OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 23.04.2024, 20:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 25.05.2021, 23:37 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Prosím o radu. Nedaří se mi opravit ZX Issue 3 a rád bych se vyhnul bagrovani IO z desky. Retroleum ani jiná diagnostická ROM se pořádně nerozjede, hlásí chybu na všech datových bitech. Takhle se mi v minulosti neprojevovaly chyby spodní RAM. Napětí jsou všechna v pořádku, DRAM nehřejí, odběr je taky v normě. Adresová i datová sběrnice cvrliká zdravě, řídící signály taky.
Fotka z Retroleum rom:
Obrázek

Multiplexory se mi měřením zdají také v pořádku,podezrelou LS32 jsem vyměnil, ale bez úspěchu. Prosím prosim,hoďte nějaký tip,na co se mrknout. Tohle ZX je takový chudák dobitý, ale není důvod, aby zase nebehalo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 26.05.2021, 07:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 16.03.2017, 11:36
Příspěvky: 1493
Bydliště: Kósek vod Brna
Has thanked: 101 times
Been thanked: 112 times
Tipnul bych to na ULA, ten fialový border je způsoben poškozeným portem FEh.

_________________
TEMS-49, PMI-80, rep. MK14, ZX81, ZXspectrum+, TI58, MZ-800


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 26.05.2021, 10:20 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2350
Has thanked: 304 times
Been thanked: 640 times
microlan píše:
Tipnul bych to na ULA, ten fialový border je způsoben poškozeným portem FEh.
Může být, ale ne nutně. BORDER se rád přepíná chybným programem, zažil jsem několikrát ZX Spectrum s vadnou RAM, kde běželo cosi nesmyslného a BORDER občas problikával.

Ale určitě bych ULA zkusil jinde, skoro vždy bývá v patici. Je?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 26.05.2021, 10:34 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
ULA to není, zkoušel jsem jinou i tuto v jiném ZX a je bez probémů. Barva borderu je výsledek spuštění Retroleum diagRom. Obvykle to končí osmi červenými pruhy v borderu, které signalizují vadné paměti nebo datové bity. Ne vždy jsou označené všechny, někdy 5 z 8, 6 z 8, ale ne vždy stejné. Nebo to končí "bílým šumem", což v manuálu k diagROM je pro mě záhadně označeno jako Addressing error a odvolává se na kontrolu multiplexerů - a ty jsou OK. Občas se s trochou snahy dají vyčíst fragmenty textu na obrazovce, ale ten text je jinde, než by měl být - například by měl být ve spodní části uprostřed, ale je nahoře vlevo. Zaráží mě ty dva bílé široké svislé pruhy, podle mě něco napovídají, ale nevím co :shrug:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 26.05.2021, 10:40 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2350
Has thanked: 304 times
Been thanked: 640 times
pwramp píše:
Zaráží mě ty dva bílé široké svislé pruhy, podle mě něco napovídají, ale nevím co :shrug:
Obsah RAM po zapnutí napájení před smazáním běžícím programem, 4116 to tak mají.

No, já bych už vypajoval RAMky. Nebo prověřoval zkraty a propojení signálů okolo nich. Opravoval jsem jednu desku, kde kdysi kdosi dloubal IO tak šikovně, že byly pod nimi přerušené spoje, vč. spojů pod paticí ULA. Nezbylo mi, než projet celé schéma a všechny spoje pípákem.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 26.05.2021, 11:01 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Moje diagnostika musí běžet jen s procesorem.
Jestli nejde, tak zkontrolovat proč ? tj. datové, adresové a řídící dráty.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 01.06.2021, 16:45 
Offline
Kecka

Registrován: 24.03.2018, 19:59
Příspěvky: 33
Has thanked: 0 time
Been thanked: 20 times
Hele a zakladni kontrola napeti? Vetve +5, -5, 12V vse ok?. Spravoval jsem jedno ZXko kde zkratovana pamet zrusila tranzistor na -5V

_________________
My toys:) Commodore C64, ZX Spectrum 48k, ZX Spectrum 128k+2, ZX Harlequin 128k, ZX Nucleon 512k, Amiga 500, Atari 800XE, Atari STF 1040


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 01.06.2021, 22:48 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 29.09.2019, 11:58
Příspěvky: 214
Bydliště: BA / LE
Has thanked: 83 times
Been thanked: 12 times
No mne sa stalo nieco podobne prave tento vikend na Didaktiku Kompakt - lezal v skrini asi pol roka, odkladal som ho funkcny a teraz nejde. Vid foto. ROM, RAM, CPU mam v paticiach, tak som skusil vymenit ale stale rovnako. Jedine co sa deje je ze ten bordel v obraze reaguje na prejdenie prstom po kontaktoch tej ruskej ULA. Skusal som to trochu prehriat vzduchospajkou, ale nepomohlo a prehrievat to velmi nechcem..
Příloha:
chyba1.jpg
chyba1.jpg [ 344.47 KiB | Zobrazeno 5698 krát ]

Příloha:
chyba2.jpg
chyba2.jpg [ 338.3 KiB | Zobrazeno 5698 krát ]

Příloha:
chyba3.jpg
chyba3.jpg [ 275.24 KiB | Zobrazeno 5698 krát ]

_________________

Nikdy nie je neskoro... kym nie je neskoro!
.__________
/ Didaktik /.. Gama '88 | Gama '89 | M '90 | M '91 | M '92 | Kompakt '94 (+ Gotek)
Sinclair ////. ZX81 | ZX Spectrum | ZX Spectrum +128k | ZX Spectrum Next (KS2 konecne doma!)
Klony. . . . . .ZX Nuvo 128 v4 (+bluetooth, +sinclair joystick)
Periferie . .. D80 | Melodik (original) | Melodik2 | ZX-VGA-JOY | DivMMC (SinDiKat ed. v3) | TZXDuino


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 02.06.2021, 17:01 
Offline
Kecka

Registrován: 24.03.2018, 19:59
Příspěvky: 33
Has thanked: 0 time
Been thanked: 20 times
chaozzak píše:
No mne sa stalo nieco podobne prave tento vikend na Didaktiku Kompakt - lezal v skrini asi pol roka, odkladal som ho funkcny a teraz nejde. Vid foto. ROM, RAM, CPU mam v paticiach, tak som skusil vymenit ale stale rovnako. Jedine co sa deje je ze ten bordel v obraze reaguje na prejdenie prstom po kontaktoch tej ruskej ULA. Skusal som to trochu prehriat vzduchospajkou, ale nepomohlo a prehrievat to velmi nechcem..
Příloha:
chyba1.jpg

Příloha:
chyba2.jpg

Příloha:
chyba3.jpg


hadat ze screenshotu, je trochu vesteni z koule :D
Nicmene vidim, ze diag cart jede, vypisuje CHAR znaky do videoram, takze CPU a ta "ruska" ULA bude cajk.
Typoval by neco kolem RAM. IC3 a 4 jsou Muxy na klasickem 48 ZXku. V tom tvem Didaktiku jsou RAM 2 svaby 21464 ty jsi teda zkousel za jine se stejnym efektem(?).
Prvni kdyz neco hledam, tak kontroluju jestli jsou vsechna napeti tam kde maji byt vcetne brouku. Pak idealne oscilo, co se deje na linkach data/address a pak dal :)....

_________________
My toys:) Commodore C64, ZX Spectrum 48k, ZX Spectrum 128k+2, ZX Harlequin 128k, ZX Nucleon 512k, Amiga 500, Atari 800XE, Atari STF 1040


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 03.06.2021, 07:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1636
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 248 times
Chaozzak: Úplně laicky podle obrázku bych řekl zkrat mezi dvěma adresami. Jedna adresa co říká levá nebo pravá část obrazu (asi A4) a druhá adresa po těch dvojcích řádků co se to opakuje (možná A6, to jsou teda adresy na CPU).

A teď nějaký profík musí říct co je to za adresy. Tam bych začal.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 03.06.2021, 10:35 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 29.09.2019, 11:58
Příspěvky: 214
Bydliště: BA / LE
Has thanked: 83 times
Been thanked: 12 times
sniza666 píše:
hadat ze screenshotu, je trochu vesteni z koule :D
Nicmene vidim, ze diag cart jede, vypisuje CHAR znaky do videoram, takze CPU a ta "ruska" ULA bude cajk.
Typoval by neco kolem RAM. IC3 a 4 jsou Muxy na klasickem 48 ZXku. V tom tvem Didaktiku jsou RAM 2 svaby 21464 ty jsi teda zkousel za jine se stejnym efektem(?).
Prvni kdyz neco hledam, tak kontroluju jestli jsou vsechna napeti tam kde maji byt vcetne brouku. Pak idealne oscilo, co se deje na linkach data/address a pak dal :)....

Dakujem za tip, skusim to tam obzriet, a nieco premerat, ale osciloskop nemam, tak to bude trochu fuska.


MilasPce píše:
Chaozzak: Úplně laicky podle obrázku bych řekl zkrat mezi dvěma adresami. Jedna adresa co říká levá nebo pravá část obrazu (asi A4) a druhá adresa po těch dvojcích řádků co se to opakuje (možná A6, to jsou teda adresy na CPU).

A teď nějaký profík musí říct co je to za adresy. Tam bych začal.

To bol dobry napad, premeral som teda kontakty na systemovom konektore navzajom medzi sebou, ale nic z toho sa mi (okrem troch ktore su GND) neozvali ako zoskratovane..


Kedze mi to reaguje ked saham na ULA, tak by som skusil tam napriklad ci tam nie je studeny spoj a prespajkovat - neviete ako sa vola ta pasta ktora sa pouziva miesto kalafonie pri spajkovami SMD? Je to silokon? Nerad by som to tam zacinoval vsetko dokopy. Inac nerad by som tu odputaval od povodnej temy, hodil som to tu ako podobny priklad, ze by sa mozno niecim napovedalo a pripadne by sme dali oba pocitace nejak dokopy vzajomnym brainstormingom :) Separatne skusam riesit ten Kompakt v starom vlakne co som ho odpalil minule, takze ak to nie je rovnaky problem, tak mozno radsej pisme tam a tuna len k tomu Issue 3 Spectru?

Moj separatny link tu: viewtopic.php?f=112&t=8794&start=45

_________________

Nikdy nie je neskoro... kym nie je neskoro!
.__________
/ Didaktik /.. Gama '88 | Gama '89 | M '90 | M '91 | M '92 | Kompakt '94 (+ Gotek)
Sinclair ////. ZX81 | ZX Spectrum | ZX Spectrum +128k | ZX Spectrum Next (KS2 konecne doma!)
Klony. . . . . .ZX Nuvo 128 v4 (+bluetooth, +sinclair joystick)
Periferie . .. D80 | Melodik (original) | Melodik2 | ZX-VGA-JOY | DivMMC (SinDiKat ed. v3) | TZXDuino


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 03.06.2021, 11:33 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1208
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 301 times
Been thanked: 305 times
chaozzak píše:
..............tak by som skusil tam napriklad ci tam nie je studeny spoj a prespajkovat - neviete ako sa vola ta pasta ktora sa pouziva miesto kalafonie pri spajkovami SMD? Je to silokon? Nerad by som to tam zacinoval vsetko dokopy. ..........


NE silikon ne! asi máš na mysli flux
https://www.hotair.cz/pasty-ciny-lepidl ... -1-24.html

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 04.06.2021, 07:59 
Offline
Kecka

Registrován: 24.03.2018, 19:59
Příspěvky: 33
Has thanked: 0 time
Been thanked: 20 times
:to chaozzak

ok, bez oscila se obejdes, ale bude to vic prace :)

1. Zkus pritlacit na desku v ruznych mistech, tak aby se lehce zacala krotutit. Pokud se bude bordel na obrazu menit je tam pravdepodobne nekde blbej kontakt. Na ULE nic nedelej, pokud si ji predtim nepreletovaval
2. Zkontroluj a propipej ty patice na tech RAMach (adresni a data linky, jestli mezi nima neni zkrat a jestli maji kontakt s dalsim IC podle schematu) - neverim ze jsou tam ty patice z vyroby

_________________
My toys:) Commodore C64, ZX Spectrum 48k, ZX Spectrum 128k+2, ZX Harlequin 128k, ZX Nucleon 512k, Amiga 500, Atari 800XE, Atari STF 1040


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 04.06.2021, 08:48 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 16.03.2017, 11:36
Příspěvky: 1493
Bydliště: Kósek vod Brna
Has thanked: 101 times
Been thanked: 112 times
Tak jsem se chtěl podívat, jak pokračuje vývoj problému zakladatele vlákna a narazím tu na "zmatkaře" který tu plevelí se svým didaktikem...

_________________
TEMS-49, PMI-80, rep. MK14, ZX81, ZXspectrum+, TI58, MZ-800


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava ZX Issue 3
PříspěvekNapsal: 04.06.2021, 08:58 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 29.09.2019, 11:58
Příspěvky: 214
Bydliště: BA / LE
Has thanked: 83 times
Been thanked: 12 times
microlan píše:
Tak jsem se chtěl podívat, jak pokračuje vývoj problému zakladatele vlákna a narazím tu na "zmatkaře" který tu plevelí se svým didaktikem...

Ano, ospravedlnujem sa, uz som pisal ze tu by sme to mali stopnut, lebo sa to rozprudilo prilis a pripisal som tam link na separatne vlakno. Aj ked som vdacny, predsa by bolo dobre vratit sa k podstate zakladatela. Ak je tu nejaky admin, tak to prosim kludne preriedte. Vdaka..

_________________

Nikdy nie je neskoro... kym nie je neskoro!
.__________
/ Didaktik /.. Gama '88 | Gama '89 | M '90 | M '91 | M '92 | Kompakt '94 (+ Gotek)
Sinclair ////. ZX81 | ZX Spectrum | ZX Spectrum +128k | ZX Spectrum Next (KS2 konecne doma!)
Klony. . . . . .ZX Nuvo 128 v4 (+bluetooth, +sinclair joystick)
Periferie . .. D80 | Melodik (original) | Melodik2 | ZX-VGA-JOY | DivMMC (SinDiKat ed. v3) | TZXDuino


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz