobrý? Zvyčajná závada sú vysušené kondenzátory v ňom, potom síce napätie ide, ale pri záťaži kmitá a mechanike sa to nepáči.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz