OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 09:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 12.02.2016, 19:59 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 259
Bydliště: Skalica
Has thanked: 52 times
Been thanked: 141 times
Zdravim, chystam sa urobit MIKIho a narazil som na problem s AT89C2051 - pretoze mam PRESTO programator a ten ho nedokaze naprogramovat. Pozna niekto jednoduchy sposob ako ho naprogramovat?

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 12.02.2016, 20:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 25.05.2014, 12:29
Příspěvky: 1671
Bydliště: Praha
Has thanked: 319 times
Been thanked: 372 times
Kdysi jsem používal něco s názvem Patmel přes LPT...bylo to tuším z amatérského r.
A nebo ti jej můžu nahrát a poslat - myslím že v šuplíku jich pár mám.

_________________
Atari 65XE, 600XL, 400, 800, 800XL/XE, 130XE, 1200XL, XEGS
Commodore C64, C64C, C128, Plus/4
Amiga A600, A1200+Blizzard 060/50
ZX Spectrum, +2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 13.02.2016, 11:54 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 259
Bydliště: Skalica
Has thanked: 52 times
Been thanked: 141 times
rEVERz píše:
Kdysi jsem používal něco s názvem Patmel přes LPT...bylo to tuším z amatérského r.
A nebo ti jej můžu nahrát a poslat - myslím že v šuplíku jich pár mám.


Dakujem, ale vcera vecer som nasiel jeden jednoduchy programator ATPROG v knihe "Udělejte si z PC". Ale ak by nefungoval tak sa ti ozvem.

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 13.02.2016, 14:51 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Citace:
Zdravim, chystam sa urobit MIKIho
Asi to není odpověď, kterou bys chtěl slyšet (a podobná odpověd je na fóru brána jako zavrženíhodná odpověď škarohlídova), ale pokud k tomu nemáš jiný důvod, než "mít sériový port", tak to nevyráběj. Kup si raději SIF.

Já ho měl taky, vyrobil jsem k tomu plošný spoj http://cygnus.speccy.cz/popis_miki.php (oproti fotce je projekt pro Eagle už opravený) a nějakou dobu provozoval, ale právě proto můžu říct, že to je zoufalá náhražka sériového portu, která měla smysl pouze pro lidi s 8255 (třeba s UR-4, nebo Didaktikem Gama) a zároveň v době, kdy plnohodnotná RS232 neexistovala. SIF je stále drahý, ale schopnostmi je úplně jinde, kupříkladu s ním funguje hardwarové řízení toku dat a umí vyvolávat přerušení, když data přijdou, dají se na něm nastavit v podstatě všechny rychlosti a kombinace přenosu jako na PC, protože používá stejné čipy (16C550) atd...

Jen pro doplnění, AT89C2051 programovat neumím, tehdy jsem ho od někoho dostal naprogramovaný výměnou za nově koupený.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 13.02.2016, 18:42 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 259
Bydliště: Skalica
Has thanked: 52 times
Been thanked: 141 times
Dovod preco ho robim je ten, aby som mohol poslat subor (tapku alebo binarny) z PC do ZX (DIDAKTIKU) a naopak. A pripadne aj "vytlacit" zdrojovy kod z PROMETHEA na seriovy port, cize prevod do txt na PeCi. O SIFe som uvazoval, ale zatial by som ho nevyuzil na 100%. A este ked beriem v uvahu, ze vela dnesnych USB-RS232 prevodnikov pre PC ma vyvedene len RxD a TxD sig. tak je ten MIKI este v kurze :) Ja som potreboval prevodnik, ktory emuluje vsetky sig. takze som kupil prevodnik s cipom od firmy FTDI, takze na jednom konci USB a na druhom plnohodnotne RS232.
A este doplnim, ze som uvazoval pouzit 8251, ale zase nieco dalsie na zbernici. A ked ma kompakt interface tak ho treba vyuzit :)

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 13.02.2016, 20:53 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
zxcygnus píše:
to je zoufalá náhražka sériového portu
Tak na tomto sa asi nezhodneme ... :poke: :hammer: ;)
zxcygnus píše:
která měla smysl pouze pro lidi s 8255 (třeba s UR-4, nebo Didaktikem Gama)
Ved presne aj preto Miki vznikol. Chcel som nieco, co mi umozni co najjednoduchsie prepojit ZX s 8255 a seriovy port na PeCi tak aby to neobsadilo zbernicu. Najprv som pouzival iba jednoduchy tranzistorovy prevodnik urovni signalu a seriovy prenos robil softwerovo, ale rychlost 57600 Bd mi nestacila, a kedze sme vtedy v praci zacinali pouzivat AT89C2051, tak volba, ako bude vyzerat toto prepojenie, bola jasna :)
Billy48 píše:
Dovod preco ho robim je ten, aby som mohol poslat subor (tapku alebo binarny) z PC do ZX (DIDAKTIKU) a naopak. ... som kupil prevodnik s cipom od firmy FTDI, takze na jednom konci USB a na druhom plnohodnotne RS232.
Po nejakom case pouzivania Mikiho som zo serioveho presiel na paralelne prepojenie - 8255 som priamo prepojil s LPT portom, takze data som prenasal naraz paralelne po celych bajtoch (a dosiahol tak este vecsie rychlosti). Vyhodu to malo velku - vobec nebolo treba ziadnu elektroniku, na obojsmerny prenos s HW riadenim prenosu uplne postacil iba cisty kabel :)
Mozno by stalo za uvahu namiesto FTDI serioveho cipu kupit podobny cip, ale urceny pre paralelny prenos, ktory priamo prepojis s 8255 a nic viac k tomu nepotrebujes...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 14.02.2016, 00:46 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 259
Bydliště: Skalica
Has thanked: 52 times
Been thanked: 141 times
Ten paralelny prenos je dobry napad, aj ked uz nestacia len 3 vodice a aj vzdialenost u LPT je oproti RS232 mensia, ale na prenos v jednej miestnosti to nieje podstatne. Ja som si este pred paaar rokmi kupil ten cip co by vraj mal podporovat aj LPT, aspon som to vtedy niekde cital. Je to vlastne dvojity FT232 preto aj ten nazov FT2232. Vtedy som cital, ze sa da pouzit ako dva seriove porty, alebo jeden paralelny. Ak bude viac casu, tak este popozeram a uvidim co sa s tym da urobit.
Pre zaujimavost ten prevodnik sa da kupit napr. tu: http://www.sos.sk/?str=371&artnum=71853 ... 2r-100-blk
A v prilohe posielam foto tych IO, vlavo je FT232 v puzdre LQFP32 - to sa este da, ale vpravo je FT2232 v puzdre LQFP48 co uz ma naozaj malicke piny.


Přílohy:
ft232.png
ft232.png [ 190.7 KiB | Zobrazeno 9508 krát ]

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 14.02.2016, 02:41 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Busy píše:
zxcygnus píše:
to je zoufalá náhražka sériového portu
Tak na tomto sa asi nezhodneme ... :poke: :hammer: ;)
zxcygnus píše:
která měla smysl pouze pro lidi s 8255 (třeba s UR-4, nebo Didaktikem Gama)
Ved presne aj preto Miki vznikol. Chcel som nieco, co mi umozni co najjednoduchsie prepojit ZX s 8255 a seriovy port na PeCi tak aby to neobsadilo zbernicu. Najprv som pouzival iba jednoduchy tranzistorovy prevodnik urovni signalu a seriovy prenos robil softwerovo, ale rychlost 57600 Bd mi nestacila, a kedze sme vtedy v praci zacinali pouzivat AT89C2051, tak volba, ako bude vyzerat toto prepojenie, bola jasna :)
Však jsem ho taky párkrát úspěšně použil.

Přenos ze ZX do PC byl ok, protože PC stíhá přijímat data mnohem rychleji než je ZXS posílá. Většinou není potřeba řešit řízení toku, stačí zkontrolovat počet přenesených bytů a když sedí, tak je na 99.9% (hádám) přenos ok. Případně zkonstrolovat CRC (TAPku načíst v emulátoru).

Obráceně to byl problém. Softwarové řízení toku mi nefungovalo, v Linuxu se mi nedařilo nastavit atd... už si nepamatuji všechny detaily. Podobně obousměrná komunikace s modemem, plotrem, telefonem ... navíc u různých zařízení jsem potřeboval různou rychlost, občas jeden, občas dva stop bity, jednou dokonce jen 7 bit přenos ... na to se Miki prostě nehodí.

Pravděpodobně by bylo použitelnější připojit k 8255 rovnou konvertor MAX232 a dělat vše softwarově pomocí ZXS (pomaleji, ale spolehlivě), nebo místo MAX232 připojit přímo FT232 k 8255 a na straně ZX mít sériák v TTL a na straně PC rovnou USB. Programů pro softwarový sériák existuje určitě několik, jeden i od Busyho.
Billy48 píše:
Dovod preco ho robim je ten, aby som mohol poslat subor (tapku alebo binarny) z PC do ZX (DIDAKTIKU) a naopak. ...
Třeba Busy ví, jak to správně řešit z PC do ZX. Já s Miki tehdy neuspěl.
Busy píše:
Po nejakom case pouzivania Mikiho som zo serioveho presiel na paralelne prepojenie - 8255 som priamo prepojil s LPT portom, takze data som prenasal naraz paralelne po celych bajtoch (a dosiahol tak este vecsie rychlosti). Vyhodu to malo velku - vobec nebolo treba ziadnu elektroniku, na obojsmerny prenos s HW riadenim prenosu uplne postacil iba cisty kabel :)
Mozno by stalo za uvahu namiesto FTDI serioveho cipu kupit podobny cip, ale urceny pre paralelny prenos, ktory priamo prepojis s 8255 a nic viac k tomu nepotrebujes...
To by možná za úvahu opravdu stálo, ale i když jsem podobným způsobem přenášel data taky, tak to mělo jeden zásadní problém a to v tom, že na straně PC musel být program, který pracuje s LPT na nízké úrovni (v mém případě na straně PC taky s 8255, psal jsem software v DOSu).

Zatímco sériák, byť s FTDI na USB, bude fungovat v libovolném OS na PC takřka bez dalšího softwaru (myslím moderní OS, třeba Linux, BSD ... no možná i Windows). Stačí posílat a přijímat znaky. A ne nutně pod rootem, ale i pod neprivilegovaným uživatelem, který má práva k ttyS0 (skupina uucp v Gentoo).

Možná by taky stálo za úvahu, jestli by neměl vzniknout odlehčený SIF na menším plošném spoji pouze s jednou 16C550 pro lidi, kteří nechtějí připojovat i ConnectOne modul. Ale na počtu obsazených portů se tím nic nezmění, fakt je, že jich je hodně.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 14.02.2016, 11:36 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
zxcygnus píše:
Přenos ze ZX do PC byl ok, protože PC stíhá přijímat data mnohem rychleji než je ZXS posílá. Většinou není potřeba řešit řízení toku, stačí zkontrolovat počet přenesených bytů a když sedí, tak je na 99.9% (hádám) přenos ok. Případně zkonstrolovat CRC (TAPku načíst v emulátoru).
Ja som mal presne opacny problem :) Prenos PC=>ZX siel bez problemov, ZX v pohode stihalo prijimat bajty tecuce rychlostou 57600 Bd (soft) alebo 115200 Bd (Miki). Avsak prenos ZX=>PC robil obcas problemy, pretoze na PeCi obvykle vzdy bezi daco na pozadi (aj v cistom msdose - rozne prerusenia, vyprazdnovanie diskovej cache...) a bola to prave PeC ktora obcas nejaky ten bajtik nestihla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 14.02.2016, 12:49 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Busy píše:
zxcygnus píše:
Přenos ze ZX do PC byl ok, protože PC stíhá přijímat data mnohem rychleji než je ZXS posílá. Většinou není potřeba řešit řízení toku, stačí zkontrolovat počet přenesených bytů a když sedí, tak je na 99.9% (hádám) přenos ok. Případně zkonstrolovat CRC (TAPku načíst v emulátoru).
Ja som mal presne opacny problem :) Prenos PC=>ZX siel bez problemov, ZX v pohode stihalo prijimat bajty tecuce rychlostou 57600 Bd (soft) alebo 115200 Bd (Miki). Avsak prenos ZX=>PC robil obcas problemy, pretoze na PeCi obvykle vzdy bezi daco na pozadi (aj v cistom msdose - rozne prerusenia, vyprazdnovanie diskovej cache...) a bola to prave PeC ktora obcas nejaky ten bajtik nestihla.
A jak jsi řešil zápis na disketu, nebo na pásku? To jsou totiž právě ty hodně zpomalující okamžiky, kdy ZX nemůže přijímat data vůbec a musí nějak informovat vysílající stroj, aby vysílání pozastavil. Buť pomocí signálů (RTS, CTS), nebo vysláním bytu Xoff (sw. řízení).

Aby byl přenos z PC do ZX pro mne použitelný, tak na straně PC musí fungovat se správně nastavenými parametry sériáku toto (např. pro COM1, analogicky pro jiné OS)
Kód:
cat "zdrojový soubor" > /dev/ttyS0
cat /dev/ttyS0 > "cílový soubor"
Když funguje hardwarové řízení toku, tak mohu přenos na straně přijímajícího počítače kdykoli pozastavit a zapsat třeba půl diskety z RAM, aniž bych přišel o jediný byte. Se soubory, které se vejdou do RAM ZX by se to snad dalo zvládnout i bez řízení toku, ale určitě tak nepůjde přenést obraz diskety z PC na ZX.

Posílá Miki Xon, Xoff? Už ho nemám, abych vyzkoušel, někomu jsem ho daroval.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 14.02.2016, 13:16 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
zxcygnus píše:
Busy píše:
zxcygnus píše:
Přenos ze ZX do PC byl ok, protože PC stíhá přijímat data mnohem rychleji než je ZXS posílá. Většinou není potřeba řešit řízení toku, stačí zkontrolovat počet přenesených bytů a když sedí, tak je na 99.9% (hádám) přenos ok. Případně zkonstrolovat CRC (TAPku načíst v emulátoru).
Ja som mal presne opacny problem :) Prenos PC=>ZX siel bez problemov, ZX v pohode stihalo prijimat bajty tecuce rychlostou 57600 Bd (soft) alebo 115200 Bd (Miki). Avsak prenos ZX=>PC robil obcas problemy, pretoze na PeCi obvykle vzdy bezi daco na pozadi (aj v cistom msdose - rozne prerusenia, vyprazdnovanie diskovej cache...) a bola to prave PeC ktora obcas nejaky ten bajtik nestihla.
A jak jsi řešil zápis na disketu, nebo na pásku? To jsou totiž právě ty hodně zpomalující okamžiky, kdy ZX nemůže přijímat data vůbec a musí nějak informovat vysílající stroj, aby vysílání pozastavil. Buť pomocí signálů (RTS, CTS), nebo vysláním bytu Xoff (sw. řízení).
Pouzival som softwerove riadenie toku. Vysielajuci pocitac vyslal blok bajtov (velky az do cca 40 kB) a cakal pokym bude blok bajtov potvrdeny prijimajucim pocitacom. Ked ZX prijal takyto blok, urobil s nim co treba (ulozil na disketu) a az potom poslal potvrdenie ze moze prijimat dalsi blok.
zxcygnus píše:
Aby byl přenos z PC do ZX pro mne použitelný, tak na straně PC musí fungovat se správně nastavenými parametry sériáku toto (např. pro COM1, analogicky pro jiné OS)
Na ovladanie seriaku na strane PeCe som si napisal vlastne utilitky ktore priamo pracovali s tymto mojim sofwerovym riadenim toku. Daju sa stiahnut tu: http://busy.speccy.cz/tvorba/miki.htm

Inak samotny ZX by v pohode zvladol aj kontinualny prud dat 115200 Bd citat z diskety / ukladat na disketu. Buffery v Miki su nadimenzovane tak aby mohol cely ovladaci driver pracovat z 50 Hz prerusenia - staci ak v preruseni do Mikiho nasype bajty na odvysielanie alebo prijate bajty precita, takze cely prenos je schopny bezat na pozadi a na popredi sa moze robit v podstate cokolvek ine, napr. citat / ukladat data na disketu. Disketa 3.5 HD ma samotnu prenosovu rychlost ekvivalentnu cca 500 kBd prenosu, takze zostava dost casovej rezervy na reziu (pohyb hlavicky, cakanie na sektor).

Samozrejme na pasku by to bolo horsie, tam to musi byt presne nacasovane a zdrzovanie prerusenim na pozadi je nepripustne. Ale aj tam by to slo vyriesit, akurat by ovladanie Mikiho nebolo z prerusenia, alebo muselo by byt zaintegrovane priamo do load / save rutiniek, podobne ako je v kopirakoch vypisovanie pocitadla a on-the-fly kompresia.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 05.03.2016, 15:21 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 259
Bydliště: Skalica
Has thanked: 52 times
Been thanked: 141 times
Zdravim a prajem pekny den, uz mam na vyrobu Mikiho vsetko nachystané okrem DPS pretoze mam par nejasnosti ohladom zapojenia. Rad by som urobil overene zapojenie na ktore sa da spolahnut a teraz otazka pre zxcygnus - porovnal som tvoju schemu a Busyho a je tam par rozdielov:
1. R6 je 2k2 a Busy tam ma 1k (predpokladam, ze to bolo preto, ze bol v supliku)
2. PULL-UPy mas 4k7 (Busy pise 2k2) iba na porte A, ale Busy ich ma v scheme este na porte C na pinoch PC:1,4,5,6,7 a este jeden na TxD z Atmelu do MAX232. A otazka je, ze ci si to tam nedal zamerne z urciteho dovodu (napr. stabilita, alebo ine), alebo si si toho nevsimol.
3. Mas tam pridane R1 a R2 2ks PULL-DOWNov na MAX232 to je dobry napad :)

Inak ten plosak sa chystam urobit obojstranny, pretoze chcem pouzit priamy konektor, aby mi to pasovalo do kompaktu prip. D40/80 alebo M/P Interfacu. Pre UR-4 a GAMU s konektorom FRB si uz urobim redukciu.

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 05.03.2016, 16:06 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Billy48 píše:
Zdravim a prajem pekny den, uz mam na vyrobu Mikiho vsetko nachystané okrem DPS pretoze mam par nejasnosti ohladom zapojenia. Rad by som urobil overene zapojenie na ktore sa da spolahnut a teraz otazka pre zxcygnus - porovnal som tvoju schemu a Busyho a je tam par rozdielov:
1. R6 je 2k2 a Busy tam ma 1k (predpokladam, ze to bolo preto, ze bol v supliku)
2. PULL-UPy mas 4k7 (Busy pise 2k2) iba na porte A, ale Busy ich ma v scheme este na porte C na pinoch PC:1,4,5,6,7 a este jeden na TxD z Atmelu do MAX232. A otazka je, ze ci si to tam nedal zamerne z urciteho dovodu (napr. stabilita, alebo ine), alebo si si toho nevsimol.
3. Mas tam pridane R1 a R2 2ks PULL-DOWNov na MAX232 to je dobry napad :)

Inak ten plosak sa chystam urobit obojstranny, pretoze chcem pouzit priamy konektor, aby mi to pasovalo do kompaktu prip. D40/80 alebo M/P Interfacu. Pre UR-4 a GAMU s konektorom FRB si uz urobim redukciu.
Je to už spoustu let ... 2k2 je tam spíš proto, že mi 1k pullup přišel malý, ale nechtěl jsem jsem se od původních hodnot vzdálit příliš. Stejně tak 4k7, i když u odporové sítě by se mohlo stát, že bych hodnotu v zásobách nenašel. Běžně dávám spíš tak 10k, pro srovnání AVR mají interní zabudované pullup/down 47k

Dle katalogu Toshiby lze z výstupu 8255 odebírat 2.5mA, tomu by při 5V odpovídalo 2k, při 4V asi 1,6k, při 3.5V asi 1.4k ohmu. Reálně tam asi bude v log. H těch 3.5V, ale pořád by s 1k byl výstup zatížený nepatrně víc, než říká katalog. Manuál k UR-4 říká dokonce jen 1.7mA, tedy víc než 2k i při 3.5V. Vstup MCU si vezme nepatrný proud, ale asi by tam místo těch 2k2 mohlo být třeba 5k7.

Ad 3 - jasně, neošetřené vstupy.

Bacha na RS232 signály, rozlitá GND mezi nimi tam není zbytečná.

Oboustrannou desku? Na tohle? No budiž. Já se snažím dělat věci jednostranné, pokud je vyrábím fotocestou sám, protože slícování vrstev je někdy problém a pájení součástek z obou stran se mi nelíbí. Přímý konektor by úplně v klidu mohl sám být na redukci a v desce by mohla být zapájená dvouřadá 90°lišta pinů. Příp. protikus = dutinky. Dá se najít takové řešení, které se ani z jednostranné desky nebude manipulací vytrhávat (ze strany spojů zapájeno z druhé strany přitlačeno na zarážku). Jen ty precizní dutinky, co jsem tehdy použil, jsou zbytečně drahé.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 06.03.2016, 00:00 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 259
Bydliště: Skalica
Has thanked: 52 times
Been thanked: 141 times
Dobre dakujem za info. To zatazenie som si neuvedomil a v supliku mam cca 70ks 22k odporovych sieti, takze pre istotu zamenim za tie 2k2. Takze uz to len dokoncit a budem testovat prenos medzi ZX<->ZX a ZX<->PC. Uz sa tesim :)

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIKI RS232 pre ZXS od Busyho
PříspěvekNapsal: 25.01.2023, 15:56 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Ahoj. Došlo na nějaké testy?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz