OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 133 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 09.04.2017, 22:49 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Z00me moc dekuji. To je uplne jina kvalita. To cerne pozadi hodne pomohlo. Ted neni problem z toho udelat kvalitni B/W obrazek. I tech 600 DPI je dostatecne.

Jediny drobny problem je ze to trosku sikmo skenovane. Osobne jsem to doma vyresil tak ze mam malou vodovahu a tu pouzivam jako pravitko. Ona zajisti ze mam desku cca o 2,5 cm od okraje desky a cele je to rovnobezne s hranou skeneru. Kazdy mm nepresnosti je bohuzel videt. Ted jsem to zarovnal na cast kde je Gal ale druha strana desky ma diry jinde. Ono spravne se ty dva obrazky maji prekryvat a pak je posouvam na vyvody konektoru.

Ted se pokusim to opravit v kreslicim programu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 09.04.2017, 23:04 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Jen par zlepsovaku :
1) na IDE pin 20 zapojit +5V (idealni pro napajeni CFtoIDE redukci)
2) na MB-HDD desce oddelit (posilit) signal reset ze ZX smerem do IDE konektoru. A vubec, radeji bych ho prohnal debouncerem TL7705A a nastavil tam nejakou slusnou delku resetu. Co si ja pamatuju, CD-ROMky maji obcas problem s resetem, co leze ze ZX (tuna zakmitu).
3) pripadne na MB-HDD desku pridat bezny 3.5 napajeci konaktor pro moznost napajeni jinych redukci jako SDtoIDE atd...

A radeji MB-HDD udelat bez SMD a v paticich. Prosla mi rukama uz hromadka mrtvych MB-HDD. Mista je na desku v MB02+ vic nez dost.
A kdyz by se delal plechovy kryt, udelejte nekde na boku obdelnikovy vyrez pro moznost zasunuti dvou karet CF/SD.

Na nove desce MB0X bych redeji pouzil klasickou dvouradou pinovou listu a ne ty posunute piny. Pripadne tam pak pujde osadit cokoli pro ZX, sbernice, cokoli...

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 09.04.2017, 23:24 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
z00m píše:
Opravis si to, alebo to mam skusit zoskenovat rovnejsie?


Tak jsem to upravil a vypada to dobre. Aby jsi vedel z ceho mam velky strach je to, ze tato deska musi presne zapadat do MB02+. Ten velky konektor neni problem ale ty male propoje na ty puvodni kondenzatory na desce pod ni, to uz neni tak trivialni. Ted vidim ze je to nahore posunute podle vseho o 12,5 milu obema smery (na obrazku uz upraveno). Ted to nejak nakreslim a uvidim co nakonec vyjede z tiskarny a jak to bude sedet s realnou deskou.

Aby jsi videl jak ted vypadaji obrazky v Eaglu tak posilam odkaz http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/ide-v30/test1.bmp


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 10.04.2017, 00:03 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
VELESOFT píše:
Jen par zlepsovaku :
1) na IDE pin 20 zapojit +5V (idealni pro napajeni CFtoIDE redukci)
2) na MB-HDD desce oddelit (posilit) signal reset ze ZX smerem do IDE konektoru. A vubec, radeji bych ho prohnal debouncerem TL7705A a nastavil tam nejakou slusnou delku resetu. Co si ja pamatuju, CD-ROMky maji obcas problem s resetem, co leze ze ZX (tuna zakmitu).
3) pripadne na MB-HDD desku pridat bezny 3.5 napajeci konaktor pro moznost napajeni jinych redukci jako SDtoIDE atd...

A radeji MB-HDD udelat bez SMD a v paticich. Prosla mi rukama uz hromadka mrtvych MB-HDD. Mista je na desku v MB02+ vic nez dost.
A kdyz by se delal plechovy kryt, udelejte nekde na boku obdelnikovy vyrez pro moznost zasunuti dvou karet CF/SD.

Na nove desce MB0X bych redeji pouzil klasickou dvouradou pinovou listu a ne ty posunute piny. Pripadne tam pak pujde osadit cokoli pro ZX, sbernice, cokoli...


Myslim ze vse co pises je pravda. Otazka je zda desku upravovat a jak. Myslim ze ted je vhodne tu desku dodelat jak je v originale. Uz jen proto ze jsme blizko cile. Co ostatni mam neco upravit? Zda udelat verzi 3.1 a dat tam cast veci co pise Velesoft?

Jiste se udela nejaky nastupce MB02 a zde bych chtel toho zmenit hodne. Treba to hlidani napeti cele predelat. Mam uz doma tu flash 29f010 a tu chci pouzit. To bych ted ale psal minimalne dve hodiny nez bych se vyjadril co bych zmenil. Obecne ale Velesoft uz drive napsal co upravit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 10.04.2017, 05:48 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
suksoft píše:
Myslim ze vse co pises je pravda. Otazka je zda desku upravovat a jak. Myslim ze ted je vhodne tu desku dodelat jak je v originale. Uz jen proto ze jsme blizko cile. Co ostatni mam neco upravit?


Ty upravy jsem myslel az do nejake jine verze desky. Ten original (kopii) dodelej jak ma byt.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 10.04.2017, 07:22 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 24.03.2014, 08:10
Příspěvky: 205
Has thanked: 80 times
Been thanked: 123 times
suksoft píše:
VELESOFT píše:
Jen par zlepsovaku :
1) na IDE pin 20 zapojit +5V (idealni pro napajeni CFtoIDE redukci)
2) na MB-HDD desce oddelit (posilit) signal reset ze ZX smerem do IDE konektoru. A vubec, radeji bych ho prohnal debouncerem TL7705A a nastavil tam nejakou slusnou delku resetu. Co si ja pamatuju, CD-ROMky maji obcas problem s resetem, co leze ze ZX (tuna zakmitu).
3) pripadne na MB-HDD desku pridat bezny 3.5 napajeci konaktor pro moznost napajeni jinych redukci jako SDtoIDE atd...

A radeji MB-HDD udelat bez SMD a v paticich. Prosla mi rukama uz hromadka mrtvych MB-HDD. Mista je na desku v MB02+ vic nez dost.
A kdyz by se delal plechovy kryt, udelejte nekde na boku obdelnikovy vyrez pro moznost zasunuti dvou karet CF/SD.

Na nove desce MB0X bych redeji pouzil klasickou dvouradou pinovou listu a ne ty posunute piny. Pripadne tam pak pujde osadit cokoli pro ZX, sbernice, cokoli...


Myslim ze vse co pises je pravda. Otazka je zda desku upravovat a jak. Myslim ze ted je vhodne tu desku dodelat jak je v originale. Uz jen proto ze jsme blizko cile. Co ostatni mam neco upravit? Zda udelat verzi 3.1 a dat tam cast veci co pise Velesoft?

Jiste se udela nejaky nastupce MB02 a zde bych chtel toho zmenit hodne. Treba to hlidani napeti cele predelat. Mam uz doma tu flash 29f010 a tu chci pouzit. To bych ted ale psal minimalne dve hodiny nez bych se vyjadril co bych zmenil. Obecne ale Velesoft uz drive napsal co upravit.


....zkusil jsi kontaktovat LMNho? ("LMN"). Je tu registrovany, ale nevim, jestli tuhle diskusi cte. Je to ymslim autor MBIDE a navic stavel mnoho kusu MBcka a mozna i neco navrhoval a v HW se taky vyzna. Mozna by ti mohl spoustu veci urychlit.


Hood

_________________
http://hood.speccy.cz
http://sarah.speccy.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 10.04.2017, 12:14 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
suksoft píše:
Jiiira píše:
VELESOFT píše:
na IDE pin 20 zapojit +5V (idealni pro napajeni CFtoIDE redukci)
Když už je řeč o IDE, zeptám se možná blbě, ale risknu to: Jaké napěťové úrovně (datových) signálů se vlastně u IDE používají? 3.3V? 5V? Nebo TTL v podobě "teoreticky 5V, ale v praxi 3.3V"? ;)

Jiiiro co vim tak kazde zarizeni musi podporovat 5V. Muze vsak nasledne na jednom vyvodu pozadat o snizeni napeti na 3,3V. Protoze se to ale vetsinou dnes (mozna radeji pouzit minuly cas - preci jenom PATA uz neni up to date) budi HC (CMOS) obvodem a ne LS a to ma log1 vetsi nez 2,4V tak zcela bezproblemove to funguje pri budici ktery ma napajeni 3,3V.

Já jsem prohlížel specifikaci, a tam je pro logickou "1" v kolonce "Min" uvedeno 2.0V pro input, resp. 2.4V pro output, a kolonka "Max" je u obou prázdná 8-)
Takže na buzení by mělo stačit i 3.3V, ovšem pokud jde o vstup, je otázkou, jestli použitý čip musí být 5V-tolerantní. Obávám se, že ano, protože součástí specifikace jsou i nějaké grafy z osciloskopu (?), kde logická "1" jde k 5V, resp. i kmitne trochu výš... :shrug:

suksoft píše:
Muze vsak nasledne na jednom vyvodu pozadat o snizeni napeti na 3,3V.

Který vývod máš na mysli?

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 10.04.2017, 12:29 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
http://pinouts.ru/Memory/CompactFlash_pinout.shtml
https://www.acceed.com/manuals/PQI-CF-AC31v101.pdf
Mel by to byt signal VS1. Kdyz je to uzemene tak zasunuta karta podporuje 3,3V.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 10.04.2017, 21:18 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 28.09.2015, 16:04
Příspěvky: 50
Has thanked: 0 time
Been thanked: 43 times
Ahoj, tohle tema mne uplne uniklo, mohl jsem drive doplnit informace k MB02+ jakozto vyrobce.
Jsem moc rad, ze se neco deje a ze vznikne dalsi MBcko.
Jen doplnim,ze pokud by byl zajem, tak originalni desky by se daly jeste vyrobit. Sice filmy jsou uz pry nepouzitelne a museli by se vyrobit nove. Kdyz jsem v roce 2015 nechal zpracovat kalkukali, tak 10ks desek by vyslo na cca 6400Kc (tedy 640/ks).
Osobne si ale myslim, ze pokud bude existovat nove schema v Eaglu, tak bych stare desky uz neresil a vydal se cestou novych s upravami.

Tak to jen kratce na uvod a pokud bude autor potrebovat neco technickeho k puvodnimu MB02+, tak jsem zde.

LMN128/8BC


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 11.04.2017, 16:22 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
LMN128 bohuzel nema gerber data. Nasel jsem ale reseni pomoci Gimpu. Budu se muset na to jeste podivat ale prvni pokus nevypadal uplne hrozne. Problem je zarovnat bitmapu z Eaglu a obrazek z naskenovane desky. Urcite jeste vylepsim metodiku. Vyuzivam vrstev a pruhlednosti obrazku.

Deska MBIDE 3.0 je skoro cela prekreslena. Jen jeden konektor je jiny. Ten upravim az pro desku udelam lbr knihovnu.

Mozna by nebylo spatne aby i jak Velesoft napsal navrhnout co by se melo zmenit. A to jak male zmeny, tak pripadne i vetsi. Predstavuji si to tak ze jak dodelam desku tak pujde do "archivu". Melo by se zkontrolovat zda je hodne podobna originalu. Nasledne bych udelal drobne zmeny co napsal Velesoft, treba to +5V na pin 20. Velke zmeny jako je pouziti THT obvodu nebudu ted delat. Kondenzatory jsem ale nakreslil v rozmeru 805 - myslim ze toto chce pouzit snad kazdy nez smd 1206. Tato drobne upravena deska by se udelala v rozsahu 10 kusu.

Co si myslim je, ze se musi jeste jednou zkontrolovat zapojeni IDE konektoru. Doplnil jsem tam 6 zemi co nejsou na puvodnim schematu. Z drivejska vim ze obcas tam neni nejaky signal a pak to neni stabilni. Proto bude potreba zkontrolovat nezapojene vyvody zda je to koser.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 11.04.2017, 23:32 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Pripravil jsem prvni verzi MBIDE k nahledu. Soubory jsem ulozil na http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/ide-v30/20170411/
Ted by chtelo zkontrolovat zda to sedi a zda se nema neco upravit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 12.04.2017, 13:39 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
LMN128 píše:
Ahoj,
MBIDE3 i jeho predchudci jsou navrhovane v programu FORMICA, takze pokud chces, tak Gerber i zdrojove soubory jsou k dispozici.

Co se tyce novych navhrhu a poznamek k hardwaru i puvodniho MB02+, tak navrhuji vytvorit nejaky verejny dokument, kde bychom sdruzili vsechny informace, odpovidali na dotazy, atd.
Rad se vsim pomuzu, klidne si muzeme i zavolat.

LMN128



Koukam ze Formica se da stahnout ve free verzi.

http://www.formica.cz/layout.html
http://www.formica.cz/download1.html

Mozna by melo smysl mi poslat zdrojove soubory. Je mozne ze i ve free verzi se podari udelat export do gerber dat nebo do DXF. Oboji muzu nasledne zpracovat. Jedna se mi o to abych mel konektory presne na stejnem miste jako ma original. Druha vec je velikost desky - hlavne Y smer aby se dala dat do krabicky a nemusela se pilovat. Poslu SZ.

Take jsem pro verejnou diskusi. Budto zde na foru plus nejake uloziste, ktere by mohlo menit vice lidi. Pekne misto kde je uz ted relativne dost lidi je uloziste na Dropboxu, ktere pouzivaji uzivatele starsich ceskych pocitacu.

Treba co mne zajima je, jak je reseno zapinani a vypinani motoru mechanik. Je mi jasna konstrukce ale nechtel bych zbytecne zjistovat jake jsou min/max casy ktere se pouzivaji. Jedna se mi o to ze original MB02 to ma trosku jinak zapojene nez MB02 od Ingo Truppela. Mozna na to muze odpovedet Busy. Jestli se nekdy bude pouzivat nejake FPGA tak nema smysl tam davat kondenzatory ale udelat to pomoci citacu.

Na svuj web jsem dal jeste navic obrazek spojeny_obrazek.png - to je naskenovana deska a pres to top vrstva a prokovy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 12.04.2017, 17:42 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 28.09.2015, 16:04
Příspěvky: 50
Has thanked: 0 time
Been thanked: 43 times
Ahoj,

ja uz mam nejakou dobu kosolidovane informace o MB02+ na svem GoogleDrive, kde je i mega archiv SW pro MB02+.
Odkaz zde:
https://drive.google.com/drive/folders/0B5txu3eKfcfYVmNWN2VwMk1CQjg?usp=sharing

Pridal jsem zde dnes i dalsi informace o HW. Napr.:
- aktualni schema MB02+, ktere jsem leta pouzival a psal jsi do nej sve poznamky,
- rozmisteni soucastek na desce MB02+ - take s poznamkami,
- ruzne modifikace.
- MB03 - vse co jsem zatim nasel k nedokoncenemu projektu MB03, do ktereho jsem se poustel 2x, naposled s Velesoftem
- a nakonec i drive zminene podklady k MBIDE3.

Doufam, ze ti to pomuze pri tve praci.
LMN128


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 12.04.2017, 21:08 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
LMN128 super diky za odkaz a hlavne o doplneni MBIDE. Dokonce nemusim nic delat v te Formice. Jsou tam gerber data. Ty jsem vlozil do ViewMate a udelal jsem z toho obrazek. Ten pak pomoci Gimp 2 jsem spojil s obrazkem co vygeneroval Eagle a gerber data od tebe - konkretne nepajive masky - uz ale jako bezny obrazek bmp. Jedna se zde o vyvody ne o trasy. Vysledek jsem ulozil na www.radeksuk.cz/zx/mb02/ide-v30/20170411/ukazka1.xcf Chapu ze to neni bezny format ale ten kdo si chce hrat si muze Gimp zdarma nainstalovat a pak stejne jako ja obrazky slicovat. Myslim ze po tomto muzu rici ze klicove vyvody jsou v poradku a i rozmer desky je dobry. Zamerim se na definitvni DRU nastaveni a CAM soubor na vyrobu dat.

Ma nekdo nejaky navrh na zmeny u vlasniho schematu MB02? Udelam a zverejnim bmp desky. Bude se na to nekdo koukat at to nedelam zbytecne? Bylo by dobre aby existoval kompletni data i pro originalni desku jen z historickych duvodu i presto ze se asi nikdy nebude delat.

Nasledne bych zacal delat zmeny desky, myslim ty mensi, jen kosmeticke. A prave tato deska by se nechala udelat.

Kdyz by byl zajem tak muzeme za cca 60 dolaru navic mit desku 4-vrstvou a pekne vyresit rozvod napajeni. Neni to podle mne uplna blbost si priplatit za cenu bezproblemoveho napajeni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 13.04.2017, 18:16 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 28.09.2015, 16:04
Příspěvky: 50
Has thanked: 0 time
Been thanked: 43 times
Ahoj.

Q: otazka
A: odpoved

Q: Jinak se chci zeptat zda u MB IDE neni ten odpor R2 zbytecny? Pull-up uz je v Galu?
A: Pokud je Pull-up v galu implementovan, tak je asi zbytecny. Ja jsem stara skola, tak jsem ho tam dal pro jistotu nebo jsem nevedel, ze jsou na vstupech pull-upy:)

Q: U MB02 jsem si vsimnul ze asi nemate nikdo propojeny DI1 u vstupu ENP na WD2797 a tak je zapnuta prekompenzace. To ale nema byt zapnuto. To je urceno jen pro 8" disketovky a pro stopy nad cislem 43.
A: DI1 je klasicky DIP switch (Jumper) - pozor ve schematu je oznacen S20 JUMPER!
Defaultne je Jumper otevreny, tedy ENP zapnuto, coz je spravne pro doubledensity zapis. Jumper jsem implementoval, kdyby nekdo s tim chtel experimentovat. V puvodnim MB02 vubec nebyl.
Protoze se v praxi nepouzival, pouzil jsem piny pro uchyceni horni desky na IDE interface, kde se pripadne daji prodlouzit a zase pouzivat, ale nikdy nebyl duvod.

LMN128


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 133 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz