OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nefunkční divMMC po upgradu esxDOSu
PříspěvekNapsal: 04.02.2023, 11:42 
Offline
Kecálek

Registrován: 08.01.2017, 14:37
Příspěvky: 109
Has thanked: 29 times
Been thanked: 11 times
Není to téma o Divide ,ale vlákno na Divmmc jsem nenašel, tak se přidám tady . Potřebuji poradit , povedlo se mi znefunkčnit - DivMMC SinDiKat edition ( https://sindik.at/?p=930811 ) přestalo mi číst karty, LEDky CARD 0a1 ani nebliknou. Při stisku NMI se nic neděje. Chyba se stala při přehrání esxdos 0.8.8 na 0.8.9 .
Je jiná šance na přehrání firmware než přes kartu?

_________________
Amiga 4000D/T BFG1960 128MB , ZX Nucleon512kb \ Amiga 1200T + PPC 1260/210 256mb + BVision 8mb \ Amiga 1200 + Apollo 1260 32mb


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.02.2023, 12:03 
Offline
Kecka

Registrován: 04.09.2020, 12:34
Příspěvky: 52
Has thanked: 39 times
Been thanked: 26 times
tak obdobne som to spravil aj ja, ked som flashoval prvy krat. Vytiahol som jumper hned na zaciatku a zapol spectrum, nasledne sa mi system esxdos znefunkcnil. Oprava bola taka, ze som flashovaci program ESXMMC.TAP vypiskal do spectra z mobilu, vytiahol a zasunul jumper podla instrukcii na obrazovke. Vsetko fungovalo v poriadku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.02.2023, 15:16 
Offline
Kecálek

Registrován: 10.07.2014, 01:57
Příspěvky: 168
Has thanked: 25 times
Been thanked: 225 times
smittthy píše:
Není to téma o Divide ,ale vlákno na Divmmc jsem nenašel, tak se přidám tady . Potřebuji poradit , povedlo se mi znefunkčnit - DivMMC SinDiKat edition ( https://sindik.at/?p=930811 ) přestalo mi číst karty, LEDky CARD 0a1 ani nebliknou. Při stisku NMI se nic neděje. Chyba se stala při přehrání esxdos 0.8.8 na 0.8.9 .
Je jiná šance na přehrání firmware než přes kartu?


ludia, to fakt si tu vsetci myslite, ze ostatni tu su jasnovidci? ak cakate rychlu a cielenu pomoc a nie siahodlhe nikam neveduce vypisovanie, treba pri akomkolvek probleme jasne popisat ako sa to sprava (obycajne "nefunguje to" je velmi slaby popis) a presny popis toho ako k tomu doslo. Btw. to sa netyka len problemov s divmmc, ale vseobecne, akekolvek problemy treba jasne popisat a tiez jasne popisat ako k nim doslo. Samozrejme, iba ak sa vie ako k tomu doslo, viem si predstavit situaciu, ked clovek ani nevie zeby nieco robil a len nahodou pride na to, ze mu nieco pred pol rokom fungovalo a teraz to nefunguje ;] (co by ale teda v tom pripade malo byt tiez v popise uvedene).

na prvy pohlad, jedina rozumna informacia tu uvedena je, ze "pri stisku nmi se nic nedeje", lebo jasne popisuje co sa deje pri stlaceni nmi - nic. lenze to samozrejme moze byt nasledok toho ze ledky neblikaju, lebo to znamena ze sa nekona komunikacia s kartou a teda sa ani nedeje nahratie /sys/nmi.sys z karty do pamati a teda nmi fungovat ani nemoze. preco ale neblikaju ledky, ci je to sw problem alebo hw problem, to sa z popisu nedozvieme, lebo nemame informacie co sa s divmmc udialo medzi poslednym funkcnym pouzitim a prvym nefunkcnym.

zaujimava je ale aj otazka (ktora tu popisana nie je): co sa deje po zapnuti pocitaca? zobrazi sa bootovacia obrazovka esxdos (cierne pozadie, biely text s logom esxdosu v rohu), ale karty neblikaju a tak sa mu nepodari nahrat dalsie casti systemu? alebo sa nezobrazi ani ona bootovacia obrazovka a rovno sa bootne do zx basicu (hlaska "(c) 19...")?

a tiez: akym presne postupom sa odohravalo "prehrani firmware esxdos 0.8.8 na 0.8.9"? pretoze upgrade esxdos firmware nie je len o preflashovani ale aj o update systemovych suborov (v adresaroch /SYS a /BIN). takze, co presne sa rozumie pod pojmom "prehrani firmware"? znamena to preflashovanie? alebo to znamena nahratie novych systemovych suborov na kartu? totiz, ak to neznamena naraz oboje, tak je pravdepodobne problem prave v tom. totiz systemove subory na karte su viazane na tu konkretnu verziu casti nahratej v eeprom, takze vzdy treba updatnut oboje. upgrade sa vacsinou robi tak, ze sa najskor preflashuje, lebo flasher sa da nahrat zo starej verzie esxdosu, a az potom sa prepisuju subory na karte, pretoze to je mozne urobit na hocktorom inom pocitaci.

cize:
1) ak si iba preflashoval eeprom, klasickym flasherom, treba este updatnut minimalne /SYS (a najlepsie aj /BIN) adresar na karte z toho isteho esxdos balika, to lahko spravis na PC
2) ak si iba updatol /SYS (a pripadne aj /BIN) z balika, treba este flashnut eeprom

v bode 2) ale asi bude problem dostat flasher do pocitaca (bude treba piskat z kazetaka alebo co), ale v pripade ze je v eeprom este stary obsah, tak sa stale da prepisat /SYS zo stareho balika (downgrade, obnovit tak subory, ktore sme prepisali nekompatibilnou verziou), a potom by to malo bootnut. no a potom ako prve preflashovat eeprom a nasledne na PC prepisat subory v adresaroch /SYS a /BIN na karte.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.02.2023, 20:58 
Offline
Kecálek

Registrován: 10.07.2014, 01:57
Příspěvky: 168
Has thanked: 25 times
Been thanked: 225 times
helo,

aby sme tuto seansu posunuli trochu dalej (predsalen, moze to pomoct aj inym ludom), par dalsich myslienok jasnovidca.


ked som potom neskor o tom este tak trochu uvazoval, uvedomil som si jednu vec. a sice, ze ak by bol problem v tom, ako som pisal, ze sa najskor flashlo ale uz sa neupgradli subory na karte, tak by predsalen ku zasvieteniu lediek (pocas bootu) muselo dochadzat.

pretoze, samotny program v eeprom z karty cita subory, takze ak je program v eeprom spravny (a nezalezi na verzii), tak ten musi s kartou pohybat, aby z nej dostal dalsie sucasti systemu a az potom by sa, v pripade rozdielnych verzii, diali divne veci. ledky by teda pri boote zasvietili. a aj som to hned, pre istotu, experimentalne overil tak, ze som zobral divmmc a vytiahol z neho kartu a takto som zapol pocitac. nasledovala uz minule spominana cierna obrazovka s logom esxdosu, dalej zasvietenie jednej ledky a po kratkej dobe zhasla a hned zasvietila druha ledka a po rovnakokratkej dobe zhasla aj ta a system sa resetol do basicu. potom samozrejme nefungovali ziadne esxdos prikazy a taktiez sa nic nedialo, ked som stlacil nmi.


takze mi napadlo, ci sa flashovanie nedialo inak, napr. postupom aky spominal kapula, ze sa jumper vytiahol este pred zapnutim pocitaca. v tomto pripade ale "znefunkcnenie esxdosu hned po zapnuti pocitaca" je len neuplne porozumenie funkcie EEPROM jumpera. totiz tento jumper nie len ze blokuje zapis do eeprom, ale aj povoluje automapperu pripajat divide/divmmc pamat miesto pamate zx spectra, no a bez tejto funkcie samozrejme esxdos nenabehne. o realne znefunkcnenie ale nejde, pocitac staci vypnut, osadit jumper a zapnut a esxdos sa zasa veselo prihlasi.

predpokladam teda, ze nejde o toto nepochopenie, a ze "znefunkcnene divmmc" z povodneho prispevku nepopisuje tuto situaciu, pretoze riesenie tejto situacie je opat "sfunkcnit esxdos" osadenim jumpra pred zapnutim pocitaca a potom mozme z karty veselo flashnut novu verziu

kedze sa v povodnom prispevku pisalo ze chyba nastala "pri prehrani esxdos 0.8.8 ma 0.8.9", tak predpokladam, ze nejake flashovanie prebehlo, a ak by prebehlo tymto sposobom (vytiahnuty jumper uz pred zapnutim pocitaca), tak by nenastala otazka "ako flashovat inak ako z karty", pretoze samozrejme s vytiahnutym jumperom z karty nic nenacitame a teda uz to prve flashovanie by muselo ist inak ako z karty.

takze predpokladam, ze flashovanie prebehlo klasicky nahratim flashera v esxdose a vytiahnutim jumpera az pocas flashovania.

nuz a ak sa flashovanie podarilo a nasledne ledky ani na chvilku nezasvietia, tak mi napadaju tieto dve mozne priciny:

1) naflashovany nebol esxdos pre divmmc, ale omylom sa povedzme flashol esxdos pre divide. na toto si treba naozaj davat pozor, obsah eeprom pre divide nema "driver" na komunikaciu s kartou (cize by ani ledka karty neblikala) a naopak obsah eeprom pre divmmc zasa nema "driver" pre komunikaciu s hdd. v tomto pripade treba pouzit spravny flasher a vypipat ho cez kazetovy vstup, tak ako spominal kapula. aj ked, aj on to asi pisal trochu nepresne, lebo pisal, ze vytiahol jumper este pred zapnutim pocitaca ale potom neskor pisal ze vytiahol jumper podla instrukcii na obrazovke, tak si vyber ;]..

2) alebo, ako sa vravi, v jednoduchosti je sila a ide o banalnu vec, kedy jumper nedostatocne spina kontakty a tak sa divide/divmmc po manipulacii s jumprom tvari, akoby tam ten jumper nebol aj ked tam je. mne sa presne toto stalo nedavno, ked som po dlhsej dobe zapol realny hw a ani som nemanipuloval s jumprom a divmmc bolo hluche, vobec sa nehlasilo, ako keby tam nebolo, uz som myslel ze bude treba hw zasah vyssej moci ;], ale nakoniec som zistil ze to iba jumper nespina ako by mal a po napruzeni jeho kontaktov sa vsetko vratilo k normalu


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.02.2023, 11:10 
Offline
Kecálek

Registrován: 08.01.2017, 14:37
Příspěvky: 109
Has thanked: 29 times
Been thanked: 11 times
kapula píše:
tak obdobne som to spravil aj ja, ked som flashoval prvy krat. Vytiahol som jumper hned na zaciatku a zapol spectrum, nasledne sa mi system esxdos znefunkcnil. Oprava bola taka, ze som flashovaci program ESXMMC.TAP vypiskal do spectra z mobilu, vytiahol a zasunul jumper podla instrukcii na obrazovke. Vsetko fungovalo v poriadku.


Ahoj , tak toto byl skutečně můj problém a právě jsem ho díky tvé radě úspěšně vyřešil .

Díky.

_________________
Amiga 4000D/T BFG1960 128MB , ZX Nucleon512kb \ Amiga 1200T + PPC 1260/210 256mb + BVision 8mb \ Amiga 1200 + Apollo 1260 32mb


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.02.2023, 23:47 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
DIVIDE i DIVMMC obsahuji vetsinou jen 8kB EEPROM typu AT28C64 nebo AT28C64B. Ta verze s B na konci podporuje softwarovou ochranu proti nahodnemu prepsani. Pred naflashovanim muzete treba povolit specialnim programkem zapis do eeprom a po naprogramovani je zase moznost zapis opet zablokovat. Verze eeprom bez B ale tuto ochranu nema a casto se stava, ze se prepise obsah kdyz se to nehodi.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.02.2023, 08:47 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Tím se vysvětluje příhoda, která se mi s 28C64B stala. Objednal jsem si ji z AliExpress. Byla použitá, jako většina starších čipů a zřejmě se zapnutou ochranou proti zápisu. Zasunul do Divide, nahrál z magnetofonu esxDOS, vytáhl jumper, odmáčkl klávesu a...po chvilce hlášení, že došlo k chybě. Dal jsem EEPROM do programátoru Willem, který jsem si kdysi postavil a tam šla smazat i zapsat bez problémů. Dal jsem ji zpět do Divide a tam už šla přeprogramovat také. Aniž jsem to tušil, programátor zápis odblokoval a já jsem se v tom už více nešťoural.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.05.2023, 11:23 
Offline
Kecálek

Registrován: 08.01.2017, 14:37
Příspěvky: 109
Has thanked: 29 times
Been thanked: 11 times
Ještě sem přidám jeden poznatek o DivMMC+rtc, tady pokud už se řešil jinde tak jsem o tom nic nenašel .
Tedy divMMC +rtc mám neustále připojeno do Nucleonu 512 a kdykoli spustím MCLOCKEN.tap , zadám RTC port 1 - zobrazí se správně okno datum a čas. Při spuštění na DG 89 a zadání select RTC port 1,2 nebo 3 se zobrazí - RTC coprocessor not present!
Je toto nějaká známa chyba? Případně jestli se dá opravit.

_________________
Amiga 4000D/T BFG1960 128MB , ZX Nucleon512kb \ Amiga 1200T + PPC 1260/210 256mb + BVision 8mb \ Amiga 1200 + Apollo 1260 32mb


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.05.2023, 21:14 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Chyba né, ale RTC nejspíš koliduje s MHB8255 v Didaktikovi Gama. Pokud chceš použít jiný port než #xx03 musíš jej asi na Divmmc nejprve také fyzicky přenastavit. Tento IF neznám, takže nevím, zda to vůbec jde. U původního Divide57c, které používám, k tomu slouží 2 jumpery pro nastavení na porty #xx03,#7x3B,#CxEF. Na stejné porty potom sahá např. i nejlepší prográmek všech dob, pro nastavení i zobrazení data a času, BUSYho Mclock.
p.s. je někde k mání schémátko Divmmc+RTC? Zajímá mne hlavně to RTC. V jiném vlákně o nadstavbě RTC pro Divide jsem položil dotaz ohledně nahodilého "rozbití" hodnot v registrech RTC. Mám už jistou stopu a zajímá mne jak a jestli vůbec je to u Divmmc ošetřeno.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz