OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 24.04.2024, 08:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 191 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 10:11 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1636
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 248 times
Oni mají tlačítko místo na vývod 2, na spojené 12+13. To je funčně stejné jen z kondíku 100uF poteče do dvou vstupů, tak bude čas trošku kratší. To nebude mít vliv na funkci.
Ten 100uF udělá nějak dlouhý impulz a za ním se to ještě zkracuje 100x menším 1uF. Jestli je ten první kvůli dvěma vstupům poloviční, stejně sbývá 50x délka na druhý stupeň.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 10:22 
Doda píše:
Tak proste vypadaji dobove konstrukce, asi z toho neni potreba byt tak roztoceny. Skoro se mi zda, ze tohle je vetsi zabava, nez to jen slozit.

Kdysi (pocatkem 90tych let) jsem to podle toho amara stavel a fungovalo mi to dobre. Desky jsem koupil na nejaky inzerat s tim, ze jsou podle nej udelane, ale to samo nevim na 100%. Bohuzel uz ten “muj” radic nemam.

Pred nejakym casem jsem stavel rosizeni pameti pro cp/m a i tam byly chyby. Mnohem pozdeji jsem nahodne narazil na zverejnene opravy snadno prehlednutelne nekde v rohu AR, tak treba jsou i k tomuhle.



Ahoj, nebyl by odkaz nebo schéma na to CP/Mko ? Díky moc


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 10:40 
MilasPce píše:
Oni mají tlačítko místo na vývod 2, na spojené 12+13. To je funčně stejné jen z kondíku 100uF poteče do dvou vstupů, tak bude čas trošku kratší. To nebude mít vliv na funkci.
Ten 100uF udělá nějak dlouhý impulz a za ním se to ještě zkracuje 100x menším 1uF. Jestli je ten první kvůli dvěma vstupům poloviční, stejně sbývá 50x délka na druhý stupeň.



Podle mne tam nemá být 100 UF kondík. Ale 100 NF. Myšlen tedy C1.
Někde jsem i tady viděl rozmazaný originál té desky a měli tam keramiku na pozici C1, určitě to nebyl 100 UF.


Přílohy:
deska1.png
deska1.png [ 239.75 KiB | Zobrazeno 621 krát ]
Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 11:11 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1636
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 248 times
I když my všichni tam máme v nové verzi 100uF, bude to chodit i se 100nF. Ten kondík jen odstraňuje zákmity tlačítka.
Příloha:
diskface-dataputer-123494728.jpeg
diskface-dataputer-123494728.jpeg [ 59.16 KiB | Zobrazeno 614 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 11:16 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 903
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Marekzx píše:
Podle mne tam nemá být 100 UF kondík. Ale 100 NF. Myšlen tedy C1.
Někde jsem i tady viděl rozmazaný originál té desky a měli tam keramiku na pozici C1, určitě to nebyl 100 UF.

Nemá vplyv na funkciu, rieši len zákmity tlačidla, preto dali takú veľkú hodnotu. NMI je negative edge-triggered, takže dĺžku impulzu netreba zásadne riešiť.
M1


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 11:19 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1636
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 248 times
Marekzx píše:
Někde jsem i tady viděl rozmazaný originál té desky a měli tam keramiku na pozici C1, určitě to nebyl 100 UF.

Jasně je vidět, že to není dobový 100n, ale moderní čína, někdo ho měnil. I rozteč vývodů je spíše na elekrtolyt, tenkrát neuměly 100n na 2,5mmm.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 11:30 
Taky si myslím, že to je jen na ošetření tlačítka. A má tam být 100 NF. Nevím proč 100 UF.
No neskutečný :D

Ale OK, dobře, stále to ale nřeší problém: Stisknu NMI, motor se roztočí, ledka rozsvítí, poblikává ledka externí ROM (mírně) a ...... NIC.
Někdy i najede hlavou a jednu stopu přečte.... a NIC. Stojí, kousne se a zabručí ERROR.
Někdy musím i 2 resetovat počítač aby to něco načetlo. Měněn kondenzátor na RESET i v počítači za větší. A nic.

Takže je záhada co je tam za chybu. Jiné diskety - to samé, měněn skew ze 3 na 2 u formátování. Opět bez výsledku změny.

STISKNU NMI - VŠE VRČÍ HLAVA SE POHNE (poblikává signalizace čtení eprom ledkou).....NIC.....PO 10 VTEŘINÁCH počítač zabzučí a vjede "do pruhů".
RESET. Opakuji to samé. NIC. Zase RESET. A už to načítá normálně OS.

Resetem to není. Disketami to není. Formátem média to není. Mechanikou to není. Zkoušena Bulharská a Japonská.
MH 74188 to taky není zkoušeny 3 nově naprogramované. Stuďák - vyloučeno protože všechny cesty z obou stran včetně patic jsou proměřeny.
Všechny IO jsou otestovány uni programátorem který umí testovat TTL logiku. Všechny jsou OK.
Co je tam za chybu je záhada. Někdo mi psal, že mu to dělá taky občas. Takže co tam zase vyvedli je záhada.
Ten kondík dopájený navíc tuším 33PF z druhé strany desky jsem tam taky přidal samozřejmě se to chová beze změny.

Já jenom jestli někdo nezná řešení proč to nepracuje spolehlivě, to asi ale těžko.


Naposledy upravil Marekzx dne 03.05.2023, 11:37, celkově upraveno 1

Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 11:36 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1636
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 248 times
Že by slabej zdroj? Máš FDD na samostatném zdroji?

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 11:38 
MilasPce píše:
Že by slabej zdroj? Máš FDD na samostatným zdroji?



Samozřejmě 2x 2A stabilizátory, kondy 3300 UF. Zas takový amatér nejsem :D


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 11:41 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1977
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Marekzx píše:
Doda píše:
Tak proste vypadaji dobove konstrukce, asi z toho neni potreba byt tak roztoceny. Skoro se mi zda, ze tohle je vetsi zabava, nez to jen slozit.

Kdysi (pocatkem 90tych let) jsem to podle toho amara stavel a fungovalo mi to dobre. Desky jsem koupil na nejaky inzerat s tim, ze jsou podle nej udelane, ale to samo nevim na 100%. Bohuzel uz ten “muj” radic nemam.

Pred nejakym casem jsem stavel rosizeni pameti pro cp/m a i tam byly chyby. Mnohem pozdeji jsem nahodne narazil na zverejnene opravy snadno prehlednutelne nekde v rohu AR, tak treba jsou i k tomuhle.



Ahoj, nebyl by odkaz nebo schéma na to CP/Mko ? Díky moc


Je to v AR A1988/9 (s chybou na PCB, myslim ze neco s napajenim), ale v podstate totozne clanky (i s tou chybou) vychazely i v Elektronice a Mikrobazi, treba tady: https://sam.speccy.cz/olddocs/cp-m.pdf

Jinak odkazy nemam, dost je toho zmineno na konci odkazovaneho dokumentu vyse v sekci "literatura", mam jen neucelenou hromadku dokumentu vsude z netu, ale jak rikam, je to dokola to same.


Naposledy upravil Doda dne 03.05.2023, 11:47, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 11:46 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1636
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 248 times
Z toho nejsem moudrej.
To jako 9V 2A do ZX a 5V 2A do FDD? To je super.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 11:49 
MilasPce píše:
Z toho nejsem moudrej.
To jako 9V 2A do ZX a 5V 2A do FDD? To je super.



+12
+5

Obě větve dimenzovány na 2 A pro 2 flopky.

Samostatné trafo, stabilizace, usměrnění, filtrace, vše OK.


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 11:51 
Doda píše:
Marekzx píše:
Doda píše:
Tak proste vypadaji dobove konstrukce, asi z toho neni potreba byt tak roztoceny. Skoro se mi zda, ze tohle je vetsi zabava, nez to jen slozit.

Kdysi (pocatkem 90tych let) jsem to podle toho amara stavel a fungovalo mi to dobre. Desky jsem koupil na nejaky inzerat s tim, ze jsou podle nej udelane, ale to samo nevim na 100%. Bohuzel uz ten “muj” radic nemam.

Pred nejakym casem jsem stavel rosizeni pameti pro cp/m a i tam byly chyby. Mnohem pozdeji jsem nahodne narazil na zverejnene opravy snadno prehlednutelne nekde v rohu AR, tak treba jsou i k tomuhle.



Ahoj, nebyl by odkaz nebo schéma na to CP/Mko ? Díky moc


Je to v AR A1988/9 (s chybou na PCB, myslim ze neco s napajenim), ale v podstate totozne clanky (i s tou chybou) vychazely i v Elektronice a Mikrobazi, treba tady: https://sam.speccy.cz/olddocs/cp-m.pdf

Jinak odkazy nemam, dost je toho zmineno na konci odkazovaneho dokumentu vyse v sekci "literatura", mam jen neucelenou hromadku dokumentu vsude z netu, ale jak rikam, je to dokola to same.


Aha, OK. Děkuji. Takže to rozšíření na CP-M stavět prostě nebudu ať nedopadnu jak s tím polofunkčním řadičem. Všude samé chyby.
A opravy nikde. Nikdo nemá schéma na stabilní a funkční rozšíření CP-M, OK. V pořádku. I tak moc děkuji.


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 12:00 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1636
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 248 times
A co 5V z počítače co napájí obvody? Co stabilizátor a fitrace uvnitř ZX. Utáhne to, není unavená?

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2023, 12:02 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1977
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Marekzx píše:

Aha, OK. Děkuji. Takže to rozšíření na CP-M stavět prostě nebudu ať nedopadnu jak s tím polofunkčním řadičem. Všude samé chyby.
A opravy nikde. Nikdo nemá schéma na stabilní a funkční rozšíření CP-M, OK. V pořádku. I tak moc děkuji.


Jestli to vidis takhle (necetl jsem to, nezkoumal, ale uz mam jasno), tak to asi vazne nestav.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 191 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz