OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Právě je 19.06.2024, 02:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Oprava mechaniky 5,25" DD
PříspěvekNapsal: 02.06.2024, 00:22 
Pan Generální

Has thanked: 18 times
Been thanked: 338 times
Ten vývod 4 čo je najhrubší by mal určite byť GND, a pod tým nulovým odporom ide do toho kontaktu LEDiek ako som označil.
Tie LEDky sú rovnaké a mali by mať rovnaké parametre. Tá schovaná je nejaká načatá, zvýšil sa úbytok napätia na nej (napríklad z 2,2 na 4V) a preto nesvieti ani jedna, 5V už nestačí. Vymenil by som obi dve.

Kto sa ako malý hral z LEDkami, tak zistil že bez odporu svietia inou farbou a viac hrejú, a po čase už nesvietia vôbec. :D Keď sa včas odpoja, tak ostanú takto poškodené, že so správnym napätím už buď nesvietia, alebo svietia menej.

Předmět příspěvku: Re: Oprava mechaniky 5,25
PříspěvekNapsal: 02.06.2024, 00:37 
Pan Generální

akrion píše:
To, co jsi označil jako GND okruhu dvou LED, má ještě nenulový odpor k vývodu 4

To je divné, na všetkých fotkách je to spojené cestičkou pod tým nulovým odporom. Že by chyba merania?

Přílohy:
Schránka01.jpg
Schránka01.jpg [ 75.07 KiB | Zobrazeno 554 krát ]

PříspěvekNapsal: 04.06.2024, 02:14 
Pan Generální

Tak ako, už to ide? Ako pekný pokus by tiež bolo kúpiť dve 3 mm IR LEDky a 120 Ohmový odpor, a zapojiť to všetko do série na 5V (+5V-LEDka-odpor-LEDka-GND). Potom zmerať či to je ako som písal, že v strede na odpore voči GND bude asi 2,5V (tipujem že bude na jednej strane 2,2 a na druhej 2,8). A ešte sa na to dá pozrieť cez foťák či to svieti. A až to bude svietiť, tak tie dve IR LED vieme na čo použiť. :D (odpor ti ostane na pamiatku)

Ozaj, tá skrutka ktorá drží v strede motor môže mať opačný závit, teraz neviem. V každom prípade to chce nezodratý skrutkovač Philips #2 (PH2).

Předmět příspěvku: Re: Oprava mechaniky 5,25
PříspěvekNapsal: 04.06.2024, 02:32 
Pan Generální

Počkať! Nič nerozoberať, toto som akosi prehliadol:
akrion píše:
Když je obvod zapnutý, tak napětí mezi kontakty LED1 (měřeno u R13 a GND, nikoliv na LED1, protože jsem to nechtěl rozšroubovat) bylo 0V a mezi kontakty LED2 (měřeno přímo) bylo 5V.

To je závažná informácia. Pokiaľ je medzi kontaktami LED2 5V, to znamená že jedným koncom je na 5V a druhým je spojená s GND (a trpí, toto dlho neprežije!). Tú cestičku si zle opravil, spája sa ti s GND (s kostrou). Aj keby bola LED1 v skrate, čo si písal že nieje, bolo by na LED2 menej ako 5V, lebo je tam ešte R13. Tiež je tu náznak (podľa toho čo si písal) že ti multimeter zle meria, takže nakoniec môžu byť obidve LEDky dobré, a závada môže byť iba v tej prerušenej a následne zle opravenej cestičke.

Cestičku oprav kusom drôtu a neboj sa použiť nejaké tavidlo, hoci aj kolofóniu (česky kalafuna). Ten napatlaný cín je tam hrôza, a je možné že sa spája s GND (kostrou). Tavidlo spôsobí že cín sa nebude patlať po doske ale bude držať iba na medi. Po oprave premeraj spoj voči GND, nemalo by sa to spájať. Ak nieje po ruke fakt žiadne tavidlo, dá sa použiť ťažká improvizácia, a síce živica z ihličnatého stromu (také to lepkavé zasychavé na kôre čo tam vyteká). Stromy hádam ešte nejaké máte. V tvojom prípade, nakoľko opravovať cestičky ti moc nejde, by som hádam odstránil ten cín, a spoj natiahol kusom drôtu z LED2 na R13 (nákres ako to vedie som už dával, a dá sa to aj premerať keby som sa náhodou mýlil). To sa ľahšie cínuje, je to menej náročné. Hlavne to potom premeraj, nesmie sa to spájať s GND.

Odborne sa to robí tak, že sa odletuje rezonátor, opraví sa cestička, premeria alebo pozrie pod lupou, vyčistia sa zvyšky tavidla, priletuje sa rezonátor naspäť, a na jeho konci sa prilepí aby sa nehýbal a nedržal iba za nožičky. Tým večným ohýbaním sa totiž môže stať že za chvíľku bude rezonátor bez nožičiek.

Okrem toho stále rozmýšľam čo tá kopa kovových pilín ktoré sú na prvej fotke. Ako tam asi vznikla.

A ešte tip na záver. Keď dáš na multimetri rozsah najmenšieho odporu a spojíš hroty dokopy, nameriaš odpor tých hrotov v ich káblov. Slušný multimeter so slušnými káblami a hrotmi ukazuje niečo okolo 0,5 Ohmu alebo menej. Ak pri spojených hrotoch a pri slabom pohybe voličom funkcii ukazuje vždy niečo iné nad 1 Ohm, je vo voliči funkcií špina a bolo by vhodné ho vyčistiť a namazať vazelínou. Kvalitný (hoci aj lacný) merák je základ úspechu. Na mojom keď spojím hroty, vždy ukazuje 0,4 a o chvíľku 0,3 Ohmu.

PříspěvekNapsal: 04.06.2024, 08:23 
Pan Štábní

Has thanked: 30 times
Been thanked: 253 times
Zajímavé jak je někdy těžké rozsvítit žárovičku na zdroji.

PříspěvekNapsal: 05.06.2024, 10:22 
Pan Generální

Už Chrobák Truhlík mi napísal že moja trpezlivosť nemá hraníc. :speccy: ;)
Navyše mne je tej mechaniky ľúto. Nemôžem sa na to pozerať ako chuderka trpí, bol by som rád keby fungovala.

PříspěvekNapsal: 08.06.2024, 21:46 
Kecka

Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times
Jsem tu jednou za uherský rok a pokaždé se nestačím divit...

akrion píše:
...končí hláškou "Drive is not ready"...
FDC tím oznamuje, že mechanika není Ready, viz můj detailní příspěvek o mechanikách na stránkách ebastlirna.cz z 6.3. 2011: o FDD obecně. Čtěte pozorně!

Citace:
Mechanika je "ready", je-li vybraná signálem drive select=LOW a zároveň generuje index pulzy na vývodu č. 8 (=motor je v chodu, disketa zasunuta, zajištěná aretační páčkou).
Takže pokud se to točí a "bezel indikátor" svítí, pak hláška, že Drive is not ready ukazuje na nedetekovatelnost index pulzů.

LED vpravo od rezonátoru má na levé noze plných +5V (u mě doma to na zkušebním zdroji a mechanice ukazuje 5,24V), na druhé to bylo 4,03 (o 1,21V méně), na prvním vývodu R13 je téžžž 4,03V a na druhém 1,22V. Ta LED vedle rezonátoru není pro účely opravy důležitá (prosvěcuje výřez write protect), takže se může cvičně přemostit odporem např. 100ohm a ta druhá pod tělesem motoru musí zabrat (prosvěcuje indexový otvor). LEDky musí pracovat nezávisle na /MOTOR ON a /DRVSEL ihned po náběhu napájení. A stačí mechaniku pro další fázi měření otočit o 180 stupňů a voměřit oba fototranzistory (na mém kusu PQ51, PQ52). V klidu je na kolektorech 0,16V a po přerušení paprsků zpola zasunutou disketou (nebo třeba papírem) stoupne napětí na pětivoltové maximum (u mě asi 0,05V pod TTL napětí zdroje).

Jinak tedy je to pájené tak, že bych to takto neudělal ani s jedním promile. Neměl bych to raději udělat sám a pořádně? Mám ve firmě přípravky pro opravy desek se souč. SMD.

PříspěvekNapsal: 08.06.2024, 22:30 
Pan Štábní

Has thanked: 30 times
Been thanked: 253 times
akrion píše:
Zdravím, já mám konkrétnější problém.

Třeba je někdo blízko pro pomoc, škoda že tajíš odkud jsi a nemáš to vyplněné v profilu.

PříspěvekNapsal: 08.06.2024, 22:39 
Pan Generální

judeware píše:
Jsem tu jednou za uherský rok a pokaždé se nestačím divit...

No vidíš, o veľa si prišiel. Tu je vždy veselo. :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]