OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 20.04.2024, 01:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 133 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 13.04.2017, 21:19 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
LMN128 podivej se na http://info-coach.fr/atari/documents/ge ... wd2797.pdf a nasledne na figure 1 a zkus zmenit nazor na to, ze pin 1 ma byt pri bezne praci uzemen. Ta log1 dela to, ze hodiny jsou posunute a pak pri pouziti 8" diskety, kdy jde hlavicka blize k vnitrku diskety se umyslne zmeni casovani (obcas se meni i proud do hlavicky), protoze pri cteni signalu z mechaniky to dela lepsi signal. Ale nema se to pouzivat pro bezne 3,5" nebo 5 1/4" diskety.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 13.04.2017, 23:59 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
LMN128 píše:
- MB03 - vse co jsem zatim nasel k nedokoncenemu projektu MB03, do ktereho jsem se poustel 2x, naposled s Velesoftem


Ja vlastne od te doby udelal hned nekolik interfejsu, ktere maji MB02 strankovani ale vzdy rozsirene, vetsinou o rezim 8kB+8kB jak se planovalo, nebo krizenec DIVIDE pameti s automapovanim a MB02 pameti.

Ale jeste k te flash epromce. V planech na MB03 pises o zastaralych a spatne dostupnych flashkach (29F0xx ...). Dnes je sezenes mozna tak na EBAY, nebo hodne draho. Melo by smysl prejit na bezne dostupne moderni flash pameti, pro ktere ale bude nutne zaroven napsat flashovaci utilitu pro Z80 CPU.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 14.04.2017, 13:50 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
Na web jsem dal kompletni data projetu MB02 a MBIDE30 jak je mam doma pripravene. Je tam kompletne vsechno, vcetne gerber data, schemat a originalnich souboru pro Eagle. Vse najdete zde http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/prvni%20 ... 0kontrolu/

LMN128 zkontroluj co muzes. Samozrejme bych byl rad kdyz i nekdo jiny se na to podiva, zda tam neni nejaka hruba chyba co by branila v realizaci. Kdyz se nikdo neozve tak bych vecer zacal upravovat desky desky. U MBIDE bych upravil ty drobne zmeny jak psal Velesoft, to nicemu nevadii a bude to pripraveno na CFtoIDE redukci.

konkretne:
1) na IDE pin 20 zapojit +5V (idealni pro napajeni CFtoIDE redukci)
2) na MB-HDD desce oddelit (posilit) signal reset ze ZX smerem do IDE konektoru. A vubec, radeji bych ho prohnal debouncerem TL7705A a nastavil tam nejakou slusnou delku resetu. Co si ja pamatuju, CD-ROMky
maji obcas problem s resetem, co leze ze ZX (tuna zakmitu).

Velesofte nenapises jak presne by jsi to zapojil?

3) pripadne na MB-HDD desku pridat bezny 3.5 napajeci konektor pro moznost napajeni jinych redukci jako SDtoIDE atd...


U MB02 bych zacal tim co mam v TODO listu a co doporucil LMN128.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 15.04.2017, 11:13 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
Tak jsem to zacal v noci upravovat. Neco jsem uz uspesne vymenil.

Aktualni schema je www.radeksuk.cz/zx/mb02/scheme-1.pdf

To-do list kde jsou i zaznamenane hlavni zmeny je www.radeksuk.cz/zx/mb02/to_do.txt

LMN128 nebo Velesofte potreboval bych vedet zda jit do tech MC34064? Jak neco smazu uz to nebudu chcit obnovovat.

To hradlo IO19D bych asi nahradil volnym hradlem z IO24, je blize ke kondenzatoru nez doporucovane IO11. Ale nejradeji bych uplne zrusil IO74A a blokaci 72421 bych delal obycejnym 10k trimrem, kterym bych nastavil aby pri 4.7V zablokoval cip. Roky okolo 1992 jsem to takto pouzival a nemel jsem problem, ze by se v RTC neco pri vypinani/zapinani zmenilo. Volny prostor by se dal pouzit pro dalsi 74ls06 a ten by byl blizko oscilatoru. Pripadne tam dat BC546A a odpor 2k2. Take neni podle mne dobre ze GND kondenzatoru oscilatoru a vlastniho WD jsou spojene skoro pres celou desku. To neni dobre analogove zapojeni. Kdyz se k tomu daji jeste dlouhe cesty navic tak to muze delat problemy. Zde umyslne udelam novou cestu GND do WD.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 15.04.2017, 21:37 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
VELESOFT píše:
Tu patici na romku bych zapojil pro plnych 512kB, neni jediny duvod, proc to natvrdo omezit na 128kB, kdyz MB02+ ma na to pripravene strankovaci bity a hned vedlejsi patice pro sram tam ty signaly ma. V DILu se ty flashky shaneji cim dal hur a jsou vetsinou jeste drazsi. Takze co tu rom dat do patice PLCC44 ? Napriklad pro flash eprom 29F040 existuje pro MB02+ pohodlny flasher, ktery jsem osobne pro MB02 upravil (puvodne pouzity pro ZX DIAGNOSTIC BOARD nebo jak se tomu rikalo). Mazat lze jen 64kB bloky, ale flashovat se da postupne klidne po 16kB strankach. 29F040 uz nejsou nejaky cas v prodeji, ted jsou aktualni asi jen flasky SST39SF040, pro ktere ale bude treba flashovani prepsat. Tak jako tak, pinout pro 512kB flashky je vzdy stejny a tim, ze zvolime pouzdro PLCC, zajistime lepsi dostupnost i v CR a nebude treba objednavat preznacene pouzite flashky z Ebay. Nebo holt nechat patici pro DIL a kdo chce, zasune do ni PLCC32 to DIL32 adapter.


Tak ty dva nezapojene vyvody jsem pracne zapojil. Ted se tam da dat i 29f040. Osobne tam dam 29f010 abych to mel 100% zpetne kompatibilni ale vymenou cipu se to da rozsirit.

Take jsem udelal ten ZX konektor jak jsi chtel. Vecer uvidis co jsem vytvoril. Vse jde jeste upravit.

Predpripravil jsem privod pro IO14E aby to nahradilo IO19D. Kdyz se nezrusi IO74A a na jeho misto se
daji obvody oscilatoru, tak toto hradlo pouziji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 15.04.2017, 23:24 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
Na http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/kontroln ... 2004%2015/ jsem dal na ukazku posledni verzi MB02.
Zmeny pisi do http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/to_do.txt

Velesofte podivej se na ten konektor smerem k ZX. Vyhovuje to?

LMN128 toto je par dotazu:
- zvazit pouziti MC34064. Je to odzkousene?
- zvazit zda zmenit D8 na BY255. Proc?
- zvazit proc je u signalu #RDD R29 330R. Proc se tam neda dat 1k2?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 16.04.2017, 17:28 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
Martin8bity píše:
Ahoj, moc toto tema nesleduju, tak treba budu placat blbosti k vecem, se kterymi se pocita, ale jen zkusmo jsem zkusil DRC a je tam hafo cest co dost blizko ploskam a pomerne hodne, co bezi vylozene pres plosky, tak na to prosim koukni.

Jinak pekna prace, musela to byt celkem fuska, to cele prekreslit. :like:

Jinak muj nazor na MC34064 a podobne obvody je, ze bych to tam radeji nedaval. Na nasich starych mazlech je casto napajeni na hrane a tyhle veci to spolehlive vypnou i kdyz by to jinak fungovalo. Vim, ze s tim ma clovek jistotu, ze to chodi poradne, reset je pak cisty, ale muze to zpusobovat i trable. Misto hrani pak hledas poradny napajec nebo nekde nejaky spatny kontakt. Asi tady na to budou nazory ruzne. Nastesti ten prah 4,6V je celkem ok, ale mel jsem nekde supervisor 4,75V a to uz je fakt o usta.


Martine muzes upresnit s jakym DRU jsi to testovat? Obavam se ze jsi pouzil bezny DRU, jenz ale nema spravnou tridu presnosti. Zkusil jsi to s MB02.DRU co jsem dal na web? Nebo alespon s beznym dru co vydala firma seeedstudio.com?

Jinak obecne polygon vzdy "ustoupi" signalu co prekryva aby zajistil cesty podle dru. Proto muzes klidne bezohledu na signaly to dat kam chces. On se rozlije jen kde nebude nicemu vadit. Muzes udelat obrazek kousku desky kde je videt chyba. Pozor na bmp jsou videt definovane oblasti ale kdyz chces videt vysledek tak musis zapnout eagle a otevrit desku a pri SET POLY ON udelat RASTNEST nebo jit do gerber dat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 16.04.2017, 18:59 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
danhard píše:
Co to je za formát, když to schema má 52MB ?


Eagle XML. A je to logicke. Obsahuje to dva velike obrazky. Bohuzel jakekoliv kodovani do citelneho textu udela s daty ze se pekne nafouknou. V nativnim formatu pro verzi 5 by to melo tak 18 MB. V XML to naroste 3x.

Jinak kazdy si to muze otevrit po nainstalovani noveho Eagle od Autodesku a podivat se na vrstvy 200 a 201. Obrazky neplanuji smazat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 16.04.2017, 23:42 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
pro desku MBIDE je posledni pracovni verze zde:
http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/ide-v30/ ... i%20verze/

pro desku MB02+ je posledni pracovni verze zde:
http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/kontrolni%20verze/
zde je to-do list
http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/kontroln ... /to_do.txt

Otazka je zda nedat na desku predevsim HC/HCT obvody a nasledne desku nenapajet z +9V z pocitace, ktery to ma samozrejme vyveden. Toto uspesne odzkousel Ingo Truppel. Vyvedl jsem stranou +9V a posilil jsem i 5VZX aby se to dalo pripadne nejak udelat. Mozna by sel nekam dat TRACO Power TSR 2-2450. Je to sice pekne drahy menic napeti ale je to osvedcene.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 17.04.2017, 23:07 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
Udelal jsem na webu dva zakladni adresare.

Na http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/puvodni% ... a%20deska/ jsou desky jako originaly. Maximalne jsem je udelal jako original. Ted se na to LMN podiva a pripadne to doplni. Uz ted jsem s nim domluveny ze lehce doplni jake soucastky drive pouzival pri stavbe. Casem se diskuse uzavre a rekne se ze tento adresar obsahuje schema a desku jak si ji tenkrat predstavoval. Nepocitam ze by se delala nejaka deska. Je to jen popsany kus historie. Urceno pro budouci pocitacove archeology.

Na http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/verze%20desek%202017/ uz kreslim desky ktere planuji udelat. Je to lehce upravena originalni deska. Rozdil je ten ze jsou tam udelane zmeny co stejne kazdy delal na puvodni desce. Zmeny jsem delal podle LMN, Velesofta a podle toho co si myslim ze je dobre ja. Kazdy muzete napsat co tam zmenit ale jen si uvedomte ze jedna cesta trva nakreslit 15 a vice minut. Takze zmeny musi byt s rozumem.

LMN co tam dat http://www.ebay.com/itm/1PCS-8M-8MHz-8- ... SwZjJU9Uoy ? Da se sehnat i mensi a levnejsi napr. http://www.ebay.com/itm/2PCS-8M-8MHz-8- ... SwHxVW8U4a Na spodni stranu desky by se to dal pekne dat, je tam zrovna misto.

Osobne asi pujdu do reseni ze do ZX128 +2 dam ten menic o kterem jsem jiz psal a pouzil ho i LMN ve svem pocitaci. Stejny dam i do desky mb02+. Ano je to drahy prevodnik ale s pouzitim prevazne HC/HCT obvodu a IDE HDD ve forme nejake CF karty to zvladne zdroj pro ZX. To ukaze ale az budoucnost.

Do to-do.txt listu doplnim proc jsem co zmenil. Aby se vedelo a zduvodnilo proc se to menilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 18.04.2017, 00:40 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
pcmaker píše:
Jen pro info. Poslední odstavec ohledně chování CMOS:
http://cygnus.speccy.cz/popis_trdos-schema.php

Ten clanek jsem uz drive cetl. ZXCygnus tam pise o HC ne o HCT. Vstup HCT se muze pripojit k vystupu jak k LS, tak k HC nebo HCT. Vstup HC se muze pripojit jen k jinemu vystupu HC nebo k HCT ale ne k LS.

Na druhou stranu Ingo Truppel to ma zapojene jak pisi a je to pry jeho nejstabilnejsi MB02+. Jinak LMN daval do desek co stavel on radu HC/HCT obvodu. Uz drive na fotkach co jsem videl na facebooku jsem si vsimnul ze jsou tam HC/HCT obvody. Sice se neda vse precist ale nektere popisky ano. Duvod proc to chci napajet z pocitace je prosty. Predstavte si, ze to napajite primo z nejakeho mini ATX zdroje. Omylem vyndate napajeni do ZX ale MB02 ma stale napajeni. Koledujete si o problem.

Proto pockam az LMN napise doporucene typy obvodu a podle toho se rozhodnu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 18.04.2017, 07:28 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 16.03.2017, 11:36
Příspěvky: 1493
Bydliště: Kósek vod Brna
Has thanked: 101 times
Been thanked: 112 times
Mě se osvědčily tyto zdroje, je to katalogový zapojení a při jednom ampéru to má zvlnění 5 mV. Důležitý jsou co nejkratší přívody ke vstupní kapacitě a dá se to navrhnout i na jednostranný desky.

Příloha:
IMG_2517.JPG
IMG_2517.JPG [ 384.37 KiB | Zobrazeno 13527 krát ]

_________________
TEMS-49, PMI-80, rep. MK14, ZX81, ZXspectrum+, TI58, MZ-800


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 18.04.2017, 08:49 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 28.09.2015, 16:04
Příspěvky: 50
Has thanked: 0 time
Been thanked: 43 times
hood píše:
Ahojte, v HW se nevyznam, jen jsme jednou s Velesoftem narazili na jeden problém, tak možná byste jej mohli do konceptu nového MB zapracovat a případně opravit:

Toto jsem si tenkrát poznačil, snad vám to bude jasné, možná Velesoft řekne k tomu víc.

"Mimo jiné, kousek od baterky se nachází jumper S10, který když dáte do vedlejší polohy, tak odpojíte ROM mbčka. To spíš pro informaci, v praxi při obnově obsahu boot ROM a zápasech, proč vám proboha spectrum nenabíhá ani ve spektráckém módu, vám to moc nepomůže, chybí u jumperu jeden odpor, díky kterému byste mohli za běhu ROM povolovat. Ale nemůžete, odpor tam není:) "


Hood


Ahoj, to je dobry posreh. Doporucuji jej implementovat do MB02.2017 verze a to Pull-down odporem na signal ENB. Dam to do svych poznamek k navrhum zmen.

LMN128


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 21.04.2017, 21:02 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Mam další nápad:
- pinová lišta na desce MB02+ je vlastně průchozí sběrnice ZX bez úprav. Já bych na ní však pár úprav provedl. Například bych zde zapojil nový signál /MBMEMCS, který by dovolil aby jiné zařízení vypnulo MB02 paměť a převzalo kontrolu nad pamětí samo. To umožní jako rezerva do budoucna, aby šel bez úprav připojit nějaký memory upgrade. Někdo se může ptát "proč to tam dávat ?", já se ale ptám "proč to tam nedat ?". Tím, že by se tento pin nastavil do log.1, musela by se odpojit veškerá MB02 paměť i přístup ke stránkovacímu portu a zajistit, aby MB02 odpojilo i ROMCS a ROMOE signaly do ZX.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 21.04.2017, 21:40 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2344
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
HC/HCT vs LS
Ta moje poznámka na webu vyplývá z toho, že jsem měl potíže se signálem EN u Betadisku (noha 8 IC3). Tj, tím, co aktivuje desku řadiče po té, co adresový dekodér na dolní desce vyhodnotí stav sběrnice atd...

Problém se projevoval tak, že se místo jedné hrany na výstupu HC tu a tam náhodně objevil i krátký zákmit (jako na obrázku - archivní foto), možná pár desítek ns. Výsledkem bylo nepředvídatelné chování atd... ale pointa je, že HC jsou především rychlejší než LS, potřebují strmější náběžné a sestupné hrany, nejenom určitou úroveň napětí na vstupu (to samozřejmě má vliv, ale možná ne úplně největší). Postupně rostoucí napětí je zašuměné a ten šum stačí k tomu, aby při pomalém průchodu zakázanou oblastí rychlejší HC překmitl. Už si nepamatuji přesně, ale nějakou roli v tom hrálo i hradlo z diod a možná by pomohlo, kdybych tam zařadil Schmittův KO, ale tenkrát jsem to nezkusil. Ne na všech signálech ze ZXS se HC chovaly divně.

Už si ani nepamatuji, jestli jsem tam měl výhradně HC, nebo i nějaké HCT. Pravděpodobně jen HC.


Přílohy:
img_1657_zmenseno.jpg
img_1657_zmenseno.jpg [ 250.67 KiB | Zobrazeno 13492 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 133 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz