OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 11:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 26.03.2020, 17:29 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Oni to tak nemyslí. Všichni jsme vděční za novou hru pro naše 8 bity. Důležité je, že se ti podařilo to, co jsi zamýšlel a my už se můžeme jen těšit na další takové počiny. Není vás mnoho, kdo na to mají čas a schopnosti. Nových a kvalitních programů je proto jako šafránu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 26.03.2020, 18:11 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Jak to bylo MBorikem128 celkem neutrálně a nesměle uvedeno, tak jsem vůbec netušil, že je to jeho vlastní počin!! Hlavně mi vůbec nenapadlo, že by se tvorbou her pro Spectrum někdo ze Slovenska nebo Čech vůbec zabýval. Takže za mě jednoznačně :god2:

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 26.03.2020, 18:22 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
Přesně tak, hra se líbí i mým dětem, díky tomu, že je v ROMce, nemusí se nahrávat, vydrží u Didaktika sedět o celých 10 minut déle, a to se v současné koronádě počítá! Za mě taky díky a :god2: :beer:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 26.03.2020, 20:02 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 19.07.2013, 14:21
Příspěvky: 258
Bydliště: Košice
Has thanked: 143 times
Been thanked: 380 times
pcmaker píše:
Oni to tak nemyslí.
Ved ja to tiez nemyslim nijak zle. Len mi to prislo vtipne si chciet zlahcovat uz beztak relativne lahky puzzler screenshotmi. :dizzy:

Dakujem vam za pozitivne slova, velmi si to cenim.
Raz mi Martin Maly vytkol, ze nerozumie vyznamu a spolocenskej prospesnosti demomakingu a ze tu hromadu prace sme mohli investovat do niecoho uzitocneho, napriklad hry. Vtedy ma to urazilo, dnes mu uz vlastne rozumiem. A tak som od Vianoc zacal zivotnu etapu, kedy sa budem venovat tvorbe hier. Demomaking vyzaduje kooperaciu a uzku spolupracu, co je na tunajsej CS scene... no... (dlhy smutny pribeh).
Naopak, pri hrach moze byt clovek viacmenej soliterom a spolupraca s ostatnymi tam funguje velmi fajn.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 26.03.2020, 22:06 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Spomínate si ešte niekto na dobu keď ste videli nejaké prvé demo? Ku mne sa kedysi jedno dostalo na páske s hrami, a dosť som sa divil že to nemá žiadne ovládanie. Kopa efektov, ale hrateľnosť nula. Bral som ho ako bezcenné, bol to typ programu ku ktorému sa zvyčajne nevracia. To sa o dobrej hre nedá povedať.

Inak dobrá hra, až bude čas, dohrám ju do konca.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Naposledy upravil PotPalo dne 26.03.2020, 22:12, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 26.03.2020, 22:10 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Určitě je lepší napsat něco co je k užitku ať už hra nebo aplikace než dělat demo. Tam se spíš jedná o vysoce prestižní záležitost mezi velmi úzkou skupinou lidí ale praktický přínost mimo "hm pěkný" to nemá. Zato hru si může zahrát každý, kdo s tím počítačem má něco do činění.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 26.03.2020, 23:35 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 19.07.2013, 14:21
Příspěvky: 258
Bydliště: Košice
Has thanked: 143 times
Been thanked: 380 times
Ejha, odbornici na audiovizualne umenie sa ozvali. :dcl:
Pokojne spalme vsetky filmy od Meliesa az dodnes a skoncit by sa malo zrusenim divadelnych predstaveni, lebo co ine clovek potrebuje ako chlieb a hry, zejo?

Takto, pani, ja vam do toho nechcem kecat, ale demomaking je kralovska disciplina a kto si to nikdy neskusil, ten o tom moze rozpravat len jak sousedovic Jadra v hospode po tretom pive.
Sledovanie dema je uplne rovnaky umelecky pozitok, ako pozeranie filmu, ci navsteva divadla.
A uznavam, ludia sleduju aj telenovely, filmy B-kategorie s Van Dammom a C-kategorie s robo-zralokom. A uznavam, ze demoprodukcia 90s bola hodnotna asi na rovnakej urovni. Svet sa vsak zmenil.

Demoprodukcia poslednych 10 rokov pre mna tvori zaklad kazdej SD karty ku Spektru, ale aj MiSTeru (Amiga, CPC) a niekde tam daleko su potom aj nejake hry.
Pretoze pozriet si kvalitne demo s pribehom, scenarom, synchro-strihom a skvelou hudbou je nieco, ako by mi v obyvaku visel Monet alebo Picasso.

A mrzi ma, ze toto ludia dodnes nechapu. To bol aj cely moj vtedajsi spor, ktory som o tom viedol s Martinom Malym - zbytocne - stale si myslel, ze dema su tie Bcka s Van Dammom, ktore videl v rannych 90s...
Demomaking mi zmenil pohlad na vsetko, co robim. Tie techniky, ktore ma to naucilo a hlavne to, ako je cela tato disciplina velmi blizka iluzionizmu (vacsinou to, co clovek vidi na obrazovke pocas dema si iba mysli, ze vidi) mi dnes pomaha v tom, ako tvorim. A ano, aj tuto a buduce hry. :dwi:
Citace:
Moj problem, o ktorom som pisal bol ten, ze to nie je disciplina soliterov. Podobne ako vo filme a divadle je to teamova disciplina. Soliter sa v tychto odboroch prinajmensom roztrha a po mesiacoch prace strhany vyhori, alebo to konci tym, ze sice nastruha hromadu efektov, ale tie vyplacne do nesurodeho "niecoho". Alebo ma potom hromadu skvelych napadov, ale nema mu ich kto realizovat. A v teame sa potom musi tahat za jeden provaz, alebo sa na to vyprdnut. Poziciu solitera som si skusil minuly rok a bol to zahul... :|


Naposledy upravil mborik128 dne 27.03.2020, 00:56, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 27.03.2020, 00:15 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1194
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 292 times
Been thanked: 301 times
Czech Human píše:
Určitě je lepší napsat něco co je k užitku ať už hra nebo aplikace než dělat demo.
...
Czech Human píše:
.... ale praktický přínost mimo "hm pěkný" to nemá. .....

Já to chápu dost naopak. Myslím si, ze autor dema musi mit velke znalosti programovani a neotrele napady..... stvorit pak hru bude "snadné", násobně snazsi, nez pro nekoho listujícího priruckou assembleru ... Na demách si hlavu potrápí, hodně se naučí... a to se pak hodí, takze přínos extrémní..
ps: Jinak demům nerozumím, nesleduji, neumím, mám dojem že to bliká, vlní se to.. trochu nuda. Ale stejně tak koukám na některý umění. Nemám příslušné citobuňky. A programování nerozumím natolik, abych byl schopen ocenit tu složitost a vidět v tom ty dovednosti programatora. Takže v mém případě je vada na straně přijímače.

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 27.03.2020, 01:06 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tak vrchol umenia je podľa mňa zapracovať to demo priamo do hry. Na PC sa tomu hovorí intro (alebo outro, čomu sme hovorili "záverečný efekt"). Napríklad hra Canyon Warrior. Kopa pekných efektov (niektoré sú skryté, treba objaviť), hrateľnosť a zvuky na super úrovni. Dobre zapracované demo do hry môže pozdvihnúť slabšie priemernú hru pekne hore, napríklad hra Axons.

Podľa mňa je omnoho ťažšie spraviť hru, než demo. Že prečo? Lebo v hre je milión možností čo môže hráč spraviť a program musí podľa toho správne pokračovať. V deme je iba jedna možnosť, dopredu určená. Demo by som dal dokopy hneď, stačí za sebou naskladať nejaké grafické efekty, ktoré som postupne vytvoril. Hra je vyšší level, tam to všetko musí pracovať naraz ako jeden celok.

Moje názory sa môžu líšiť od názorov iných užívateľov, týmto sa vzdávam zodpovednosti za ne. :mrgreen:
P.S. nemám cit pre umenie, do divadla nechodím, obrazy od Picassa nenazývam umením.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 27.03.2020, 01:25 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Hej, nacápať nejaké efekty na kopu. To “demo” by podľa toho aj vyzeralo. Si to raz vyskúšaj. Nadizajnovať efekty, potom ich naprogramovať a potom ešte spojiť dokopy do celku, ktorý niekoho zaujme. Potom uvidíš. Mne stačilo, keď som si sám robil obyčajné trackmo a už v živote sa do toho nebudem púšťať. A už vôbec nie sám. Vždy je najmúdrejší ten, čo to ani z rýchlika nevidel.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Naposledy upravil z00m dne 27.03.2020, 02:41, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 27.03.2020, 01:26 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ale to je přece všechno jen otázka úhlu pohledu, navzájem se nevylučující :-). Připomeňte si film Rashomon jak se dá jedna událost nahlížet vícero způsoby když jsme u pálení filmových děl.

Já zcela souhlasím s tím co píše mborik o užitečných aspektech pro rozvoj schopností programátora či otevírání nových cestiček jak dosáhnout s omezenými zdroji svého cíle a měl jsem to na mysli i když jsem to psal. To je obecná věc pro kreativní věci že bez neotřelých nápadů a řekněme velmi dobré znalosti řemesla se nikam moc neposunete když chcete vytvořit něco dobrého a velké výzvy nás posouvají kupředu. Ovšem to platí z pohledu tvůrce takového díla.

Existuje tu i skupina uživatelů počítačů co se schopností myslet v assembleru ani encyklopedickým přehledem jak počítač funguje nevyznačuje. A těm toto mimo určitého estetického zážitku a "hm, pěkný" prostě víc nedá. Ne každý si přečte Vergilia v originálu (a ne každý to potřebuje).Zatímco skákající žabička nebo aplikace co řeší nějaký jejich problém ano. Toť vše, není mým cílem se hádat a už vůbec ten druhý pohled programátora-tvůrce napadat, je stejně validní.

Můj názor je ten, že když už něco psát, tak aby to přineslo maximální užitek když už do toho investuji zdroje. Asi jsem větší materialista a programátor-amatér, ale co už se mnou. Jsem osobně raději za novou hru než za nové demo :angel:. PotPalo to s Picassem pěkně popsal :like:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 27.03.2020, 01:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Tak potom načo tu trúsiš životné múdra. Vysoká škola programovania nikdy nebolo programovanie hier. Hry sa robili a aj dnes tobia pre peniaze. Demo sa robí z čistej potreby po poznaní, alebo radosti z programovania a hľadania riešení na veľmi obmedzenom poli možností. Ale nedá sa to robiť o samote. Alebo dá a potom to nie je radosť. Hra sa dá naprogramovať aj o samote a pre radosť. Každý kto to skúsil s demom už to nikdy nezopakoval.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 27.03.2020, 02:06 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Reagoval jsem na pcmakera a jeho větu
Citace:
Není vás mnoho, kdo na to mají čas a schopnosti. Nových a kvalitních programů je proto jako šafránu.

Pak se do toho ještě dostal mborik s povzdechem
Citace:
Raz mi Martin Maly vytkol, ze nerozumie vyznamu a spolocenskej prospesnosti demomakingu a ze tu hromadu prace sme mohli investovat do niecoho uzitocneho, napriklad hry. Vtedy ma to urazilo, dnes mu uz vlastne rozumiem.

A tuto mě to napadlo, vytrousit své životní moudro že když už si užívat programování, je idle mého názoru lépe se zaměřit na něco co bude i po dokončení s něčím pomáhat či alespoň bavit i okolí, prostě spojit příjemné s užitečným. S mými znalostmi se navíc něco nového naučím takřka na jakémkoliv programu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 27.03.2020, 02:24 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Lenže ti uniká, že demá hlavne po dokončení bavia široké spektrum ľudí, nemalej skupine ľudí pomáhajú (napríklad motivujú, alebo potešia v depke ako dobrá hra) a nie je veľa príjemnejšich pocitov, ktoré sa vyrovnajú pozitívnej odozve od živého publlka priamo v sále počas demoshow a na demo, do ktorého si niečím prispel. Zopakujem sa - o zbytočnosti demotvorby mudrujú vždy tí, čo to nikdy neskúsili, “lebo na to nemajú bunky”. Ale potrebu sa k tomu vyjadrovať áno. A týmto k tejto téme končím. Bez urážky hocikoho a hocičoho.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Coloristic
PříspěvekNapsal: 27.03.2020, 07:01 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2278
Bydliště: Brno
Has thanked: 842 times
Been thanked: 302 times
I kdyz jiz hry nehraju, mrzi mne, ze je vetsina tvorby zamerena na intra/dema.

Tedy velice vitam kohokoliv, kdo chce tvorit spise hry :)

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz